گودی کمر

تاثیر ورزش بر سلامتی
تاثیر ورزش بر سلامتی
10 دی 1399
نشستن صحیح
نشستن صحیح
21 دی 1399
گودی کمر
3.9
(12)

گودی کمر وضعیتی است که در آن انحنای بیش از حد ستون فقرات در قسمت تحتانی کمر به وجود می‌آید. گودی کمر منحنی مشخصی به شکل C را در قسمت تحتانی کمر یا ناحیه کمر ایجاد می‌کند و غالباً در نتیجه وضعیت نامناسب بدن یا عدم ورزش ایجاد می‌شود. در این مقاله، به بررسی گودی کمر می‌پردازیم و علائم و درمان آن را توضیح می‌دهیم. همچنین فهرستی از تمرینات ارائه شده است که می‌تواند به تسکین علائم کمک کند.

علائم گودی کمر

علائم گودی کمر شامل درد کمر و یک ستون فقرات خمیده است. گودی کمر می‌تواند باعث سفت شدن عضلات در قسمت تحتانی کمر شود. همچنین می‌تواند به ستون فقرات و بافت‌های نرم در ناحیه کمر آسیب برساند. فرد مبتلا به گودی کمر ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

ستون فقرات خمیده. گودی کمر منجر به انحنای بیش از حد ستون فقرات در قسمت تحتانی کمر می‌شود و باعث می‌شود شکم و باسن از نظر نمای ظاهری برجسته‌تر به نظر برسد.

درد پایین کمر. افراد مبتلا به گودی کمر ممکن است درد خفیف تا شدید کمر را تجربه کنند که ممکن است با حرکت بدتر شود.

فرم ویزیت آنلاین و رایگان

اگر تا به امروز از ویزیت آنلاین و رایگان استفاده نکرده اید با تکمیل کردن فرم ذیل منتظر تماس همکاران جهت تعیین نوبت برای ویزیت باشید.

علت گودی کمر

بسیاری از عوامل ممکن است باعث یا منجر به گودی کمر شوند، از جمله:

وضعیت نادرست بدنی. وضعیت نادرست یکی از شایع‌ترین دلایل گودی کمر است. هنگامی که فرد در حالت نشسته قرار دارد، عضلات ناحیه کمر می‌توانند بیش از حد سفت شوند زیرا سعی در تقویت و حمایت از ستون فقرات دارند. این به تدریج ستون فقرات را از صاف بودن خارج می‌کند و باعث افزایش خمیدگی ستون فقرات می‌شود. افراد دارای مشاغلی که برای طولانی مدت نیاز به نشستن دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به گودی کمر هستند.

چاقی و گودی کمر

چاقی منجر به وجود چربی اضافی در شکم و باسن می‌شود. این فشار اضافی را به قسمت تحتانی کمر وارد می‌کند که ممکن است باعث خم شدن ستون فقرات کمر شود.

بی‌تحرکی و گودی کمر

علاوه بر افزایش خطر چاقی، عدم ورزش می‌تواند عضلات اصلی که در اطراف ستون فقرات و لگن قرار دارند را تضعیف کند. عضلات ضعیف قادر به پشتیبانی از ستون فقرات نیستند و به ستون فقرات اجازه می‌دهند بیش از حد خم شود.

در بعضی موارد، گودی کمر می‌تواند نتیجه سایر مشکلات اساسی نخاعی، مانند کیفوز، سر خوردگی مهره‌ها و بیرون زدگی دیسک باشد.

تشخیص گودی کمر

تشخیص گودی کمر دشوار است زیرا در انحنای طبیعی ستون فقرات (لوردوز کمر) تنوع زیادی وجود دارد.اشعه ایکس ممکن است به اندازه‌گیری انحنای ستون فقرات کمک کند، اما اگر فکر می‌کنند ناهنجاری در بافت نرم مسئول گودی کمر است، متخصص حرکات اصلاحی درخواست تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) را خواهد کرد.

گودی کمر در ابتدا ممکن است با داروهای ضدالتهابی درمان شود. پزشک ممکن است با تجویز مسکن و داروهای ضدالتهابی برای تسکین علائم دردناک گودی کمر شروع کند. درمان طولانی مدت به علت بیماری بستگی دارد. در صورتی که گودی کمر مربوط به یک مسئله ساختاری با ستون فقرات باشد، مراجعه به یک متخصص حرکات اصلاحی ممکن است ضروری باشد. در مواردی که چاقی ممکن است یک عامل مؤثر باشد، پزشک احتمالاً یک برنامه کاهش وزن تدوین می‌کند. این ممکن است شامل تمرینات درمانی فیزیکی باشد که ماهیچه‌های اصلی را برای بهبود وضعیت بدن کشش و تقویت می‌کند.

تمرینات مخصوص گودی کمر

یک مطالعه در 2018 در مورد تأثیر برخی تمرینات بر خمیدگی ستون فقرات، قدرت عضلات کمر و درد مزمن کمر مورد بررسی قرار گرفته است.

افراد شرکت کننده در این مطالعه یک تمرین منظم 60 دقیقه‌ای را انجام دادند که شامل هشت تمرین تقویت کننده عضلات کمری است که با هدف تقویت عضلات کمر و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات انجام شده است. آن‌ها این تمرین را 3 روز در هفته به مدت 12 هفته انجام دادند. بعد از 12 هفته، کاهش درد کمر و همچنین افزایش قدرت عضلات کمر و انعطاف پذیری وجود دارد. با این حال، تغییر قابل توجهی در انحنای ستون فقرات مشاهده نشده است. تمرینات شامل تمرینات تقویت کننده عضلات کمری است:

دراز و نشست و گودی کمر

به پشت خود دراز بکشید و زانوها را با زاویه 90 درجه خم کنید، بازوهای خود را از روی قفسه سینه یا پشت سر خود گذاشته و نیم تنه خود را به سمت بالا بکشید. سپس نیم تنه خود را به پایین بکشید.

تمرین superman

به روی شکم دراز بکشید بازوهای خود را به جلو دراز کنید. هم‌زمان بازوها، پاها و قفسه سینه خود را از زمین بلند کنید. در حین بازدم، 2 ثانیه دست‌ها را جلو نگه دارید. در حین دم، بازوها، پاها و قفسه سینه خود را به آرامی به سمت زمین بکشید.

چهار دست و پا و بلند کردن پا

روی زمین زانو بزنید و کف دست خود را بر زمین قرار دهید. زانوها را به طور موازی و دست‌ها را در جلو نگه دارید. هم‌زمان یک دست را بلند کرده و پای مخالف را دراز کنید، به طوری که با ستون فقرات در یک راستا باشند. به موقعیت شروع بازگردید.

اسکوات و گودی کمر

با پاهای باز به اندازه عرض شانه بایستید. بازوهای خود را به جلو بکشید. در حالی که رو به جلو هستید، به صورتی بنشینید که در یک صندلی نشسته‌اید. به سمت پایین رفته تا ران‌های شما تا حد ممکن به موازات کف باشد. زانو و مچ پا را صاف نگه دارید. به پاشنه پا فشار آورید تا به وضعیت شروع برگردید.

پلانک معکوس و گودی کمر

پاهای خود را به جلو بکشید و با دست‌ها به عقب تکیه دهید.

پشت شما باید در زاویه 45 درجه نسبت به کف باشد.

کف دستان خود را به سمت پایین قرار دهید.

بازوهای شما باید صاف و کمی مایل به پشت باشد.

به سقف نگاه کنید و ضمن پشتیبانی از وزن خود بر روی دست و پاشنه پاها، باسن خود را بلند کنید.

بدن خود را صاف نگه دارید.

قبل از پایین آمدن بدن، 10 تا 15 ثانیه موقعیت را نگه دارید.

پلانک و گودی کمر

دست‌ها و زانوهای خود را روی زمین قرار دهید، عرض شانه را از هم باز کنید.

اطمینان حاصل کنید که شانه‌ها هم‌تراز شوند.

هر دو زانو را از کف زمین بلند کنید و پاهای خود را به عقب فشار دهید تا بدن به طور کامل صاف شود.

به پایین نگاه کنید تا مطمئن شوید که گردن شما در راستا با ستون فقرات است.

موقعیت را نگه دارید، باسن خود را در حالی که عضلات را منقبض کرده‌اید، نگه دارید.

پلانک پهلو و گودی کمر

به سمت راست خود دراز بکشید.

بازوی راست خود را بر روی آرنج خم کنید تا ساعد شما بر زمین باشد.

عضلات بدن خود را منقبض کنید و باسن خود را بالا ببرید تا بدن شما یک خط مستقیم از سر تا انگشتان پا بسازد.

بدون پایین آوردن باسن، موقعیت را تا حد امکان نگه دارید.

در طرف مقابل تکرار کنید.

تمرین پل و گودی کمر

به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و پاها را از هم دور کنید.

دست‌ها را در کنار بدن قرار دهید.

عضلات خود را منقبض کرده و از طریق پاشنه پاهای خود فشار آورید تا باسن را به سمت بالا بکشید.

هدف ایجاد خط صاف در بدن، از شانه تا زانو است.

قبل از پایین آمدن به آرامی موقعیت خود را برای 1-2 ثانیه نگه دارید.

هنگام کار کردن، لازم است حداقل 10 دقیقه را برای گرم کردن و سپس سرد کردن صرف کنید.

خطرات گودی کمر

نتایج یک مطالعه در سال 2017 نشان دهنده ارتباط بین انحنای غیرطبیعی ستون فقرات و آرتروز یا بیماری دژنراتیو مفاصل (DJD) است. در این بیماری غضروف بین مفاصل تجزیه می‌شود. از مطالعه مشخص نیست که کدام یک از دو شرط باعث دیگری می‌شود. با این حال، نویسندگان حدس می‌زنند که گودی کمر فشار اضافی بر روی مفاصل وارد می‌کند که می‌تواند باعث DJD شود.

در صورت بدتر شدن درد کمر بهتر است به پزشک مراجعه کنید. بررسی شرایط و سوابق بیمار برای کنترل شدت درد کمر و چگونگی تأثیر آن بر فعالیت‌های روزانه ممکن است به تشخیص کمک کند. افراد همچنین در صورت تجربه هر یک از موارد زیر باید از مشاوره پزشکی استفاده کنند، زیرا این علائم ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی یا جایگزین دیگری باشد:

یک منحنی همیشگی در قسمت تحتانی کمر، حتی هنگام خم شدن به جلو

سوزن شدن یا بی‌حسی در پشت، بازوها یا پاها

اسپاسم عضلانی

مشکلات مثانه یا روده

در بیشتر موارد، گودی کمر به دلیل عوامل خاص شیوه زندگی است. غالباً داشتن وزن مناسب و ورزش منظم می‌تواند مشکلات مربوط به کمردرد را بهبود بخشد. برای داشتن یک شیوه‌ی صحیح زندگی فرد باید به یک متخصص حرکات اصلاحی مراجعه کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان