گودی کمر

6 تمرین مفید برای افتادگی شانه‌ها
1 مهر 1402
7تمرین آسان برای کشش عضلات باسن
2 مهر 1402
3.7
(3)

بله همانطور که در ویدئو هم گفته شد گودی کمر تا یه حدی خوبه و به عنوان زیبایی اندام میشه ازش یاد کرد و در نظر گرفت. وقتی از اون حد مناسب فراتر بره باعث مشکلاتی میشه که همراه با درد و آسیب‌های مختلف هستند. به تقویت عضلات کمر و نوع کفشی که می پوشید و وضعیت هایی که در طول روز دارید بسیار توجه باید بشه که این گودی کمر از حد طبیعی فراتر نرود. در صورت داشتن گودی کمر زیاد انجام تمرینات اصلاحی گفته شده و همچنین رعایت وضعیت صحیح الگوهای حرکتی می‌توانید این مشکل را بر طرف کنید.

گودی کمر

اکثر موارد لوردوز به اندازه کافی شدید نیستند که علائم ایجاد کنند یا نیاز به درمان داشته باشند، اما تغییرات در بدن خود را نادیده نگیرید. به محض اینکه متوجه چیزی متفاوت در گردن، پشت یا هر جای دیگری در امتداد ستون فقرات خود شدید، با پزشک و متخصص حرکات اصلاحی خود صحبت کنید.

لوردوز (swayback) چیست؟

لوردوز تعریف پزشکی برای ستون فقرات خمیده به جلو در گردن یا کمر است.

ستون فقرات گردنی (نام پزشکی بخشی از ستون فقرات در گردن) و ستون فقرات کمری (کمر) به طور طبیعی کمی به سمت جلوی بدن خمیده هستند. این لوردوز به طور طبیعی کمک می‌کند تا وضعیت خود را حفظ کنید و در هنگام حرکت ضربه را جذب کنید. هر چیزی که باعث شود آن نواحی ستون فقرات بیش از آنچه باید انحنا پیدا کند، انحنای لوردوتیک نامیده می‌شود.

لوردوز در صورتی ایجاد می‌شود که ستون فقرات بیش از حد انحنا پیدا کند و وضعیت را از حالت معمول خارج کند. ممکن است لوردوز را مشاهده کنید که بر ستون فقرات کمری به نام swayback اثر می‌گذارد. به یاد داشته باشید، لوردوز در ستون فقرات گردنی و کمری طبیعی است. در ستون فقرات گردنی، انحنای 30 تا 40 درجه طبیعی است. در ستون فقرات کمر، انحنای 40 تا 60 درجه معمول است.

پزشک ممکن است حرکات کششی و تمریناتی را برای کمک به بهبود وضعیت بدن توصیه کند، اما اکثر افراد مبتلا به لوردوز به هیچ درمانی نیاز ندارند. کودکان مبتلا به لوردوز معمولا بعد از رشد بهبود پیدا می‌کنند.

لوردوز در مقابل اسکولیوز و کیفوز

لوردوز، اسکولیوز و کیفوز همگی شرایطی هستند که بر انحنای ستون فقرات تأثیر می‌گذارند. تفاوت بین همه آن‌ها این است که کدام قسمت از ستون فقرات تحت تأثیر قرار گرفته است و در کدام جهت آن را منحنی می‌کنند. لوردوز افزایش انحنا به سمت جلوی بدن است که به طور طبیعی بخشی از ستون فقرات گردنی و کمری ست.

اسکولیوز باعث انحنای ستون فقرات و چرخش به پهلو می‌شود. بیشتر در کودکان و نوجوانان شایع است.

کیفوز باعث می‌شود که ستون فقرات قفسه سینه (بالای پشت بین گردن و پایین دنده‌ها) به سمت عقب خمیده شود و بیش از حد طبیعی از جلوی بدن دور شود. باعث می‌شود مردم شانه‌های خمیده داشته باشند.

لوردوز چه کسانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

لوردوز می‌تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از گروه‌ها بیشتر در معرض ابتلا به لوردوز هستند، از جمله:

بزرگسالان بالای 50 سال.

کودکانی که در حال جهش رشد هستند.

افرادی که باردار هستند.

این وضعیت چگونه بر بدن من تأثیر می‌گذارد؟

لوردوز وضعیت بدن را تغییر می‌دهد. نحوه تأثیر آن بر بدن بستگی به جایی دارد که آن گودی را دارید.

لوردوز گردن: گردن را بیشتر از آنچه که باید یا معمولاً به جلو می‌برد. در موارد بسیار نادر، این می‌تواند بر توانایی در استفاده از گردن و گلو، از جمله صحبت کردن یا بلعیدن، تأثیر بگذارد.

لوردوز کمری (swayback): باسن و لگن را بیشتر از آنچه که باید به سمت جلو هل می‌دهد. این می‌تواند باعث شود با شکم به سمت جلو بایستید و باسنتان در حالت بیرون زده باشد. اگر صاف به پشت دراز بکشید فضای بیشتری در زیر کمر نسبت به حالت معمول وجود خواهد داشت. موارد شدید نادر انحراف می‌تواند در توانایی برای کنترل مثانه یا روده اختلال ایجاد کند.

اگر انحنای ستون فقرات به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است حرکت گردن یا پشت را دشوار (یا غیرممکن) کند.

علائم لوردوز چیست؟

بسیاری از افراد هیچ علامت فیزیکی لوردوز ندارند. در واقع تا زمانی که تشخیص داده نشده باشد، ممکن است هرگز متوجه نشوید که به آن مبتلا هستید. معمولاً برای سایر افراد راحت‌تر است که متوجه تغییرات در وضعیت بدن شوند، مانند:

سر و گردن بیشتر از حد معمول به جلو خم شده است.

باسن را به جلو هل دهد

باسن بیرون زده باشد

هنگام دراز کشیدن فضای بیشتری در زیر کمرتان وجود دارد.

لوردوز که باعث انحناهای شدیدتر می‌شود می‌تواند باعث گردن درد یا کمردرد شود و حرکت را به روشی که معمولا می‌توانید دشوار کند.

چه چیزی باعث لوردوز می‌شود؟

اکثر موارد لوردوز ایدیوپاتیک هستند (تعریف پزشکی برای نداشتن علت) آن‌ها خود به خود توسعه می‌یابند. Swayback که بر کودکان تأثیر می‌گذارد معمولاً دلیلی ندارد. این را می‌توان در افرادی که دچار افزایش کیفوز قفسه سینه هستند نیز شناسایی کرد. برخی از شرایط پزشکی می‌توانند باعث لوردوز شوند، از جمله:

  • اسپوندیلولیستزیس.
  • آکندروپلازی.
  • پوکی استخوان.
  • استئوسارکوم.
  • دیستروفی عضلانی.
  • کیفوز.
  • انسفالوپاتی استاتیک

افرادی که باردار هستند نیز بیشتر در معرض ابتلا به swayback هستند.

تشخیص و آزمایشات

لوردوز چگونه تشخیص داده می‌شود؟

متخصص حرکات اصلاحی لوردوز را با معاینه فیزیکی تشخیص می‌دهد.

آن‌ها به وضعیت بدن نگاه می‌کنند و ستون فقرات را برای هر گونه انحنای غیر طبیعی بررسی می‌کنند. آن‌ها بررسی خواهند کرد که آیا منحنی لوردوتیک انعطاف پذیر است یا خیر. اگر هنگام خم کردن گردن یا کمر بدون درد حرکت کند، کمتر به درمان یا جراحی نیاز خواهید داشت.

آن‌ها همچنین ممکن است بدن را از نظر اسکولیوز و کیفوز و سایر شرایطی که بر کمر و ستون فقرات تأثیر می‌گذارد، غربالگری کنند.

چه آزمایشاتی برای تشخیص لوردوز انجام می‌شود؟

اگر پزشک متوجه علائم لوردوز در ستون فقرات شود، ممکن است به برخی آزمایشات تصویربرداری نیاز داشته باشید تا به آن‌ها کمک کند دقیقاً آنچه در بدن می‌گذرد، از جمله:

  • اشعه ایکس.
  • ام آر آی.
  • سی تی اسکن.

مدیریت و درمان

لوردوز چگونه درمان می‌شود؟

نحوه درمان لوردوز بستگی به این دارد که در کجای ستون فقرات قرار دارد و اینکه آیا علائمی ایجاد می‌کند یا خیر.

اکثر مردم به هیچ درمانی نیاز ندارند. اگر علائمی مانند گردن درد یا کمردرد دارید، احتمالاً فقط به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه (مانند آسپرین یا ایبوپروفن) و کشش و تقویت برای درمان علائم خود نیاز دارید. قبل از مصرف NSAID برای بیش از 10 روز با متخصص حرکات اصلاحی خود صحبت کنید.

احتمالاً باید هر چند ماه یک بار برای نظارت بر لوردوز به متخصص حرکات اصلاحی خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که منحنی شدیدتر نشده است.

اگر منحنی لوردوز در طول زمان بدتر شود، یا اگر انعطاف پذیر نباشد، متخصص حرکات اصلاحی ممکن است چند درمان را پیشنهاد کند، از جمله:

تمرینات اصلاحی:

ممکن است پزشک تمرینات و حرکات کششی را برای تقویت عضلات اطراف ستون فقرات پیشنهاد دهد. ورزش‌ها نمی‌توانند منحنی را کاهش دهند یا لوردوز را درمان کنند، اما مطالعات نشان داده‌اند که آن‌ها بهترین راه برای کاهش علائمی مانند درد در گردن یا کمر هستند. تقویت عضلات همسترینگ، باسن، شکم و باسن (عضلات باسن) همگی می‌توانند وضعیت را بهبود بخشند.

بریس:

از یک بریس سفارشی برای حمایت از ستون فقرات خود استفاده می‌کنید و از انحنای بیشتر آن جلوگیری می‌کنید. متخصص حرکات اصلاحی می‌گوید که چند بار باید بریس خود را ببندید و برای چه مدت باید آن را بپوشید. اکثر افراد نیاز دارند که بریس خود را حداقل 20 ساعت در روز ببندند.

جراحی لوردوز:

به ندرت نیاز به جراحی لوردوز وجود دارد. اگر منحنی لوردوز به اندازه کافی شدید باشد یا با گذشت زمان بدتر شود، ممکن است پزشک یک همجوشی ستون فقرات را برای کمک به صاف کردن ستون فقرات و کاهش انحنا توصیه کند. همچنین ممکن است برای کمک به بهبودی به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. جراح یا پزشک می‌گوید که به چه نوع جراحی نیاز دارید و چه مدت طول می‌کشد تا بهبودی پیدا کنید.

چگونه از خودم مراقبت کنم؟

لازم نیست ورزش یا ورزش با لوردوز را متوقف کنید. در واقع، فعال ماندن می‌تواند به تقویت عضلات اطراف ستون فقرات کمک کند و به کاهش برخی علائم کمک کند. اگر برای ترمیم انحنای ستون فقرات خود به جراحی نیاز دارید، ممکن است لازم باشد در دوران نقاهت از فعالیت‌های فیزیکی خاصی اجتناب کنید. با جراح یا متخصص حرکات اصلاحی خود در مورد آنچه انتظار دارید صحبت کنید.

هر چند وقت یکبار به متخصص حرکات اصلاحی خود مراجعه کنید تا هرگونه تغییر در ستون فقرات خود را نظارت کنید.

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی به بهبود سلامت کلی کمک می‌کند.

اگر متوجه تغییراتی در پشت خود شدید، به خصوص اگر علائم جدیدی مانند درد یا از دست دادن احساس در اندام خود را تجربه کردید، با متخصص حرکات اصلاحی خود صحبت کنید.

چگونه می‌توانم از لوردوز جلوگیری کنم؟

 نمی‌توانید از لوردوز جلوگیری کنید. این یا ایدیوپاتیک است (بدون دلیل ایجاد می‌شود) یا ناشی از یک بیماری دیگر است. در هر صورت، هیچ کاری نمی‌توانید برای جلوگیری از توسعه آن انجام دهید. منعطف ماندن و تقویت هسته خود بهترین راه برای به حداقل رساندن خطرات است.

اگر لوردوز داشته باشم چه انتظاری می‌توانم داشته باشم؟

لوردوز نباید تأثیر زیادی بر زندگی داشته باشد. اکثر مردم برای آن نیازی به درمان ندارند. حتی اگر این کار را انجام دهید، احتمالاً فقط به داروهای بدون نسخه یا ورزش‌هایی برای بهبود وضعیت بدن خود نیاز دارید. کودکانی که مبتلا به لوردوز هستند معمولاً با رشد ستون فقرات و رشد با بقیه بدن از آن خارج می‌شوند.

چه زمانی باید به متخصص حرکات اصلاحی و پزشک خود مراجعه کنم؟

اگر کمردرد دارید، ایده خوبی است که با متخصص حرکات اصلاحی و پزشک خود صحبت کنید.

با متخصص حرکات اصلاحی خود در مورد اینکه چند وقت یکبار نیاز به بازدیدهای بعدی دارید صحبت کنید. آن‌ها خواهند گفت که هر چند وقت یکبار باید انحنای ستون فقرات را برای هر گونه تغییر بررسی کنند.

در صورت از دست دادن احساس در دست یا پای خود، یا احساس سوزن سوزن شدن یا شوک، فوراً به پزشک مراجعه کنید. این‌ها می‌تواند علائم دیگر مشکلات جدی‌تر در مورد نخاع باشد.

بیشتر مردم هرگز به استخوان‌های خود فکر نمی‌کنند تا زمانی که دلیلی نداشته باشند که مشکلی در آن‌ها وجود دارد. لوردوز از این قاعده مستثنا نیست، مخصوصاً به این دلیل که ممکن است هرگز علائمی نداشته باشید یا متوجه انحنای ستون فقرات خود بیش از حد معمول نشوید. حتی اگر تصور اینکه چیزی در حال تغییر ستون فقرات ست بدون اینکه حتی آن را احساس کنید ترسناک باشد، لوردوز نباید تأثیر عمده‌ای بر زندگی یا توانایی در انجام فعالیت‌هایی که دوست دارید داشته باشد.

در مورد هر تغییری که در پشت یا وضعیت بدن خود مشاهده می‌کنید با متخصص حرکات اصلاحی خود صحبت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان