کمردرد عصبی و روش‌های درمان سریع آن

قفل شدن زانو و اقدامات اورژانسی
14 خرداد 1403
سندرم شوگرن چیست؟
15 خرداد 1403
2.3
(3)

بسیاری از درمان‌های خانگی می‌توانند به تسکین کمردرد کمک کنند، از جمله کشش و ورزش، گرما و سرما، تعویض کفش، ماساژ و استفاده از آتل.

در این مقاله 12 درمان خانگی موثر برای تسکین سریع کمردرد و همچنین زمان مراجعه به پزشک در مورد کمردرد را بررسی خواهیم کرد.

بررسی اجمالی

تحقیقات نشان داد که کمردرد یک علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان است. برخی از دلایل احتمالی کمردرد عبارت‌اند از:

بیماری دژنراتیو دیسک

شکستگی های ناشی از پوکی استخوان

رگ به رگ شدن و کشیدگی

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسکولیوز

اسپوندیلولیستزیس

اندومتریوز

بارداری

فتق دیسک

تنگی کانال نخاعی

سنگ کلیه

فیبرومیالژیا

تومورها

عضلات پشت و ستون فقرات بیشتر وزن بدن را تحمل می‌کنند. فرد از ماهیچه‌ها برای حرکات روزمره از جمله نشستن، ایستادن و راه رفتن استفاده می‌کند. افراد همچنین می‌توانند درد در نواحی دیگر از جمله گردن و میانی و بالای کمر را تجربه کنند.

داروهای مسکن بدون نسخه، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن، ممکن است به تسکین درد کمک کنند. هنگامی که یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی شرایط جدی را رد کرد، یک فرد ممکن است داروهای خانگی برای کمک به مدیریت علائم خود پیدا کند. درمان‌های خانگی ممکن است شامل موارد زیر باشد.

1. برای حرکت دادن عضلات ورزش کنید

پیاده‌روی کوتاه، ایروبیک، یوگا، ایروبیک در آب، شنا یا سایر فعالیت‌های کم تأثیر ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند.

یک فرد می‌تواند شروع یک برنامه ورزشی روزانه را در نظر بگیرد که شامل تمرینات قدرتی و کششی برای کمک به انعطاف پذیری و قوی نگه داشتن عضلات است.

ورزش منظم ممکن است از بروز کمردرد در آینده که به دلیل سفت شدن عضلات است جلوگیری کند.

2. وضعیت بدن را بهبود بخشید

وضعیت نامناسب می‌تواند منجر به درد غیر اختصاصی کمر شود.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که انواع ورزش‌های زیر ممکن است هم وضعیت و هم درد کمر را بهبود بخشد:

یوگا: یوگا ممکن است تحرک را بهبود بخشد و درد را کاهش دهد و در عین حال عملکرد ذهنی و فیزیکی را بهبود بخشد.

پیلاتس: این از شش اصل اساسی پیروی می‌کند، از جمله متمرکز کردن یا سفت کردن عضلات تنه، تمرکز، مدیریت وضعیت بدن، دقت، جریان و تنفس.

تای چی: این ورزش سنتی چینی ممکن است به کاهش درد و بهبود عملکرد بدن کمک کند.

تمرینات ثبات مرکزی: این تمرینات هماهنگی و فعال سازی عضلات تنه را بهبود می‌بخشد. این‌ها ممکن است به کاهش درد، کاهش تنش و اسپاسم عضلانی و بهبود سفتی تنه کمک کنند.

ورزش هوازی: ورزش هوازی منظم ممکن است عملکرد فیزیکی، استقامت عضلانی، درد و سلامت روان را بهبود بخشد. تمرین می‌تواند با شدت زیاد، متوسط یا کم باشد.

راه رفتن و دویدن: این‌ها راه‌های مقرون به صرفه برای بهبود سلامت و تقویت عضلات هستند.

شنا: افراد ممکن است شنا را برای تقویت کمر پیشنهاد کنند، زیرا آب از ماهیچه‌ها حمایت می‌کند. با این حال، مطالعات کمی در مورد اثربخشی آن در درمان کمردرد وجود دارد.

برخی از افراد ممکن است دوچرخه سواری را برای کمردرد مفید بدانند.

نکات بیشتر برای بهبود وضعیت بدن:

در نظر گرفتن وضعیت بدن هنگام نشستن، ایستادن یا راه رفتن: فرد باید سعی کند سر را بلند کند و شانه‌ها را به سمت عقب بکشد، نه اینکه به جلو خم شود و عضلات شکم را سفت کند.

پرهیز از وضعیت‌های تکراری: بلند کردن وسایل سنگین یا نشستن طولانی مدت ممکن است منجر به کمردرد شود.

درست ایستادن: توزیع وزن در دو طرف بدن به جای تکیه دادن به یک پا یا پهلو.

آگاهی از وضعیت بدن و تلاش برای اصلاح آن ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما می‌تواند به کاهش احتمال آسیب‌های بعدی کمک کند.

3. از گرما و سرما استفاده کنید

فرد می‌تواند از بسته‌های سرد و گرم برای کاهش تورم و تسکین درد استفاده کند.

افراد بلافاصله پس از آسیب، مانند فشار، از کیسه یخ استفاده می‌کنند. قرار دادن کیسه یخ پیچیده شده در حوله به طور مستقیم به پشت می‌تواند التهاب را کاهش دهد.

سرما ممکن است یک اثر بی حس کننده برای کمردرد ناگهانی و شدید ایجاد کند. افراد می‌توانند برای محافظت از پوست در برابر سرمازدگی از کیسه‌های خنک کننده مخصوص مسکن یا یک کیسه یخ یا سبزیجات منجمد پوشیده شده با حوله استفاده کنند. بنیاد آرتروز توصیه می‌کند که از کمپرس یخ حداکثر تا 20 دقیقه استفاده کنید.

یک پد حرارتی می‌تواند درد کمر را تسکین دهد، جریان خون را افزایش می‌دهد که باعث بهبودی می‌شود. فرد باید دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کند تا از سوختگی یا سوختگی ناشی از پد حرارتی جلوگیری کند. پدهای حرارتی می‌توانند تسکین فوری را فراهم کنند.

اگر پد حرارتی در دسترس نباشد، فرد می‌تواند از یک بطری آب گرم استفاده کند یا یک کیسه پارچه ای برنج نپخته را در مایکروویو گرم کند.

4. کشش

کشش‌های زیر ممکن است به تسکین کمردرد کمک کند. فرد باید هر کشش را به مدت 30 ثانیه یا تا زمانی که احساس راحتی می‌کند نگه دارد.

لمس انگشتان پا: علاوه بر کشش عضلات همسترینگ، خم شدن به جلو تا رسیدن به انگشتان پا به شل شدن عضلات کمر کمک می‌کند.

حالت کبرا: در حالت خوابیده روی شکم، با دست‌ها به سمت پایین در کنار شانه‌ها، فرد باید به آرامی قفسه سینه خود را بالا بیاورد تا بالای سرش به سمت سقف باشد.

ژست گربه-گاو: با شروع از روی دست و زانو، فرد باید به آرامی بین خم شدن کمر خود به سمت سقف و فرو بردن آن به سمت زمین حرکت کند.

حالت کودک: در حالت نشسته روی پاشنه‌ها و زانوها به اندازه عرض لگن، فرد باید به جلو خم شود تا سر خود را روی زمین بگذارد و دست‌ها را جلوی سر دراز کند.

5. از کرم ضد درد استفاده کنید

انواع کرم‌های تسکین دهنده که می‌توانند تا حدودی درد کمر را تسکین دهند در داروخانه‌ها و به صورت آنلاین موجود هستند.

کرم‌های تسکین‌دهنده حاوی منتول اثر خنک‌کنندگی دارند که می‌توانند به طور موقت کمردرد را کاهش دهند.

یک مطالعه در سال 2018 نشان می‌دهد که استفاده از منتول روی پوست می‌تواند گیرنده‌های درد را در بدن حساسیت زدایی کند. با این حال، استفاده بیش از حد منتول می‌تواند منجر به حساسیت بیشتر به درد شود.

برخی از افراد ممکن است استفاده از کرم‌های حاوی کانابیدیول (CBD) را نیز در نظر بگیرند. بررسی مطالعات سال 2020 منبع مطمئن نشان داد که کرم‌های CBD علائم کمردرد را در بیمارانی که اخیراً جراحی ستون فقرات انجام داده‌اند تسکین می‌دهد.

6. ماساژ را امتحان کنید

ماساژ ممکن است فواید کوتاه مدتی برای کمردرد ارائه دهد. با این حال، هیچ شواهد علمی قوی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد و متخصصان ماساژ را برای کمردرد مزمن توصیه نمی‌کنند.

ماساژ بافت نرم می‌تواند شامل تکنیک‌های ورز دادن، اصطکاک، سر خوردن، لرزش یا ضربه زدن باشد. فرد ممکن است از ماساژ همراه با درمان‌های دیگر استفاده کند.

در هنگام استفاده از ماساژ خطرات یا عوارض جانبی کمی وجود دارد – با این حال، در صورت داشتن موارد زیر، فرد نباید ماساژ دریافت کند:

عفونت پوست یا التهاب شدید

سوختگی

هر شکستگی بهبود نیافته

محل تومور سرطانی فعال

ترومبوز سیاهرگی عمقی

7. دارو را امتحان کنید

یک داروی هومیوپاتی وجود دارد که افراد می‌توانند به طور مستقیم روی پوست برای درمان درد عضلانی، تورم، کبودی و آسیب‌های جزئی استفاده کنند. در حالی که تحقیقات علمی کمی برای اثبات موثر بودن این دارو وجود دارد، خطر عوارض جانبی آن کم است و برخی افراد ممکن است آن را مفید بدانند. یک گزارش موردی در سال 2018 نشان داد که در ترکیب با طب سوزنی و ماساژ به کاهش درد مزمن استئوآرتریت کمک می‌کند.

8. تعویض کفش

تعویض کفش‌های راحت می‌تواند به کاهش کمردرد کمک کند. برخی از افراد ممکن است برای حمایت صحیح از پاهای خود نیاز به ارتز داشته باشند. موسسه ملی آرتروز و بیماری‌های اسکلتی و عضلانی و پوستی توصیه می‌کند کفش‌های راحت با پاشنه کم بپوشید.

9. تغییرات محل کار

طبق گفته اداره ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، یک محل کار مناسب ممکن است به کاهش کمردرد و سایر صدمات کمک کند. یک فرد باید اطمینان حاصل کند که صفحه نمایش کامپیوتر خود در سطح چشم و صندلی او در ارتفاع مناسب قرار دارد.

اگر فردی برای کار خود حرکتی انجام دهد، باید چمباتمه بزند و از پاهای خود – نه پشت خود – برای حمایت استفاده کند. بهتر است هنگام جابجایی اجسام بسیار سنگین کمک بخواهید یا از چرخ دستی استفاده کنید.

10. خواب کافی داشته باشید

تحقیقات نشان می‌دهد که کیفیت پایین خواب در یک دوره زمانی طولانی ممکن است خطر کمردرد مزمن را افزایش دهد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، اکثر بزرگسالان به 7 ساعت یا بیشتر خواب شبانه نیاز دارند. افراد ممکن است با قرار دادن بالش زیر زانوهای خود هنگام خوابیدن به پشت از کاهش کمردرد بهرمند شوند. آن‌ها باید از خوابیدن روی شکم خودداری کنند. هنگام خوابیدن به پهلو، یک بالش بین زانوها می‌تواند ستون فقرات را در یک راستا نگه دارد.

اگر کمبود خواب همچنان مشکل ساز است، فرد باید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کند.

۱۱- رژیم غذایی را تغییر دهید

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که افراد مبتلا به درد مزمن ستون فقرات به احتمال زیاد از رژیم غذایی کم غلات کامل، لبنیات و میوه پیروی می‌کنند. قندهای اضافه شده نیز می‌تواند خطر درد ستون فقرات را افزایش دهد. کالری دریافتی مشابه افرادی بود که از رژیم غذایی شامل مقادیر توصیه شده غلات کامل، میوه، سبزیجات و لبنیات استفاده می‌کردند. غذاهای ضد التهاب ممکن است به کاهش درد کمک کنند. آن‌ها عبارت‌اند از:

غذاهای سبوس دار

میوه و سبزیجات، از جمله سبزیجات برگ سبز

فیبر

ماست

برخی ادویه‌ها از جمله زرد چوبه و زنجبیل

چای سبز

فلفل سیاه

غذاهایی که ممکن است التهاب را بدتر کنند عبارت‌اند از:

آرد یا گلوتن بسیار تصفیه شده

قندهای تصفیه شده

چربی‌های ترانس و چربی‌های اشباع شده

گوشت قرمز

محصولات لبنی

برخی سبزیجات از جمله گوجه فرنگی، بادمجان و سیب زمینی

12. استرس را مدیریت یا کاهش دهید

سطوح متوسط تا زیاد استرس ممکن است با کمردرد مرتبط باشد. برای از بین بردن استرس، فرد می‌تواند سعی کند:

مراقبه ذهن آگاهی: یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که ذهن آگاهی به گروهی از افراد مسن کمک می‌کند تا با درد کنار بیایند. ذهن آگاهی یک درمان ذهن – بدن است که شامل آگاهی از آنچه بدن انجام می‌دهد است.

تنفس عمیق: یک بررسی در سال 2023 نشان داد که تمرینات تنفسی ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند. با این حال، مطالعات بیشتری برای تأیید این یافته‌ها ضروری است.

آرام سازی پیشرونده عضلانی: کشش و شل کردن عضلات بدن، تمرکز بر یک گروه عضلانی در یک زمان، ممکن است به تسکین کمردرد کمک کند.

تصویرسازی هدایت شده: این شامل تمرکز بر تصاویر ذهنی خاص برای ایجاد احساس آرامش و کمک به کاهش استرس است. یک مطالعه کوچک در سال 2023 نشان داد که این درمان ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند.

بسیاری از اپلیکیشن های گوشی‌های هوشمند می‌توانند فرد را از طریق تکنیک‌های آرام سازی و مدیتیشن راهنمایی کنند.

13. مسکن‌های تجویزی

برخی از افراد ممکن است برای کمک به کاهش درد به داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی قوی یا داروهای مخدر نیاز داشته باشند. در صورت مصرف هر گونه داروی دیگر – از جمله داروهای بدون نسخه – برای جلوگیری از مصرف بیش از حد برخی از مواد فعال، مهم است که با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. پزشک شما همچنین ممکن است شل کننده‌های عضلانی را برای کمک به کاهش اسپاسم عضلانی دردناک تجویز کند.

14. داروهای ضد افسردگی

حتی اگر افسرده نیستید، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را به عنوان بخشی از درمان کمردرد مزمن تجویز کند. مشخص نیست که چگونه داروهای ضد افسردگی به تسکین درد مزمن کمک می‌کنند. اعتقاد بر این است که تأثیر داروهای ضد افسردگی بر پیام رسان‌های شیمیایی ممکن است بر سیگنال‌های درد در بدن تأثیر بگذارد.

15. فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها می‌توانند به شما یاد بدهند که چگونه بنشینید، بایستید و حرکت کنید به گونه‌ای که ستون فقرات شما را در یک راستا قرار دهد و فشار روی کمر را کاهش دهد. آن‌ها همچنین می‌توانند تمرینات تخصصی را به شما آموزش دهند که ماهیچه‌های مرکزی را که پشت شما را پشتیبانی می‌کنند، تقویت می‌کند. یک هسته قوی یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از کمردرد بیشتر در آینده است. مطالعات نشان می‌دهد که وقتی قدرت، انعطاف و استقامت خود را افزایش می‌دهید، کمردرد کاهش می‌یابد – اما زمان می‌برد.

16. به کمردرد استراحت نکنید

پزشکان استراحت در بستر را برای کمردرد تجویز می‌کردند. اما اکنون می‌دانیم که بی حرکت دروغ گفتن یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. می‌تواند کمردرد را بدتر کرده و منجر به عوارض دیگری شود. بیش از یک یا دو روز استراحت نکنید. مهم است که بلند شوید و به آرامی دوباره شروع به حرکت کنید. مشخص شده است که ورزش یکی از مؤثرترین راه‌ها برای تسکین سریع کمردرد است. شنا، پیاده‌روی یا یوگا را امتحان کنید.

17. تحریک اعصاب

تحقیقات در مورد درمان‌های خاصی که اعصاب را برای کاهش کمردرد مزمن تحریک می‌کنند، در حال انجام است. اگر با مراقبت‌های محافظه کارانه تر بهبودی پیدا نکردید، پزشک ممکن است اضافه کردن طب سوزنی را به برنامه درمانی خود در نظر بگیرد. روش دیگری که ممکن است پزشک شما پیشنهاد کند، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) است که طی آن پالس‌های الکتریکی خفیف به اعصاب ارسال می‌شود تا سیگنال‌های درد دریافتی را مسدود کنند.

18. رفتار درمانی

مراجعه به روانشناس برای کمردرد ممکن است عجیب به نظر برسد. اما مطالعات نشان می‌دهد که درمان شناختی رفتاری در کوتاه مدت و بلند مدت در کمک به کمردرد مزمن بسیار موثر است. برای مثال، CBT ممکن است نحوه تفکر افراد مبتلا به کمردرد در مورد فعالیت بدنی – و چرایی اجتناب از آن – را هدف قرار دهد تا به تغییر نحوه واکنش آن‌ها به فعال بودن کمک کند. افرادی که CBT انجام می دهند کاهش قابل توجهی در درد و ناتوانی گزارش کرده‌اند.

19. بیوفیدبک

بیوفیدبک از دستگاه خاصی استفاده می‌کند که به شما کمک می‌کند مغز خود را برای کنترل پاسخ خود به درد آموزش دهید. شما یاد می‌گیرید که تنفس، ضربان قلب، جریان خون و تنش عضلانی خود را تعدیل کنید. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که بهتر از دارو در کاهش کمردرد است و شدت درد را تا حدود 30 درصد کاهش می‌دهد. بهترین قسمت: هیچ عارضه‌ای ندارد.

20. تزریقات ستون فقرات

پزشک ممکن است تزریق ستون فقرات را برای کمک به کاهش کمردرد توصیه کند. انواع مختلفی از تزریق وجود دارد که پزشکان متخصص در تسکین درد ممکن است از آن‌ها استفاده کنند. به عنوان مثال، تزریق یک کورتیکواستروئید می‌تواند به تسکین التهابی که باعث درد می‌شود کمک کند. بسته به نوع تزریق، پزشک ممکن است تعداد دوزهای شما را در سال محدود کند تا از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری شود.

21. جراحی کمر

اگر دیسک برآمده به عصب فشار وارد می‌کند، جراح ممکن است دیسککتومی را برای برداشتن برخی از مواد دیسک توصیه کند. یا لامینکتومی ممکن است برای رفع فشار ناحیه‌ای که روی اعصاب یا نخاع فشار وارد می‌کند توصیه شود. فیوژن ستون فقرات ممکن است برای کمک به ثبات ستون فقرات انجام شود. مانند همه جراحی‌ها، این جراحی‌ها خطراتی دارند و همیشه موفقیت‌آمیز نیستند. بنابراین آن‌ها باید آخرین گزینه باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

مردم اغلب می‌توانند کمردرد را با درمان‌های خانگی و کمی صبر درمان کنند. با این حال، فرد باید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در مورد کمردرد مزمن یا شدید صحبت کند.

یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی ممکن است فیزیوتراپی، دارو یا سایر درمان‌ها را توصیه کند. افراد مبتلا به بیماری های موجود یا افرادی که به طور منظم دارو مصرف می‌کنند باید قبل از استفاده از داروهای گیاهی یا مکمل‌ها با یک متخصص پزشکی صحبت کنند.

سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل‌های منبع مطمئن را از نظر خلوص یا کیفیت کنترل نمی‌کند، بنابراین لازم است ابتدا درباره شرکت‌های معتبر تحقیق کنید.

کمردرد یک مشکل رایج سلامتی است که منجر به محدودیت فعالیت و دشواری در انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود. فردی که کمردرد شدید یا ناگهانی را تجربه می‌کند باید به یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کند.

درمان‌های خانگی می‌توانند به کاهش کمردرد کمک کنند. برای مثال، فرد می‌تواند از کیسه‌های یخ و کیسه‌های حرارتی نیز برای تسکین درد استفاده کند.

حرکت برای کمردرد مفید است. یک فرد می‌تواند برای قوی نگه داشتن ماهیچه‌ها، ورزش منظم را در برنامه روزانه خود بگنجاند. برخی از تمرینات ممکن است به کاهش خطر کمردرد به دلیل تقویت عضلات بالاتنه کمک کنند.

یک فرد می‌تواند برای کاهش کمردرد تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کند، مانند تعویض کفش و تعویض ایستگاه کاری. داشتن یک رژیم غذایی سالم و خواب کافی نیز ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان