ورزش درمانی در آب و بهبود کمر درد

تاثیر تمرینات ایزومتریک
21 مرداد 1402
بیماری آرتریت زانو و لگن چیست؟
22 مرداد 1402
3
(1)

آمار و شیوع بیماری کمردرد به چه میزان است؟

بیماری کمردرد (Low-back pain) یکی از شایع‌ترین و پرهزینه‌ترین مسائل پزشکی در جامعه مدرن است. بین ۷۰ تا ۸۴ درصد افراد در طول زندگی خود با کمردرد روبه‌رو خواهند شد. اکثریت بزرگی از بیماران مبتلا به بیماری کمردرد (۸۰٪ تا ۹۰٪) در یک بازه زمانی ۳ ماهه بهبود می‌یابند. با این حال، ۱۰٪ تا ۲۰٪ دیگر با کمردرد مزمن مواجه می‌شوند.

بیماری کمردرد
بیماری کمردرد

بیماری کمردرد علاوه بر اینکه یک مسئله اقتصادی است، همچنین نگرانی‌های جهانی را نیز به همراه دارد. در سال ۱۹۹۵، درمان کمردرد برای سیستم بهداشتی ایالات متحده هزینه ۸٫۸ میلیارد دلار به همراه داشت و به عنوان پرهزینه ترین بیماری تعیین شد. همچنین، کشورهای دیگر نیز هزینه‌های بالای درمان بیماری کمردرد را گزارش کرده‌اند که نشان می‌دهد کمردرد یک نگرانی اقتصادی جهانی است.

علت دقیق کمردرد بسیار پیچیده است و بیماری یا آسیب به بسیاری از اجزا کمر می‌تواند به عنوان یک عامل در نظر گرفته شود. در واقع، تنها ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به کمردرد، برای بیماری خود تشخیص قطعی دریافت می‌کنند، زیرا ترکیب علائم، نتایج تصویربرداری و تغییرات فیزیولوژیکی معمولاً مشکل است. این یک چالش برای پزشکان است تا بهترین روش درمانی را برای این بیماری تعیین کنند.

دلایل بروز کمردرد

بیماری کمردرد یک مشکل شایع است و دلایل آن ممکن است متنوع باشند. در ادامه، برخی از عوامل مهم برای بروز بیماری کمردرد مزمن را بررسی می‌کنیم:

1. آسیب فیزیکی: آسیب به بافت‌های کمر، مانند عضلات، اسکلت و مفاصل، می‌تواند منجر به بروز بیماری کمردرد شود. مثال‌هایی از آسیب‌های فیزیکی شامل کمربند عضلانی، کمربند غضروفی، شکستگی استخوان و سایر مشکلات ستون فقرات هستند.

2. عوامل التهابی: التهاب مفاصل، مانند آرتریت روماتوئید، می‌تواند علت بروز بیماری کمردرد باشد.

3. اختلالات عصبی: فشار یا آسیب به عصب‌های کمر نیز می‌تواند باعث بروز کمردرد مزمن شود. مثال‌هایی از اختلالات عصبی شامل بیماری عصب سیاتیک و تنگی عصبی ستون فقرات هستند.

4. عوامل روانشناختی: استرس، اضطراب، افسردگی و مشکلات روانی دیگر می‌توانند در بروز بیماری کمردرد مزمن نقش داشته باشند و یا علت آن باشند. در برخی موارد، بیماری کمردرد به عنوان یک علامت از اختلالات روانی مانند اضطراب معرفی می‌شود.

5. نشستن طولانی مدت: نشستن طولانی و بدون حرکت می‌تواند باعث ضعف عضلات کمر و بروز کمردرد مزمن شود.

6.  سبک زندگی: عواملی مانند انجام دادن فعالیت ورزشی نامناسب، چاقی، تغییرات در سبک زندگی و تغییرات شغلی می‌توانند به بروز بیماری کمردرد مزمن کمک کنند.

7. بیماری‌های مزمن: برخی بیماری‌های مزمن مانند سندرم فیبرومیالژیا، بیماری خودایمنی مفصلی، سندرم تشدید درد میوفاسیال (Myofascial Pain Syndrome) و بیماری دیسک ستون فقرات می‌توانند به بروز کمردرد مزمن منجر شوند.

مهم است توجه داشت که این فهرست تنها یک مرجع است و برای تشخیص درست و درمان بیماری کمردرد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی شما، علائم و آزمایش‌های لازم، تشخیص دقیق‌تری را برای شما قائل شود.

بیماری کمردرد مزمن
بیماری کمردرد مزمن

تاثیر ورزش در درمان بیماری کمردرد

 برای بیماران مبتلا به کمردرد، گزینه‌های درمانی متعددی وجود دارد. با این حال، به نظر می‌رسد ورزش بسیاری از فواید درمانی را دارد. برخی مطالعات بر روی گروه‌های عضلانی خاص تمرکز می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بیشتر بر فعالیت عمومی و تقویت عضلات تمرکز دارند. به هر حال، به نظر می‌رسد محیط تمرین، ممکن است یکی از عوامل مؤثر در نتایج درمان باشد.

آب ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که می‌تواند محیط ورزشی مناسبی را فراهم کند و بنابراین برنامه‌های آب درمانی نسبت به روش‌های دیگر درمانی مزایای بیشتری دارند. ویژگی‌های فیزیکی آب مانند کشش سطحی و شناوری می‌توانند مزایای منحصربه‌فردی را برای آب درمانی نسبت به سایر روش‌ها فراهم کنند. این ویژگی‌ها بسته به مدت زمان و نوع درمانی که در آب انجام می‌شود و همچنین پیشرفتی که در برنامه‌های آب درمانی انجام می‌شود، متغیر است.

آریوشی و همکاران پیشنهاد می‌دهند که کاهش نیروی جاذبه باعث می‌شود آب درمانی برای درمان بیماری کمردرد بسیار مفید باشد. همچنین، بیماران می‌توانند اثرات گرما را در مقایسه با سایر محیط ها، به صورت کنترل شده و سریعتر تجربه کنند.

مهم ترین ویژگی های آب که در آب درمانی از آن استفاده می‌شود؟

آب درمانی یا هیدروتراپی یک روش درمانی است که از خواص آب برای بهبود و درمان بیماری‌ها و افزایش سلامت استفاده می‌کند. مهمترین ویژگی‌های آب که در آب درمانی موثر هستند، عبارتند از:

  • تراکم و فشار آب: آب تراکم و فشار قابل تنظیمی دارد که می‌تواند به عنوان یک نیروی درمانی عمل کند. فشار آب می‌تواند به استحکام عضلات و بافت‌های بدن کمک کند و در عین حال به آن‌ها اجازه دهد که در حین تمرین در آب آسانتر حرکت کنند.
  • دمای آب: دمای آب می‌تواند تاثیر بزرگی بر روی بازسازی بافت، کاهش التهاب، کاهش درد و تسکین عضلات داشته باشد. در مقابل، آب سرد می‌تواند به عنوان یک ضد التهاب عمل کرده و به درمان التهاب‌ها و تورم‌ها کمک کند.
  • فلوئیدیته آب: آب به عنوان یک محیط جاری، بدن را از وزن عضلات و استخوان‌ها آزاد می‌کند. این خاصیت آب می‌تواند به بیماران با مشکلات اسکلتی-عضلانی کمک کند، زیرا وزن بدن در آب کاهش می‌یابد و فشار روی مفاصل و عضلات کاهش پیدا می‌کند. همچنین، حرکت در آب می‌تواند برای تقویت عضلات، افزایش انعطاف‌پذیری و بهبود تعادل و کنترل حرکتی مفید باشد.
  • احساس آرامش: آب برای بسیاری از افراد احساس آرامش فراهم می‌کند. حضور در آب و حرکت در آب می‌تواند فعالیت آرامش‌بخشی باشد که باعث کاهش استرس و اضطراب و بهبود روحیه و خلق و خو است.
  • حرکت آزاد بدن در آب: در محیط آبی، بدن از محدودیت‌های جاذبه خارج می‌شود و حرکت آزادانه‌تری دارد. این به بیماران کمک می‌کند تا حرکت‌های خود را به راحتی انجام دهند و در محدودیت‌های کمتری داشته باشند.

تحقیقات صورت گرفته در رابطه به تاثیر آب درمانی بر کمردرد

اگرچه مطالب متعددی در مورد روش‌های درمانی برای بیماری کمردرد وجود دارد، به نظر می‌رسد شواهدی برای تایید اثربخشی ورزش درمانی وجود دارد. این نتایج نشان می‌دهند که بیماران مبتلا به کمردرد باید فعالیت فیزیکی را در زندگی روزمره خود حفظ کنند تا از ناتوانی بلندمدت جلوگیری کنند. با این حال، تحقیقات کمی درباره اثربخشی برنامه‌های ورزشی در آب برای بیماران کمردرد مزمن وجود دارد. بنابراین، هدف این مقاله، مروری سیستماتیک بر متون مرتبط با آب درمانی و بیماری کمردرد مزمن است. بر اساس دانش موجود، یک مرور سیستماتیک دیگر نیز انجام شده است که به ورزش درمانی در آب و کمردرد مزمن می‌پردازد.

درمان بیماری کمردرد مزمن
درمان بیماری کمردرد مزمن

نتایج

تحقیقات علمی درباره تاثیر آب درمانی بر بیماری کمردرد نشان داده‌اند که استفاده از آب درمانی می‌تواند باعث بهبود و تسکین درد بیماری کمردرد شود. در این مقاله مروری، نتایج مهم‌ترین مقالات صورت گرفته در رابطه با کمردرد مزمن را به صورت خلاصه گردآوری کرده‌ایم.

  • یک مطالعه انجام شده در سال 2017 در مورد تاثیر آب درمانی بر افراد مبتلا به کمردرد مزمن نشان داد که انجام تمرینات ورزشی در آب، میزان درد و محدودیت‌های عملکردی را به طور معناداری کاهش می‌دهد. همچنین، تاثیر مثبتی بر روی کیفیت زندگی بیماران دارد.
  • یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز از تحقیقات مختلف در سال 2018 نشان داد که تمرینات آبی بهبود قابل توجهی در درد و عملکرد بیماران با کمردرد مزمن داشت. همچنین، تاثیر مثبتی بر روی عوامل روانشناختی نظیر اضطراب و افسردگی نیز مشاهده شد.
  • یک مطالعه دیگر در سال 2021 نشان داد که تمرینات آبی می‌تواند بهبود معناداری در درد، عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی بیماران با کمردرد مزمن ایجاد کند.
  • در یک تحقیق دیگر که در سال 2019 انجام شد، نتایج نشان داد تاثیر آب درمان بیشتر از ورزش در محیط خارج از آب است. با این حال، در سال 2020 دوباره این بیماران را معاینه کردند و نتایج نشان داد که افرادی که خارج از محیط آبی ورزش کردند، نتایج طولانی مدت تری را در بهبود داشته‌اند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان