پارگی مینیسک زانو

سندرم لایه چربی
سندرم لایه چربی
6 تیر 1400
دررفتگی کشکک زانو
دررفتگی کشکک زانو
20 تیر 1400
پارگی مینیسک زانو
3.5
(49)

مینیسک زانو چیست؟

مینیسک زانو فیبروکارتلاژی است که استخوان ران را از استخوان درشت نی جدا می‌کند. بیشتر افراد از مینیسک زانو به عنوان غضروف زانوی خود یاد می‌کنند. هر مفصل زانو دارای یک مینیسک داخلی و یک مینیسک جانبی است. مینیسک زانو اشکال منحصر به فردی دارد. آن‌ها به صورت گوه‌ای و یا شبیه به کلیه هستند.

شکل گوه‌ای به ثبات چرخشی زانوی فرد کمک می‌کند. مینیسک همچنین به عنوان یک سپر نیز عمل می‌کند. همانطور که راه می‌رویم، می‌دویم و با کمک زانو می‌پریم، زانو نیروهای بسیاری را به خود جذب می‌کند. مینیسک به جذب این نیروها کمک می‌کند تا سطوح استخوان آسیب نبیند.

با افزایش سرعت حرکت از راه رفتن به دویدن تا پریدن، میزان نیرو به طور تصاعدی افزایش می‌یابد. مینیسک به جای جدا کردن، باعث پراکنده شدن نیروهای فشاری در کل زانو می‌شود.

پارگی مینیسک زانو چیست؟

مینیسک زانو با پیچ خوردن زانویی که کمی خم است، معمولاً در جمعیت جوان به صورت آسیب‌زا پاره می‌شود. نوع مشکل‌ساز آسیب مینیسک اغلب مربوط به فعالیت‌های ورزشی نادرست است.

فرم ویزیت آنلاین و رایگان

اگر تا به امروز از ویزیت آنلاین و رایگان استفاده نکرده اید با تکمیل کردن فرم ذیل منتظر تماس همکاران جهت تعیین نوبت برای ویزیت باشید.

مینیسک می‌تواند در قسمت جلویی، خلفی، شعاعی پاره شود یا ظاهری دسته سطلی داشته باشد.

در افراد میانسال، ممکن است پارگی به دلیل تخریب طبیعی مینیسک در اثر افزایش سن باشد یا آسیب سطح استخوان مفصل ران بر اثر آرتروز و پارگی مینیسک باشد. در این حالت، جراحی آرتروسکوپیک زانو در ترمیم مینیسک و ترمیم سطح آسیب دیده مفصل می‌تواند کمک کننده باشد.

بسته به نوع پارگی مینیسک، ترمیم مینیسک ممکن است پیچیده باشد. پارگی شدید مینیسک به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود. برخی از متخصصان زانو معتقدند که مینیسک آسیب دیده می‌تواند منجر به تغییرات استخوانی (آرتریت) و تخریب زودرس شود.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

علائم پارگی مینیسک به طور معمول با مکانیزمی از آسیب شروع می‌شود که شامل سابقه پیچ خوردگی شدید در زانوی کمی خم شده است. با این حال، پارگی مینیسک دژنراتیو می‌تواند به آرامی با علائم و نشانه‌هایی ظاهر شود.

علائم و نشانه‌های پارگی مینیسک زانو

همچنین ممکن است صدا دادن یا قفل شدن زانو را تجربه کنید. درد اغلب در امتداد خط مفصل زانو با تورم مفصل همراه است.

معاینه بالینی ممکن است حساسیت به لمس در امتداد خط مفصل زانو را نشان دهد. در این مواقع معمولاً متوجه خواهید شد که چمباتمه زدن دردناک است.

متخصص حرکات اصلاحی و پزشک برای تأیید تشخیص پارگی مینیسک از آزمایش مک مورای و سایر آزمایشات بالینی استفاده می‌کند.

اشعه ایکس یا ام آر آی؟

اسکن و MRI دقیق‌ترین آزمایش غیرتهاجمی برای تأیید پارگی مینیسک است. در اشعه ایکس پارگی مینیسک مشاهده نمی‌شود.

آیا پارگی مینیسک می‌تواند به خودی خود بهبود یابد؟

ترمیم پارگی مینیسک به میزان خون‌رسانی مینیسک فرد بستگی دارد که محدود است. مینیسک تغذیه خود را از خون و مایع مفصلی داخل کپسول مفصل دریافت می‌کند. مینیسک دارای دو ناحیه مشخص است که توانایی بهبودی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ما به این مناطق، منطقه قرمز و منطقه سفید می‌گوییم.

منطقه قرمز مینیسک زانو

ناحیه قرمز منبع خون دارد، به این معنی که می‌تواند به طور طبیعی بهبود یابد. پارگی طولی نمونه‌ای از پارگی مینیسک است که احتمالاً به طور طبیعی بهبود می‌یابد. لبه خارجی مینیسک از کپسول سینوویال خون‌رسانی می‌کند. پارگی مینیسک جانبی ممکن است بدون نیاز به جراحی بهبود یابد.

منطقه سفید مینیسک زانو

منطقه سفید منبع خون ندارد و به طور طبیعی بهبود نمی‌یابد. قسمت داخلی مینیسک تغذیه خود را از مایع مفصلی می‌گیرد. به همین دلیل، پارگی مینیسک داخلی معمولاً به دلیل کمبود خون‌رسانی بهبود نمی‌یابد تا پاسخ التهابی ایجاد کند. این آسیب‌ها غالباً به جراحی برای برداشتن قسمت پاره شده نیاز دارند.

اگر یک مینیسک پاره را بدون درمان رها کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

پارگی مینیسک درمان نشده می‌تواند دچار آسیب جدی شود و در مفصل زانو شل شود. این قطعات شل شده می‌توانند منجر به قفل شدن زانو یا ضعیف شدن آن شوند.

پارگی مینیسک درمان نشده همچنین می‌تواند در اندازه پارگی افزایش یابد و ناحیه آسیب دیده مینیسک را گسترش دهد.

درمان پارگی مینیسک زانو

گزینه‌های درمان پارگی مینیسک زانو

پارگی خفیف مینیسک یا پارگی در ناحیه قرمز معمولاً به سرعت به درمان با حرکات اصلاحی و تمرین درمانی پاسخ می‌دهد.

یکی از نقش‌های اصلی مینیسک جذب ضربه است. خوشبختانه ضربه‌گیرهای حیاتی دیگر در اطراف زانو و عضلات هستند که این نقش را بر عهده دارند. محققان کشف کرده‌اند که اگر عضلات پا را تقویت کنید، با بهبود قدرت عضله و پایداری زانو، فشارهای استخوانی کاهش می‌یابد.

هدف از تمرین درمانی و حرکات اصلاحی در پارگی مینیسک زانو:

درد و التهاب را کاهش دهید.

دامنه حرکت زانو را طبیعی کنید.

عضلات حمایت کننده از زانوی خود را تقویت کنید مانند عضلات چهار سر ران و همسترینگ.

اندام تحتانی خود را تقویت کنید: عضلات دوقلو، ران و لگن.

وضعیت صحیح قرارگیری کشکک استخوانی (کلاهک زانو) را بهبود ببخشید.

طول عضلات خود را عادی کنید، انعطاف‌پذیری و تعادل خود را بهبود بخشید. تکنیک و عملکرد خود را بهبود ببخشید مانند راه رفتن، دویدن، چمباتمه زدن، جست و خیز و فرود.

احتمال آسیب دیدگی مجدد را به حداقل برسانید.

آسیب‌های مینیسک معمولاً با آسیب‌های دیگر زانو همراه است که ممکن است نیاز به درمان نیز داشته باشد.

مدت بهبودی زانو بدون انجام عمل جراحی

در صورت آسیب دیدگی در ناحیه قرمز، پارگی مینیسک معمولاً شش یا هشت هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. همانطور که قبلاً ذکر شد، برخی از پارگی‌های مینیسک نیاز به جراحی دارند. متخصص حرکات اصلاحی فرد را در مورد احتمال آسیب دیدگی زانو راهنمایی می‌کند.

پرهیز از فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که باعث فشارهای شدید از طریق مینیسک می‌شوند و بهبودی را بیشتر به تعویق می‌اندازند. در بعضی موارد، ممکن است متخصص حرکات اصلاحی به فرد توصیه کند میزان وزن وارد شده بر روی زانو را حفظ و کنترل کند.

در این موارد، می‌توان عصا را توصیه کرد. همه افراد متفاوت هستند، بنابراین توسط متخصص حرکات اصلاحی باید راهنمایی شوید.

جراحی پارگی مینیسک زانو

اکثر جراحان قبل از انجام عمل جراحی چند هفته حرکات اصلاحی و تمرین درمانی و فیزیوتراپی را به فرد توصیه می‌کنند. انجام این امور قبل از عمل دو مزیت اصلی دارد:

فرد بدون نیاز به جراحی، آسیب ‌زانوی خود را با موفقیت بازسازی می‌کند.

فرد در حال تقویت زانوی خود هست تا بتواند بهتر برای توان‌بخشی بعد از عمل آماده شود.

در صورت نیاز به جراحی، از جراحی آرتروسکوپیک زانو (از طریق دوربین فیبر نوری به اندازه یک مداد) برای جدا کردن (برداشته شدن) قطعه پاره شده و یا ترمیم (بخیه) پارگی در ناحیه خارجی استفاده می‌شود.

این مداخله ساختارهای تقریباً «طبیعی» را برای فرد ایجاد می‌کند و احتمال تغییرات دژنراتیو آرتروز در آینده را کاهش می‌دهد.

جراحی پارگی مینیسک زانو

تمرین درمانی پس از جراحی آسیب‌های مینیسک

پارگی مینیسک

توان‌بخشی و تمرین درمانی برای پارگی مینیسک برداشت شده می‌تواند به طور کلی تهاجمی باشد و بازگشت سریع به عملکرد را هدف قرار دهد. همانطور که درد و تورم را کاهش می‌دهد، بهبودی پیشرفت خواهد کرد. اکثر بیماران پس از آرتروسکوپی می‌توانند طی 3 تا 6 هفته به عملکرد طبیعی خود بازگردند.

بازتوانی بعد از پارگی مینیسک

بازتوانی بعد از پارگی مینیسک

بازتوانی پس از ترمیم مینیسک معمولاً با برداشتن قسمت آسیب دیده متفاوت است به دلیل زمان بهبودی لازم در جایی که مینیسک فرد بخیه دارد. اکثر جراحان به مدت 4 تا 8 هفته به فرد توصیه می‌کنند که بر روی زانوی خود فشار و وزن وارد نکنند تا اینکه مینیسک بهبود یابد.

تمرکز تمرینات اصلاحی و درمانی باید بر روی تحرک زودهنگام مفاصل زانو (تیبیا فمورال) و کاسه زانو (کشکک زانو) باشد. به علاوه تقویت عضلات چهار سر ران، همسترینگ و عضلات پا، با بارهای کم وزن بدن و کمترین پیچ خوردگی یا ضربه باید انجام شود.

دستورالعمل‌های درمانی فرد با توجه به یافته‌ها و روش‌های عملیاتی انجام شده مشابه رویکرد غیر جراحی خواهد بود که در اینجا برای انتخاب بهترین روش درمانی باید از متخصص حرکات اصلاحی کمک گرفته شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

3 Comments

 1. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم در صورت پارکی مینیسک زانو ایا اشکالی نداره فرد رشته ورزشیش رو ادامه بده باید ذکر کنم که رشته ورزشی بسکتبال مد نظرم است یا نه باعث اسیب بیشتر میشه؟

  • پشتیبانی کلینیک گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورت بروز آسیب هرچند ناچیز باید دوره توانبخشی و درمان آسیب طی بشه تا دچار آسیب شدیدتر نشین
   و از بروز مجدد آسیب پیشگیری بشه

 2. آرتروز زانو به عنوان یک بیماری التهابی مزمن، اغلب با درد، سفتی و کاهش حرکت در زانو همراه است. درمان آرتروز زانو به دو دسته درمان‌های غیر دارویی و درمان‌های دارویی تقسیم می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان