انواع مختلف اُرتز و کفی

تمرین مناسب برای تسکین زانو درد
15 خرداد 1402
9 تمرین برای بهبود وضعیت بدن
16 خرداد 1402
5
(1)

آیا شما نیز درگیر درد پا هستید؟ آیا از خود می‌پرسید که یک کفی ساده می‌تواند کمک‌کننده باشد؟ پاسخ این است که بله ممکن است. اما بسته به اینکه مشکل شما چیست، می‌توانید به‌جای کفی از یک “ارتز” استفاده کنید.

کفی‌هایی که بدون نسخه از فروشگاه‌ها تهیه می‌کنید ممکن است باعث تقویت و پشتیبانی از پاهای شما شوند. آنها ممکن است از موادی مانند ژل، پلاستیک یا فوم ساخته شده باشند. اما توجه به این نکته ضروری است که این کفی‌ها  به‌صورت سفارشی برای پای شما ساخته نشده‌اند. آنها می‌توانند قوس یا فشار اضافی را روی پاشنه، اطراف انگشتان پا یا کل پای شما ایجاد کنند. کفی‌ها ممکن است کفش‌های شما را راحت‌تر کنند، اما برای رفع مشکلات پا طراحی نشده‌اند.

ارتزها اما متفاوت‌ترند. آنها کالاهای پزشکی تجویزی هستند که برای اصلاح مشکلات بیومکانیکی پا؛ مانند مشکلات نحوه راه‌رفتن، ایستادن یا دویدن در کفش‌ها قرار می‌گیرند. آنها همچنین می‌توانند به کاهش درد پای ناشی از شرایط پزشکی مانند دیابت، التهاب کف پا، بورسیت و آرتریت کمک کنند. ارتزها  حتی ممکن است به شما کمک کند تا از جراحی برای رفع صافی کف پا نجات پیدا کنید!

بااین‌حال، ممکن است که به این کالاهای تجویزی هم نیاز نداشته باشید و مشکل شما با درج یک کفی در کفش‌هایتان برطرف شود. برای فهمیدن این موضوع مهم است تا با یک متخصص مشورت کنید و از وضعیت پاهای خود اطلاع پیدا کنید.

تفاوت بین کفی و ارتز

کفی و ارتز هر دو در درمان مشکلات پا مفید هستند اما مردم اغلب این اصطلاحات را به‌اشتباه به‌جای هم استفاده می‌کنند. بااین‌حال، تفاوت جزئی بین این دو مورد وجود دارد؛ زیرا این کالاهای پزشکی برای افراد مختلف و بر اساس نیازهای خاص آنها متفاوت عمل می‌کنند.

به‌سادگی می‌توان گفت که کفی‌ها زیرمجموعه‌ای از ارتزها را تشکیل می‌دهند. آنها وسیله‌هایی فومی هستند که در کفش شما قرار می‌گیرند تا کف پا را حمایت کرده و قوس را پشتیبانی کنند. ارتزها فراتر از آن هستند و شامل کفی‌ها، پدهای انگشتان پا، بریس ها و تکیه‌گاه‌های قوس‌های کف‌پایی محسوب می‌شوند که برای رفع شرایط مختلف پا استفاده می‌شوند.

مجدداً، باید تأکید کنیم که درحالی‌که کفی‌ها وسیله‌ای طبی پزشکی عمومی محسوب می‌شوند و می‌توان آنها را بدون نسخه خریداری کرد، ارتزها معمولاً سفارشی ساخته شده و متناسب با پای هر فرد طراحی می‌شوند.  از دیگر تفاوت‌های این دو کالای پزشکی این است که کفی‌ها می‌توانند تا 6 ماه دوام بیاورند، درحالی‌که یک ارتز می‌تواند تا پنج سال دوام بیاورد.

انواع مختلف ارتز

ارتزهای سفارشی با کفی‌های معمولی تفاوت دارند؛ زیرا برای بهینه‌سازی عملکرد پای شما به طور اختصاصی طراحی شده‌اند. برخی از این ارتزها بیشتر نقش محافظت را در قوس کف پا ایفا می‌کنند درحالی‌که انواع دیگر ارتزها ممکن است هم در محافظت و هم در کنترل عملکردی اندام تحتانی نقش داشته باشند؛ بنابراین، بسته به مشکل پا، انواع مختلفی از ارتزهای سفارشی وجود دارد.

به‌طورکلی 3 نوع مختلف ارتز وجود دارد که می‌توانند از مواد مختلف ساخته شوند و عبارت‌اند از:

ارتزهای عملکردی سفارشی (سخت)

ارتزهای عملکردی سفارشی از مواد سخت مانند پلاستیک یا فیبر کربن ساخته می شوند.

ارتزهای عملکردی از مواد سخت مانند فیبر کربن یا پلاستیک ساخته می‌شوند. در نتیجه، ماندگاری بالایی دارند، بادوام هستند و تغییر شکل نمی‌دهند. ارتزهای عملکردی حمایت بیشتری از پا را فراهم می‌کنند و به طور خاص برای کنترل حرکت مفاصل پا در زیر مفصل مچ پا و بهبود تحرک پا و مچ پا طراحی شده‌اند.

آنها برای مدیریت شرایطی مانند:

  • آرتروز
  • التهاب مفاصل انگشتان
  • افتادگی قوس‌های کف پا/کف پای صاف
  • ناهنجاری پای کاووس (گودی بیش از حد کف پا)
  • اختلاف طول اندام
  • ناهنجاری‌های بونیون
  • پلانتار فاشئیت
  • نوروما
  • شرایط عصبی عضلانی و… استفاده می‌شوند.

برخی از ارتزها مسائل پزشکی خاصی مانند بدشکلی‌های پیچیده پا، عدم تعادل یا مشکلات کمر را برطرف می‌کنند. این ارتزهای تجویز شده پزشکی گاهی با صفحات پای ارتوپدی یا بریس های ساق پا و مچ پا ترکیب می‌شوند.

ارتزهای سفارشی منعطف

ارتزهای سفارشی منعطف

ارتزهای منعطف از مواد نرم و دارای بالشتک درست تشکیل شده‌اند. آنها تأثیر ایستادن و راه‌رفتن و نیروهای برشی روی کف پا را کاهش می‌دهند و وزن را دوباره در سراسر پا توزیع و متعادل می‌کنند.

این ارتزها در مدیریت شرایط زیر مؤثر هستند:

زخم‌های دیابتی

آرتروز

پاهای تغییر شکل یافته

این ارتزها همچنین برای مشکلات جزئی پا یا اصلاح مسائل عملکردی پا ایدئال هستند.

ارتزهای سفارشی نیمه منعطف

ارتزهای نیمه منعطف به شما این امکان را می‌دهند که از بهترین شرایط هر دو ارتز لذت ببرید! زیرا از مواد نرم و سفت باهم ساخته شده‌اند. ساختار کامپوزیتی آن باعث تعادل بهتر می شود و می‌تواند به کاهش فشار و جذب ضربه کمک کند.

ارتزهای نیمه منعطف اغلب برای مشکلات پای ناشی از آرتریت یا دیابت توصیه می‌شوند. از این ارتزها برای درمان صافی کف پا و اختلالات داخلی و یا بیرونی انگشتان پا در کودکان نیز استفاده می شود. همچنین ورزشکاران از این ارتزها برای جلوگیری از درد به‌خصوص در حین تمرین یا مسابقات استفاده می‌کنند.

انواع دیگر ارتزهای سفارشی

ارتز کودکان

ارتز کودکان به درمان های ناهنجاری های پا و تثبیت پا کمک می کند.

این ارتزها حمایت‌های بیومکانیکی را از پای کودک فراهم می‌کنند، همچنین به درمان ناهنجاری‌های پا و تثبیت پا از سنین پایین برای بازیابی الگوی طبیعی راه‌رفتن کمک می‌کنندو این نوع از ارتزها را می‌توان به طور منظم با رشد کودک تغییر داد.

ارتزهای مرتبط با ورزش

این دسته از ارتزها باهدف رفع نیازهای خاص مرتبط با ورزش تجویز می‌شوند. در برخی موارد، می‌توانند تراز بیومکانیکی بدن را بهینه کنند و عملکرد ورزشی را بهبود بخشند و یا حتی به جلوگیری از آسیب و انتقال انرژی بین بدن و پا کمک کنند. جالب است بدانید که حتی می‌توان ارتزهای مخصوصی را برای تجهیزات ورزشی مانند چکمه‌های اسکی و اسکیت نیز به طور اختصاصی طراحی و تهیه نمود.

ارتزهای بدون نسخه

این ارتزها به‌صورت یک‌شکل و یک اندازه تولید می‌شوند و می‌توانند به هنگام بروز مشکلات جزئی کمک‌کننده باشند. بااین‌حال باید توجه داشته باشید که این ارتزها در عین مفیدبودن می‌توانند گاهی وضعیت پای شما را بدتر کنند؛ زیرا برای نیازهای خاص شما طراحی نشده‌اند.

به چه نوع ارتزی نیاز دارید؟

از تاندونیت خلفی تیبیا گرفته تا صافی کف پا و موارد دیگر، انتخاب ارتز بستگی به شرایط و وضعیت پای شما دارد و همیشه، نوع ارتز شما تابعی از مشکل پای شما است.

یک ارتز اختصاصی چگونه ساخته می شود؟

متخصص ارتوپد از هر پای شما تصاویر سه‌بعدی می‌گیرد و یک معاینه کامل را انجام می‌دهد. این معاینه ممکن است شامل بررسی راه‌رفتن شما و توجه به نحوه حرکت پاها، مچ پا و لگن شما باشد.

اگر به ارتز نیاز داشته باشید، متخصص یک قالب دقیق از پای شما را می‌سازد. این موضوع برای به‌دست‌آوردن ابعاد مناسب پای شما ضروری است. پس از آماده‌شدن قالب، متخصص آن را به ارتزهای سفت، منعطف و یا نیمه منعطف تبدیل می‌کند.

نحوه پوشیدن کفی و ارتز

کفی‌های بدون نسخه و ارتزهای سفارشی هر دو باید متناسب با خطوط کفش شما باشند تا شما با پوشیدن آن‌ها احساس راحتی کنید. کفی ای که پای شما را در فروشگاه اذیت می‌کند در خانه بهتر نمی‌شود! ارتزهای تجویزی ساخته شده از قالب‌های پای شما ،باید کاملاً مناسب و فیت پای شما باشند. اگر به هنگام استفاده از ارتز و کفی خود احساس ناراحتی دارید آن را به متخصص خود اطلاع دهید.

هزینه ارتز بیشتر از کفی است. اما به این نکته توجه داشته باشید که قبل از سفارش ارتز، یک ارزیابی پزشکی شده‌اید و یک ارتز متناسب با مشکلات پای خود خواهید داشت. همچنین این ارتزها از  موادی باکیفیت بالا ساخته شده‌اند که با مراقبت مناسب چندین سال دوام خواهند داشت.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان