ویژگی‌های صندلی مناسب برای محیط کار

ویتامین‌های مناسب برای درد مفاصل
14 تیر 1402
آب درمانی و استئوکندروز ستون فقرات
16 تیر 1402
0
(0)

کارکردن در دفاتر اداری معمولاً مستلزم صرف زمان زیادی به‌صورت نشسته بروی یک صندلی اداری است، وضعیتی که به ساختارهای ستون فقرات استرس زیادی وارد کی کند؛ بنابراین، برای جلوگیری از ایجاد یا بدتر شدن مشکلات کمر، داشتن یک صندلی اداری که ارگونومیک باشد و کمر را پشتیبانی کند و وضعیت بدنی خوب را تقویت کند، بسیار ضروری است.

چه نوع صندلی اداری ارگونومیکی بهتر است؟

انواع مختلفی از صندلی‌های ارگونومیک برای استفاده در دفاتر کار وجود دارد. هیچ نوع صندلی اداری لزوماً بهترین نیست، اما مواردی وجود دارد که در یک صندلی اداری ارگونومیک خوب باید به دنبال آنها باشید. این موارد به کاربر اجازه می‌دهد تا صندلی را برای نیازهای خاص خود به‌خوبی تنظیم کند.

این مقاله به بررسی صندلی‌های اداری سنتی و همچنین جایگزین‌هایی می‌پردازد که می‌توانند به‌عنوان صندلی اداری استفاده شوند و ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به مشکلات کمر مفید باشد.

یک صندلی اداری ارگونومیک خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک صندلی ارگونومیک خوب باید تعدادی فاکتور داشته باشد، از جمله:

ارتفاع صندلی:

ارتفاع صندلی اداری باید به‌راحتی قابل‌تنظیم باشد. اهرم تنظیم پنوماتیک، ساده‌ترین راه برای انجام این کار است. ارتفاع صندلی که حدود 40 تا 55 سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد برای اکثر افراد مناسب است. این ویژگی به کاربر این امکان را می‌دهد که پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهد، ران‌های خود را افقی نگه دارد و بازوها را همسطح  با ارتفاع میز تنظیم کند.

عرض و عمق صندلی:

صندلی باید دارای عرض و عمق کافی برای پشتیبانی راحت هر کاربر باشد. معمولاً عرض 45 تا 50 سانتیمتر برای این موضع استاندارد است. عمق (از جلو تا پشت صندلی) باید به‌اندازه‌ای باشد که کاربر بتواند به صندلی اداری ارگونومیک تکیه کند درحالی‌که تقریباً 5 تا 10 سانتیمتر بین پشت زانو و صندلی فاصله باقی بماند. همچنین شیب صندلی به جلو یا عقب باید قابل‌تنظیم باشد.

حمایت از کمر:

حمایت از کمر در صندلی ارگونومیک بسیار مهم است. ستون فقرات کمری دارای انحنای به سمت داخل است و نشستن برای مدت طولانی بدون حمایت از این انحنا، منجر به خمیدگی می‌شود و ساختارهای پایین ستون فقرات را تحت‌فشار قرار می‌دهد. یک صندلی ارگونومیک باید دارای تنظیم کمری (هم ارتفاع و هم عمق) باشد تا هر کاربر بتواند حمایت مناسبی از منحنی به سمت داخل کمر داشته باشد.

پشتی:

پشتی صندلی اداری ارگونومیک باید 30 تا 50 سانتیمتر عرض داشته باشد. اگر تکیه‌گاه از صندلی جدا باشد، باید از نظر ارتفاع و زاویه قابل‌تنظیم باشد. پشتی صندلی باید بتواند انحنای طبیعی ستون فقرات را برای حمایت مناسب از ناحیه کمر تأمین کند. اگر صندلی و پشتی به یکدیگر چسبیده باشند، پشتی باید در زوایای جلو و عقب قابل‌تنظیم باشد و مکانیزم قفلی داشته باشد تا وقتی کاربر زاویه مناسب را تعیین کرد از عقب رفتن بیش از حد آن جلوگیری کند.

جنس صندلی:

مواد روی صندلی و پشتی صندلی اداری باید دارای بالشتک کافی برای نشستن طولانی‌مدت باشد. داشتن رویه‌ای پارچه‌ای که باعث تهویه هوا شود به سطح سخت‌تر ارجحیت دارد.

دسته:

دسته‌های صندلی اداری باید قابل‌تنظیم باشند. آنها باید به بازوها و شانه‌های کاربر اجازه دهند راحت استراحت کنند. آرنج و پایین بازوها باید وضعیت آرامش بخشی داشته باشند و ساعد در هنگام تایپ روی تکیه‌گاه بازو قرار نگیرد.

قابلیت چرخش:

هر صندلی معمولی یا ارگونومیک باید به‌راحتی بچرخد تا کاربر بتواند بدون فشار به قسمت‌های مختلف میز خود برسد.

به‌عنوان جایگزینی برای صندلی اداری سنتی‌تر، سبک‌های جدیدی از صندلی‌های ارگونومیک طراحی شده‌اند که سعی در ایجاد پشتیبانی خوب، راحتی و ارتقای وضعیت بدنی خوب دارند.

ممکن است هنگام استفاده از این صندلی‌ها کمی طول بکشد تا به آنها عادت کنید، اما معمولاً باگذشت زمان استفاده از آن‌ها بسیار راحت می‌شود. استفاده از این نوع صندلی‌های ارگونومیک می‌تواند برای برخی از افراد مبتلا به کمردرد یا ناراحتی‌های دیگر اسکلتی عضلانی بسیار مفید باشد.

ویژگی صندلی ارگونومیک

صندلی ارگونومیک زانو

صندلی ارگونومیک زانو

صندلی زانو دار یک صندلی اداری است که اغلب پشتی و تکیه‌گاه ندارد و کاربر را در حالت زانوزدن اصلاح شده قرار می‌دهد. این مدل صندلی با کشیدن لگن به سمت جلو و ترازکردن پشت، شانه‌ها و گردن، شما را وادار می‌کند تا در وضعیت بدنی خوب قرار بگیرید. این صندلی دارای یک نشیمنگاه و یک تکیه‌گاه دیگر است که از ساق پاها حمایت می‌کند.

این نوع صندلی ارگونومیک وزن را بین لگن و زانو توزیع می‌کند و این موضوع باعث می‌شود تا فشار در ستون فقرات کاهش یابد و در نتیجه استرس و تنش را در عضلات کمر و پا کاهش می‌دهد. این صندلی ارگونومیک دارای یک صندلی مایل به جلو است که منجر به موقعیت طبیعی‌تری برای ستون فقرات می‌شود. نتیجه یک صندلی اداری است که باعث می‌شود تا با نشستن در موقعیت مناسب، احساس راحتی و بدون دردی داشته باشید.

صندلی ارگونومیک زینی

صندلی ارگونومیک زینی

صندلی زینی یکی دیگر از انواع صندلی‌های ارگونومیک است که می‌توان از آن به‌عنوان صندلی میز یا صندلی کامپیوتر استفاده کرد. این نوع صندلی اداری به شکل زین اسب است و کاربر را در موقعیتی بین نشستن و ایستادن قرار می‌دهد، مشابه حالتی که هنگام اسب‌سواری وجود دارد. این صندلی اجازه می‌دهد تا پاها به طور طبیعی در پایین قرار گیرند و وضعیتی سالم و پایدار ایجاد کنند.

این وضعیت اغلب برای بیماران مبتلا به مشکلات کمر مفید است. با استفاده طولانی‌مدت از این صندلی حتی می‌توان عضلات پشت را تقویت نمود. این صندلی‌های ارگونومیک دارای ارتفاع قابل‌تنظیم هستند تا برای کاربران مختلف مناسب باشند. این طراحی برای ازبین‌بردن برخی از مشکلات رایج که در یک صندلی اداری سنتی تجربه می‌شود، مانند مشکلات سیستم گردش خون و خم‌شدن به جلو در نظر گرفته شده است.

صندلی ارگونومیک توپ ورزشی

صندلی ارگونومیک توپ ورزشی

صندلی توپ ورزشی یکی دیگر از انواع کاملاً متفاوت صندلی ارگونومیک است. همان‌طور که از نام آن مشخص است، این مدل صندلی درواقع یک توپ بزرگ است تا کاربر را در هر حالت نشستن  طولانی‌مدت پشتیبانی کند و به‌خوبی به‌عنوان صندلی میز یا صندلی کامپیوتر می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

مزیت اصلی این نوع صندلی این است که حرکت و نشستن فعال را تشویق می‌کند. وجود یک جهش خفیف باعث می‌شود تا پاها را در حرکت نگه دارد  و این موضوع  گردش خون در پاها را تحریک می‌کند و عضلات را فعال نگه می‌دارد و استرس و خستگی را کاهش می‌دهد. نشستن روی توپ، خم‌شدن را دشوار می‌کند و موقعیت موردنیاز برای حفظ وضعیت روی توپ به طور خودکار وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد.

این توپ در اندازه‌های مختلف متناسب با ارتفاع هر کاربر وجود دارد. برخی از این صندلی‌ها را می‌توان با یک قاب پایه با چرخ‌ها برای تحرک بهتر تغییر داد، و حتی می‌توان یک تکیه‌گاه نیز به آن متصل کرد.

صندلی دارای تکیه‌گاه برای پاها

صندلی دارای تکیه‌گاه برای پاها

برای برخی افراد، نشستن در حالت درازکش برای کمرشان راحت‌ترین حالت است. به‌عنوان‌مثال، افراد مبتلا به درد ناشی از تنگی ستون فقرات کمری یا بیماری دژنراتیو دیسک اغلب در حالت درازکش می‌نشینند و پاها را روی تکیه‌گاهی قرار می‌دهند.

برای این افراد، یک گزینه ممکن است استفاده از این مدل صندلی در حین کار باشد. اغلب این صندلی‌ها دارای میزهای کوچکی بر روی دسته‌ها هستند که به صندلی متصل‌اند که می‌توانند روی صندلی بچرخند تا به کاربر اجازه دهند تا به‌راحتی با لپ‌تاپ کار کند یا کارهای اداری را انجام دهد.

کلام آخر

مهم نیست از چه نوع صندلی ارگونومیک یا صندلی اداری معمولی استفاده کنید، برای بهبود گردش خون باید در طول روز استراحت‌های کوتاهی را داشته باشید. بلندشدن از روی صندلی هرازگاهی باعث تقویت وضعیت بدنی، کاهش فشار بر روی چشم‌ها و کاهش خستگی می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان