سوزش پشت کمر

سندروم دکوروان و نحوه تشخیص آن
25 خرداد 1402
عارضه شست کج پا
27 خرداد 1402
3.9
(125)

اسپاسم کمر، زونا و مشکلات مربوط به دیسک همگی می‌توانند احساسی مانند یک سوزش در کمر شما ایجاد کنند.

اگر کمردرد را تجربه کرده باشید خوب می‌دانید که این عارضه می‌تواند تمام کارهای روزانه شما را دچار اختلال کند و سرعت شما را کاهش دهد. گاهی این احساس مانند این است که آهن‌داغی به پشت شما فشار داده شود. برای دانستن اینکه چه چیزی باعث این موضوع می‌شود و راه‌هایی که می‌توانید آن را متوقف کنید با ما در این مقاله همراه باشید.

چرا کمردرد را تجربه می‌کنیم؟

ستون فقرات شما یک ساختار پیچیده و حیاتی است و به شما اجازه می‌دهد راه بروید، حرکات پیچشی را انجام دهید و یا خم و راست شوید. برای حرکت‌کردن مجبور هستید تا شوک‌ها و نیروهایی که به بدن و ستون فقرات شما وارد می‌شود را خنثی کنید و از ساختارهای بسیار حیاتی مانند نخاع و اعصابتان محافظت کنید. به همین دلیل است که ستون فقرات شما دارای یک طراحی پیچیده است که شامل رشته‌های عصبی، عضلات، استخوان‌ها، مفاصل و موارد دیگر می‌شود.

اگر یکی از این اجزا از بین برود، خوب… بدن شما شروع به فریادزدن برای کمک‌گرفتن به هر طریقی می‌کند. ممکن است گزگز کند و یا بی حس شود. ممکن است دردی انتشاری، کوبنده و گاهی حتی دردی سوزاننده را نیز در این ناحیه تجربه کنید.

کمردرد و به‌طورکلی درد، روشی است که بدن به شما از طریق آن به شما می‌گوید که از خود محافظت کنید. این دردها در حال فریادزدن‌اند: “هی، به من توجه کن. اینجا اتفاقی در حال رخ‌دادن است!

سیستم عصبی ما مسئول ارسال انبوهی از پیام‌ها به سراسر بدن است. ارسال این پیام‌ها باعث می‌شوند که ما متوجه شویم که در درون بدن ما و یا در دنیای اطرافمان چه می‌گذرد. به‌عنوان‌مثال، زمانی که دست یکدیگر و یا فردی را در آغوش می‌گیریم، فشار را تجربه می‌کنیم و یا این ارسال پیام‌ها هستند که احساس سرما را وقتی در میان برف‌ها ایستاده‌ایم به ما منتقل می‌کنند.

اما احساس درد و شدت آن می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین، سوزش در کمر شما ممکن است در شخصی با همان شرایط شما حس گزگز را به وجود بیاورد.

درواقع در هر شخص طیف از احساسات وجود دارد که در سیستم عصبی او فعال شده و توسط مغزش شناسایی می‌شود؛ بنابراین سیستم عصبی یک فرد ممکن است در شرایطی مانند آسیب دیسک کمر، رشته‌های عصبی را فعال کند که با دما ارتباط برقرار می‌کنند و احساس سوزش را در فرد به وجود می‌آورند. اما همان شرایط می‌تواند احساس فشار را در فرد دیگری فعال کند، و یا در فردی دیگر، بیشتر شبیه یک احساس سوزن‌سوزن‌شدن یا لرزش باشد.

بنابراین، اگر احساس سوزش در پشت کمر خود دارید، این وضعیت به شما می‌گوید که مشکلی وجود دارد. اما این درد سوزشی لزوماً دلیل درد را توضیح نمی‌دهد.

چرا سوزش کمر را احساس می‌کنیم؟

اولین اقدام شما در هنگام احساس درد در کمر، مانند احساس سوزش، ضربه‌زدن، سوزن‌سوزن‌شدن و غیره، این است که به آن ناحیه نگاهی بیندازید. (از یک آینه استفاده کنید و یا اگر خودتان آن را نمی‌بینید از فردی دیگر بخواهید به آن ناحیه نگاهی بیندازد. لطفاً مراقب باشید با تلاش برای نگاه‌کردن به ناحیه درد، بیشتر آسیب نبینید!)

بررسی کنید که آیا بثورات پوستی یا تغییرات دیگری در پوست خود مشاهده می‌کنید یا خیر و توجه کنید که ظاهر پوستتان چگونه است. قرمز شده است؟ متورم است؟ تاول یا پوسته‌پوسته‌شده است؟

همچنین باید به علائم دیگری که دارید توجه کنید، مانند:

تب

سرفه

سایر دردها یا بدن‌دردها

تمام این اطلاعات و هر گونه سابقه آسیب یا جراحی در کمر، می‌تواند به شما کمک کند تا دلایل بالقوه درد خود را بررسی کنید و اینکه آیا باید فوراً به متخصص مراجعه کنید یا خیر.

در ادامه برخی از دلایل متداول سوزش در پشت کمر و اقداماتی که باید در مورد آنها انجام داد را بررسی می‌کنیم.

زونا و نورالژی پس از تب‌خال

اگر احساس سوزش شما همراه با بثورات پوستی در پشت کمر باشد (به‌ویژه جوش‌هایی که مانند تاول هستند) و این جوش‌ها در ناحیه کاملاً مشخص روی پشت شما قرار داشته باشد، ممکن است زونا داشته باشید.

زونا وضعیتی است که در افرادی که آبله‌مرغان داشته‌اند ظاهر می‌شود. بعدازاین بیماری، لکه‌های آبله‌مرغان محو می‌شوند؛ اما ویروس در بدن شما باقی می‌ماند و می‌تواند به‌صورت زونا و یک عفونت ویروسی دردناک، ظاهر شود.

اگر فکر می‌کنید ممکن است زونا داشته باشید، باید فوراً به یک متخصص مراجعه کنید، زیرا زونا می‌تواند به نورالژی پس از تب‌خال تبدیل شود که اگر به‌سرعت آن را برطرف نکنید، باعث به‌وجودآمدن سندرم درد مزمن خواهد شد. برخی از درمان‌ها وجود دارند که می‌توانند بلافاصله پس از تشخیص این عارضه شروع شوند و درد و ناراحتی شما را کاهش ‌دهند و به جلوگیری از درد طولانی‌مدت کمک کنند.

نورالژی پس از تب‌خال نیز می‌تواند مانند درد سوزش یا سوزش در کمر باشد و می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس ازبین‌رفتن بثورات زونا ادامه یابد. برخی از افراد به طور مداوم درد را احساس می‌کنند، درحالی‌که برای برخی دیگر، ممکن است این درد هر از چند گاهی بروز کند. اگر نورالژی پس از تب‌خال داشته باشید، در همان محل زونا درد خواهید داشت، اما بدون راش.

مشکلات مربوط به دیسک کمر

باگذشت زمان، دیسک‌های بین مهره‌های ستون فقرات ممکن است فرسوده شوند. دقیقاً مانند یک مبل قدیمی که به‌مرورزمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و وقتی روی آن بنشینید ممکن است در آن فروبروید! با بالارفتن سن نیز دیسک‌های بین مهره‌ای خاصیت انعطاف‌پذیری و ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانند حمایت‌های لازم را از ستون فقرات شما داشته باشند. این موضوع می‌تواند باعث آسیب به اعصابی شود که در اطراف دیسک وجود دارد. این عارضه، بیماری دژنراتیو یا تخریب دیسک نامیده می‌شود، وضعیتی که می‌تواند باعث ایجاد احساسات دردناک مانند سوزش و همچنین موارد زیر شود:

بی‌حسی

مورمورشدن

دردی که به پاها انتشار پیدا می‌کند

دژنراسیون دیسک یک وضعیت پیش‌رونده است. ممکن است درد به‌صورت خفیف شروع شود و سپس باگذشت زمان شدت پیدا کند. یا ممکن است درد هرازچندگاهی بروز و سپس فروکش کند.

همان‌طور که دیسک‌های بالشتکی شما به فرسوده‌شدن ادامه می‌دهند، می‌توانید مستعد ابتلا به سایر شرایط دردناک کمر نیز شوید. شرایطی مانند:

  • اسکولیوز بزرگسالان
  • بیرون‌زدگی دیسک
  • سیاتیک
  • تنگی کانال نخاعی
  • اسپوندیلولیستزیس
  • اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی کمر زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات پشت شما منقبض شده و رها نمی‌شوند. این عارضه می‌تواند به طور ناگهانی ظاهر شود یا در طول زمان شدت بیشتری پیدا کند. برخی از افراد اسپاسم کمر را به‌صورت درد خفیف یا مبهم‌ احساس می‌کنند. اما در برخی دیگر ممکن است این دردها تیز و سوزشی باشد که راه‌رفتن و یا حتی نشستن را به یک کار طاقت‌فرسا تبدیل کند.

آرتروز

همان‌طور که دست‌ها، زانوها و هر مفصل دیگری می‌تواند دچار آرتروز شود، مفاصل ستون فقرات نیز می‌توانند درگیر این عارضه شوند. در برخی افراد این درد می‌تواند؛ مانند احساس سوزشی در کمر اتفاق بیفتد.

آرتریت نخاعی باعث تجزیه‌شدن غضروف‌هایی می‌شود که مفاصل و دیسک‌های کمر شما را احاطه کرده و از آنها محافظت می‌کند. در افراد بالای 55 سال و در افرادی که اضافه‌وزن یا چاقی دارند شایع‌تر است.

آراکنوئیدیت

آراکنوئیدیت یک بیماری عصبی نادر است که معمولاً مانند درد شدید یا سوزش در پشت کمر احساس می‌شود. نام آن از کلمه یونانی «عنکبوت» (Arachne) گرفته شده است، زیرا این بیماری باعث زخم شدن بافت‌های تارعنکبوت مانندی می‌شود که از ستون فقرات شما محافظت می‌کند.

درواقع آراکنوئیدیت، باعث التهاب بافت‌های ظریف اطراف اعصاب نخاعی می‌شود و این موضوع منجر به تشکیل بافت اسکار می‌شود. این عارضه معمولاً در اثر جراحی ستون فقرات، آسیب مستقیم به ستون فقرات، باقی‌ماندن مواد شیمیایی حاصل از آزمایش‌های تشخیصی قدیمی‌تر، فشردگی مزمن اعصاب ستون فقرات و یا گاهی از ویروس و باکتری ایجاد می‌شود.

برای برخی افراد، آراکنوئیدیت هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند؛ اما برای برخی دیگر، باعث درد، بی‌حسی یا احساس سوزش می‌شود. این درد معمولاً بر روی اعصاب کمر تأثیر می‌گذارد و می‌تواند ناتوان‌کننده باشد.

درمان‌های خانگی سوزش پشت کمر

اگر کمردرد شما خفیف و یا جدید است و علائم دیگری مانند خارش و یا تب ندارید، معمولاً می‌توانید قبل از مراجعه به پزشک، برخی از درمان‌های خانگی را امتحان کنید. اقداماتی مانند:

  • اعمال یخ
  • اعمال گرما
  • استفاده از پمادهای موضعی
  • مصرف مسکن‌های بدون نسخه

اگر با وجود درمان‌های خانگی بازهم درد وجود داشت، باید بدانید که بدنتان دارد به شما می‌گوید که مشکلی پیش‌آمده است؛ بنابراین در صورت نیاز حتماً استراحت کنید. اما به یاد داشته باشید: ماندن طولانی‌مدت در رختخواب می‌تواند مشکل را بدتر کند! می‌توانید برای مدت کوتاهی استراحت کنید، اما باید دراسرع‌وقت به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید. اگر استراحت بیش از حد طولانی داشته باشید، دوباره بلندشدن و بازگشت به مسیر برایتان دشوارتر خواهد بود.

در نگاه اول ممکن است این موارد به هم مرتبط نباشند، اما اصلاح شیوه زندگی، مانند خواب کافی، مدیریت استرس و خوردن یک رژیم غذایی سالم نیز می‌تواند به کاهش کمردرد شما کمک کند.

همه آن ساختارهای شگفت‌انگیز که کمر شما را تشکیل می‌دهند به بلوک‌های سازنده خوبی نیاز دارند تا بتوانند به‌خوبی کار کنند؛ بنابراین، مراقبت از بدن با تغذیه خوب، خواب، مدیریت استرس و ورزش به‌سلامت کلی شما و کمک به کمردرد کمک می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان