دیسک گردن و درد دست چپ

دردهای عضلانی
23 خرداد 1402
سندروم دکوروان و نحوه تشخیص آن
25 خرداد 1402
4.1
(46)

چیزی باعث گردن درد می‌شود؟

گردن درد یک شکایت رایج درمیان بخش بزرگی از جمعیت سراسر دنیا و در هر سنی است. این عارضه گاهی می‌تواند چنان ناتوان کننده باشد که حتی انجام ساده ترین کارها را برای شما بسیار دشوار کند. این موضوع می‌تواند ناشی از وجود مشکلات جدی در کمر و یا اعصاب نخاعی شما مانند فشردگی اعصاب، بیرون‌زدگی دیسک، یا مشکلات زمینه ای ستون فقرات باشد.

مشکلات در ستون فقرات گردنی تواند باعث درد در گردن، شانه ها و همچنین بی‌حسی و ضعف در بازوها و دست شود.

البته باید توجه داشت که همه افراد مبتلا به گردن درد نیز دچار درد در بازو و یا دست نمی شوند، اما اگر این موضوع رخ دهد به این عارضه رادیکولوپاتی گردنی می گویند.

درد شانه که به پایین بازو انتشار پیدا می‌کند:

دلایل زیادی برای درد در شانه ها و بازوها و دست ها وجود دارد، از جمله آسیب های فیزیکی، کشیدگی عضلانی، فشردگی عصب و یا مشکلات ستون فقرات گردنی. اعصابی که از ستون فقرات در گردن نشات میگیرند، از شانه‌ها و پایین بازوها عبور می کنند و به دست ها و انگشتان می روند. بنابراین آسیب به این اعصاب می‌تواند باعث دردی شود که به شانه‌ها و بازوها و دست های شما انتشار پیدا می‌کند. یعنی گاهی ممکن است مشکل اصلی در اعصاب ستون فقرات شما و به صورت موضعی وجود داشته باشد. برای تشخیص درد، پزشک ممکن است روش‌های تصویربرداری را برای بررسی عضلات و اعصاب بازوها، شانه‌ها و ستون فقرات شما انجام دهد.

دلایل اصلی درد دیسک گردن و دست چیست؟

علل بالقوه درد گردن و دست عبارت‌اند از:

بالارفتن سن

تصادفات

فشارهای معمول روزانه

آسیب به گردن یا سر

مشکلات طولانی‌مدت گردن

مشکلات در قسمتی از ستون فقرات گردنی می‌تواند باعث درد در گردن و همچنین بی‌حسی و ضعف در بازوها شود.

آسیب ویپلش یا آسیب شلاقی. در این آسیب واردشدن یک نیرو قوی به گردن شما می‌تواند گردن شما را مانند یک شلاق به جلو و عقب تکان دهد و باعث آسیب به مهره‌های گردنی و عضلات شما شود؛ مانند زمانی که در ماشین یک ترمز شدید را تجربه می‌کنید.

دلایل پیچیده‌تر درد گردن و دست عبارت‌اند از:

بیرون‌زدگی و برآمدگی دیسک: ساییدگی دیسک می‌تواند باعث پارگی لایه بیرونی آن و ایجاد بیرون‌زدگی دیسک شود. بیرون‌زدگی دیسک می‌تواند به کانال نخاعی و ریشه‌های عصبی فشار وارد کند و باعث درد، بی‌حسی و ضعف شود. دیسک برآمده نیز می‌تواند به عصب فشار وارد کند، اما در این عارضه برخلاف بیرون‌زدگی، دیسک پاره نمی‌شود.

خارهای استخوانی: ساییدگی مهره‌ها می‌تواند باعث ایجاد خارهای استخوانی نیز شوند. این خارها ناهنجاری‌های استخوانی هستند که می‌توانند به دیسک فشار وارد کنند و باعث التهاب اعصاب و درد شوند.

ازآنجایی‌که خارهای استخوانی می‌توانند روی دیسک‌ها فشار وارد کنند، این موضوع می‌تواند باعث صاف‌شدن، کم‌آبی و تحلیل دیسک‌ها شود.

تنگی کانال نخاعی گردن (با نام مستعار “فشردگی عصب “): تنگی ستون فقرات گردنی به باریک شدن فضای داخلی ستون فقرات به دلیل خارهای استخوانی و یا بیرون‌زدگی دیسک گفته می‌شود. گاهی اوقات از آن به‌عنوان “عصب فشرده” نیز یاد می‌شود.

تنگی کانال نخاعی مرکزی می‌تواند نخاع را در اصطلاح نیشگون بگیرد و تنگی کانال روزنه‌ای می‌تواند ریشه‌های عصبی را که از سوراخ‌های نخاع خارج شده‌اند، مسدود کند.

این نیشگون‌گرفتن می‌تواند باعث درد کمر، شانه و بازو شود. همچنین می‌تواند باعث بی‌حسی و ضعف در بازوها و دست‌ها نیز شود.

دیسک گردن و درد دست چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سابقه پزشکی همراه با معاینه فیزیکی می‌تواند به پزشک پیشینه خوبی از علائم شما بدهد. تصویربرداری‌هایی مانند اشعه ایکس، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) ممکن است برای کمک به بررسی مهره‌های گردن و ستون فقرات شما ضروری باشد.

آیا برای دیسک گردن و درد دست جراحی لازم است؟

اگر درمان‌های محافظه‌کارانه نتوانستند علائم را بهبود بخشند، بسته به شرایط، جراحی‌هایی که برای تسکین درد گردن و بازو طراحی شده‌اند، مانند دیسککتومی گردن و یا جراحی‌هایی برای جایگزینی دیسک مصنوعی گردن می‌توانند مفید باشند.

البته باید به این نکته توجه داشت که جراحی هرگز اولین انتخاب نیست. اگر پزشک معتقد باشد که درمان‌های محافظه‌کارانه می‌تواند برای برطرف‌کردن مشکل مفید باشند ابتدا آن‌ها را امتحان خواهد کرد. درواقع در درمان‌های مربوط به دردهای گردنی هدف این است که درد از بین برود و یا حداقل آن را به سطحی برساند که بتوان آن را تحمل کرد.

گزینه‌های درمانی بدون جراحی برای دیسک گردن درد و دست چیست؟

فیزیوتراپی

پزشک اغلب در وهله اول فیزیوتراپی را تجویز می‌کند که می‌تواند برای برخی از بیماران بسیار مفید باشد. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند تمرینات و روش‌هایی را برای بهبود وضعیت بدن و کاهش استرس بر روی گردن به بیماران آموزش دهند. انواع مختلفی از فیزیوتراپی ممکن است برای بیماران تجویز شود، از آب‌درمانی گرفته تا تکنیک‌های خاص ماساژ.

ممکن است به بیماران تمریناتی در خانه داده شود که این تمرینات می‌تواند به کاهش استرس روی ستون فقرات و بهبود علائم آنها کمک کند. فیزیوتراپی می‌تواند عضلات گردن شما را تقویت کند، و این موضوع اغلب می‌تواند علائم را بهبود بخشد.

کشش ستون فقرات گردنی

کشش ستون فقرات گردنی یک تکنیک فیزیوتراپی است که می‌تواند به‌وسیله درمانگر و یا در خانه انجام شود. کشش به کاهش فشار بین مهره‌ها و دیسک‌ها کمک می‌کند و می‌تواند به باز کردن سوراخ‌های مسدود شده کمک کند.

این کشش‌ها می‌توانند به‌راحتی در خانه انجام شوند. این کار را می‌توان چندین بار در روز به مدت 5-7 دقیقه انجام داد و یک راه ساده برای بهبود علائم است.

دارو

داروها اغلب راهی مؤثر برای آرام‌کردن اسپاسم عضلانی، کاهش التهاب و کنترل درد هستند.

مهم است که داروها را دقیقاً مطابق با تجویز دکتر مصرف کنید تا تأثیر آنها در بهبود علائم شما به حداکثر برسد.

برخی از داروها فقط درد ناشی از بافت ملتهب را درمان می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر به طور خاص درد ناشی از گیرکردن اعصاب را هدف قرار می‌دهند و برخی دیگر به آرامش اسپاسم عضلانی کمک خواهند کرد.

تمرینات حرکتی برای گردن

در ادامه چند تمرین مفید برای حرکت گردن را برای شما توضیح خواهیم داد که می‌تواند به بهبودی علائم شما کمک کند. پزشک یا فیزیوتراپیست ممکن است بسته به نیازهای فردی شما موارد مختلفی از تمرینات را پیشنهاد دهد. بااین‌حال اینها فقط پیشنهاداتی هستند که ما در این مقاله عنوان کرده‌ایم و برنامه درمانی شما می‌تواند شامل تمرینات دیگری نیز شود.

حرکت به جلو و عقب: درحالی‌که سرخود را مستقیم نگه داشته‌اید سعی کنید سرخود را 4 تا 5 بار به جلو و عقب حرکت دهید.

حرکات چرخشی: تا دامنه حرکتی که احساس راحتی می‌کنید، به آرامی سرخود را به راست و چپ بچرخانید.

حرکات خم‌شدن جانبی: به‌آرامی طرفین شوید و سعی کنید گوش‌های خود را به شانه‌های خود نزدیک کنید.

حرکات مقاومتی: از دستان خود برای فشاردادن به سرخود استفاده کنید و در برابر حرکت گردن خود مقاومت ایجاد کنید. این کار عضلات گردن شما را تقویت می‌کند.

لیفت گردن: به پشت‌روی زمین دراز بکشید و سرخود را بالا و پایین ببرید. این حرکت را درحالی‌که به پهلو و روی شکم خود دراز کشیده‌اید نیز تکرار کنید. از یک بالش زیر سرخود استفاده کنید تا به سر خیلی فشار وارد نشود.

درد دیسک گردن و دستی که از بین نمی‌رود

اگر درد شما با درمان‌های محافظه‌کارانه برطرف نشد یا اگر فشردگی باعث فشار قابل‌توجهی روی نخاع یا ضعف در بازوهای شما شود، جراح ستون فقرات معمولاً جراحی را برای کاهش فشار توصیه می‌کند.

گزینه‌های مختلفی برای جراحی عصب فشرده شده وجود دارد. این تکنیک‌ها و رویکردها توسط جراح با درنظرگرفتن عوامل مختلفی از جمله محل فشرده‌سازی عصب، تراز ستون فقرات شما و اینکه کم تهاجمی‌ترین روش برای دستیابی به هدف کاهش فشار ساختاری روی عصب شما کدام است، تعیین می‌شود.

اگر با درد مداوم دیسک گردن و دست مواجه هستید، با پزشک خود در مورد گزینه‌های جراحی صحبت کنید. پیشرفت‌های مدرن و تکنیک‌های کم تهاجمی، جراحی‌های امروزی را ایمن‌تر کرده، به بستری کوتاه‌تری در بیمارستان منجر شده و بازگشت سریع به فعالیت و کار را برای شما امکان‌پذیر کرده است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان