کلاهک چرخاننده شانه

گرفتگی پایین کمر
26 شهریور 1402
کف پای صاف و چرخش مچ پا
27 شهریور 1402
5
(1)

اگر جدیدا در انجام فعالیت‌هایی که با شانه سر و کار دارند دچار مشکل شده اید یا احساس درد و سوزش دارید و محدودتان کرده است حتماً پیگیر شوید، چرا که ممکن است مشکل از کلاهک چرخاننده‌ی شانه‌ها باشد . در پست اینستاگرام به طور کامل در این مورد صحبت شده است و این مقاله نیز راه حل‌های درمانی و توضیحات تکمیل کننده ذکر شده که می‌توانند اطلاعات مفیدی را به شما بدهد.

کلاهک چرخاننده شانه

روتاتور کاف گروهی از ماهیچه‌ها و تاندون‌هاست که مفصل شانه را احاطه کرده و سر استخوان بالای بازو را محکم در حفره کم عمق شانه نگه می‌دارد. آسیب روتاتور کاف می‌تواند باعث درد مبهم در شانه شود که در شب بدتر می‌شود. آسیب‌های روتاتور کاف شایع است و با افزایش سن افزایش می‌یابد. این صدمات ممکن است در افرادی که مشاغلی دارند که به انجام مکرر حرکات بالای سر نیاز دارند، مانند نقاشان و نجار، زودتر رخ دهد.

تمرینات اصلاحی و فیزیوتراپی می‌تواند انعطاف پذیری و قدرت عضلات اطراف مفصل شانه را بهبود بخشد. برای بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات روتاتور کاف، این تمرینات تنها چیزی است که برای مدیریت علائم آن‌ها لازم است.

گاهی اوقات، پارگی روتاتور کاف ممکن است در اثر یک آسیب ایجاد شود. در این شرایط، افراد باید به سرعت به دنبال مشاوره پزشکی باشند زیرا ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

علائم کلاهک چرخاننده شانه

درد همراه با آسیب روتاتور کاف ممکن است:

 • به عنوان یک درد مبهم در عمق شانه توصیف شود
 • اختلال در خواب ایجاد کند
 • شانه کردن موهایتان یا رسیدن به پشت سرتان را سخت کنید
 • با ضعف بازو همراه باشد
 • برخی از آسیب‌های روتاتور کاف باعث درد نمی‌شوند.

پارگی روتاتور کاف چیست؟

شانه یک مفصل توپ و کاسه است که بخشی از سیستم اسکلتی است. این مانند یک توپ گلف است که روی یک سه راهی گلف نشسته است. پارگی روتاتور کاف زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون‌ها از استخوان بازو دور می‌شوند. پارگی ممکن است ناشی از استفاده بیش از حد یا آسیب دیگری باشد.

انواع پارگی روتاتور کاف چیست؟

انواع روتاتور کاف پاره شده عبارت‌اند از:

جزئی: با پارگی ناقص یا جزئی، تاندون هنوز تا حدودی به استخوان بازو متصل می‌شود.

کامل: با پارگی کامل یا پارگی کامل، تاندون به طور کامل از استخوان جدا می‌شود. یک سوراخ یا شکاف در تاندون وجود دارد.

پارگی روتاتور کاف چقدر شایع است؟

بیش از دو میلیون آمریکایی هر ساله نوعی مشکل روتاتور کاف را تجربه می‌کنند. پارگی روتاتور کاف افراد در هر سن و جنس را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما این مشکل در بزرگسالان شایع‌تر است.

علائم و علل

علت پارگی روتاتور کاف چیست؟

تصادفی مانند زمین خوردن می‌تواند باعث شکستگی استخوان ترقوه یا دررفتگی شانه شود که باعث پارگی روتاتور کاف می‌شود. به طور معمول، پارگی روتاتور کاف در طول زمان رخ می‌دهد زیرا تاندون با افزایش سن و استفاده از بین می‌رود (پارگی دژنراتیو). افراد بالای 40 سال بیشتر در معرض خطر هستند. علل پارگی دژنراتیو عبارت‌اند از:

خارهای استخوانی: رشد استخوانی می‌تواند در بالای استخوان شانه ایجاد شود. هنگامی که بازوی خود را بلند می‌کنید، این خارهای استخوانی به تاندون می‌مالند. این برخورد شانه باعث ایجاد اصطکاک بین استخوان و تاندون می‌شود. در نهایت ممکن است پارگی جزئی یا کامل ایجاد شود.

کاهش جریان خون: با افزایش سن، جریان خون به روتاتور کاف کاهش می‌یابد. ماهیچه‌ها و تاندون‌ها برای ترمیم خود به یک منبع خون سالم نیاز دارند. اگر خون تاندون‌ها را تغذیه نکند، ممکن است پاره شوند.

استفاده بیش از حد: حرکات مکرر شانه در حین ورزش یا در حین کار می‌تواند به عضلات و تاندون‌ها فشار وارد کند و باعث پارگی شود.

عوامل خطر برای پارگی روتاتور کاف چیست؟

هر کسی ممکن است پارگی روتاتور کاف را تجربه کند. این عوامل ممکن است خطر را افزایش دهند:

 • سابقه خانوادگی مشکلات شانه یا آسیب روتاتور کاف
 • وضعیت بدنی ضعیف
 • سیگار کشیدن
 • داشتن 40 سال یا بیشتر

پارگی‌های دژنراتیو در بین افرادی که حرکات تکراری شانه را انجام می‌دهند، شایع‌تر است، مانند:

 • نجاران.
 • مکانیک
 • نقاشان

ورزشکاران تفریحی و حرفه‌ای که بیسبال، سافت بال و تنیس بازی می‌کنند یا بخشی از بازیکنان قایقرانی هستند.

آیا پارگی روتاتور کاف روی هر دو شانه تأثیر می‌گذارد؟

این مشکل بیشتر در سمت غالب ظاهر می‌شود، اما می‌تواند در هر دو طرف باشد. داشتن پارگی در یک شانه احتمال پارگی شانه مقابل را افزایش می‌دهد. ممکن است در سمت مقابل شانه درد نداشته باشید، اما آزمایشات ممکن است نشان دهنده پارگی باشد. برعکس ممکن است نیز صادق باشد: ممکن است پارگی داشته باشید اما هیچ درد یا علامتی نداشته باشید.

علائم پارگی روتاتور کاف چیست؟

پارگی ناگهانی ناشی از تصادف باعث درد فوری و شدید شانه و ضعف بازو می‌شود. به صورت دژنراتیو، ممکن است درد خفیفی داشته باشید که با مسکن‌های بدون نسخه بهبود می‌یابد. با گذشت زمان، درد بدتر می‌شود و مسکن‌ها کمکی نمی‌کنند. همه افراد درد ندارند، اما بیشتر افراد درجاتی از ضعف بازو و شانه دارند. علائم پارگی روتاتور کاف عبارت‌اند از:

 • سختی و درد ناشی از بالا بردن بازو.
 • هنگام حرکت بازو، مفاصل را به صدا در می آورند.
 • شانه درد که در شب یا هنگام استراحت دادن به بازو بدتر می‌شود.
 • ضعف شانه و تلاش برای بلند کردن وسایل.

پارگی روتاتور کاف چگونه تشخیص داده می‌شود؟

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی و یا متخصص حرکات اصلاحی یک معاینه فیزیکی برای بررسی حساسیت شانه، دامنه حرکت و قدرت بازو انجام می‌دهد. برای تأیید تشخیص، ممکن است دریافت کنید:

اشعه ایکس برای بررسی آرتریت یا خار استخوان.

MRI یا سونوگرافی برای بررسی پارگی تاندون.

پارگی روتاتور کاف چه عوارضی دارد؟

پارگی روتاتور کاف بدون درمان بدتر می‌شود. پارگی کامل می‌تواند حرکت بازوی را تقریباً غیرممکن کند. بدون درمان، ممکن است درد مزمن شانه داشته باشید و استفاده از بازوی آسیب دیده بسیار دشوار باشد.

درمان‌های غیر جراحی برای پارگی روتاتور کاف چیست؟

پارگی‌های روتاتور کاف بدون جراحی به خودی خود بهبود نمی‌یابند، اما بسیاری از بیماران می‌توانند با درمان غیر جراحی با تقویت عضلات شانه، عملکرد خود را بهبود بخشند و درد را کاهش دهند. فقط به این دلیل که پارگی وجود دارد، لزوماً به این معنی نیست که نیاز به جراحی است. از هر 10 نفری که پارگی جزئی دارند، هشت نفر با درمان‌های غیر جراحی بهبود می‌یابند. بهبود وضعیت ممکن است تا یک سال طول بکشد. درمان‌های غیر جراحی عبارت‌اند از:

 • یک بند بازو و استراحت برای دادن زمان به شانه برای بهبودی. ممکن است لازم باشد فعالیت‌ها را تغییر دهید و کار یا ورزش خاصی را برای مدتی متوقف کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای به حداقل رساندن درد و تورم.
 • فیزیوتراپی و تمرینات اصلاحی برای یادگیری تمرینات تقویتی و کششی.
 • تزریق استروئید برای کاهش درد و تورم.

درمان‌های جراحی برای پارگی روتاتور کاف چیست؟

اگر پارگی کامل دارید یا درمان‌های غیر جراحی به پارگی جزئی کمک نمی‌کنند، ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند. همچنین اگر شغل یا علایق ورزشی بر شانه تأثیر بگذارد، ممکن است جراحی کنید.

اکثر جراحی‌های روتاتور کاف به روش آرتروسکوپی از طریق برش‌های کوچک انجام می‌شود. جراحی یک روش سرپایی است. همان روز به خانه می‌روید، اما بهبود کلی پس از این جراحی بسیار قابل توجه است و می‌تواند تا یک سال یا بیشتر طول بکشد. برخی از پارگی‌ها به دلیل اندازه و یا سن قابل ترمیم نیستند و ممکن است نیاز به تعویض معکوس شانه، انتقال تاندون یا پاکسازی بافت اسکار بدون ترمیم داشته باشند. در طول جراحی، پزشک موارد زیر را انجام می‌دهد:

آرتروسکوپ (دوربین کوچک) را از طریق یک برش کوچک در شانه وارد می‌کند.

برای انجام این روش به تصاویر آرتروسکوپ اشاره دارد.

ابزارهای ریز را در برش‌های کوچکی در شانه‌تان وارد می‌کند تا خارهای استخوانی را از بین ببرد و تاندون را دوباره به استخوان بازو بچسباند.

برای پارگی جزئی، ممکن است فقط نیاز داشته باشد که قطعات فرسوده یک تاندون نیمه پاره شده را اصلاح کند. این روش از گیر کردن توپ و حفره شانه بر روی تاندون و پارگی بیشتر آن جلوگیری می‌کند.

پس از جراحی، باید از یک بند برای بی حرکت کردن بازوی خود به مدت چهار تا شش هفته استفاده کنید. سپس می‌توانید فیزیوتراپی و تمرینات اصلاحی و توانبخشی را شروع کنید. اکثر افراد در عرض چهار تا شش ماه پس از جراحی عملکرد و قدرت شانه را به دست می آورند، اما بهبودی کامل ممکن است تا 12 تا 18 ماه طول بکشد.

چگونه می‌توانم از پارگی روتاتور کاف جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از پارگی روتاتور کاف، مهم است که عضلات و تاندون‌های خود را انعطاف‌پذیر نگه دارید. متخصص حرکات اصلاحی می‌تواند تمرینات کششی و تقویتی را آموزش دهد تا در خانه انجام دهید.

اکثر مردم با درمان‌های غیر جراحی بهبود می‌بینند. بهبودی زمان می‌برد زیرا بدن برای بهبودی به زمان نیاز دارد. اکثر افرادی که برای ترمیم پارگی روتاتور کاف جراحی می‌کنند، عملکرد خود را دوباره به دست می‌آورند. ممکن است دوباره همان تاندون پاره شود، به خصوص اگر اولین پارگی بزرگتر از 1 اینچ باشد. پارگی مجدد که باعث درد شدید یا از دست دادن حرکت شود ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

علل ایجاد کلاهک چرخاننده شانه

آسیب‌های روتاتور کاف اغلب به دلیل ساییدگی و پارگی پیشرونده بافت تاندون در طول زمان ایجاد می‌شود. فعالیت‌های مکرر بالای سر یا حملات طولانی مدت بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند تاندون را تحریک یا آسیب برساند. روتاتور کاف همچنین ممکن است در یک حادثه در هنگام سقوط یا تصادف آسیب ببیند.

عوامل خطر در کلاهک چرخاننده شانه

عوامل زیر ممکن است خطر آسیب روتاتور کاف را افزایش دهند:

سن. خطر آسیب روتاتور کاف با افزایش سن افزایش می‌یابد. پارگی روتاتور کاف در افراد بالای 60 سال شایع است.

برخی مشاغل کارهایی که به حرکات مکرر بازو در بالای سر نیاز دارند، مانند نجاری یا نقاشی خانه، می‌توانند به مرور زمان به روتاتور کاف آسیب برسانند.

ورزش‌های خاص برخی از انواع آسیب‌های روتاتور کاف در افرادی که در ورزش‌هایی مانند بیس بال، تنیس و وزنه برداری شرکت می‌کنند، شایع‌تر است.

سابقه خانوادگی. ممکن است یک جزء ژنتیکی در آسیب‌های روتاتور کاف دخیل باشد، زیرا به نظر می‌رسد این آسیب‌ها در خانواده‌های خاصی شایع‌تر است.

عوارض کلاهک چرخاننده شانه

بدون درمان، مشکلات روتاتور کاف ممکن است منجر به از دست دادن دائمی حرکت یا ضعف مفصل شانه شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

پزشک خانواده می‌تواند درد کوتاه مدت شانه را ارزیابی کند. در صورت بروز ضعف فوری در بازوی خود پس از آسیب، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر تجربه کردید باید با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید:

درد مزمن شانه و بازو.

دردی که در شب بدتر می‌شود یا خواب را مختل می‌کند.

قرمزی، تورم یا حساسیت در ناحیه مفصل شانه.

ضعف شانه یا بازو.

اگر در یک شغل بسیار فعال و فیزیکی کار می‌کنید یا یک ورزشکار هستید، آسیب روتاتور کاف احتمالاً شما را از پا می‌اندازد، اما نباید پایان کار باشد. با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد بهترین گزینه‌های درمانی، چه غیر جراحی یا جراحی صحبت کنید. شانه ممکن است برای مدتی ضعیف و دردناک باشد، اما در نهایت بهبود می‌یابد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان