حرکات اصلاحی چیست و چرا اهمیت دارد؟

زانوی پرانتزی یا کمانی (bowlegs)
11 اردیبهشت 1399
کمردرد و راه‌های درمان (کمردرد از دیدگاه درمان‌های فیزیکی)
11 تیر 1399
حرکات اصلاحی

حرکات اصلاحی

3.3
(103)

حرکات اصلاحی چیست؟

حرکات اصلاحی روشی است که به درک درستی از آناتومی، کینزیولوژی(حرکت‌شناسی) و بیومکانیک برای رفع حرکات جبرانی و عدم تعادل برای بهبود کیفیت کلی حرکت در حین تمرین و زندگی روزمره کمک می‌کند.

این روش برای کمک به ارزیابی و تعیین علت اصلی عدم تعادل و الگوهای حرکتی معیوب که منجر به بروز مشکلاتی در وضعیت استقرار، تعادل و هماهنگی کامل بدن می‌شود.

پس از شناسایی مسئله یا مشکلات، یک متخصص حرکت اصلاحی می‌تواند برنامه تمرینی را تجویز کند که از طریق کشش و تمرینات کل بدن به این مشکل رسیدگی کند. همچنین با پرداختن به حرکات عملکردی بیمار و مواردی که مانع از آن می‌شود، خصوصاً در پاها، زانوها و ران آن‌ها، به کاهش استرس وارد شده بر بدن آن‌ها کمک می‌کند. با تراز کردن صحیح بدن، تمرین‌های اصلاحی به آن کمک می‌کند تا بارهایی که در حرکات روزمره بر روی آن وارد می‌شود تحمل کند و به کاهش خطر آسیب‌های بعدی نیز کمک می‌کند.

با استفاده از این روش بیمار قادر به حرکت بهتر خواهد بود و همچنین انواع مختلف تمرینات جدیدی را که قادر به انجام آن‌ها بوده و مناسب شرایطش است را می‌تواند شروع ‌کند. همچنین این امکان را به آن‌ها می‌دهد که در یک مجموعه فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که از آن لذت می‌برند شرکت کنند که شاید قبلاً نمی‌توانستند انجام دهند.

فرم ویزیت آنلاین و رایگان

اگر تا به امروز از ویزیت آنلاین و رایگان استفاده نکرده اید با تکمیل کردن فرم ذیل منتظر تماس همکاران جهت تعیین نوبت برای ویزیت باشید.

چرا حرکات اصلاحی مهم است؟

همه ما به دلیل فعالیت های تکراری روزانه و نوع کارمون دچار عدم تعادل های عضلانی میشیم (اگر زمینه وراثتی هم داشته باشیم که این مسئله بدتر هم می شود) و این عدم تعادل های عضلانی میتوانند مشکلات متعددی از جمله قوز پشتی، گردن به جلو، شانه نابرابر، گودی کمر، زانوی ضربدری، زانوی ایکس، زانوی پرانتزی یا کمانی یا پرانتز، کف پای صاف و … رو برامون به همراه داشته باشند اما نگران نباشید رشته و روش جدید حرکات اصلاحی اینجا میتونه به کمکتون بیاد.

برنامه حرکات اصلاحی که برای فرد تجویز می شود باید با اطلاع از وضعیت ساختار بدنی و آناتومیکی فرد که توسط متخصص حرکات اصلاحی بررسی می شود تهیه و تنظیم شود و برای نتیجه بهتر نیز زیر نظر یک متخصص پیش بروید تا بتواند وضعیت شما را کنترل و بهبود بخشد. در تهیه برنامه حرکات اصلاحی به این نکته حتما توجه کنید که برنامه حرکت اصلاحی کاملا تخصصی و فردی است و برنامه شما می تواند برای فرد دیگر خطرناک و نامناسب باشد و حتی وضعیت فرد را بدتر هم بکند! با توجه به این موضوع برای تهیه برنامه حرکات اصلاحی حتما به متخصصین مجرب این حیطه مراجعه کنید.

حرکت واقعیتی از زندگی روزمره است بدون توجه به اینکه در یک ساختمان اداری کار می‌کنید یا یک ورزشکار حرفه‌ای هستید. حرکات اصلاحی در شناسایی و برطرف کردن عدم تعادل‌هایی که باعث ایجاد مشکلات وضعیتی، ثبات و تحرک می‌شوند؛ ضروری است. درک درست به متخصصان تناسب‌اندام این امکان را می‌دهد که مشکلات و محدودیت‌های احتمالی حرکات بیمار را تشخیص دهند.

یکی از مهم‌ترین عناصر حرکات اصلاحی، ارزیابی صحیح است.

متخصصان حرکات اصلاحی با بهره‌گیری از روش‌های اندازه‌گیری و ارزیابی بدن می‌توانند بیماران و مراجعه‌کنندگان خود را ارزیابی کنند و راهکارها و برنامه‌های اصلاحی را با توجه به مشکلات فردی برای بهبود شیوه حرکت و مشکلات اسکلتی عضلانی آن‌ها تجویز کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که مداخله مناسب حرکات و تمرینات اصلاحی صحیح می‌تواند کنترل عضلانی را بهبود بخشیده و در نتیجه می‌تواند خطر آسیب‌های بعدی را نیز کاهش دهد.

چه کسی از حرکات بهره می‌برد؟

مزایایی برای مراجعه‌کننده

یک متخصص با استفاده از روش‌های جدید ارزیابی و برنامه‌نویسی به شما کمک می‌کند تابه طور مؤثر حرکت کنید، سریع‌تر بهبود یابید و دوباره به ورزشگاه یا به ورزش و تخصص خود برگردید. همچنین این روش و تخصص به شما کمک می‌کند تا به یک جلسه ورزشی، درمانی و آموزشی کامل برسید و با ارائه یک برنامه‌ منحصر به فرد از وضعیت فعلی خود بهتر و بهتر شوید.

مزایای حرکات اصلاحی چیست؟

 • افزایش و بهبود فعال‌سازی و عملکرد عضلات.
 • افزایش انعطاف‌پذیری
 • بهره‌وری عصبی- عضلانی را تقویت می‌کند (هماهنگی)
 • ثبات مفاصل را افزایش می‌دهد.
 • الگوهای حرکتی را بهبود می‌بخشد.
 • خطر آسیب‌های اسکلتی-عضلانی را کاهش می‌دهد.
 • بدن را برای انجام تمرینات با شدت بالاتر آماده می‌کند.
 • توانایی بهبودی را افزایش می‌دهد.
 • عدم تعادل عضلات را اصلاح می‌کند.
 • بدن را برای عملکرد بهینه آماده می‌کند.

یک متخصص حرکات اصلاحی چه کاری انجام می‌دهد؟

یک متخصص تمرینی اصلاحی، یک متخصص در ارزیابی حرکات انسانی است. آن‌ها به طور دقیق الگوهای حرکتی مراجعه‌کننده را تجزیه و تحلیل می‌کنند، گروه‌های عضلانی بیش‌فعال، کم‌تحرک و جبرانی آن‌ها را شناسایی می‌کنند. پس از اتمام فرآیند ارزیابی، آن‌ها برنامه‌هایی ایجاد می‌کنند که توانایی حرکت مراجعه‌کننده، انجام صحیح تمرین و کاهش تنش بافت ناشی از بار وارد شده به بدن از طریق تمرین و برنامه‌ها را بهینه می‌کند. ورزش اصلاحی برای هر کسی که در زمینه توانبخشی، تناسب-‌اندام یا سلامتی فعالیت کند، در صورت لزوم یک مکمل فوق العاده است.

کیا به حرکات اصلاحی نیاز دارن؟

افرادی که به این حرکات و برنامه تخصصی نیاز دارند معمولا به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. افرادی که به دلیل کارهای اشتباه و تمرین نادرست در ورزش یا فعالیت های تکراری و اشتباه در محیط کار یا زندگی دچار مصدومیت و آسیب شدن، افرادی که دارای ناهنجاری ها و مشکلات زمینه ای مثل اسکولیوزیس یا کج پشتی هستند. این افراد معمولا مشکل خودشون رو میدونن و ازش اطلاع دارن و با شناخت از این موضوع به دنبال راه حل بوده و به متخصص حرکات اصلاحی مراجعه میکنن.
 2. گروه دوم خودشون خیلی اطلاعی ندارن که چه مشکلی دارن و فقط بعضی وقت ها دچار درد و علائم کم میشن و نگران میشن ولی بازم موضوع رو پیگیری نمیکنن. مثل افرادی که پشت میز نشینن یا از موبایل زیاد استفاده میکنن و گردنشون از حالت طبیعی جلوتر اومده و باعث شده فشار زیادی به عضلات و مهره ها بیاد. در این موارد متخصصین حرکات اصلاحی زودتر از حاد شدن مشکل اون رو تشخیص میدن و با یک سری راه کارهای ساده مثل اصلاح نحوه نشستن، محیط کار و حرکات اصلاحی به فرد کمک میکنن تا برگرده به وضعیت نرمال و عادی خودش. گروه دیگه ای که میتونن زیر مجموعه این مورد باشن کودکان هستند که شاید به دلیل مشکلات جدیدی مانند فقر حرکتی و ضعف عضلانی دچار یک سری مشکلات مانند زانوی ضربدری، زانوی ایکس، زانوی پرانتزی یا پرانتز، کف پای صاف و حتی قوز پشتی بشن! حتما اگر کودکی دارید یا در اطرافیان هست توسط متخصص حرکات اصلاحی یک بار چک بشه شاید مشکلی داشته باشه که با تشخیص زودتر بشه خیلی راحت اصلاحش کرد. پیشگیری بهتر از درمانه رو یادمون باشه.
 3. گروه سوم خیلی مشکل خاصی ندارن ولی میخوان اصولی ورزش رو شروع کنند و در حین روند ورزش آسیب نبینن! موردی که شاید برای شما هم اتفاق افتاده و نمیدونید از کجا و با چه شدتی ورزش رو باید شروع کنید تا دچار آسیب نشید و بهترین روند رو طی کنید. متخصصین حرکات اصلاحی در این مورد میتونن بسیار کمک کننده باشن و شما رو از این سر در گمی نجات بدن. متخصصین حرکات اصلاحی با بررسی که از بدن، الگوهای حرکتی مثل راه رفتن و ایستادن و نشستن و نوع شغلتون انجام میدن و همچنین در کنارش یک سری تست های تخصصی هم میگیرن میتونن به شما بگن که نقشه ورزش و تندرستی شما چیه. اگر شما هم نیاز به این مورد داری درست اومدی این مقاله رو با ما همراه باش.

با توجه به توضیحات بالا متوجه شدیم که حرکات اصلاحی یک روش نوین و علمیه که همه ما با این نوع زندگی و لایف استایل بهش نیاز داریم.

مزایای حرکات اصلاحی چیه؟

 • افزایش و بهبود فعال‌سازی و عملکرد عضلات
 • افزایش انعطاف‌پذیری
 • بهره‌وری عصبی- عضلانی رو تقویت می‌کنه (هماهنگی)
 • ثبات مفاصل را افزایش می‌ده
 • الگوهای حرکتی را بهبود می‌بخشه
 • خطر آسیب‌های اسکلتی-عضلانی را کاهش می‌ده
 • بدن را برای انجام تمرینات با شدت بالاتر آماده می‌کنه
 • توانایی بهبودی رو افزایش می‌ده
 • عدم تعادل عضلات رو اصلاح می‌کنه
 • بدن رو برای عملکرد بهینه آماده می‌کنه

اصلاح وضعیت بدن با حرکات اصلاحی

حتما شما هم به این مسئله برخوردید که اطرافیان به شما یا فرد دیگری بگن قوز نکن، صاف بشین، چقدر بد نشستی، پا روی پا ننداز! اما فک میکنی خود اون فرد نمیدونه که باید صاف بشینه و اگر صحیح نشینه چه بلایی سر گردن و ستون فقراتش میاد! قطعا میدونه اما نمیتونه این کار و عادت رو اصلاح کنه. دلیلشم اینه که مغزش عادت کرده و عضلاتشم ضعیف شدن. واقعا چقدر خوبه که بتونیم صاف بشینیم و بدن چشم نواز و زیبایی داشته باشیم. به نظرتون تفاوت کسی که میتونه و نمیتونه تو چی میتونه باشه؟ فرق این افراد در توانایی فرد در حفظ وضعیت مناسب بدنیشه!

اصلا وضعیت بدنی مناسب نمندی؟

 • وضعیت بدنی مناسب به وضعیتی گفته میشه که مفاصل و اسکلت بدنی ما در وضعیت صحیح و درستی باشه که کمترین فشار به مفاصل بیاد و همچنین سیستم عضلانیمون بتونه با مصرف کمترین انرژی حرکت در بدن رو تولید کنه و از آسیب و فشار زیاد هم جلوگیری بشه.
 • همچنین اگر وضعیت بدنی ما مناسب باشه فشار بر روی رباط های مفاصلمون هم به کمترین حد ممکن میرسه و در نتیجه خیلی راحت میشه پیشگیری کرد از آسیب های جدی مثل پارگی رباط صلیبی زانو!
 • حالا این بدن و وضعیتی که ازش صحبت کردیم میتونه به بهترین شکل حرکت کنه و خیلی دیر خسته بشه و در نتیجه کمترین انرژی رو مصرف کنه و حداکثر توان رو داشته باشه یعنی بازدهی بالا.

اما نقش حرکات اصلاحی در رساندن شما به این وضعیت مناسب چیه؟ متخصص حرکات اصلاحی با برنامه تخصصی حرکت اصلاحی که با توجه به مشکلات و وضعیت شما تدوین میکنه میتونه به شما کمک کنه تا به این وضعیت برسید و کمترین انرژی رو صرف کنید و بهترین عملکرد رو داشته باشید! یعنی چی؟ یعنی دیگه راحت با کمترین مصرف انرژی و زور زدن میتونی ساعت ها پشت میز بشینی و قوز نکنی! مگه میشه مگه داریم! بله که داریم کافیه به این روش خفن اعتماد کنی و نتیجشو سریع ببینی.

همونطور که اشاره کردیم مهم ترین دلایلی که باعث به مشکل خوردن وضعیت بدنی ما میشن عادات غلط مثل نشستن ها غلط در پشت میز و محیط کار، استفاده ناصحیح از موبایل و لپ تاپ، تمرین نادرست (عضلاتی که نباید تقویت بشن رو مجدد تقویت کنیم!)، فقر حرکتی و نداشتن تحرک کافی و اضافه وزن میتونن باشن. در برخی موارد هم مشکلات زمینه ای و وراثتی است که حتما باید در سنین پایین تر اقدام کرد تا نتیجه بهتری بگیرید.

چطوری این ناهنجاری ها رو تشخیص بدیم و بفهمیم که وضعیت بدنی مناسبی داریم یا نه؟

اول: از همه باید بدونیم که انواع ناهنجاری های بدنی به دو نوع کلی تقسیم میشن

 • نوع اول: مشکل فرد به اصطلاح ساختاریه و استخوان و مفاصل فرد دچار تغییرات شده اند یا اصلا فرد از بدو تولد با نقص رشدی در استخوان و مفصل روبه رو شده یا در اثر یک بیماری دچار مشکل شده. در این نوع از ناهنجاری ها مهمه که بدونیم حرکات اصلاحی شاید نتونه اصلاح راستا رو انجام بده اما در بیشتر موارد با تقویت صحیح عضلات و عملکرد بدن میتونه نه تنها از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کنه بلکه میتونه کیفیت زندگی فرد رو هم بهتر کنه. مثل کج بود استخوان ساق پای فرد یا مشکل در مفصل لگن فرد.
 • نوع دوم: به این مشکلات اصطلاحا عملکردی یا وضعیتی میگن یعنی فرد قبلا این مشکل رو نداشته یا اگرم داشته به این شدت نبوده و با کارهای اشتباه و نوع زندگی وضعیتش بدتر شده. این نوع از افراد معمولا با روش حرکات اصلاحی نتیجه رضایت بخشی میگیرن.

البته یادمون نره که نمیشه برای همه این مورد رو گفت که حرکات اصلاحی میتونه کمک کننده باشه و بررسی تخصصی اولیه توسط متخصص باید انجام بشه تا به این نتیجه برسیم که میتونه کمک کننده باشه یا خیر. پس برگشتیم سر خط که حرکات اصلاحی اول از همه نیاز به بررسی دقیق دارد.

دوم: بدونیم که چه زمانی به حرکات اصلاحی نیاز داریم؟

گفتیم که عوامل متعددی میتونن باعث ایجاد ناهنجاری ها در بدن بشن مثل:

 • حرکات تکراری و الگوهای حرکتی اشتباه در حالت هایی مثل نشستن، ایستادن و راه رفتن
 • نداشتن تحرک کافی و فعالیت بدنی مناسب
 • بالا رفتن سن که باعث تسریع روند آتروفی و ضعیف شدن سیستم عضلانی و اسکلتی می شود.
 • رژیم های غذایی نادرست که باعث میشن یک دفعه فرد چندین کیلو کاهش وزن داشته باشد اونم بدون ورزش که کلا سیستم عضلانی فرد رو داغون میکنه.
 • بیماری های زمینه ای مثل ام اس (MS)، آرتریت روماتوئید، AS و …
 • برنامه تمرینی اشتباه و انجام حرکات غیر اصولی در ورزش و تمرین
 • به هم خوردن تعادل عضلانی مثل عضلات سینه ای قویتر از پشتی بشن
 • فشارهای نادرست در تمرین یا زندگی روزمره که میتونه باعث آسیب ستون فقرات، دیسک کمر، مفاصل و رباط ها بشه.

بهتره این نکته رو هم بدونیم که وقتی ما دچار ناهنجاری یا وضعیت بدنی نا مناسب هستیم، همیشه در معرض آسیب و مشکلات اسکلتی عضلانی قرار داریم و همچنین کیفیت زندگی مناسبی هم نداریم. مثلا رفتیم ساختمونی که آسانسور نداره و میخواهیم پله بالا و پایین بریم اما یا درد داریم در جلوی زانو یا اصلا توان بالا رفتن از این همه پله رو نداریم!

سوم: متخصص حرکات اصلاحی چطوری یک نفر رو بررسی میکنه؟

متخصص حرکات اصلاحی در مرحله اول فرد رو از چندین نما بررسی میکنه:

بررسی وضعیت بدنی فرد در حالت ایستاده از نمای روبرو:

 • در این نما متخصص وضعیت تقارن صورت را بررسی میکنه که آیا مشکلاتی مثل کج گردنی دارد یا نه.
 • بررسی وضعیت نابرابری شانه ها که آیا فرد دچار مشکل شانه نابرابر هست یا خیر.
 • لگن فرد در چه حالتی است و آیا بالا و پایینی دارد؟
 • وضعیت زانوی های فرد به چه صورتی است آیا زانوی ضربدری، ایکس، پرانتزی یا پرانتز دارد؟
 • وضعیت کشکک فرد به چه صورتی است. آیا در مسیر خود به درستی حرکت میکند یا دچار انحراف شده است؟
 • و در نهایت وضعیت مچ پا و انگشتان فرد بررسی می شود که چرخش در مچ پا و انحراف در انگشتان وجود دارد یا نه.

 بررسی وضعیت بدنی فرد در حالت ایستاده از نمای پشت سر:

 • در این نما متخصص وضعیت تقارن سر را بررسی میکند که آیا مشکلاتی مثل کج گردنی دارد یا نه؟
 • بررسی وضعیت نابرابری شانه ها که آیا فرد دچار مشکل شانه نابرابر هست یا خیر و این مورد را با اطلاعات نمای روبرو هم تطبیق میدهد.
 • ستون فقرات فرد طبیعی است و آیا دچار مشکل کج پشتی است یا نه؟
 • لگن فرد در چه حالتی است و آیا بالا و پایینی دارد؟
 • وضعیت زانوی های فرد به چه صورتی است آیا زانوی ضربدری، ایکس، پرانتزی یا پرانتز دارد؟
 • وضعیت استخوان ران فرد در چه وضعیتی است. آیا چرخش داخلی یا خارجی دارد؟
 • وضعیت پاشنه چطوره؟ آیا چرخشی دارد یا نه؟

بررسی وضعیت بدنی فرد در حالت ایستاده از نمای پهلو راست و چپ:

 • آیا گردن و سر جلوتر از حد طبیعی است؟
 • وضعیت شانه ها چطوره؟ آیا شانه به جلو اومده و گرد شده؟
 • آیا قوس ناحیه پشتی زیاد شده یا اصطلاحا قوز پشتی (شاید به عنوان قوز کمر هم شنیده باشید) پیدا کرده؟
 • وضعیت قوس کمری چطوریه؟ آیا گودی کمره داره یا دچار پشت صاف یا فلت بک شده؟
 • وضعیت زانوها چطوره؟ در حد طبیعی است یا زانوی عقب رفته یا ژنورکورواتوم داره؟

تا اینجا متوجه شدیم که یک متخصص حرکات اصلاحی چرا مارو از بعدهای مختلف چک میکنه و بعدش با توجه به این ویژگی ها باید راه رفتن فرد هم حتما توسط متخصص بررسی شود تا متخصص اطلاعات و یافته های بیشتری را در خصوص وضعیت مچ پا، زانو، لگن و ستون فقرات در عملکرد داشته باشد.

در مرحله بعدی با توجه به نیاز متخصص، تست های عملکردی و تخصصی گرفته می شود تا وضعیت عملکرد سیستم عضلانی و زنجیره های حرکتی و مفصلی فرد مشخص گردد.

در برخی موارد حتی نیازه که متخصص تست های عضلانی یا عصبی رو هم بگیره تا وضعیت فرد بهتر مشخص شود.

در پایان با توجه به اطلاعات کسب شده در روند بررسی و در صورت وجود اطلاعات مدارک پزشکی و چکاپ های قبلی متخصص تصمیم میگیرد که وضعیت شما به چه صورتی است و آیا میتوان با حرکات اصلاحی شما را کمک کرد یا نه!

دوباره موقعیت خوبیه که یادتون بندازم که حرکات اصلاحی کاملا فردی و تخصصی است پس به برنامه های عمومی و زیر نظر افراد غیر متخصص اطمینان نکنیم و باید بررسی کامل و جامعی انجام شود.

پس متخصص حرکات اصلاحی کیه و چه کاری انجام میده؟

یک متخصص تمرینی اصلاحی، متخصص در ارزیابی حرکات انسانه که به طور دقیق الگوهای حرکتی مراجعه‌کننده رو تجزیه و تحلیل می‌کنه، گروه‌های عضلانی بیش‌فعال، کم‌تحرک و جبرانی اونارو شناسایی می‌کنه و پس از اتمام فرآیند ارزیابی برنامه‌های تمرینی رو تدوین و تنظیم میکنه که توانایی حرکت مراجعه‌کننده، انجام صحیح تمرین و کاهش تنش بافت ناشی از بار وارد شده به بدن از طریق تمرین و برنامه‌ها رو بهینه کنه. یک متخصص با استفاده از روش‌های جدید ارزیابی و برنامه‌نویسی به شما کمک می‌کنه تا به طور مؤثر حرکت کنید، سریع‌تر بهبود یابید و دوباره به ورزشگاه یا به ورزش و تخصص خود برگردید.

همچنین این روش و تخصص به شما کمک می‌کنه تا به یک جلسه ورزشی، درمانی و آموزشی کامل برسید و با ارائه یک برنامه‌ منحصر به فرد از وضعیت فعلی خود بهتر و بهتر شوید. ورزش اصلاحی برای هر کسی که در زمینه توانبخشی، تناسب-‌اندام یا سلامتی فعالیت کند یا نیاز داشته باشد، یک مکمل فوق العاده است.

آیا وضعیت مچ پای من میتونه در ستون فقرات تاثیر بذاره؟

سوالیه که شاید برای شما هم پیش اومده و در جوابش باید بگیم بله موثره. بدن ما به صورت یک سیستم کار میکنه و ما در بدنمون زنجیره های عضلانی، مفصلی و عصبی رو داریم. وقتی مچ پا دچار مشکل میشه توزیع نیروها بر روی کف پا و نیروهای وارد از سطح زمین به کف پا تغییر پیدا میکنه و در نتیجه همین مورد مستقیم زانوی مارو تحت تاثیر قرار میده و زانو هم لگن رو و لگن هم ناحیه کمری ستون فقرات و کمر هم پشتو، پشت هم گردنو و گردن هم سرو! چقدر پیچیده شد! یک مثال بزنیم تا متوجه بشید چقدر باید مواظب بدنمون باشیم.

برای مثال شخصی چرخش مچ پا و کف پای صاف داره، این فرد در معرض زانوی ضربدری یا ایکس هستش و بعد از اینکه این مورد اتفاق بیافته در مفصل لگن زاویه ران و لگن افزایش پیدا میکنه و نتیجش لگن تغییر میکنه و تغییرات لگن میتون نیروهای وارده به کمر رو تغییر بدن و به همین راحتی فرد دچار کمردرد بشه! آیا می ارزید؟ قطعا نه پس سریعا باید به داد مچ پا رسید تا مشکلاتی بعدی رو به وجود نیاورده. این مورد حتی در ماشینمون هم صدق میکنه و شما باید قبل اینکه مشکلش حاد بشه و بزنه همه جای سیستم و موتور رو درگیر کنه تعمیرش کنید. باز رسیدیم به اینکه پیشگیری بهتر از درمانه و ماهی رو هر وقت ازآب بگیری …

چکار کنیم که سالم بمونیم و پیشگیری کنیم از مشکلاتی که میتونه برامون اتفاق بیافته؟

 • ویتامین های ضروری بدنمون رو فراموش نکنید و حتما زیر نظر یک متخصص باشید. (ویتامین هایی مثل دی 3، کلسیم، گروه ویتامین های ب، منیزیم و زینک و …)
 • وقتی پشت میز نشستیم راستای صحیح نشستن رو رعایت کنیم و هر از نیم ساعت قدم زدن هر چند کوتاه رو داشته باشیم.
 • از تمرینات محیط و محل کار غفلت نکنیم.
 • هر از گاهی فکر کنیم آسانسور خرابه و از پله بریم.
 • هر از گاهی فکر کنیم جای پارک در جایی که کار داریم نیست و یک خیابون دورتر پارک کنیم و پیاده روی کنیم.
 • روزانه پیاده روی منظم رو داشته باشیم.
 • ورزش هوازی هفتگی رو حتما داشته باشیم.
 • ساعت استفاده از موبایل رو کاهش بدیم و اون ساعت هایی هم که کار میکنیم سعی کنیم در راستای صحیح باشه و گوشی رو بیاریم جلوی صورت.
 • در رانندگی هم یادتون نره که صندلی رو تنظیم کنید.
 • کفش مناسب انتخاب کنید و از پوشیدن کفش های پنجه باریک، کف صاف، پاشنه بلند و … جدا خودداری کنید.
 • اگرم ورزش منظم دارید گرم کردن و سر کردن یادتون نره

سخن پایانی

در هر سنی، با هر ویژگی جسمی-حرکتی و شغلی که هستی؛ یک برنامه حرکات اصلاحی جامع که توسط یک متخصص بعد از ارزیابی دقیق به صورت فردی طراحی‌شده باشه، می‌تونه حس جدیدی از حرکت و زندگی بدون محدودیت حرکتی رو برای شما به همراه داشته باشه. بررسی شدن توسط متخصص حرکات اصلاحی رو برای یک بار هم شده تجربه کن تا کلی اطلاعات در خصوص بدنت و راه های پیشگیریش بدونی.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *