کندرومالاسی کشکک

آسیب مفصل تیبیا فیبولار فوقانی
آسیب مفصل تیبیا فیبولار فوقانی
25 خرداد 1400
حرکات اصلاحی کودکان
تشخیص و درمان ناهنجاری های شایع در کودکان و نوجوانان
31 خرداد 1400
کندرومالاسی کشکک
4.3
(6)

کندرومالاسی کشکک در تعریف، به معنای « غضروف نرم زیر کاسه زانو » است.

علت بروز کندرومالاسی، تحریک سطح زیرین کاسه زانو است. سطح زیرین کاسه زانو یا کشکک با لایه‌ای از غضروف‌های صاف پوشانده شده است. این غضروف در حالت خم شدن مفصل به طور معمول بدون زحمت از روی زانو سر می‌خورد. با این حال، در برخی از افراد با مشکلات کندرومالاسی، کاسه زانو به یک طرف مفصل زانو برخورد می‌کند و سطح غضروف تحریک می‌شود و نتیجه آن درد زانو است.

فرم ویزیت آنلاین و رایگان

اگر تا به امروز ویزیت نشده اید لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید تا همکاران ما با شما تماس گرفته و زمان ویزیت آنلاین رایگان را با شما هماهنگ نمایند.

این وضعیت اغلب ورزشکاران جوان و گاهی ورزشکاران سالم را درگیر می‌کند. کندرومالاسی کشکک یکی از گروه مشکلاتی است که باعث درد قدامی زانو می‌شود. در صورت وجود درد جلوی زانو یا درد در ناحیه زانو در صورت عدم نرم شدن غضروف، می‌توان از آن به عنوان سندرم درد پاتلوفمورال یاد کرد.

سندرم درد پاتلوفمورال

کندرومالاسی کشکک زیر گروه شرایطی است که باعث درد در ناحیه زانو می‌شود. این شرایط تحت شرایط سندرم درد پاتلوفمورال قرار می‌گیرند.

ورزش‌های پر خطر و کندرومالاسی کشکک

شایع‌ترین اتفاق در افراد ورزشکار رخ می‌دهد. با این حال، می‌تواند بر روی هر یک از اعضای جمعیت غیر ورزشی نیز تأثیر بگذارد. در فوتبال، دوچرخه سواری، قایقرانی، تنیس، باله، سوارکاری، ژیمناستیک، والیبال، وزنه برداری، اسکی بازان، اسنوبرد و دونده‌ها معمول است؛ به عبارت دیگر، هر ورزشی که شامل دویدن، پریدن، چمباتمه زدن و فرود آمدن باشد. به علاوه، فرد غیرورزشی حتی هنگام پایین آمدن یا بالا رفتن از پله‌ها می‌تواند درد در این ناحیه از زانو را تجربه کند.

این وضعیت معمولاً در اثر آسیب حاد به سطح مفصل کشکک یا در اثر اصطکاک مزمن بین کشکک و شیار در استخوان ران است که از طریق آن هنگام خم شدن زانودرد بیشتر بروز می‌کند.

 دلایل احتمالی شامل ساختارهای جانبی مانند ITB، عضلات چهار سر ران ضعیف، افزایش بیش از حد دامنه حرکتی پا و ضعف عضلات چرخاننده لگن است. این عدم تعادل عضلانی منجر به بی ثباتی چرخشی می‌شود که باعث می‌شود کشکک به صورت جانبی در شیار ران قرار بگیرد که باعث درد در زانو می‌شود.

خبر خوب این است که مشکل ناحیه کشکک با ارزیابی دقیق و انجام تمرینات اصلاحی خیلی سریع رفع می‌شود. معمولاً بیماران فقط پس از یک جلسه تمرین درمانی می‌توانند بدون درد از کلینیک تمرینات اصلاحی خارج شوند.

درمان کندرومالاسی کشکک

محققان تأیید کرده‌اند که انجام تمرینات اصلاحی یک راه حل کوتاه مدت و طولانی مدت بسیار مؤثر برای درد در ناحیه زانو است. بیش از 90٪ مبتلایان به سندرم پاتلوفمورال معمولاً به درمان مبتنی بر ورزش پاسخ مثبت می‌دهند. رفع درد در طی شش هفته پس از شروع یک برنامه توان‌بخشی با هدایت متخصص حرکات اصلاحی، امری عادی است. برای کسانی که تمرینات ورزشی و اصلاحی پاسخگو نیست، عمل جراحی ممکن است آسیب‌های مرتبط مانند سطح مفصل آسیب دیده شدید و یا آرتروز را ترمیم کند.

هدف از درمان این است که درد و التهاب فرد را در کوتاه مدت کاهش دهد و از آن مهم‌تر، علت بروز مشکل را اصلاح کند تا از بازگشت آن در طولانی مدت جلوگیری شود.

چارچوب زمانی خاصی برای پیشرفت از هر مرحله به مرحله دیگر وجود ندارد. در ارزیابی بالینی متخصصان حرکات اصلاحی، فاکتورهای زیادی توان‌بخشی آسیب را تعیین می‌کند.

خواهید فهمید که در بیشتر موارد، با ارزیابی و عملکرد بالینی، متخصص حرکات اصلاحی بین مراحل توان‌بخشی یکپارچه پیشرفت خواهد کرد. همچنین توجه به این نکته مهم است که شما هر پیشرفت ورزشی را کنترل می‌کنید. تلاش برای پیشرفت خیلی زود به سطح بعدی می‌تواند منجر به آسیب دیدگی مجدد و ناامیدی از تأخیر در بهبودی شما شود.

مرحله 1 – محافظت از آسیب: تسکین درد و نکات ضد التهابی

همانند اکثر آسیب‌های بافت نرم، درمان اولیه – استراحت، یخ و محافظت است.

(فعال) استراحت: در مرحله اولیه، بهترین کار این است که از تمام فعالیت‌هایی که باعث درد در ناحیه زانو می‌شوند، اجتناب کنید.

یخ یک روش ساده و مؤثر برای کاهش درد و تورم است. لطفاً در مرحله اولیه یا هنگامی که متوجه می‌شوید آسیب دیدگی شما گرم یا داغ است. 30-20 دقیقه هر 2 تا 4 ساعت به استفاده از یخ اقدام کنید.

در تسکین درد و محافظت، متخصص حرکات اصلاحی معمولاً از نوار چسب حمایتی در حرکت یا موارد مشابه برای تسکین فوری درد استفاده می‌کند. این امر به مرحله تنظیم مجدد مفصل کشکک کمک می‌کند. نوار چسب کشکک به طور معمول در ایجاد تسکین درد برای فرد مؤثر است.

متخصص حرکات اصلاحی از طیف وسیعی از ترفندهای مفید از جمله تکنیک‌های تسکین درد، تحرک مفاصل، ماساژ و طب سوزنی برای کمک به فرد در این مرحله دردناک استفاده خواهد کرد.

داروهای ضد التهاب و کرم‌های طبیعی ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کنند.

مرحله 2: بازیابی طیف وسیعی از حرکات غیرفعال

کشکک زانو باید بتواند از طریق دامنه حرکتی کاملاً طبیعی خود بر روز زانو سر بخورد. متخصص حرکات اصلاحی حرکات فرد را ارزیابی می‌کند و تکنیک‌های لازم را برای طبیعی سازی دامنه حرکت به کار می‌گیرد.

مرحله 3: بازیابی کامل طول عضلانی

عضلات ران، همسترینگ و ساق پا به کشش احتیاج خواهند داشت که بتوانند باعث کشش ناحیه زانو شوند. برای بهبود بیومکانیک اندام تحتانی، ضروری است که طول عضلانی معقول را بازیابید.

فاز 4: حفظ تعادل مناسب عضله چهار سر ران

متخصص حرکات اصلاحی باید تعادل عضله چهار سر ران و کنترل آن را ارزیابی کند. در بیشتر موارد، فرد به یک برنامه تقویت کننده خاص زانو نیاز خواهد داشت. متخصص حرکات اصلاحی بهترین تمرینات را برای فرد تجویز می‌کند.

مرحله 5: عادی سازی بیومکانیک پا و لگن

سندرم درد پاتلوفمورال می‌تواند از بیومکانیک ضعیف پا (به عنوان مثال صافی کف پا) یا کنترل ضعیف مفصل ران رخ دهد. متخصص حرکات اصلاحی باید کنترل پا و ران را ارزیابی کند. در برخی موارد، ممکن است به کفی طبی (مخصوص کفش) نیاز داشته باشید. سایر بیماران ممکن است به یک برنامه تثبیت مفصل ران نیاز داشته باشند. متخصص حرکات اصلاحی با دقت فراوان درباره آنچه فرد نیاز دارد بحث خواهد کرد.

مرحله 6: عادی سازی الگوها

درد در ناحیه زانو معمولاً از عادت‌های ضعیف رخ می‌دهد، خواه این روش غیر طبیعی راه رفتن، پرش، فرود، دویدن یا چمباتمه زدن باشد. برای جلوگیری از عود، لطفاً الگوی راه رفتن، روش پرش و فرود، سبک دویدن یا روش چمباتمه زدن را ارزیابی کنید و در صورت لزوم اصلاح کنید. متخصص حرکات اصلاحی با دقت درباره آنچه فرد به طور خاص در رابطه با الگوهای وضعیتی صحیح نیاز دارد بحث خواهد کرد.

مرحله 7: بازیابی سرعت، قدرت، انعطاف‌پذیری و چابکی

بیشتر مبتلایان به درد در ناحیه زانو باید به فعالیت‌های پر سرعت یا تکراری که نیروهای عظیمی را روی زانوی وارد می‌کنند، برگردند. متخصص حرکات اصلاحی فرد را در بازگشت به برنامه صحیح ورزشی راهنمایی می‌کند.

بسته به آنچه که ورزش یا سبک زندگی به دنبال دارد، یک برنامه ورزشی شامل سرعت، چابکی، انعطاف‌پذیری و قدرت آماده می‌شود تا فرد را برای تمرینات خاص ورزشی سبک آماده کند.

مرحله 8: بازگشت به ورزش

اگر ورزش می‌کنید، بسته به خواسته‌های ورزش انتخابی خود، ممکن است به تمرینات خاص ورزشی و یک برنامه تمرینی پیشرفته نیاز داشته باشید تا بتوانید بازگشت ایمن و بدون آسیب به ورزش انتخابی خود را فراهم کنید.

متخصص حرکات اصلاحی اهداف، بازه‌های زمانی و برنامه‌های تمرینی را با فرد در میان می‌گذارد تا فرد را برای بازگشت کامل و ایمن به ورزش آماده کند. نتیجه مطلوب یک برنامه توان‌بخشی کامل، فرد را با سرعت، قدرت، چابکی، انعطاف‌پذیری و عملکرد کامل آماده می‌کند و احتمال آسیب دیدگی در آینده را به حداقل می‌رساند.

بریس کشکک زانو

بریس کشکک زانو می‌تواند به عنوان جایگزینی برای چسب زدن روی زانو مفید باشد؛ اما قبل از انتخاب روش درمان در مورد کندرومالاسی کشکک، حتماً باید با یک متخصص حرکات اصلاحی مطمئن مشورت شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان