هر چند وقت یک‌بار باید ماساژ گرفت؟

11 حرکت کششی برای کمک به گرفتگی عضلات شانه
11 حرکت کششی برای کمک به گرفتگی عضلات شانه
17 مهر 1402
آیا ماساژ باعث بهبود آرتروز می‌شود؟
آیا ماساژ باعث بهبود آرتروز می‌شود؟
19 مهر 1402
هر چند وقت یک‌بار باید ماساژ گرفت؟
4.3
(6)

ماساژ می‌تواند راهی برای ایجاد آرامش، کاهش استرس و یا حتی برطرف‌کردن یک مشکل پزشکی باشد. می‌توانید برای گرفتن انواع ماساژهای مختلف به دنبال یک ماساژ درمانگر حرفه‌ای باشید. همچنین می‌توانید از تکنیک‌های خود ماساژدهی استفاده کنید یا از شخصی بخواهید تکنیک‌های ماساژ را در خانه برای شما انجام دهد. اما هر چند وقت یک‌بار باید ماساژ گرفت؟

هیچ دستورالعمل استانداردی برای تعداد ماساژهایی که می‌توانید در طی ماه انجام دهید وجود ندارد، اما یک ماساژ درمانگر یا پزشک ممکن است بتواند شدت و مدت‌زمان مناسب ماساژ را بر اساس نیازهای شما توصیه کند.

ماساژ برای بهبود آسیب‌ها معمولاً به جلسات بیشتری نیاز دارد، این در حالی است که ماساژ برای اهداف ریلکسی یا آرامشی می‌تواند کمتر انجام شود.

حالت ایده آل برای تعداد دفعات ماساژگرفتن چیست؟

شدت و مدت ماساژ به نوع ماساژ مورد نظر و ناحیه‌ای که می‌خواهید هدف قرار دهید بستگی دارد. بسیاری از مطالعات تحقیقاتی، تعداد دفعات و مدت ماساژ معینی را برای رفع مشکلات سلامت زمینه‌ای مانند درد یا آسیب توصیه می‌کنند.

با یک ماساژ درمانگر مشورت کنید تا بفهمید برای رفع نیازهای خود هر چند وقت یک‌بار باید ماساژ گرفت؟

اگر ماساژ معمولی در بودجه شما نمی‌گنجد، فاصله زمانی بین هر جلسه را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید تکنیک‌های ماساژ را برای انجام منظم‌تر در خانه از پزشک، ماساژ درمانگر یا متخصص دیگری بیاموزید.

انواع ماساژ

ماساژ تخلیه غدد لنفاوی

این نوع ماساژ برای تخلیه غدد لنفاوی افرادی که تحت‌تأثیر یک عمل جراحی یا شرایط پزشکی قرار گرفته‌اند مفید است. این ماساژ، جریان مایع را در غدد لنفاوی شما تحریک می‌کند و تجمع مایع را آزاد می‌کند.

ممکن است در ابتدا به‌صورت روزانه به این ماساژ نیاز داشته باشید، اما به‌مرورزمان، می‌توانید دو یا سه بار در هفته آن را امتحان کنید.

ماساژ تخلیه غدد لنفاوی باید همیشه توسط یک متخصص انجام شود. این متخصصین همچنین می‌توانند به شما آموزش دهند تا تکنیک‌های ماساژ خاصی را خودتان انجام دهید.

ماساژ بافت‌های عمیق

ماساژ بافت عمیق از ضربات آهسته و قوی برای رسیدن به لایه‌های عمیق‌تر عضلات و بافت هم‌بند استفاده می‌کند. این نوع ماساژ آسیب عضلانی ناشی از صدمات را هدف قرار می‌دهد.

ممکن است روزانه، چند بار در هفته یا چند بار در ماه برای درد به دنبال ماساژ بافت عمیق باشید.ماساژ درمانگر شما می‌تواند یک فرکانس و مدت‌زمان را برای رسیدگی به وضعیت سلامت زمینه‌ای که باعث این نوع ماساژ می‌شود، توصیه کند.

هر چند وقت یک‌بار باید ماساژ گرفت؟

ماساژ پوست سر

ماساژپوست سر می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد و حتی ممکن است فشارخون و ضربان قلب شما را نیز کاهش دهد.

مطالعه‌ای در کره نشان داد که زنان شاغلی که 15 تا 25 دقیقه انجام این ماساژ را دو بار در هفته و به مدت 10 هفته تجربه کردند در مقایسه با باقی افراد، شاخص‌های سلامتی بالاتری از خود نشان داده‌اند.ماساژ منظم پوست سر می‌تواند به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری کنید و شرایط روحی شما را بهبود می‌بخشد.

ماساژ کامل بدن

ماساژ کل بدن را اغلب ماساژ سوئدی می‌نامند. این نوع ماساژ باعث آرامش می‌شود. ممکن است فقط گاهی، هر چند هفته یا هر ماه به دنبال این نوع ماساژ باشید تا به شما کمک کند تمرکز بیشتر و استرس کمتری داشته باشید.

استفاده از صندلی‌های ماساژور

صندلی‌های ماساژور می‌توانند درد عضلات را تسکین دهند یا به ایجاد آرامش در شما کمک کنند

یک مطالعه آزمایشی نشان داد که بزرگسالان سالمی که به مدت 20 دقیقه در روز از صندلی‌های ماساژ استفاده کرده‌اند، فواید مثبتی را تجربه کردند.

می‌توانید با خرید صندلی ماساژور این نوع ماساژ را در خانه تجربه کنید، یا اگر بودجه شما کافی نیست، می‌توانید مکانی را در خارج از خانه پیدا کنید که بتوانید گهگاه یا به طور منظم از صندلی‌های آن استفاده کنید.

اثرات ماساژ بر عارضه‌های مختلف

ماساژ می‌تواند به تسکین علائم خاص یا کاهش استرس و اضطراب کمک کند. ماساژ همچنین ممکن است در دوران بارداری مفید باشد. ممکن است برای تسکین درد به انجام ماساژهای مکرر نیاز داشته باشید؛ اما گاهی نیز شاید انجام ماساژهای کمتر اما برنامه‌ریزی‌شده و منظم برای سلامت عاطفی شما مفیدتر باشد، پس همه چیز دررابطه‌با تعداد جلسات ماساژ بستگی به شرایط شما دارد.

ماساژ برای کمردرد

یک برنامه روتین و منظم برای انجام ماساژ ممکن است درد کمر شما را کاهش دهد. نتایج مطالعه‌ای انجام شده نشان داد که ماساژ بافت عمیق به‌صورت روزانه به مدت 30 دقیقه و در طی 10 روز باعث کاهش درد در بیماران می‌شود.

کالج آمریکایی نیز اخیراً ماساژ را به‌عنوان درمانی برای رفع کمردردهای مزمنی که بیش از 12 هفته به طول انجامیده‌اند عنوان کرده است.

ماساژ برای گردن درد

ماساژ راهی برای تسکین درد گردن در کوتاه‌مدت است و ماساژ مکرر ممکن است مفیدتر باشد.

نتایج مطالعه‌ای نشان داد که یک ساعت ماساژ دو یا سه بار در هفته یا انجام چندین نوبت ماساژ 30 دقیقه‌ای در طی هفته برای مبتلایان به گردن درد سودمند است.

ماساژ برای رفع اضطراب و استرس

یک یا دو بار ماساژ در ماه به کاهش اضطراب و استرس کمک می‌کند. بر اساس گزارش انجمن ماساژدرمانی آمریکا، 66 درصد از کسانی که در سال 2018 به دنبال ماساژ بودند، این کار را برای آرامش و مدیریت استرس انجام داده‌اند.

یک ماساژ یک‌ساعته می‌تواند بسیاری از استرس‌های شما را کاهش دهد. طبق گفته کلینیک مایو، این موضوع می‌تواند سطح کورتیزول شما را تا 30 درصد کاهش و سطح سروتونین شما را تا 28 درصد افزایش دهد. تغییرات این هورمون‌ها به شما آرامش می‌دهد و سلامت روانی شما را بهبود می‌بخشد.

ماساژ برای بارداری

مطالعه‌ای در سال 2010 نشان داد که ماساژ معمولی و سبک که توسط شخصی در خانه یا یک ماساژ درمانگر انجام می‌شود ممکن است به بهبود وضعیت روانی و کاهش درد پا و کمر کمک کند.

یک ماساژ هفتگی 20 دقیقه‌ای توسط یک متخصص، یا دو ماساژ 20 دقیقه‌ای توسط شخصی در خانه، ممکن است برای کاهش اضطراب و استرس و همچنین بهبود علائم بارداری کافی باشد.

این مطالعه همچنین نشان داد که ماساژهای 15 دقیقه‌ای هر یک ساعت یک‌بار در طی زایمان ممکن است زمان کلی زایمان را کاهش داده و مقدار داروی موردنیاز برای بی‌حسی را کاهش دهد.

فواید ماساژدرمانی

ماساژ می‌تواند فواید زیادی داشته باشد، از جمله:

کاهش استرس

کاهش درد

بهبود فشارخون

رهایی از تنش‌های عضلانی

اما اگر شرایط سلامتی خاصی دارید، ممکن است همیشه ماساژ ایمن‌ترین درمان برای شما نباشد. اگر هریک از موارد زیر را تجربه کرده‌اید، باید برای گرفتن ماساژ احتیاط کنید:

شکستگی‌های استخوانی

اختلالات خونریزی

زخم‌های باز یا سوختگی

سرطان

پوکی‌استخوان

سایر شرایط منع پزشکی برای ماساژ

اگر باردار هستید، ممکن است پزشک یا ماساژ درمانگر از ماساژ در سه‌ماهه اول بارداری برای شما خودداری کند یا اگر در طی بارداری فشارخون بالا دارید نیز باید از گرفتن ماساژ خودداری کنید. برای ماساژ بارداری حتماً از یک متخصص حاذق در زمینه ماساژ بارداری کمک بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که ماساژ سالم و ایمن برای بارداری دریافت می‌کنید.

انجام ماساژ، خطرات کمی دارد؛ اما اگر سابقه لخته‌شدن خون دارید، قبل از انجام ماساژ باید با پزشک خود مشورت کنید. در طول یک جلسه، لخته‌های خون ممکن است حرکت کرده  و از طریق رگ‌های خونی به قلب یا ریه‌ها بروند. این موضوع می‌تواند منجر به حمله قلبی یا انسداد شریان شود.

در صورت احساس درد، نباید ماساژ را ادامه دهید یا به دنبال انجام جلسات بیشتر ماساژ باشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اکثر ماساژها بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند؛ اما اگر یک بیماری جدی دارید، قبل از دریافت ماساژ با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ نباید جایگزین سایر مداخلات پزشکی شود که برای درمان یک بیماری زمینه‌ای ضروری هستند. درد، علائم درحال‌رشد یا علائم جدی مانند درد قفسه سینه، مشکل در تنفس یا ازدست‌دادن هوشیاری در طی ماساژ یا بعد از آن را نادیده نگیرید.

کلام آخر

دلایل زیادی برای انجام ماساژهای منظم، نیمه منظم یا گاه‌به‌گاه وجود دارد. ممکن است بخواهید ماساژ را برای یک مشکل پزشکی انجام دهید یا به دنبال راهی برای ایجاد آرامش و دورشدن از استرس روزمره باشید.

هر نوع ماساژی را که می‌خواهید انجام دهید و در صورت نیاز به درمان یک بیماری زمینه‌ای، قبل از انجام آن نیازهای خود را با یک ماساژ درمانگر یا پزشک در میان بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان