نکات مهم قبل از گرفتن ام آر آی مهره‌های کمری و نخاع

مقایسه انواع درد مچ دست
20 خرداد 1403
معرفی انواع تخصص‌های استخوان و مفاصل
21 خرداد 1403
0
(0)

اسکن MRI از آهنرباها و امواج رادیویی برای ثبت تصاویر داخل بدن شما بدون ایجاد برش جراحی استفاده می‌کند. این اسکن به پزشک اجازه می‌دهد تا علاوه بر استخوان‌ها، بافت نرم بدن شما مانند عضلات و اندام‌ها را نیز ببیند.

ام آر آی را می‌توان در هر قسمت از بدن شما انجام داد. MRI کمر به طور خاص بخش کمری ستون فقرات شما را بررسی می‌کند – منطقه‌ای که معمولاً مشکلات کمر از آنجا منشاء می‌گیرد.

ستون فقرات لومبوساکرال از پنج استخوان مهره کمری (L1 تا L5)، ساکروم (سپر استخوانی در پایین ستون فقرات شما) و دنبالچه تشکیل شده است. ستون فقرات لومبوساکرال نیز از عروق خونی بزرگ، اعصاب، تاندون‌ها، رباط‌ها و غضروف تشکیل شده است.

چرا MRI کمر انجام می‌شود

پزشک شما ممکن است MRI را برای تشخیص بهتر یا درمان مشکلات ستون فقرات شما توصیه کند. درد، بیماری، عفونت یا سایر عوامل مرتبط با آسیب می‌تواند باعث بیماری شما شود. در صورت داشتن علائم زیر، پزشک ممکن است ام آر آی کمر را تجویز کند:

کمردرد همراه با تب

نقایص مادرزادی که بر ستون فقرات شما تأثیر می‌گذارد

آسیب به ستون فقرات

کمردرد مداوم یا شدید

اسکلروز چندگانه

مشکلات مثانه

علائم سرطان مغز یا ستون فقرات

ضعف، بی حسی یا سایر مشکلات پاها

در صورتی که برای جراحی ستون فقرات برنامه ریزی شده باشد، پزشک ممکن است ام آر آی کمر را نیز تجویز کند. ام آر آی کمر به آن‌ها کمک می‌کند تا قبل از ایجاد برش، عمل را برنامه ریزی کنند.

اسکن MRI نوع متفاوتی از تصویر را از سایر آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سونوگرافی یا سی تی اسکن ارائه می‌دهد. MRI از ستون فقرات کمری، استخوان‌ها، دیسک‌ها، نخاع و فضاهای بین استخوان‌های مهره‌ای که اعصاب از آن عبور می‌کنند را نشان می‌دهد.

خطرات اسکن ام آر آی کمر

برخلاف اشعه ایکس یا سی تی اسکن، MRI از اشعه یونیزان استفاده نمی‌کند. این یک جایگزین امن تر به خصوص برای زنان باردار و کودکان در حال رشد در نظر گرفته می‌شود. اگرچه گاهی اوقات عوارض جانبی وجود دارد، اما بسیار نادر هستند. تا به امروز، هیچ اثر جانبی مستندی از امواج رادیویی و آهنرباهای مورد استفاده در اسکن وجود نداشته است.

خطراتی برای افرادی که ایمپلنت‌های حاوی فلز دارند وجود دارد. آهنرباهای مورد استفاده در MRI می‌توانند باعث ایجاد مشکل در ضربان سازها شوند یا باعث جابجایی پیچ‌ها یا پین‌های کاشته شده در بدن شما شوند.

عارضه دیگر واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست است. در طول برخی از معاینات MRI، رنگ کنتراست به جریان خون تزریق می‌شود تا تصویر واضح‌تری از رگ‌های خونی در ناحیه مورد اسکن ارائه دهد. رایج‌ترین نوع رنگ کنتراست، گادولینیوم است. واکنش‌های آلرژیک به رنگ اغلب خفیف هستند و به راحتی با دارو کنترل می‌شوند؛ اما گاهی اوقات واکنش‌های آنافیلاکتیک (و حتی مرگ) ممکن است رخ دهد.

چگونه برای MRI کمر آماده شویم

قبل از انجام آزمایش، اگر ضربان ساز دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است روش دیگری را برای بررسی ستون فقرات کمری مانند سی تی اسکن، بسته به نوع ضربان ساز، پیشنهاد کند؛ اما برخی از مدل‌های ضربان‌ساز را می‌توان قبل از MRI مجدداً برنامه‌ریزی کرد تا در طول اسکن مختل نشوند.

پزشک از شما می‌خواهد که تمام جواهرات و فلزها را از خود جدا کنید و قبل از انجام اسکن، لباس بیمارستان را بپوشید. MRI از آهنرباهایی استفاده می‌کند که گاهی اوقات می‌توانند فلزات را جذب کنند. اگر ایمپلنت فلزی دارید یا هر یک از موارد زیر در بدن شما وجود دارد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید:

دریچه‌های مصنوعی قلب

ایمپلنت‌ها

پین‌ها

مفاصل یا اندام‌های مصنوعی

پیچ‌ها

بخیه

استند ها

اگر پزشک شما از رنگ کنتراست استفاده می‌کند، در مورد هر گونه آلرژی یا واکنش‌های آلرژیکی که داشته‌اید به او بگویید.

اگر کلاستروفوبیک هستید، ممکن است زمانی که در دستگاه MRI هستید احساس ناراحتی کنید. در این مورد به پزشک خود بگویید تا بتواند داروهای ضد اضطراب را تجویز کند. در برخی موارد، شما همچنین می‌توانید در طول اسکن آرام بخش شوید. اگر آرام بخش شده‌اید، ممکن است بعد از آن رانندگی کنید. در این صورت، مطمئن شوید که بعد از انجام عمل، سوار شدن به خانه را ترتیب دهید.

نحوه انجام ام آر آی کمر

یک دستگاه MRI شبیه یک دونات بزرگ فلزی و پلاستیکی با یک نیمکت است که به آرامی شما را به مرکز دهانه می‌لغزد. اگر دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کرده باشید و تمام فلزات را حذف کرده باشید، در داخل و اطراف دستگاه کاملاً ایمن خواهید بود. کل فرآیند می‌تواند از 30 تا 90 دقیقه طول بکشد.

اگر از رنگ کنتراست استفاده شود، یک پرستار یا پزشک رنگ کنتراست را از طریق لوله‌ای که در یکی از رگ‌های شما قرار داده شده تزریق می‌کند. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد تا یک ساعت منتظر بمانید تا رنگ از طریق جریان خون شما وارد ستون فقرات شما شود.

تکنسین ام آر آی از شما می‌خواهد که روی نیمکت دراز بکشید، به پشت، پهلو یا شکم. اگر برای دراز کشیدن روی نیمکت مشکل دارید، ممکن است یک بالش یا پتو دریافت کنید. تکنسین حرکت نیمکت را از اتاق دیگری کنترل می‌کند. آن‌ها می‌توانند از طریق یک بلندگو در دستگاه با شما ارتباط برقرار کنند.

دستگاه هنگام گرفتن تصاویر، صدای زمزمه و کوبیدن بلندی ایجاد می‌کند. بسیاری از بیمارستان‌ها گوش گیر ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر تلویزیون یا هدفون برای موسیقی دارند تا به شما در گذران زمان کمک کنند.

همانطور که تصاویر در حال گرفتن هستند، تکنسین از شما می‌خواهد که نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنید. در طول آزمایش چیزی احساس نخواهید کرد.

بعد از ام آر آی کمر

پس از آزمون، شما آزاد هستید که روز خود را ادامه دهید. با این حال، اگر قبل از عمل داروهای آرام بخش مصرف کرده اید، نباید رانندگی کنید. اگر تصاویر MRI شما روی فیلم نمایش داده می‌شوند، ممکن است چند ساعت طول بکشد تا فیلم ساخته شود. همچنین مدتی طول می‌کشد تا پزشک شما تصاویر را بررسی کند و نتایج را تفسیر کند. ماشین‌های مدرن‌تر تصاویر را روی رایانه نمایش می‌دهند تا پزشک شما بتواند به سرعت آن‌ها را مشاهده کند.

دریافت تمام نتایج MRI شما ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. هنگامی که نتایج در دسترس بود، پزشک با شما تماس می‌گیرد تا آن‌ها را بررسی کرده و در مورد مراحل بعدی درمان شما صحبت کند.

پزشکان می‌توانند از MRI برای معاینه ستون فقرات یا ناحیه کمری و بافت های اطراف فرد استفاده کنند. MRI ستون فقرات می‌تواند هم ترازی ستون فقرات، فتق دیسک کمر، التهاب و غیره را نشان دهد.

همانطور که گفته شد MRI یک ابزار تشخیصی غیرتهاجمی است که از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای تولید تصاویر دقیق از داخل بدن استفاده می‌کند.

این فناوری ایمن است زیرا از پرتوهای یونیزان استفاده نمی‌کند که می‌تواند سلول‌ها را بکشد یا به آن‌ها آسیب برساند و فرد نمی‌تواند میدان مغناطیسی یا امواج رادیویی را احساس کند. با این حال، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که قبل از ادامه کار باید در نظر بگیرید.

ام آر آی کمر چه چیزی را می‌تواند تشخیص دهد؟

به گفته آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP)، کمردرد یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه سرپایی به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها یا سایر مراکز درمانی است. متخصصان پزشکی به دلایل مختلفی MRI کمر را انجام می‌دهند. اگر فردی در ناحیه کمر خود احساس درد می‌کند، پزشک ممکن است اسکن MRI کمر را برای کمک به تشخیص منبع درد توصیه کند.

دلایل اصلی که پزشک انجام MRI را توصیه می‌کند، بررسی است:

کمردرد: این می‌تواند ناشی از کشیدگی عضلات، آسیب مفاصل یا دلایل دیگر باشد.

سیاتیک: این باعث درد حاد می‌شود و ناشی از تحریک ریشه عصبی، احتمالاً به دلیل التهاب یا تغییرات ساختاری است.

کلودیکاسیون: این می‌تواند منجر به مشکلات حرکتی و درد مبهم یا درد در اندام تحتانی شود. کلودیکاسیون می‌تواند عروقی باشد، بر رگ‌های خونی تأثیر بگذارد، یا عصبی باشد که اعصاب را درگیر کند.

همچنین ممکن است پزشک برای فردی که قرار است تحت عمل جراحی کمر قرار گیرد، MRI کمر را تجویز کند. در این مورد، تیم جراحی از نتایج MRI کمر برای کمک به برنامه ریزی عمل استفاده می‌کند.

MRI کمر یک ابزار تشخیصی قدرتمند است که پزشکان ممکن است از آن برای موارد زیر استفاده کنند:

تراز ستون فقرات را بررسی کنند

تشخیص ناهنجاری‌های مهره‌ها یا نخاع

فتق دیسک کمر را بررسی کنند که می‌تواند منجر به درد پا شود

هرگونه التهاب نخاع یا اعصاب را ارزیابی کنند

وجود تومور روی نخاع یا اطراف آن را بررسی کنند

نظارت بر آسیب به ستون فقرات پس از آسیب

بعد از عمل بر ستون فقرات نظارت کنند

بررسی علل مختلف کمردرد

پزشک معمولاً در طی 6 هفته اول که فرد درد را تجربه می‌کند، MRI کمر انجام نمی‌دهد، مگر اینکه فرد دارای موارد زیر باشد:

کمردرد ناگهانی که همراه با تب رخ می‌دهد

جراحت یا تروما

کمردرد ناگهانی همراه با حساسیت ستون فقرات که احتمالاً با سرطان، پوکی استخوان یا مصرف استروئید مرتبط است.

بی اختیاری روده یا مثانه

یک بیماری زمینه‌ای جدی، مانند سرطان

گاهی دلیل تأخیر در MRI کمر این است که اکثر موارد کمردرد در عرض چند هفته برطرف می‌شود. فتق دیسک معمولا در عرض 8 هفته دوباره جذب می‌شود. انجام MRI کمر خیلی زود می‌تواند منجر به هزینه‌های غیر ضروری و اضطراب شود.

چگونه نتایج را درک کنیم

ام آر آی کمر می‌تواند دلیلی را که فرد در کمر، ساق پا یا انواع دیگر دردها تجربه می‌کند را نشان دهد.

می‌تواند علائم زیر را نشان دهد:

یک نوع مشکل مادرزادی یا رشدی، ویژگی که فرد از بدو تولد ایجاد کرده یا داشته است

تغییرات دژنراتیو، مانند فتق دیسک یا دیسک شکسته شده که به آن شقاق حلقوی می‌گویند.

التهاب یا عفونت

یک تومور خوش خیم یا بدخیم

تنگی کانال مهره مرکزی که در آن تنگی رخ می‌دهد که منجر به فشرده شدن عصب در ستون فقرات می‌شود.

اسپوندیلیت آنکیلوزان که ممکن است شامل التهاب و تغییر شکل ستون فقرات باشد

اسپوندیلولیستزیس که در آن مهره از جای خود می‌لغزد و بر تراز ستون فقرات تأثیر می‌گذارد.

تغییرات دیگر، مانند آبسه

اگر تصویر عادی باشد نیازی به اقدام نیست.

نکته قابل توجه این است که هیچ فناوری تشخیصی کاملاً قابل اعتماد نیست، اگرچه برخی مطالعات تا 100 درصد میزان موفقیت را برای MRI کمری که فتق دیسک را تشخیص می‌دهد، پیشنهاد کرده‌اند.

ام آر آی قطعا نشان نمی‌دهد که یک فرد مشکل خاصی دارد و ممکن است فرد نیاز به آزمایشات بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، احتمال یک نتیجه مثبت کاذب وجود دارد که در آن اسکن نشان می‌دهد که مشکلی وجود دارد در حالی که وجود ندارد.

چه مدت طول می‌کشد و چه زمانی باید انتظار نتایج را داشت؟

اسکن MRI معمولاً 15 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. این بستگی به این دارد که فرد در کجا اسکن را انجام می‌دهد و کدام تصاویر را می‌گیرد.

یک فرد معمولاً آزاد است پس از اسکن MRI به خانه برود و به روال روزانه خود ادامه دهد.

اگر داروی آرام‌بخشی مصرف کرده‌اند که به آن‌ها کمک می‌کند تا در طول عمل آرام شوند، ممکن است به کسی نیاز داشته باشند که آن‌ها را از بیمارستان یا کلینیک تحویل دهد.

پس از معاینه، رادیولوژیست نتایج را تفسیر می‌کند و گزارشی را برای ارسال به پزشک فرد می‌نویسد. سپس پزشک یافته‌ها را با فرد در میان می‌گذارد. آن‌ها همچنین نتایج MRI را به پرونده پزشکی فرد اضافه می‌کنند.

افراد می‌توانند نتایج MRI خود را ظرف 1 هفته پس از معاینه انتظار داشته باشند، اگرچه ممکن است متفاوت باشد.

قبل از مراجعه به ام آر آی، فرد معمولاً می‌تواند طبق معمول غذا بخورد، بنوشد و داروهای خود را مصرف کند، مگر اینکه پزشک خلاف آن را مشخص کرده باشد. با این حال، برای یک فرد مهم است که در موارد زیر به پزشک اطلاع دهد:

هر گونه ایمپلنت فلزی مانند ضربان ساز یا تعویض مفصل ران یا زانو داشته باشید

ممکن است باردار باشد

سابقه واکنش‌های آلرژیک داشته باشید که اگر اسکن نیاز به استفاده از رنگ کنتراست داشته باشد، مهم است

اجسام فلزی می‌توانند بر ایمنی و اثربخشی اسکن MRI تأثیر بگذارند. قبل از شروع معاینه، تکنسین MRI از فرد می‌خواهد که هر اقلام فلزی را که پوشیده است خارج کند، مانند:

جواهر

ساعت

پیرسینگ بدن

دندان مصنوعی

برای MRI کمر، فرد همچنین باید لباس خود را درآورد و روپوش بیمارستانی بپوشد. تکنسین همچنین ممکن است از فرد بخواهد که یک پرسشنامه پزشکی را پر کند و یک فرم رضایت نامه را امضا کند.

MRI شامل دراز کشیدن در یک اتاقک بدون پنجره برای مدت طولانی است و بنابراین افرادی که کلاستروفوبیا را تجربه می‌کنند ممکن است این روش را ناراحت کننده یا حتی ترسناک بدانند. در این صورت، پزشک ممکن است یک داروی ضد اضطراب یا آرام بخش تجویز کند تا به فرد کمک کند در طول اسکن آرام شود.

نحوه عملکرد MRI در حین اسکن

دستگاه MRI از یک میدان مغناطیسی قوی استفاده می‌کند که ذراتی به نام پروتون را در بدن تراز کرده و تحریک می‌کند و آن‌ها را مجبور می‌کند تا از تراز خارج شوند.

هنگامی که تکنسین میدان مغناطیسی را متوقف می‌کند، پروتون‌ها به روش معمول خود شروع به چرخش می‌کنند. در حین انجام این کار، انرژی‌ای را که دستگاه ام آر آی تشخیص می‌دهد، منتشر می‌کنند. دستگاه MRI این اطلاعات را ثبت می‌کند و یک کامپیوتر داده‌ها را پردازش می‌کند تا تصویری دقیق از ناحیه بدن ایجاد کند.

نکات دیگر

سایر موارد قابل انتظار موارد زیر است:

برای تولید تصاویر با کیفیت بالا، ثابت ماندن فرد در طول اسکن ضروری است. رادیولوژیست یا تکنسین اطمینان حاصل می‌کند که فرد قبل از شروع تا حد ممکن راحت است.

صدای دستگاه می‌تواند بسیار زیاد باشد و رادیولوژیست یا تکنسین معمولاً گوش گیر یا هدفون را به افراد می‌دهد.

یک سیستم ارتباطی دو طرفه به فرد این امکان را می‌دهد که در فواصل زمانی اسکن با رادیولوژیست یا تکنسین صحبت کند.

خطرات ام آر آی کمر

اگرچه پزشکان اسکن MRI را یک روش بسیار ایمن می‌دانند، اما برخی از نگرانی‌های ایمنی وجود دارد که باید در نظر داشت.

میدان مغناطیسی قوی داخل دستگاه باعث جذب اجسام فلزی مانند جواهرات می‌شود. اگر این اجسام خیلی نزدیک به اسکنر باشند، میدان مغناطیسی ممکن است باعث شود آن‌ها با سرعت حرکت کنند. این می‌تواند به اسکنر آسیب برساند یا حتی به فردی که تحت اسکن قرار می‌گیرد آسیب برساند. به همین دلیل است که قبل از شروع معاینه، حذف هر گونه اجسام فلزی ضروری است.

برای افرادی که ایمپلنت‌های فلزی مانند ضربان ساز یا پین‌های کاشته شده با جراحی دارند، خطراتی وجود دارد. باز هم چون دستگاه MRI یک میدان مغناطیسی قوی ساطع می‌کند، می‌تواند باعث حرکت ایمپلنت‌های فلزی در داخل بدن شود.

با این حال، داشتن ایمپلنت فلزی همیشه مانع از انجام اسکن MRI نمی‌شود. پزشکان خطر را به صورت فردی ارزیابی می‌کنند.

به دلیل قدرت میدان مغناطیسی، دستگاه ام آر آی ممکن است صدای ضربه زدن یا ضربه زدن مکرر ایجاد کند. اگر از محافظ گوش مناسب استفاده نکنند، این ممکن است بر شنوایی افراد تأثیر منفی بگذارد.

عوارض جانبی اسکن MRI نادر است، اما ممکن است رخ دهد. برخی از عوارض جانبی MRI عبارت‌اند از:

صدمات حرارتی، مانند سوختگی درجه دو

سقوط

کاهش شنوایی یا وزوز گوش

در موارد نادر، افراد ممکن است عوارض جانبی ناشی از رنگ کنتراست را تجربه کنند، مانند:

درد در محل تزریق

حالت تهوع

سردرد

خارش یا سوزش چشم

کهیر که یک بثورات ناهموار و شدید خارش دار است

قیمت MRI چند است؟

هزینه MRI کمر بسته به عوامل مختلفی از جمله:

جایی که درمان انجام می‌شود

وسعت ناحیه‌ای که نیاز به اسکن دارد

آیا اسکن شامل رنگ کنتراست است

آیا یک فرد برای کمک به ثابت ماندن به آرامبخش نیاز دارد یا خیر

در برخی موارد، بیمه ممکن است تمام یا بخشی از هزینه را پوشش دهد.

ام آر آی کمر یک روش غیر تهاجمی است که پزشکان برای کمک به تشخیص کمردرد، برنامه ریزی برای جراحی کمر، یا نظارت بر شرایط پزشکی پیشرونده مانند مولتیپل اسکلروزیس از آن استفاده می‌کنند.

این روش بدون درد است و عوارض جانبی یا خطرات بسیار کمی دارد.

ام آر آی کمر یک روش سرپایی است، بنابراین فرد معمولا پس از معاینه آزاد است که بیمارستان یا کلینیک را ترک کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان