آیا روماتیسم می‌تواند باعث سردرد و گردن درد شود؟

درد زانو در هنگام خم‌کردن
14 مرداد 1402
صدادادن و تق‌تق زانو: آیا مشکل جدی وجود دارد؟
15 مرداد 1402
3.9
(29)

در پاسخ باید گفت که بله روماتیسم می‌تواند باعث فشار شدید بر گردن و سردردهای ناتوان‌کننده شود. از این رو اگر دچار روماتیسم هستید پس بهتر است یاد بگیرید که برای پیشگیری از این موضوع باید چه‌کارهایی را انجام دهید.

شاید به طور مکرر دچار سردرد یا حتی میگرن شده‌اید و گردنتان نیز دردی ضربان‌دار دارد و مطمئن نیستید چرا این اتفاق می‌افتد. ممکن است سردرد خود را به نحوه نشستن پشت میزتان، مدت‌زمان تماشای صفحه نمایش یا حتی خوردن غذاهای اشتباه ربط دهید. با این حال، ممکن است هنگام تلاش برای ریشه‌یابی این مشکل، به همه این دلایل اشتباه مشکوک شوید به جز روماتیسم. این سردردها و گردن دردهای گاه و بیگاه به‌ویژه اگر مبتلا به روماتیسم باشید می‌تواند بسیار در شما اتفاق بیفتد. دانستن اینکه سردرد و گردن درد روماتیسمی چه احساسی دارد و چگونه ایجاد می‌شود، می‌تواند به شما در درک بهتر این مشکل کمک کند، بنابراین می‌توانید در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه‌های درمانی را بررسی کنید.

علائم سردرد و گردن درد روماتیسمی

روماتیسم یک اختلال خودایمنی است که زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی  دچار اختلال می‌شود و به‌اشتباه به بافت‌های سالم بدن حمله می‌کند و باعث ایجاد التهاب می‌شود. علائم کلاسیک روماتیسم، از جمله درد مفاصل، تورم، و حساسیت، می‌تواند در سراسر بدن، از جمله در گردن و سر نیز ظاهر شود. این بیماری همچنین می‌تواند باعث خستگی شدید شود و کنترل درد را بسیار سخت کند. پس بیایید با هم نحوه تأثیر روماتیسم بر گردن و سر را بررسی کنیم.

علائم گردن درد همراه با روماتیسم

یکی از مناطقی از بدن که در آن التهاب می‌تواند منجر به درد برای بسیاری از افراد مبتلا به روماتیسم شود، گردن است. در واقع، تحقیقات به ما نشان می‌دهد که گردن درد ناشی از روماتیسم در حدود نیمی از افراد مبتلا به این بیماری دیده می‌شود و به طور خاص، باعث التهاب در ستون فقرات گردنی فوقانی می‌شود، فضایی که به نام مهره‌های C1-2 شناخته می‌شود. بنابراین این موضوع می‌تواند باعث ایجاد سردردهای گردنی در سرتاسر گردن و حتی تا ناحیه جمجمه و پس‌سری شود. این موضوع می‌تواند عضلات بالا و پایین گردن را نیز درگیر کند

میگرن و انواع دیگر سردرد همراه با روماتیسم

ممکن است با خود فکر کنید ازآنجایی‌که میگرن یک نوع خاص از درد سردرد است، چگونه می‌تواند توسط روماتیسم ایجاد شود؟  اولین چیزی که باید بدانید این است که حملات میگرنی در افراد مبتلا به این عارضه بسیار رایج است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به میگرن مبتلا می‌شوند احتمال بیشتری برای ابتلا به روماتیسم دارند. این نوع سردرد که می‌تواند با حساسیت به نور، حالت تهوع، و حتی مشکلات بینایی (به نام اورا) همراه باشد، می‌تواند ناشی از التهاب سیستمیک ناشی از روماتیسم باشد. به این معنی که همان التهابی که به مفاصل شما حمله می‌کند می‌تواند باعث التهاب عصبی در سر و گردن شود و باعث میگرن شود.

به گفته بنیاد آرتریت، درک این نکته مهم است که اگر به طور هم‌زمان دچار روماتیسم و میگرن هستید و اگر گردن درد ناشی از مشکلات ستون فقرات داشته باشید، سردردهای شما می‌توانند یک مشکل جدی و حتی تهدیدکننده زندگی برای شما باشند. علاوه بر این، روماتیسم به دلیل تنگی یا انسداد شریان‌های مغز ناشی از التهابات این بیماری، خطر سکته مغزی را در این دسته از افراد افزایش می‌دهد.

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که گاهی افراد مبتلا به روماتیسم ممکن است سردردهای میگرنی یا تنشی داشته باشند که با التهاب روماتیسمی آنها نیز مرتبط نباشد. یکی از محرک‌های اصلی برای افراد مبتلا به روماتیسم استرس است. استرس ناشی از روماتیسم می‌تواند به افزایش تنش عضلانی در گردن کمک کند که این موضوع به نوبه خود باعث سردرد می‌شود. همچنین افراد مبتلا به روماتیسم ممکن است با درگیری مفصل گیجگاهی فکی دست‌وپنجه نرم کنند که این موضوع نیز می‌تواند باعث درد فک، درد گردن و سردرد شود.

علاوه بر این، برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان روماتیسم، از جمله متوترکسات و داروهای بیولوژیک (که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد)، ممکن است گاهی اوقات باعث سردرد شوند.

تشخیص گردن درد و سردرد مرتبط با روماتیسم

به‌طورکلی، افراد مبتلا به روماتیسم و گردن درد سایر شاخص‌های خاص التهاب مفاصل مرتبط با روماتیسم از جمله تورم مفاصل، سفتی صبحگاهی و خستگی را خواهند داشت. به‌عبارت‌دیگر: درد گردن شما احتمالاً مربوط به التهاب سیستمیکی است که در بدن شما اتفاق می‌افتد.

برای تشخیص، روماتولوژیست یک ارزیابی عصبی از شما انجام خواهد داد که این آزمایشات ممکن است شامل قدرت عضلانی در بازوها و پاها، تعادل، راه‌رفتن و حس لامسه را بررسی کند. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که چانه خود را به سمت قفسه سینه خود ببرید یا سر خود را به عقب برگردانید تا مشخص کند که روماتیسم شما چقدر روی گردن شما تأثیر گذاشته است.

پس از این موارد، اگر روماتیسم همچنان به‌عنوان علت احتمالی مشکل در نظر گرفته شود، احتمالاً پزشک شما را با آزمایش‌های تصویربرداری از گردن، از جمله عکس‌برداری با اشعه ایکس و احتمالاً MRI، بررسی خواهد نمود.

درمان گردن درد و سردرد مرتبط با روماتیسم

خبر خوب این است که افراد مبتلا به روماتیسم که با گردن درد، سردرد و میگرن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، گزینه‌های درمانی مؤثر زیادی دارند. فقط توجه داشته باشید که آنچه برای درمان علائم شما مناسب است پس از معاینه پزشک و آزمایش‌های تصویربرداری که انجام داده‌اید مشخص می‌شود، بنابراین از کاربرد خودسرانه داروها و درمان‌های ارائه شده خودداری کنید.

داروهای مناسب برای گردن درد و سردرد مرتبط با روماتیسم

در صورت تشخیص روماتیسم، ممکن است با داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) درمان شوید. این داروها، از جمله آراوا (لفلونوماید)، آزولفیدین (سولفاسالازین)، پلاکونیل (هیدروکسی کلروکین) و ترکسال (متوترکسات)، برای کاهش سرعت پیشرفت التهاب روماتیسم استفاده می‌شوند.

علاوه بر این، پزشک ممکن است به شما توصیه کند داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید. به گفته بنیاد میگرن آمریکا، اگر سردرد یا حملات میگرنی شدید باشد، پزشک ممکن است داروهای قوی‌تری مانند تریپتان ها یا آلکالوئیدهای ارگوت را نیز تجویز کند.

و اگر سردرد شما با شعله‌ورشدن روماتیسم ایجاد شود، ممکن است داروهای دیگری نیز تجویز شود. اگر ابتلا به روماتیسم علت این سردردهای به وجود آمده در شما باشد، ممکن است استفاده از پردنیزون [استروئید قدرتمندی که التهاب را در بدن مهار می‌کند] به طور موقت ضروری باشد. همچنین استفاده از شل‌کننده‌های عضلانی نیز ممکن است به کاهش درد کمک کنند.

درمان‌های خانگی برای گردن درد و سردرد مرتبط با روماتیسم

بسیاری از درمان‌های بی‌خطر در خانه وجود دارد که افراد مبتلا به روماتیسم می‌توانند امتحان کنند. این موارد شامل استفاده از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد بر روی گردن می‌شود. پمادهای مسکن نیز برای درد عضلات می‌توانند روی شانه‌ها و گردن شما برای کاهش التهاب استفاده شوند.

گردن درد در روماتیسم بسیار شایع است. این عارضه می‌تواند به دلیل یک علت ساده اتفاق افتاده باشد که با درمان‌های ساده نیز قابل‌درمان باشد. اما میگرن می‌تواند از نظر جسمی ناتوان‌کننده‌تر از سردردهای معمولی باشد، بنابراین ممکن است به راهکارهای بیشتری احتیاج داشته باشد. برخی از درمان‌های خانگی برای این موضوع استفاده از یک پارچه خنک یا کیسه یخ روی پیشانی، بستن سر و چشمان برای استراحت دادن به چشمان، یا قرار گرفتن در یک اتاق تاریک و ساکت و نوشیدن آب کافی است.

جراحی برای درد و سردرد مرتبط با روماتیسم

برخی از افراد مبتلا به روماتیسم در موارد شدید گردن درد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. این جراحی فیوژن ستون فقرات و ادغام استخوان اول و دوم گردن است. البته این گزینه درمانی همیشه به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته می‌شود و درمان‌های مورد نیاز نیز بر اساس معاینه عصبی و اشعه ایکس بسیار متفاوت خواهند بود.

کلام آخر

اگر سردرد یا گردن درد شما به‌تدریج بدتر می‌شود و با دردهای دیگر مفاصل نامتناسب است، باید به دنبال ارزیابی پزشکی بیشتر باشید. هرگونه درد مداوم گردن، بی‌حسی، سوزن‌سوزن‌شدن، یا ضعف باید دراسرع‌وقت به پزشک اطلاع داده شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان