بعد از رابطه جنسی کمردرد دارم (سریع‌ترین راه درمان)

درمان درد کمر زنان با سابقه‌ی زایمان سزارین
درمان درد کمر زنان با سابقه‌ی زایمان سزارین
1 اسفند 1402
چه زمانی برای کمردرد پس از رابطه جنسی در زنان به دنبال مشاوره پزشکی باشیم
چه زمانی برای کمردرد پس از رابطه جنسی در زنان به دنبال مشاوره پزشکی باشیم
3 اسفند 1402
بعد از رابطه جنسی کمردرد دارم (سریع‌ترین راه درمان)
3
(2)

بعد از رابطه جنسی کمردرد دارم (سریع‌ترین راه درمان) چیست؟ اگر شما یا شریک زندگی‌تان جزو هشت نفر از هر 10 نفری هستید که در مقطعی از زندگی دچار کمردرد می‌شوند، می‌دانید که می‌تواند رابطه جنسی شما را مختل کند. حتی شاید شما از رابطه جنسی اجتناب کرده‌اید زیرا نمی‌خواهید درد خود را تشدید کنید. شاید شریک زندگی شما از آسیب ناخواسته کمر شما در حین رابطه جنسی می‌ترسد. اگر شما یا شریک زندگی‌تان از انجام فعالیت جنسی نگران هستید، هوشمندانه‌ترین کار این است که در مورد آن صحبت کنید. چگونه؟ با این توصیه متخصصانه شروع کنید.

صحبت با همسرتان در مورد کمردرد و رابطه جنسی

کمردرد مزمن اغلب با احساس افسردگی یا نا امیدی همراه است. گاهی اوقات آشفتگی عاطفی می‌تواند باعث شود شما از تماس فیزیکی اجتناب کنید که فقط مشکل را تشدید می‌کند. کلید غلبه بر آن برقراری ارتباط با شریک زندگی‌تان است. همچنین ارتباط خوب خطر سوء تفاهم را کاهش می‌دهد و رابطه شما را تقویت می‌کند که پیشنهاد می‌شود برای صحبت در مورد این پنج موضوع وقت بگذارید. :

کمردرد: شدت درد چقدر است؟ کدام قسمت از کمر درد دارد؟ چه حرکات یا وضعیت‌هایی باعث تسکین یا افزایش درد می‌شود؟ به شریک زندگی خود بگویید که چه چیزی به شما آسیب می‌زند و این یک راه عالی برای شروع گفتگو است.

میل جنسی: آیا کمردرد میل جنسی شما را از بین می‌برد؟ اگر شروع به پرهیز از رابطه جنسی کنید و دلیل آن را توضیح ندهید، ممکن است رابطه شما با همسرتان آسیب ببیند. توضیح دهید که دردی که احساس می‌کنید ربطی به تمایل شما برای صمیمیت ندارد، بلکه توانایی شما را برای عمل کردن بر اساس آن محدود می‌کند.

تاثیر عاطفی: آیا کمردرد شما را افسرده می‌کند؟ یا مشتاق نیستید؟ آیا برای شریک زندگی خود کمتر احساس جذابیت می‌کنید؟ این احساسات را صادقانه به اشتراک بگذارید.

محدودیت‌های فیزیکی: چه محدودیت‌های فیزیکی را باید در حین رابطه جنسی انجام دهید؟ «اگر درد دارد، آن را انجام نده» توصیه خوبی است؛ اما ممکن است نیاز به آزمایش ملایم داشته باشد تا بفهمیم چه چیزی مؤثر است. معمولاً ملایم بهترین راه برای شروع است.

صمیمیت: چه مراحل فیزیکی و غیر فیزیکی می‌تواند صمیمیت را تقویت کند؟ با توجه به محدودیت‌های ناشی از کمردرد، چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید تا احساس نزدیکی و ارتباط داشته باشید؟ به اشتراک گذاشتن ایده‌ها با شریک زندگی‌تان می‌تواند به شما احساس نزدیک‌تر کند.

این اشتباه است که باور کنید شریک زندگی شما احساس شما را درک می‌کند. برقراری ارتباط با نیازها و محدودیت‌هایتان تا حد امکان به طور واضح به شریک زندگی‌تان اجازه می‌دهد تا گوش کند و سعی کند بفهمد که در حال عبور از چه چیزی هستید.

صحبت کردن با پزشک

می‌دانیم، صحبت در مورد رابطه جنسی با پزشک جذاب‌ترین ایده نیست؛ اما پزشکان همه چیز را شنیده‌اند. پزشکان شما به تمام جنبه‌های سلامت جسمی و عاطفی شما اهمیت می‌دهند. آن‌ها شما را قضاوت، ترحم و تمسخر نمی‌کنند. اغلب، پزشکان می‌توانند توصیه‌های بسیار مفیدی ارائه دهند. به عنوان مثال، حتی یک تغییر کوچک در یک دارو می‌تواند دنیای متفاوتی را برای درد شما ایجاد کند.

به خاطر داشته باشید، علائم شما ممکن است در طول زمان تغییر کند، بنابراین ممکن است لازم باشد به طور دوره‌ای با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود کار کنید تا درمان خود را با درد خود مطابقت دهید.

راه‌های پیشگیری از کمردرد هنگام رابطه جنسی

کمردرد اغلب با منقبض شدن عضلات و حتی گره خوردن اطراف ناحیه دردناک بدتر می‌شود. به همین دلیل، داشتن یک ماساژ تسکین دهنده، یا حتی استفاده از کمپرس گرم یا یخ روی ناحیه آسیب دیده قبل از رابطه جنسی، همگی می‌توانند دردهای عضلانی را کاهش دهند. دکترهای اسمیت می‌گوید: قبل از مصرف یک مسکن برای کاهش درد یا یک حمام گرم یا ماساژ ملایم را در نظر بگیرید.

پوزیشن های مختلف را امتحان کنید تا موقعیتی را پیدا کنید که برای شما و همسرتان راحت باشد. صاف دراز کشیدن به پشت می‌تواند به ستون فقرات فشار وارد کند. می‌توانید با استفاده از کوسن‌ها، حوله‌های لوله شده یا بالش‌هایی برای حمایت از زیر زانوها یا کمر، آن را برطرف کنید. همچنین، عشق ورزی خود را به اتاق خواب محدود نکنید. برای بسیاری، دراز کشیدن روی یک سطح سفت ممکن است راحت‌تر از تشک باشد.

بفهمید که چه چیزی برای شما و شریک زندگی‌تان بهتر است و (اهم) با آن حرکت کنید.

پوزیشن های جنسی برای مشکلات کمر

آیا تنگی کانال نخاعی دارید؟ فتق دیسک؟ تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات شما؟ تشخیص شما در حین رابطه جنسی بسیار مهم است زیرا آنچه باعث درد شما می‌شود بر نحوه واکنش بدن شما به موقعیت‌های مختلف تأثیر می‌گذارد. دکتر آمرمن می‌گوید: «ممکن است این جذاب‌ترین چیزی نباشد که بتوان به آن فکر کرد، اما باید تشخیص خود را در حین انجام رابطه جنسی به خاطر بسپارید.

به عنوان مثال، اگر تنگی کانال نخاعی دارید، اگر کمر خود را قوس دهید، کمردرد شما احتمالا بدتر می‌شود. در همین حال، اگر به بیماری دژنراتیو دیسک یا فتق دیسک مبتلا هستید، اگر به جلو خم شوید یا بنشینید، احتمالاً درد شما افزایش می‌یابد. به همین دلیل، مردانی که به بیماری دیسک دژنراتیو مبتلا هستند ممکن است متوجه شوند که کمردردشان در حین رابطه جنسی با دراز کشیدن به پشت با قرار دادن بالشی در زیر کمرشان کاهش می‌یابد. دکتر آمرمن می‌گوید: «مشخص کنید که کدام موقعیت‌ها به طور طبیعی کمردرد شما را کاهش می‌دهند و موقعیت خود را در حین رابطه جنسی تنظیم کنید تا این تجربه کمتر دردناک شود».

سایر پوزیشن های جنسی که می‌تواند به شما کمک کند از تجربه‌ای بدون درد لذت ببرید:

روی یک سطح سفت دراز بکشید و از بالش برای حمایت از سر و زانو استفاده کنید. ممکن است دوست داشته باشید یک حوله کوچک در زیر کمر خود قرار دهید.

موقعیت کنار هم را امتحان کنید.

به جای دراز کشیدن روی یک صندلی محکم بنشینید.

وضعیت میسیونری را با پاهای خم شده به سمت قفسه سینه امتحان کنید.

به شکم خوابیدن نیز ممکن است برای زنان مبتلا به کمردرد راحت‌تر باشد. زانو زدن روی تخت یا دراز کشیدن روی شکم با یک بالش زیر سینه امتحان کنید.

در حالی که همسرتان روی صندلی می‌نشیند، رو به روی او بنشینید.

رابطه جنسی به عنوان تسکین درد

در پایان روز، قرار است رابطه جنسی احساس خوبی داشته باشد و حتی با کمردرد نیز می‌تواند این احساس خوب ایجاد شود. دکترهای اسمیت می‌گوید: «به عبارت ساده، رابطه جنسی برای شما خوب است. «این باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود – مواد شیمیایی بدن که احساس خوبی دارند. وقتی سطح اندورفین بالا باشد، درد کمتری احساس می‌کنید.

دکترهای اسمیت می‌افزاید، ناگفته نماند، رابطه جنسی ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، به عضلات تمرین مختصری می‌دهد و می‌تواند خلق و خوی کلی شما را بهبود بخشد. علیرغم ناراحتی‌هایی که ممکن است در گذشته تجربه کرده باشید، رابطه جنسی را دوباره امتحان کنید و نکاتی را در اینجا به کار ببرید تا فشار روی کمرتان کاهش یابد. رنج بردن از کمردرد به این معنی نیست که نمی‌توانید از صمیمیت جنسی لذت ببرید. در واقع، ممکن است متوجه شوید که عشق بازی طولانی‌تر یا آزمایش با پوزیشن های مختلف، زندگی جنسی شما را افزایش می‌دهد.

کدام پوزیشن های جنسی برای افراد مبتلا به کمردرد بهتر است؟

کمردرد می‌تواند مانعی باشد که فرد را از داشتن رابطه جنسی رضایت بخش باز می‌دارد. در حالی که کمردرد می‌تواند بر زندگی جنسی افراد تأثیر منفی بگذارد، اجرای برخی استراتژی‌ها و پوزیشن های جنسی می‌تواند منجر به یک رابطه جنسی رضایت بخش شود.

کمردرد شایع است و علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان است. همچنین این یک دلیل اصلی است که منبع قابل اعتماد پشت غیبت از کار و محدودیت‌های فعالیتی – از جمله رابطه جنسی است. شواهد نشان می‌دهد که کمردرد می‌تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد که می‌تواند بر کیفیت زندگی فرد نیز تأثیر منفی بگذارد.

مشکل در انجام برخی اعمال و محدود کردن دامنه حرکتی فرد می‌تواند زندگی جنسی سالم را مختل کند. بر اساس تحقیقات سال 2019، 37٪ از بزرگسالان مبتلا به کمردرد در حین رابطه جنسی دچار مشکل بودند، در حالی که 7٪ نیز محدودیت‌های قابل توجهی را در زندگی جنسی خود به دلیل کمردرد گزارش کردند. با این حال، استفاده از موقعیت‌ها و نکاتی که فشار کمتری به کمر وارد می‌کند، می‌تواند به تسهیل یک زندگی جنسی فعال با وجود کمردرد مزمن کمک کند.

در ادامه‌ی این مقاله پوزیشن‌های مناسب جنسی دیگری را برای افرادی که کمردرد دارند پیشنهاد می‌کند و نکات دیگری را برای کمک به جلوگیری از درد و اطمینان از راحتی در حین مقاربت ارائه می‌کند.

موقعیت‌هایی که باید در نظر گرفته شوند

همانطور که انواع مختلفی از کمردرد و محرک‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است منجر به ناراحتی شود، فرد می‌تواند موقعیت‌های جنسی مختلف را بررسی کند تا تشخیص دهد که آیا کمردرد تشدید نمی‌شود یا خیر. یک پوزیشن جنسی که برای فردی که یک نوع کمردرد دارد کارساز باشد ممکن است برای دیگری جواب ندهد.

بسته به این که آیا کمردرد فرد به صورت خم شدن (خم شدن به جلو) یا اکستنشن (خم شدن به عقب) غیر قابل تحمل است، برخی از وضعیت‌ها ممکن است نسبت به سایرین ارجحیت داشته باشند. یک فرد می‌تواند با موقعیت‌های مختلف آزمایش کند و تشخیص دهد که برای آن‌ها مناسب‌تر است. اگر در حین یک وضعیت احساس ناراحتی کردند، توصیه می‌شود برای جلوگیری از تشدید کمردرد دست از کار بکشند. برخی از پوزیشن های جنسی که باید در نظر گرفته شوند ممکن است شامل منبع مورد اعتماد باشند:

این یک موقعیت مناسب برای افراد مبتلا به کمردرد است که هنگام قوس شدن پشت (کشش) بدتر می‌شود، مانند افرادی که دچار بیماری دیسک دژنراتیو و مشکلات دیسک هستند، هم برای فردی که بالا قرار دارد و هم برای فردی که پایین است.

فرد در بالا قرار گرفته ممکن است احساس کنند که قسمت بالایی بدنشان با آرنج راحت‌تر از دست‌هایشان است؛ و فرد پایین، می‌تواند یک حوله لوله شده را در زیر کمر خود برای حمایت قرار دهد. نگه داشتن ستون فقرات در وضعیت کمی قوس‌دار می‌تواند از صاف شدن کمر جلوگیری کند و ستون فقرات را بیشتر خم کند.

چهار دست و پا یا سبک وضعیت سگ

این وضعیت دارای دامنه کمی از خم شدن ستون فقرات یا خم شدن به جلو است. به این ترتیب، ممکن است موقعیت مناسبی برای کسانی باشد که هنگام خم شدن به جلو یا نشستن طولانی مدت کمردرد را تجربه می‌کنند.

شریک پایین قرار گرفته ممکن است وزن بدن خود را با آرنج یا دست تحمل کند. این موقعیت جنسی به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کمر خود را بر اساس راحتی خود تنظیم کنند. علاوه بر این، شریک دیگر می‌تواند حرکت از پشت خود را محدود کند و از باسن خود برای انجام حرکت استفاده کند.

وضعیت کنار هم

به این حالت که به پهلو نیز می‌گویند، موقعیت مناسبی برای کاهش فشار بر روی کمر برای افراد مبتلا به کمردرد غیر قابل تحمل خم شدن است. انجام این حالت در حالی که روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند، اغلب برای کسانی که پس از نشستن طولانی مدت درد را تجربه می‌کنند، راحت است.

وضعیت قاشقی

این وضعیت شبیه پهلو به پهلو است اما شامل این است که شریک نافذ به پهلو پشت طرف مقابل دراز می‌کشد. درست مانند حالت پهلو به پهلو، ممکن است برای کسانی که خم شدن به جلو یا خم شدن را دردناک می‌دانند مناسب نباشد.

کابوی، یا شریک در بالا

اگر شریک دخول حرکت را دردناک بداند، ممکن است به فکر دراز کشیدن به پشت یا یک صندلی محکم باشد و به شریک پذیرنده اجازه دهد تا او دراز بکشد. اگر شریک بالا ترجیح می‌دهد دراز بکشد، یک حوله کوچک می‌تواند به حفظ ستون فقرات در وضعیت خنثی خود کمک کند. انجام این کار ممکن است باعث تثبیت کمر و کاهش درد شود.

رو به پایین

این پوزیشن نوعی حالت سگی است که در آن شریک پذیرنده روی شکم خود دراز می‌کشد که به طور خودکار کمر را قوس می‌دهد. فردی که راحت‌تر به کمر قوس می‌دهد، ممکن است یک بالش روی سینه‌اش بگذارد یا با آرنج‌های خود از قسمت بالایی بدن خود حمایت کند.

قرار دادن بالش زیر لگن شریک دریافت کننده نیز می‌تواند به شریک بالایی کمک کند تا راحت‌تر به واژن یا مقعد دسترسی داشته باشد بدون اینکه ستون فقرات خود را بیش از حد خم کند.

نکات جنسی برای کسانی که کمردرد بعد از رابطه جنسی دارند

در کنار انتخاب یک موقعیت جنسی راحت، نکات دیگری که می‌تواند به تسهیل فعالیت جنسی رضایت بخش علیرغم وجود کمردرد کمک کند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفاده از حوله و بالش: قرار دادن حوله یا بالش‌های چرخ شده در زیر پشت یا لگن می‌تواند به حمایت از ستون فقرات و سایر اعضای بدن در حین رابطه جنسی کمک کند.

تغییر وضعیت: گاهی اوقات، یک تغییر جزئی یا تغییر وضعیت می‌تواند کمردرد را در حین رابطه جنسی برطرف کند. به عنوان مثال، هل دادن لگن به سمت سقف می‌تواند درد را در افراد مبتلا به عدم تحمل حرکت خمشی کاهش دهد.

آهسته پیش رفتن: رابطه جنسی یک فعالیت بدنی است؛ بنابراین، گرم کردن مناسب، کشش و رویکرد ملایم ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند. انجام حرکات شدید یا شدید ممکن است درد را تشدید کند.

برقراری ارتباط: اگر کمردرد مانع از انجام فعالیت جنسی در فرد می‌شود، باید صادق باشد و آشکارا آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارد. آن‌ها می‌توانند در مورد اینکه کدام حرکات و موقعیت‌ها راحت هستند و کدام باعث درد می‌شوند صحبت کنند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند برای لذت بردن از یکدیگر بدون نیاز به آمیزش، درباره سایر اعمال صمیمی صحبت کنند.

استفاده از لگن و زانو به جای کمر: کمردرد اغلب ناشی از حرکات تکراری است که شامل حرکات پشت است. در عوض، فرد می‌تواند از باسن و زانوهای خود برای انجام این حرکات استفاده کند.

چگونه کمردرد بعد از رابطه جنسی را مدیریت کنیم

حتی با این نکات و پوزیشن‌ها، فرد ممکن است بعد از رابطه جنسی کمردرد را تجربه کند. افراد معمولاً می‌توانند کمردرد را در خانه با استفاده از روش‌های زیر مدیریت کنند منبع مورد اعتماد:

مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب

انجام ورزش‌هایی مانند پیاده روی، شنا، تای چی، پیلاتس و یوگا

استفاده از یخ یا گرما

استرس همچنین می‌تواند درد را تشدید کند و باعث ایجاد اسپاسم دردناک شود. کاهش استرس از طریق تکنیک‌های کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی و تنفس عمیق ممکن است به تسکین کمردرد کمک کند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

پزشک می‌تواند به توضیح مشکلات کمر فرد کمک کند و نکاتی را برای رابطه جنسی ایمن و بدون درد ارائه دهد. توصیه می‌شود در صورت تجربه کمردرد مزمن که در فعالیت‌های روزانه از جمله فعالیت جنسی اختلال ایجاد می‌کند، با پزشک خود تماس بگیرد. علاوه بر این، در صورتی که فرد دچار کمردرد با موارد زیر باشد، باید فوراً به دنبال کمک باشد:

درد شدید

بی حسی و گزگز، یا از دست دادن حس در پاها

مشکل در حرکت دادن پاها

از دست دادن کنترل مثانه و روده

کمردرد یک بیماری شایع است که ممکن است فرد را از انجام فعالیت‌های روزانه از جمله رابطه جنسی باز دارد. ممکن است رابطه جنسی را ناخوشایند کند یا در برخی موارد مانع از درگیر شدن فرد در فعالیت‌های جنسی شود.

درک کمردرد فرد و موقعیت‌ها یا وضعیت‌هایی که باعث ایجاد آن می‌شود، می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا موقعیت‌های جایگزین و تغییراتی را پیدا کنند تا رابطه جنسی لذت‌بخش و راحت داشته باشند.

درک کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان

فعالیت جنسی می‌تواند برای بسیاری از زنان یک تجربه لذت بخش باشد. با این حال، برخی از زنان ممکن است پس از رابطه جنسی کمردرد را تجربه کنند که می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. در ادامه‌ی این مقاله، شما را با علل احتمالی، پیشگیری و درمان کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان آشنا خواهیم کرد.

علل احتمالی کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان

کمردرد بعد از رابطه جنسی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. در اینجا برخی از رایج‌ترین دلایلی که باعث می‌شود زنان ممکن است این عارضه را تجربه کنند آورده شده است:

وضعیت نامناسب هنگام فعالیت جنسی

فشار بیش از حد عضلات کمر در حین رابطه جنسی

آسیب‌های موجود در ناحیه کمر یا شرایطی مانند فتق دیسک یا سیاتیک

عفونت‌های مقاربتی (STIs) که باعث التهاب اندام‌های تناسلی می‌شود.

اندومتریوز

کیست‌های تخمدان

فیبروم ها

بیماری التهابی لگن

گرفتگی‌های قاعدگی

علل کمتر شایع دیگری برای کمردرد بعد از رابطه جنسی وجود دارد که زنان نیز باید از آن‌ها آگاه باشند. یکی از این بیماری‌ها وضعیتی به نام سیستیت بینابینی است که یک بیماری مزمن مثانه است که می‌تواند باعث درد در حین رابطه جنسی و کمردرد شود. یکی دیگر از دلایل احتمالی وضعیتی به نام آدنومیوز است که ضخیم شدن رحم است که می‌تواند باعث درد در هنگام رابطه جنسی و خونریزی شدید قاعدگی شود.

برای زنانی که بعد از رابطه جنسی دچار کمردرد می‌شوند، مهم است که با پزشک خود صحبت کنند تا علت زمینه‌ای را تعیین کرده و درمان مناسب دریافت کنند. بسته به علت درد، گزینه‌های درمانی ممکن است شامل فیزیوتراپی، دارو یا جراحی باشد.

چگونه تغییرات هورمونی بر کمردرد زنان پس از مقاربت تأثیر می‌گذارد

کمردرد

عضلات کف لگن برای حفظ کنترل مثانه و روده در زنان ضروری است. آن‌ها همچنین از رحم و سایر اندام‌های لگن پشتیبانی می‌کنند. ضعف عضلات کف لگن می‌تواند باعث درد یا ناراحتی در حین رابطه جنسی و در ناحیه کمر شود. تقویت این ماهیچه‌ها از طریق ورزش‌هایی مانند کگل می‌تواند به کاهش کمردرد پس از ازدواج کمک کند.

توجه به این نکته ضروری است که کمردرد پس از مقاربت می‌تواند ناشی از عوامل دیگری مانند ناهماهنگی ستون فقرات یا فشار عضلانی باشد؛ بنابراین، توصیه می‌شود قبل از شروع هر گونه تمرین عضلات کف لگن، با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی برای تعیین علت اصلی درد مشورت کنید. علاوه بر این، گنجاندن تکنیک‌های کششی و آرام‌سازی در روال خود می‌تواند به کاهش تنش در عضلات کمر و کاهش درد پس از فعالیت جنسی کمک کند.

گزینه‌های پیشگیری و درمان برای کمردرد زنان پس از رابطه جنسی

خوشبختانه، گزینه‌های پیشگیری و درمانی مختلفی برای کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد:

در طول فعالیت جنسی، وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید

قبل از فعالیت جنسی، شرایط موجود در ناحیه کمر را درمان کنید

برای کاهش اصطکاک از روان کننده استفاده کنید

پوزیشن های مختلف جنسی را امتحان کنید که به کمر فشار نیاورد

از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید، اما فقط طبق تجویز پزشک

برای تسکین درد از بسته‌های گرم یا سرد استفاده کنید

از تمرینات عضلات کف لگن برای تقویت ناحیه لگن و کاهش درد استفاده کنید

توجه به این نکته ضروری است که در صورت تداوم یا تشدید کمردرد، مراجعه به پزشک توصیه می‌شود. پزشک شما ممکن است گزینه‌های درمانی بیشتری مانند فیزیوتراپی یا داروهای تجویزی را پیشنهاد کند. علاوه بر این، مهم است که با شریک زندگی خود در مورد هر گونه ناراحتی یا درد در طول فعالیت جنسی ارتباط برقرار کنید تا تجربه‌ای امن و لذت بخش برای هر دو طرف تضمین شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان