کمردرد

آب درمانی
آب درمانی
13 دی 1400
روش‌های بهتر خوابیدن
روش‌های بهتر خوابیدن
10 بهمن 1400
کمردرد
3.3
(4)

کمردرد می‌تواند ناراحت کننده و ناتوان کننده باشد. کمردرد می‌تواند ناشی از آسیب، فعالیت‌های سنگین و برخی بیماری‌ها باشد. کمردرد به دلایل مختلف می‌تواند افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد. هرچه افراد پیرتر می‌شوند، به دلیل عواملی مانند شغل و بیماری دژنراتیو دیسک، احتمال بروز کمردرد افزایش می‌یابد.

کمردرد ممکن است به ستون فقرات کمری، دیسک‌های بین مهره‌ای، رباط‌های اطراف ستون فقرات، نخاع و اعصاب آن، عضلات کمر، اندام‌های داخلی شکم و لگن و پوست اطراف ناحیه کمر مرتبط باشد. درد در قسمت فوقانی کمر ممکن است به دلیل اختلالات آئورت، قفسه سینه و التهاب ستون فقرات باشد.

علل کمردرد

کمر انسان از ساختار پیچیده‌ای از عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها، دیسک‌ها و استخوان‌ها تشکیل شده است که با هم کار می‌کنند تا بدن را پشتیبانی کنند و حرکت ما را قادر می‌سازند. مشکلات موجود در هر یک از این اجزا می‌تواند منجر به کمردرد شود. در برخی موارد علت کمردرد نامشخص است و گاهی از اثر فشارهای ناشی از آسیب، شرایط پزشکی و وضعیت بد بدن است.

کمردرد معمولاً از فشار، تنش یا آسیب، ناشی می‌شود. دلایل مکرر کمردرد عبارت‌اند از:

کشیدگی عضلات یا رباط‌ها

اسپاسم عضله

تنش عضلانی

دیسک‌های آسیب دیده

آسیب، شکستگی، یا زمین خوردن

فعالیت‌هایی که می‌توانند منجر به فشار یا اسپاسم شوند عبارت‌اند از:

بلند کردن غیر اصولی وسایل

بلند کردن وسایل خیلی سنگین

حرکات ناگهانی و ناجور

مشکلات ساختاری

تعدادی از مشکلات ساختاری نیز ممکن است منجر به کمردرد شود.

دیسک‌های پاره شده: هر مهره در ستون فقرات توسط دیسک‌ها نگهداری می‌شود. اگر دیسک پاره شود فشار بیشتری بر روی عصب وارد شده و در نتیجه باعث کمردرد می‌شود.

دیسک‌های برآمده: به همان روشی که دیسک‌های پاره شده دارند، دیسک برآمده باعث فشار بیشتر بر روی عصب می‌شود.

سیاتیک: یک درد شدید و تیر کشیدگی در ران و پشت ساق پا عبور می‌کند که در اثر فشار برآمدگی دیسک یا فتق بر روی عصب ایجاد می‌شود.

آرتروز: آرتروز می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مفاصل لگن، کمر و جاهای دیگر شود.

در برخی موارد، فضای اطراف نخاع باریک می‌شود. این به عنوان تنگی نخاع شناخته می‌شود.

انحنای غیرطبیعی ستون فقرات: اگر ستون فقرات به روشی غیرمعمول خم شود، ممکن است کمردرد ایجاد شود. به عنوان مثال اسکولیوز که در آن ستون فقرات به پهلو خم می‌شود.

پوکی استخوان: استخوان‌ها از جمله مهره‌های ستون فقرات، شکننده و متخلخل می‌شوند و شکستگی‌های فشاری را بیشتر می‌کند.

مشکلات کلیوی: سنگ کلیه یا عفونت کلیه می‌تواند باعث کمردرد شود.

کمردرد همچنین می‌تواند ناشی از برخی فعالیت‌های روزمره یا وضعیت بد بدن باشد.

عبارت‌اند از:

چرخش غیرعادی

سرفه یا عطسه

تنش عضلانی

کشش بیش از حد

خم شدن نادرست و طولانی مدت

هل دادن، کشیدن، بلند کردن یا حمل وسایل

ایستادن یا نشستن به مدت طولانی

کشش شدید گردن به جلو، هنگام رانندگی یا استفاده از کامپیوتر

رانندگی طولانی مدت بدون وقفه، حتی وقتی قوز نکرده باشید

خوابیدن روی تشک نامناسب

و همچنین برخی از شرایط پزشکی می‌تواند منجر به کمردرد شود.

سرطان ستون فقرات: تومور در ستون فقرات ممکن است به یک عصب فشار وارد کند و در نتیجه باعث کمردرد شود.

عفونت ستون فقرات: احساس تب و حساسیت و گرما در یک ناحیه از پشت می‌تواند به دلیل عفونت ستون فقرات باشد.

سایر عفونت‌ها: بیماری التهابی لگن، مثانه یا عفونت‌های کلیه نیز ممکن است منجر به کمردرد شود.

اختلالات خواب: در افرادی که اختلالات خواب دارند، در مقایسه با دیگران، احتمال کمردرد بیشتر است.

زونا: عفونتي كه می‌تواند اعصاب را تحت تأثیر قرار دهد ممكن است منجر به كمردرد شود. این بستگی به این دارد که کدام اعصاب تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

عوامل خطرناک درد کمردرد

عوامل زیر با خطر بالاتر ابتلا به کمردرد مرتبط هستند:

فعالیت‌های شغلی

بارداری

سبک زندگی بی تحرک

آمادگی جسمانی ضعیف

سن بالا

چاقی و اضافه وزن

سیگار کشیدن

فعالیت بدنی سنگین یا کار شدید، به خصوص اگر اشتباه انجام شود

عوامل ژنتیکی

شرایط پزشکی، مانند آرتروز و سرطان

کمردرد نیز معمولاً به دلیل عوامل هورمونی در زنان بیشتر از مردان است. استرس، اضطراب و اختلالات خلقی نیز با کمردرد ارتباط دارند.

علائم کمردرد

علامت اصلی کمردرد، درد در کمر یا درد در هر نقطه از پشت و گاهی اوقات تا پایین باسن و پاها است. برخی از مشکلات کمر بسته به اعصاب آسیب دیده می‌تواند باعث درد در سایر قسمت‌های بدن شود. درد اغلب بدون درمان برطرف می‌شود، اما اگر با هر یک از علائم زیر ایجاد شود، باید به پزشک مراجعه کنید:

کاهش وزن

تب

التهاب یا تورم در پشت

درد مداوم کمر، جایی که دراز کشیدن یا استراحت کمکی نمی‌کند

درد پایین پاها

درد زیر زانو

آسیب، مانند ضربه به پشت

بی‌اختیاری ادرار

مشکل ادرار کردن

بی‌اختیاری مدفوع، یا از دست دادن کنترل حرکات روده

بی حسی در اطراف دستگاه تناسلی

بی حسی در اطراف مقعد

بی حسی در اطراف باسن

در صورت احساس بی حسی یا گزگز یا درد پشت، باید به دنبال کمک پزشک باشید. زمانی که:

که با استراحت بهبود نمی‌یابد

بعد از آسیب دیدگی یا زمین خوردن

با بی حسی در پاها

با ضعف

با تب

با کاهش وزن بدون دلیل

ورزش‌های مضر برای دیسک کمر

مناسب‌ترین برنامه ورزشی بستگی به نوع و میزان درد کمر دارد. اگر متخصص حرکات اصلاحی برنامه ورزشی خاصی را توصیه می‌کند، بپرسید آیا انجام سایر تمرینات خانگی بی‌خطر است و از چه تمریناتی باید اجتناب کرد. قبل از انجام تمرینات ورزشی حتماً معاینه شوید و از انجام تمرینات زیر خودداری کنید:

خم شدن پشت: موقعیت‌هایی که باعث می‌شود به عقب خم شوید تا شانه‌ها از ناحیه ساق پا عبور کند (مانند تمرینات معمولی یوگا که با قرار دادن دست‌ها و پاهایتان روی زمین انجام می‌دهید و با پشت خود حالت U ایجاد می‌کنید) می‌تواند ستون فقرات اسکولیوتیک را تحت فشار قرار دهد.

هایپر اکستنشن کمری: این حرکت می‌تواند شامل انواع موقعیت‌هایی باشد که بر کمر فشار وارد می‌کند، به ویژه با خم شدن بیش از حد کمر. این نوع موقعیت‌ها باعث وارد شدن فشار به کمر شده و در نتیجه باعث افزایش درد کمر می‌شوند.

چرخش قفسه سینه: چرخش قفسه سینه شامل چرخاندن شانه‌ها و قسمت فوقانی تنه در حالی است که قسمت پایینی تنه ثابت می‌ماند. نگه داشتن چنین موقعیتی برای مدت طولانی باعث ایجاد فشار نامناسب بر ستون فقرات شده و کمردرد را به دنبال دارد.

چرخش قفسه سینه

به عنوان یک قاعده کلی، تمرینات با شدت زیاد یا با شدت بالا و ورزش‌های رقابتی مناسب افراد مبتلا به کمردرد نیست. به عنوان مثال، شنای رقابتی با صاف کردن ستون فقرات می‌تواند فشار بر کمر را افزایش دهد و ورزش‌های با تماس زیاد، مانند فوتبال، هاکی یا راگبی، نه تنها مبتلایان به کمردرد را در معرض خطر بالاتری از آسیب ستون فقرات قرار می‌دهند، بلکه همچنین می‌توانند باعث خمیدگی در کسانی شوند که استعداد ژنتیکی نسبت به کج شدن ستون فقرات دارند.

رقص شدید و ژیمناستیک، مانند آن‌هایی که شامل پرش‌های زیاد، حرکات باله یا پشتک زدن روی ترامپولین است نیز ممکن است باعث افزایش فشار بر کمر شود. این امر به این دلیل است که این حرکات پر انرژی اغلب باعث می‌شود مهره‌ها بیشتر تحت فشار باشند.

کمردرد وزنه برداری

کمردرد وزنه برداری به ویژه وزنه برداری سنگین همیشه یک جفت خوب نیستند. وزنه برداری سنگین همراه با کمردرد ممکن است به دلیل افزایش کشش گرانشی، فشردگی ستون فقرات را تشدید کند. به طور خاص، از تمرینات سنگین وزنه برداری که ستون فقرات کمر را فشرده می‌کند، اجتناب کنید، مانند اسکوات و پرس بالای سر.

به طور خلاصه برخی از فعالیت‌ها و تمرینات می‌توانند علائم و میزان کمردرد را بدتر کرده یا خطر صدمات ثانویه را افزایش دهند. افراد مبتلا به کمردرد باید از موارد زیر اجتناب کنند:

بازی فوتبال و دیگر ورزش‌های پر تماس برای افراد مبتلا به کمردرد خطرناک است.

باله و ژیمناستیک همچنین ممکن است به ستون فقرات آسیب برساند.

کشش مکرر تنه که می‌تواند در برخی از موقعیت‌های یوگا، باله و حرکات ژیمناستیک رخ دهد.

ستون فقرات را در معرض ضربه‌های مکرر پرش یا دویدن قرار ندهید.

دیگر ورزش‌های مضر برای کمردرد عبارت‌اند از ترامپولین، اسب سواری و دویدن طولانی مدت روی سطوح سخت.

جلوگیری از کمر درد

ورزش: ورزش منظم به ایجاد قدرت و کنترل وزن بدن کمک می‌کند. فعالیت‌های هوازی با هدایت و تأثیر کم می‌توانند سلامت قلب را بدون ایجاد فشار و لرزش در پشت تقویت کنند. قبل از شروع هر برنامه ورزشی، با یک متخصص حرکات اصلاحی صحبت کنید. دو نوع ورزش اصلی وجود دارد که افراد می‌توانند برای کاهش خطر ابتلا به کمردرد انجام دهند:

تمرینات تقویت کننده عضلات شکم و کمر که به تقویت عضلات محافظت کننده از کمر کمک می‌کنند.

آموزش انعطاف‌پذیری عضلات شکم و کمر، از جمله ستون فقرات، باسن و قسمت فوقانی پاها است.

رژیم غذایی: اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی به اندازه کافی کلسیم و ویتامین D در بر داشته باشد، زیرا این مواد برای سلامت استخوان مورد نیاز است. یک رژیم غذایی سالم به کنترل وزن بدن نیز کمک می‌کند.

سیگار کشیدن: درصد قابل توجهی از افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری در همان سن، قد و وزن بیشتر مبتلا به کمردرد هستند.

وزن بدن: وزنی که هر فرد داراست، خطر ابتلا به کمردرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تفاوت در خطر کمردرد در افراد چاق و افراد با وزن طبیعی قابل توجه است. افرادی که وزن بیشتری در ناحیه شکم و باسن و ران دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمردرد هستند.

وضعیت قرارگیری بدن در حالت ایستاده: مطمئن شوید که حالت لگن صحیح باشد. به حالت ایستاده قرار بگیرید، سر به سمت جلو، پشت صاف باشد و وزن خود را به طور یکنواخت روی هر دو پا متعادل کنید. پاها را صاف و سر را در راستای ستون فقرات قرار دهید.

حالت بدنی هنگام نشستن: یک صندلی مناسب برای کار باید از پشت، تکیه گاه بازو و پایه برخوردار باشد. هنگام نشستن، سعی کنید زانوها و پهلوها را در سطح بدن خود نگه دارید و پاها را صاف روی زمین بگذارید، یا از یک چهارپایه‌ی کوچک زیر پا استفاده کنید. اگر از صفحه کلید استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که آرنج‌ها در زاویه قائم هستند و بازوها به صورت افقی قرار دارند.

بلند کردن: هنگام بلند کردن وسایل، از پاها برای بلند کردن استفاده کنید، نه از پشت.

هم‌زمان با بلند کردن وسایل حرکت نکنید: اگر می‌خواهید وسیله‌ای را بلند کنید خصوصاً اگر که سنگین است، ابتدا ببینید آیا می‌توانید آن را با شخص دیگری بلند کنید و در حالی که بلند می‌شوید، مستقیم به جلو نگاه کنید، نه بالا و پایین، به طوری که ستون فقرات از پشت گردن تا کمر مانند یک خط مستقیم و صاف باشد.

جا به جایی وسایل: بهتر است از قدرت پا استفاده کنید نه اینکه کمر را خم کنید.

کفش: کفش‌های با کفی تخت فشار کمتری به کمر وارد می‌کنند.

رانندگی: داشتن یک پشتی مناسب بسیار مهم است. مطمئن شوید که آینه‌ها به درستی قرار گرفته‌اند و نیازی به چرخیدن و یا خم شدن نیست. پدال‌ها باید کاملاً جلوی پا باشند. اگر در یک سفر طولانی هستید، استراحت‌های مکرر داشته باشید. از ماشین پیاده شوید و قدم بزنید.

تخت خواب: باید تشکی داشته باشید که ستون فقرات را صاف نگه دارد و در عین حال وضعیت شانه‌ها و باسن را به طور صحیح نگه دارد. از بالش مناسب استفاده کنید، بالشی نباشد که گردن را در زاویه‌ای شیب‌دار قرار دهد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *