6 تمرین مفید برای افتادگی شانه‌ها

تمرینات کاربردی برای بهبودی درد گردن
31 شهریور 1402
گودی کمر
1 مهر 1402
5
(4)

انجام فعالیت‌هایی مانند رانندگی، نشستن، ایستادن، نگاه‌کردن به تلفن‌های همراه، باعث گرد شدن شانه‌ها و در نتیجه افتادگی آنها می‌شود.

این در حالی است که می‌توان با آموزش صحیح، بدن را عادت داد تا با عقب دادن شانه‌ها این وضعیت را اصلاح کند. برای انجام صحیح این حرکت باید به نحوی شانه‌ها را به عقب داد که فرد احساس کند یک توپ تنیس را با دوتیغه کتف خود نگه داشته است.  

بسیاری از ما ممکن است مدت طولانی را در مقابل کامپیوتر، به‌صورت خمیده و شانه‌های روبه‌جلو و پایین بگذرانیم. متأسفانه، وضعیت نامناسبی مانند افتادگی شانه می‌تواند به راحتی تبدیل به عادتی شود که همه چیز را از گردن درد و سردرد گرفته تا فشار در ناحیه کمر و گردش خون تحت‌تأثیر قرار دهد.

افتادگی شانه اغلب با وضعیتی به نام «سندرم متقاطع فوقانی» همراه است که با کوتاهی عضلات قفسه سینه (سینه‌ای ماژور و مینور) و عضلات گردن و شانه (بالابرنده کتف) مشخص می‌شود.

اما خبر خوب این است که با کمی تمرین و حرکات کششی مداوم می‌توانید دوباره مغز و بدن را در مسیرهای عصبی درست قرار دهید تا یاد بگیرید که چگونه آن توپ تنیس را بین کتف‌های شانه خود نگه دارید.

سندروم متقاطع فوقانی

در ادامه شش حرکت برای باز کردن عضلات قفسه سینه، شل کردن شانه‌ها و اصلاح وضعیت بدن را با هم مرور می‌کنیم.

خم‌کردن جانبی گردن

این کشش عضلات ذوزنقه‌ای و نردبانی را هدف قرار می‌دهد و آنها را وادار می‌کند که در وضعیت صحیح قرار گیرند. این عضلات در هنگام تنفس در سراسر گردن و شانه‌ها فعال می‌شوند.

برای انجام این تمرین:

بایستید یا به‌صورت صاف بر روی یک صندلی بنشینید و شانه‌های خود را پایین و عقب ببرید.

به‌آرامی گوش چپ خود را به سمت شانه چپ بکشید تا در سمت راست گردنتان کشش ایجاد شود. همین حرکت را در طرف دیگر تکرار کنید. 1 تا 2 ست را در هر طرف انجام دهید و هر کشش را 15 تا 30 ثانیه نگه دارید.

کشش سینه‌ای چهار چوب در

کشش درگاه برای برطرف کردن افتادگی شانه بهترین انتخاب است. این حرکت، عضلات سینه‌ای را باز می‌کند درحالی‌که به‌آرامی شانه‌ها را کش می‌دهد.

برای انجام این تمرین:

حدود 1 الی 2 متر جلوتر از چهارچوب در بایستید.

هر دو آرنج خود را تا 90 درجه خم کنید و بازوهای خود را بالا بیاورید تا بازوهای شما موازی با زمین قرار گیرند. ساعدهای خود را در دو طرف چهارچوب قرار دهید و یک پا را جلو بیاورید.

به‌آرامی وزن را روی پای جلویی قرار دهید تا زمانی که در قفسه سینه خود احساس کشیدگی کنید و این وضعیت را نگه دارید.

این تمرین را 3 ست و هر بار به مدت 15 تا 30 ثانیه انجام دهید. می‌توانید دو تا سه بار در روز این تمرین را تکرار کنید.

کشش معکوس شانه

کشش معکوس شانه حرکت دیگری است که قفسه سینه را باز می‌کند و شانه‌ها را تحت کشش قرار می‌دهد. این کشش برای عضله دوسر نیز عالی است. این حرکت به انعطاف‌پذیری شانه نیاز دارد، بنابراین اگر هنگام تلاش برای انجام این حرکت احساس درد کردید، دامنه حرکت را کوتاه‌تر کنید.

برای انجام این تمرین:

صاف بایستید و به جلو نگاه کنید، پاها را به‌اندازه عرض شانه باز کنید و بازوها را در کنار پهلوی خود قرار دهید. دستان خود را به پشت ببرید به‌طوری‌که انگشتان شست شما رو به زمین باشد.

سعی کنید در هنگام انجام این حرکت صاف بایستید و سینه خود را به سمت جلو بدهید و دستان خود را به عقب و به سمت سقف حرکت دهید. هنگامی که احساس کشیدگی در شانه‌ها و عضلات دوسر بازویی خود کردید، حرکت را متوقف کنید. 20 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید سپس کشش را رها کنید و دست‌ها را به حالت اولیه برگردانید. می‌توانید 2 ست این تمرین را انجام دهید، هر کدام 20 تا 30 ثانیه و یک تا دو بار در روز.

حرکات I، T و Y به‌صورت خوابیده

تمرین حرکات I، T و Y به‌صورت خوابیده به تقویت عضلات تثبیت‌کننده در شانه‌ها و قسمت بالای کمر کمک می‌کند.

برای انجام این تمرین:

روی شکم خود دراز بکشید به‌طوری‌که پیشانی با زمین تماس داشته باشد. بازوها را مستقیماً بالای سر خود قرار دهید به‌طوری‌که شست‌های دستانتان روبه‌بالا باشد. سپس بازوهای خود را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید، مکث کنید و سپس به‌آرامی آنها را پایین بیاورید.

بازوها را به حالت “Y” بیرون بیاورید، آنها را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید و سپس به‌آرامی آنها را پایین بیاورید.

بازوها را به حالت “T” بیرون بیاورید، آنها را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید و سپس به‌آرامی آنها را پایین بیاورید.

به حالت “I” برگردید و این حرکات را تکرار کنید. می‌توانید 2 ست 10 تکراری را یک تا دو بار در روز انجام دهید.

کشش تراباند به طرفین

تمرین کشش تراباند، قفسه سینه را باز می‌کند و عضلات بالای کمر و شانه‌ها را تقویت می‌کند. برای انجام این تمرین، شما به یک نوار مقاومتی یا ورزشی نیاز دارید (سطح یا قدرت تراباند به سطح قدرت شما بستگی دارد)

برای انجام این تمرین:

صاف بایستید، پاها به‌اندازه عرض شانه باز باشد و زانوها کمی خم شوند. دستگیره‌های تراباند را در دستان خود بگیرید و بازوهای خود را مستقیماً در مقابل خود قرار دهید. با نزدیک‌کردن کتف‌ها به هم به‌آرامی دست‌های خود را از هم جدا کنید. با تصورکردن یک توپ کوچک بین تیغه‌های کتف‌های خود، روی فشار تمرکز کنید. سپس تراباند را به‌آرامی به موقعیت شروع برگردانید. می‌توانید 2 ست 10 تا 12 تکراری را یک تا دو بار در روز انجام دهید.

اسکات دیواری همراه با بالابردن بازو

این تمرین به بازیابی تراز طبیعی کتف و بهبود انعطاف‌پذیری در عضلات شانه کمک می‌کند. این تمرین همچنین به شما آموزش می‌دهد که کتف‌های شانه خود را به عقب نگه دارید.

برای انجام این تمرین:

پشت‌به‌دیوار بایستید، بازوها را در کنار خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که سر، قسمت بالایی کمر و باسن شما با دیوار تماس دارند. در این وضعیت پاهای شما باید کمی از دیوار فاصله داشته باشند.

بازوهای خود را به بالای سر ببرید و آنها را به دیوار فشار دهید. کف دست‌ها باید به سمت بیرون باشند و بند انگشتان دیوار را لمس کنند. سپس آرنج‌ها را 90 درجه خم کنید درحالی‌که بازوها را روی دیوار نگه داشته‌اید. این موقعیت شروع است. از این حالت، به‌آرامی دست‌هایتان را تا جایی که می‌توانید به سمت بالا بکشید، بدون اینکه کمر، شانه‌ها، آرنج‌ها یا مچ‌هایتان از دیوار جدا شود. در بالای حرکت مکث کنید.

به‌آرامی بازوهای خود را با لغزاندن آنها به سمت پایین دیوار تا موقعیت شروع (آرنج‌ها 90 درجه خم شده) پایین بیاورید. این حرکت آهسته و کنترل شده است. می‌توانید این تمرین را 2 ست 10 تکراری و یک تا دو بار در روز انجام دهید.

آیا درمان دیگری برای اصلاح افتادگی شانه وجود دارد؟

اولین خط دفاعی شما برای اصلاح افتادگی شانه، کشش و تقویت عضلات است. در کنار این تمرینات، تحرک بافت نرم توسط فیزیوتراپ می‌تواند باعث شل‌شدن عضلات سفت و کوتاه شده در ناحیه قفسه سینه شود که ممکن است به دلیل حالت خمیدگی شانه‌ها اتفاق افتاده باشد.

برخی از افراد ممکن است از بریس برای بهبود وضعیت شانه‌های خود استفاده کنند که به نگه‌داشتن گردن و شانه‌ها در موقعیت صحیح کمک می‌کند. اگر می‌خواهید از این درمان استفاده کنید، باید با یک متخصص ارتوپد یا فیزیوتراپیست دراین‌رابطه صحبت کنید؛ زیرا این متخصصین می‌توانند برای انتخاب و ساخت بریس مناسب به شما کمک کنند.

در صورت وجود افتادگی شانه باید از چه تمریناتی اجتناب نمود؟

تا زمانی که درد یا ناراحتی را در این ناحیه تجربه نمی‌کنید، نیازی به اجتناب از ورزش‌های خاصی ندارید شانه‌های افتاده یا گرد اغلب به دلیل عدم تعادل عضلانی بین قفسه سینه و ناحیه شانه یا بالای کمر تجربه می‌شوند.

برای اصلاح این عدم تعادل، کشش و تقویت باید قفسه سینه و قسمت بالای کمر را هدف قرار دهد، نه به طور خاص یکی یا دیگری را. هنگام انجام تمرینات، مطمئن شوید که ستون فقرات شما صاف است و قوز نمی‌کنید.

کلام آخر

افتادگی شانه مشکلی رایج برای بسیاری از افراد است. با پیروی از یک برنامه کششی و تقویتی که به طور خاص برای این موضوع طراحی شده است، می‌توانید به اصلاح عدم تعادل عضلات و بهبود وضعیت بدن خود کمک کنید.

مثل همیشه، اگر در حین انجام این تمرینات احساس درد یا ناراحتی کردید، کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید و از یک فیزیوتراپ یا متخصص تناسب‌اندام بخواهید که این حرکات را با فرم صحیح به شما نشان دهد.

این مقاله گیف دارد. هنگام آپلود مقاله اطلاع دهید تا گیف‌ها ارسال شود

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان