هنگام خیاطی به این نکات دقت کنید

نحوه‌ی خوابیدن روی بالش
نحوه‌ی خوابیدن روی بالش
20 دی 1402
اثر تمرینات و حرکات اصلاحی در کنترل درد کمر
اثر تمرینات و حرکات اصلاحی در کنترل درد کمر
28 بهمن 1402
هنگام خیاطی به این نکات دقت کنید
3.9
(8)

اگر به خیاطی علاقه داری و یا شغلت خیاطی هست حتماً باید هنگام خیاطی به این نکات دقت کنید که میزان آسیب وارده به بدنت رو کاهش بدی و اجازه ندی که به کار خیاطی سلامتیت به خطر بیفته. وقتی مشغول خیاطی هستی حتماً گردنت رو به پایین هست، پشتت گرد شده و به کمرت حسابی داری فشار میاری بدون اینکه متوجه بشی طولانی مدت در اون وضعیت نامناسب قرار گرفتی و وقتی به خودت میای درد رو داخل گردن و پشت و کمرت حس می کنی. اگه میخوای این دردها رو تجربه نکنی و به دیسک و ستون فقراتت فشار وارد نکنی و مهم تر از اون دچار قوزپشتی که حسابی شایعه نشی، حتماً ویدئوی اینستاگرام رو ببین و بقیه‌ی نکات رو بخون که از خیاطی کردن بیشتر لذت ببری بدون اینکه آسیبی ببینی و ظاهر بدنت بد شکل بشه.

https://www.instagram.com/p/B-Kugk8Hjwg/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

یکی از آسیب‌های شایع در بین افرادی که مشغول به کار خیاطی، آرایشگری و امثال این موارد هستند، تغییر وضعیت ظاهری و گرد شدن پشت است که به علت ماندن در وضعیت خمیده در طولانی مدت به وجود می‌آید. قوز پشتی انحنای ستون فقرات است که به سمت بیرون زده و فرم نامناسبی به پشت فرد می‌دهد. با رعایت اصول صحیح وضعیتی در ایستادن، نشستن، راه رفتن و همچنین انجام تمرینات اصلاحی و ورزشی می‌توان تا حد زیادی به حل این مشکل و جلوگیری از پیشرفت آن کمک کرد.

این شش تمرین هدفمند برای مبتدیان به اندازه کافی آسان است، اما حتی برای افراد حرفه‌ای تناسب اندام پیشرفته که می‌خواهند بیشتر از برنامه تمرینی خود بهره ببرند نیز به اندازه کافی قدرتمند هستند. پس آماده شوید و در این سفر به ما بپیوندید تا دریابیم که چگونه چیزی به سادگی برخی از حرکات وزن بدن می‌تواند در خلاص شدن از قوز گردن مزاحم و تقویت عضلات پشت تفاوت ایجاد کند.

هنگام خیاطی به این نکات دقت کنید

قوز گردن چیست؟

قوز گردن که به عنوان قوز پشتی نیز شناخته می‌شود، چیزی است که احتمالاً بسیاری از ما آن را دیده‌ایم یا حتی خودمان آن را داشته‌ایم. انباشته شدن چربی در پشت گردن، بین تیغه‌های شانه، می‌تواند باعث بیماری‌های خاص، وضعیت بد حالت بدن و حتی افزایش سن اسکلت بدن شود.

وضعیت نامناسب می‌تواند هزینه‌هایی را هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی به همراه داشته باشد. اگر متوجه می‌شوید که به طور مزمن در حالت خمیده شدن به جلو خم هستید، این کار ناخوشایند است و به عضلات کمر فشار بیشتری وارد می‌کند. اگر قوز گردن دارید ممکن است این علائم را نیز تجربه کنید:

روی دیسک‌های ستون فقرات فشار آورد می‌کند

کمردرد در قسمت بالا و پایین

دشواری در حرکت و سفتی در پاها

چه چیزی باعث قوز گردن می‌شود؟

همانطور که در بالا گفته برخی از مشاغل باعث ایجاد تغییر ظاهر و قوز می‌شوند اما در اینجا برخی از دلایل دیگر قوز گردن آورده شده است که می‌تواند به شما در اصلاح این اشتباهات و بازگشت به گردن سالم با ظاهری معمولی خود کمک کند.

1. پوکی استخوان

پوکی استخوان عارضه‌ای است که می‌تواند منجر به شکستگی فشاری در ستون فقرات شود و باعث انحنای قابل ‌توجه به بیرون در قسمت بالای کمر شود که به آن قوز می‌گویند. این اتفاق می‌افتد زیرا شکستگی منجر به افزایش منحنی رو به جلو می‌شود، به این معنی که سر بیش از حد معمول به سمت جلو افتاده است و شما باید آن را به عقب و بالا بکشید تا به نگاه کردن به جلو ادامه دهید.

حفظ سلامت استخوان در پیشگیری از بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان بسیار مهم است. استفاده از مولتی ویتامین با کیفیت بالا را در برنامه غذایی روزانه خود در نظر بگیرید تا از سلامت استخوان و سلامت کلی بدن حمایت کند.

2. کیفوز شوئرمن

در موارد کمتر، ستون فقرات حتی قبل از تولد ممکن است به اشتباه رشد کند. بعدها، کیفوز معروف به کیفوز شوئرمن در نوجوانان ظاهر می‌شود و باعث می‌شود که ستون فقرات به‌جای اینکه مستطیل شکل داشته باشد، به شکل دایره درآید.

3. آرتروز

آرتروز اغلب زمانی رخ می‌دهد که فرد بیش از حد گردن درد مزمن مرتبط با آرتروز را تجربه کند. با گذشت زمان، اگر این درد همچنان بدتر شود، ممکن است قوز و انحنای ستون فقرات قفسه سینه افزایش یابد. آرتروز پایین گردن می‌تواند باعث شود سر به طور طبیعی به جلو خم شود تا ناحیه آرتروز راحت‌تر باشد.

4. پیری

با افزایش سن، ممکن است در مهره‌های ستون فقرات نیز کاهش قابل توجهی از توده را تجربه کنند که تغییرات وضعیتی ایجاد می‌کند و هر قوز موجود را برجسته‌تر نشان می‌دهد.

5. چربی اضافی

چربی اضافی ذخیره شده در اطراف جایی که گردن به قسمت بالایی پشت می‌رسد می‌تواند به صورت “قوز” ظاهر شود. صرف نظر از اینکه از کجا می‌آید، مدیریت این قوز مستلزم آگاهی از نحوه ایستادن و نشستن ما برای حفظ تعادل بدن است.

بهترین ورزش برای از بین بردن قوز گردن

قوز پشتی می‌تواند برای همه سخت باشد، بنابراین برای رهایی از این مشکل، باید این تمرینات را سریع انجام دهید و سپس راه حل مناسب برای گردن خود را ببینید.

1. چرخش شانه

خوشبختانه، با رها کردن تنش در جلو و عقب شانه‌ها عضلات مؤثر در قوز پشتی درگیر می‌شوند و این تمرین ساده می‌تواند به کاهش قوز گردن کمک کند. نیازی به تجهیزات خاص یا عضویت در باشگاه نیست، شما می‌توانید این حرکت را در هر زمان و هر مکان انجام دهید.

برای انجام این تمرین:

با ایستادن به صورت عمودی و نگه داشتن بازوهای خود در پهلو شروع کنید.

سپس شانه‌های خود را 12 بار در هر جهت، هم به جلو و هم به عقب بچرخانید.

کمی استراحت کنید و سه ست دیگر انجام دهید.

2. خم کردن گردن

خم کردن گردن حرکتی است که شامل کاهش زاویه بین گردن و قفسه سینه می‌شود و در اصل سر را به جلو خم می‌کند. این حرکت بسیار مهم است زیرا به تقویت ماهیچه‌های گردن کمک می‌کند که می‌تواند وضعیت بدن را بهبود بخشد، درد گردن را تسکین دهد و سلامت کلی گردن را بهبود بخشد.

ترکشن گردن یک ابزار عالی برای انجام تمرینات خم کردن گردن است. این وسیله به صورتی طراحی شده است که وزن سنگین را تحمل کند و تجربه تمرینی طولانی مدت و ایمن را تضمین کند. تسمه‌های قابل تنظیم به شما این امکان را می‌دهد که با توجه به نیاز خود میزان فشار را تنظیم کنید، در حالی که قسمت داخلی آن برای جلوگیری از فشار، پشتیبانی بیشتری را فراهم می‌کند.

برای انجام این تمرین:

ابتدا ترکشن گردن را دور گردن خود قرار دهید و مطمئن شوید که به خوبی تنظیم شده است. در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.

صاف بایستید یا بنشینید. پشت خود را صاف نگه دارید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه‌ها از هم باز کنید.

تمرین را با خم کردن آرام سر خود به سمت پایین شروع کنید تا زمانی که چانه به سینه برخورد کند. عجله نکنید و گردن و کمر خود را صاف نگه دارید.

اکنون، به آرامی سر خود را به سمت بالا ببرید تا دوباره به سمت جلو نگاه کنید.

این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

3. کشش مورب با کش

اگر می‌خواهید وضعیت بدن خود را بهبود ببخشید و کمر و شانه‌های خود را تقویت کنید، یک تمرین سه جهته عالی وجود دارد که می‌تواند این کار را انجام دهد. این تمرین عضلات باز کننده‌ی قفسه سینه را تقویت می‌کند که به صاف کردن کمرهای گرد و قوز پشتی کمک می‌کند و فرد آن را در وسط ستون فقرات خود احساس خواهد کرد، دقیقاً جایی که بیشتر افراد به حمایت بیشتری نیاز دارند.

برای انجام این تمرین:

یک کش مقاومتی را بردارید و آن را به صورت مورب بکشید و دستان خود را در جهت مخالف قرار دهید در حالی که دو طرف آن را می‌گیرید.

سپس جهت را تغییر دهید و کش را به صورت افقی روی سینه خود بکشید تا عمل کامل شود.

در نهایت، شست خود را بالا نگه دارید، گردن خود را شل کنید و تیغه‌های شانه خود را در حالی که کش را می‌کشید به هم فشار دهید.

کش های حلقه‌ای مقاومتی برای تمرین

از بهبود قدرت کلی بدن تا توانبخشی، کش های حلقه‌ای مقاومتی مسیری برای رسیدن به خواسته‌های تمرینی شما هستند! چه مبتدی باشید و چه متخصص، از این باندها می‌توان برای انجام حداکثر 30 تمرین مختلف استفاده کرد!

4. اکستنشن گردن

اکستنشن گردن نوعی تمرین است که شامل حرکت سر به عقب و در عین حال ثابت نگه داشتن ستون فقرات و بقیه بدن است. این تمرین را می‌توان با کمک یک ترکشن گردن انجام داد، وسیله‌ای که برای افزایش مقاومت در برابر حرکات گردن طراحی شده است.

با چسباندن وزنه به بند و گردن، می‌توانید شدت تمرین را افزایش دهید و در نتیجه عضلات پشت گردن خود را تقویت کنید.

برای انجام این تمرین:

ترکشن گردن را دور گردن خود قرار دهید و مطمئن شوید که به خوبی تنظیم شده است

صاف بایستید یا بنشینید. پشت خود را در یک خط قرار دهید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه‌های خود نگه دارید.

تمرین را با خم کردن آرام سر خود به عقب و در مقابل مقاومت شروع کنید. کنترل خود را حفظ کنید و مطمئن شوید که گردن و کمرتان صاف بماند.

اکنون به آرامی سر خود را دوباره به جلو بیاورید تا زمانی که مستقیماً به جلو نگاه کنید و همچنان در برابر مهار مقاومت کنید.

این کار را هر چند بار که احساس راحتی می‌کنید انجام دهید.

5. کشش‌های اکستنشن با دیوار

یکی از راه‌های بهبود این مشکل، کشش اکستنشن با کمک دیوار است. این کشش به هیچ وسیله‌ای نیاز ندارد و ضمن کاهش درد، به صاف شدن ستون فقرات، باز شدن قفسه سینه و باز کردن و بهبود عملکرد ریه‌ها کمک می‌کند. همچنین می‌تواند به بهبود وضعیت نشستن در حالت خمیده برای مدت طولانی کمک کند که می‌تواند قوز پشتی را بهتر کند.

برای انجام این تمرین:

با هر دو دست دیوار را لمس کنید.

در حالی که پشت صافی دارید، باسن خود را به عقب خم کنید و به آرامی قفسه سینه خود را روی زمین پایین بیاورید.

از کشیدن سر به سمت زمین و موازی نگه داشتن آن با ستون فقرات خودداری کنید.

وسط پشت و سینه خود را صاف نگه دارید تا کشش را احساس کنند.

این حرکت عضلات قفسه سینه را شل می‌کند و ستون فقرات ضعیف و سفت شده را به حرکت در می آورد.

10 بار تکرار کنید.

انجام این حرکت کششی ساده چند بار در روز می‌تواند تفاوت بزرگی را برای کسانی که سعی می‌کنند با قوز پشتی خود کنار بیایند یا به مرور زمان کاهش دهند، ایجاد کند.

6. حرکت قفسه سینه بر روی توپ

حرکت قفسه سینه روی توپ یک تمرین معمولی برای کاهش ظاهر قوز پشتی است. این کار تمرینی برای افزایش انعطاف پذیری، تحرک و دامنه حرکتی ستون فقرات و عضلات قفسه سینه است.

برای انجام این تمرین:

روی زمین زانو بزنید و بازوهای خود را در مقابل خود روی توپ قرار دهید.

پیشانی خود را بین بازوهای خود قرار دهید.

به تدریج دست‌های خود را باز کنید و بگذارید سرتان به سمت زمین بیفتد.

ناحیه بین تیغه‌های شانه خود را به صورت متمایل به زمین نگه دارید.

گردن خود را خنثی و بدون فشار نگه دارید.

نفس بکشید و کشش را در قسمت بالای کمر خود احساس کنید.

10-15 تکرار انجام دهید.

ورزش یک درمان طبیعی برای قوز پشتی به حساب می‌آید. برخی از این موارد عبارت‌اند از: کشش چانه، چرخش شانه، کشش گردن، کشش مورب با کش مقاومتی، کشش اکستنشن با کمک دیوار و حرکت قفسه سینه روی توپ. شما باید ثابت بمانید و این تمرینات را با دقت انجام دهید و به وضعیت بدنی خود حین کار کردن بسیار دقت کنید تا راه حلی مؤثر داشته باشید و به بهبودی نزدیک‌تر شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان