تقویت عضلات چشم

4 تمرین زانو برای بالارفتن بدون درد از پله‌ها
10 شهریور 1402
9 علت شایع درد لگن هنگام راه رفتن
11 شهریور 1402
4.4
(12)

یکی از گروه­های عضلانی بدن که تعداد کمی از افراد به آن توجه می‌کنند عضلات چشم هستند. این تمرینات ساده اما کاربردی که در پست اینستاگرام آموزش داده شده است، می‌توانند به طور چشمگیری به حفظ بینایی و پیشگیری از مشکلات بعدی به عضلات چشم کمک کنند. در ادامه‌ی این مقاله نیز عضلات چشم به طور کامل شناسایی و تمرینات مفید گفته شده است.

تقویت عضلات چشم

آناتومی چشم

چشم به سه لایه تقسیم می‌شود. بیرونی‌ترین لایه یک لایه فیبری است و از قرنیه تشکیل شده است که در مرکز چشم شفاف است، صلبیه سفید است و بقیه قسمت‌های چشم را می‌پوشاند. لایه دوم یک لایه عروقی است که شامل مشیمیه (حاوی خونرسانی به شبکیه)، عنبیه (شامل مردمک‌ها و عضلات صاف است که قطر آن را کنترل می‌کند) و جسم مژگانی که بافتی است که از شبکیه امتداد یافته است. صلبیه و از طریق رباط معلق به عدسی می‌چسبد. لایه داخلی و حاوی شبکیه است.

ماهیچه‌های خارج چشمی هفت ماهیچه هستند که توسط اعصاب جمجمه‌ای تامین می‌شوند که وظیفه حرکت چشم را بر عهده دارند، در برخی موارد که این اعصاب تحت تاثیر قرار می‌گیرند در نتیجه حرکات چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

عضلات چشم

هفت ماهیچه عضلات خارج چشمی به 4 عضله راست، 2 عضله مایل و یک عضله بالا برنده فوقانی تقسیم می‌شوند که مسئول بالا بردن پلک فوقانی هستند.

فلج چشمی N Oculomotor N

اهمیت بالینی

فلج عضله خارج چشمی ممکن است به دلیل آسیب یا بیماری با توجه به عصب جمجمه‌ای که تحت تأثیر قرار می‌گیرد اتفاق بیفتد، فلج عصب چشمی بر اکثر عضلات خارج چشمی تأثیر می‌گذارد و چشم بیمار در حالت پایین و بیرون اتخاذ می‌شود. فلج عصب ابدوسنس رکتوس جانبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چشم توسط رکتوس داخلی معتاد می‌شود. اگر عصب تروکلئار تحت تأثیر قرار گیرد، بیمار از دوبینی شکایت خواهد کرد.

استرابیسم، به دلیل ناهنجاری در کنترل عصبی عضلانی، ضعف یا آسیب به عضله رکتوس تحتانی ممکن است درگیر شود.

فلج چشمی N Oculomotor N

سندرم هورنر

ارزیابی عضلات خارج چشم

ارزیابی عملکرد عضله خارج چشمی می‌تواند با درخواست از بیمار انجام شود که با دنبال کردن انگشت پزشک در حالی که “H” را در هوا می‌کشد، به 9 جهت نگاه کند. بیمار به بالا، پایین، راست، چپ، بالا و راست، بالا و چپ، پایین و راست، پایین و چپ نگاه خواهد کرد. تراز چشم با چندین روش آزمایش می‌شود، به عنوان مثال، رفلکس نور قرنیه.

سندرم هورنر

تاثیر تمرینات عضلات چشم

چه کسانی از تمرینات سود می‌برند:

  • فشار چشم دیجیتال مانند افرادی که برای مدت طولانی با کامپیوتر کار می‌کنند و ممکن است باعث خشکی چشم، خستگی چشم، تاری دید و سردرد شود.
  • افزایش حساسیت به نور.
  • جراحی که نیاز به تقویت عضلات دارد.
  • اگر در تمرکز چشم برای خواندن مشکلی وجود دارد.
  • نارسایی همگرایی.
  • تنبلی چشم که در برخی از کودکان ایجاد می‌شود که تمرینات چشمی مراکز بینایی در مغز را تحریک می‌کند.
تاثیر تمرینات عضلات چشم

تاثیر تمرینات بینایی حرکتی و ثبات نگاه:

تمرینات چشمی-حرکتی باعث بهبود حدت بینایی پویا (DVA) در ورزش‌های پویا می‌شود که بر عملکرد ورزشکاران به عنوان مثال بسکتبال تأثیر بسزایی دارد، در این مطالعه بر روی بسکتبالیست‌های زن مداخله به مدت چهار هفته 6 جلسه در هفته به مدت ده دقیقه دو بار در روز بود.

نگاه و حرکت چشمی تعادل و ثبات را در بزرگسالان عادی بهبود می‌بخشد و یک مطالعه ثابت می‌کند که ممکن است نویدبخش بهبود تعادل پس از سکته باشد.

این تمرینات علائم خستگی چشم را بهبود می‌بخشد، عضلات خارج چشم را تقویت می‌کند.

رفع خستگی چشم، بهبود پلک زدن.

تاثیر تمرینات بینایی حرکتی و ثبات نگاه:

تمرینات عضلات چشم

تمرینات پلک زدن مانند استراحت برای چشمان شما کمک می‌کند تا آن‌ها را شاداب نگه دارید و برای مدت طولانی‌تری تمرکز کنید. پلک زدن علائم خستگی چشم دیجیتال، خشکی چشم و عادات پلک زدن را بهبود می‌بخشد، یک دهم ثانیه تمرین پلک زدن هر 20 دقیقه کمک کننده خواهد بود.

حرکت چشم را به آرامی به سمت بالا و پایین حرکت دهید و سه بار این حرکت را تکرار کنید سپس دوباره چشم خود را به آرامی از راست به چپ حرکت دهید و سه بار تکرار کنید سپس استراحت کنید.

تمرین دیگری برای حرکت چشم وجود دارد، تصور کنید یک عدد بزرگ 8 در فاصله 8-9 فوتی شما وجود دارد، سپس چشم را در جهت این حلقه بی نهایت به مدت 30 ثانیه حرکت دهید سپس جهت را تغییر دهید.

تمرینات عضلات چشم

تغییر فوکوس، انگشت خود را چند اینچ از خود دور کنید و نگاه را روی آن متمرکز کنید، سپس روی چیز دیگری که دور از شماست متمرکز شوید، اکنون نگاه را به انگشت خود برگردانید.

فشار دادن مداد. پزشک یک مداد و یا شست بیمار را روی بازو کشیده در وسط بین چشم‌ها نگه می‌دارد، به بیمار دستور دهید که سعی کند تصویر تکی مداد را حفظ کند در حالی که به آرامی مداد را به سمت بینی حرکت می‌دهد تا زمانی که دیگر امکان دیدن مداد در یک تصویر وجود نداشته باشد. اکنون از بیمار بخواهید آن را به آرامی به سمت نزدیکترین نقطه‌ای که یک تصویر از مداد به دست آمده است حرکت دهد. این تمرین به بیماران مبتلا به نارسایی همگرایی علامتی کمک می‌کند.

رشته براک نشان می‌دهد که همگرایی و هماهنگی چشم را بهبود می‌بخشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان