نرمی غضروف پشت کشکک

نحوه‌ی بلند کردن یک جسم سنگین
نحوه‌ی بلند کردن یک جسم سنگین
11 دی 1402
باز کردن گره ی گردن با توپ
باز کردن گره ی گردن با توپ
13 دی 1402
نرمی غضروف پشت کشکک
5
(1)

علاوه بر توضیحات داده شده در رابطه با مشکلات کشکک زانو در ویدئوی اینستاگرام مشکلات دیگری نیز وجود دارند که باعث بروز نرمی غضروف پشت کشکک و درد در زانو می­شوند. به هنگام بروز آسیب و درد در زانو و کشکک به پزشک و یا متخصص حرکات اصلاحی مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید. برای یادگیری بیشتر در رابطه با مشکلات زانو ادامه ی متن را بخوانید.

https://www.instagram.com/p/COaeFISnt-W/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

کندرومالاسی چیست؟

بیشتر مفاصل بدن با نوعی بافت به نام غضروف مفصلی پوشیده شده‌اند. این بافت سخت و لاستیکی انتهای استخوان‌های داخل مفصل را می‌پوشاند. همانطور که مفصل حرکت می‌کند، غضروف کمک می‌کند تا استخوان‌ها را تحت فشار قرار دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی روی یکدیگر سر بخورند.

گاهی اوقات غضروف داخل مفصل نرم شده و از بین می‌رود. این بیماری کندرومالاسی نامیده می‌شود. با حرکت مفصل، غضروف توانایی خود را برای محافظت از انتهای استخوان‌ها از دست می‌دهد. انتهای استخوان‌ها می‌توانند به هم ساییده شوند و باعث درد شوند.

کندرومالاسی می‌تواند هر مفصلی را درگیر کند، اما شایع‌ترین محل آن قسمت زیرین کاسه زانو است (که کشکک نیز نامیده می‌شود). هنگامی که زانو را تحت تأثیر قرار می‌دهد، این بیماری کندرومالسیا کشکک نامیده می‌شود. معمولاً به صورت ناحیه کوچکی از غضروف نرم شده در پشت کاسه زانو شروع می‌شود که می‌تواند دردناک باشد. در نهایت، مقدار بیشتری از غضروف نرم می‌شود و غضروف نرم شده می‌تواند ترک بخورد یا به توده‌ای از الیاف تبدیل شود. در موارد شدید، غضروف آسیب دیده می‌تواند به طور کامل تا سطح زیرین کاسه زانو ساییده شود. اگر این اتفاق بیفتد، سطح استخوانی کاسه زانو می‌تواند به‌طور دردناکی روی سایر استخوان‌های زانو ساییده شود. همچنین، تکه‌هایی از غضروف می‌توانند در داخل مفصل شناور شوند و سلول‌های پوشش دهنده مفصل را بیشتر تحریک کنند. در پاسخ، این سلول‌ها ممکن است مایع اضافی در داخل مفصل تولید کنند (به نام افیوژن مفصل).

علل کندرومالاسی

بسیاری از انواع مختلف آسیب‌های مفصلی و اختلالات مفصلی می‌توانند منجر به کندرومالاسی شوند. در زانو، کندرومالاسی معمولاً به آسیب، استفاده بیش از حد از زانو و تراز ضعیف عضلات و استخوان‌های اطراف مفصل زانو مربوط می‌شود. این علل عبارت‌اند از:

تروما، به خصوص شکستگی یا دررفتگی کاسه زانو

عدم تعادل عضلات اطراف زانو (برخی از عضلات ضعیف‌تر از سایرین هستند.)

استفاده بیش از حد (خم شدن یا پیچش مکرر) مفصل زانو، به ویژه در حین ورزش

عضلات یا استخوان‌های نزدیک به مفصل زانو تنظیم نشده است

آسیب به منیسک (غضروف C شکل در داخل مفصل زانو)

آرتروز روماتوئید یا استئوآرتریت

عفونت در مفصل زانو

ایجاد مکرر خونریزی در داخل مفصل زانو

تزریق مکرر داروهای استروئیدی به زانو

کندرومالاسی زانو جوانان را بیش از هر گروه سنی دیگری تحت تأثیر قرار می‌دهد. به ویژه در دوندگان، اسکی بازان، بازیکنان فوتبال، دوچرخه سواران و سایر ورزشکارانی که به طور مکرر به زانوهای خود فشار می‌آورند شایع است. همچنین، کارگرانی که زمان زیادی را در حالت زانو زدن به سر می‌برند، به ویژه سرامیک کاران، کاشی‌کاران و نصب کنندگان پارکت بیشتر به این مشکل مبتلا می‌شوند.

علائم کندرومالاسی

شایع‌ترین علامت کندرومالاسی، درد مبهم و دردناک در جلوی زانو، پشت کاسه زانو است. وقتی از پله‌ها بالا یا پایین می‌روید، این درد می‌تواند بدتر شود. همچنین ممکن است بعد از اینکه برای مدت طولانی در یک وضعیت نشسته‌اید، این مشکل شعله‌ور شود. به عنوان مثال، هنگام ایستادن پس از تماشای فیلم یا پس از یک سفر طولانی با ماشین یا هواپیما، ممکن است زانو دردناک و سفت شود.

کندرومالاسی همچنین می‌تواند باعث گرفتگی مفصل زانو شود، به این معنی که به طور ناگهانی در حرکت دادن آن از نقطه‌ای خاص یا به طور غیر منتظره قفل شدن مشکل دارید. این علائم زمانی رخ می‌دهند که به طور مکرر زانوی خود را خم می‌کنید، به خصوص زمانی که از پله‌ها پایین می‌روید. در برخی موارد، زانوی دردناک نیز ممکن است ورم کرده یا متورم به نظر برسد.

کندرومالاسی می‌تواند باعث ایجاد صدای جیرجیر یا احساس خراش در هنگام حرکت دادن زانو شود. با این حال، صداهای جیرجیر در حین خم شدن همیشه به این معنی نیست که غضروف آسیب دیده است.

تشخیص کندرومالاسی

پزشک می‌خواهد بداند که آیا تا به حال این موارد را داشته‌اید:

کاسه زانو یا هر استخوان دیگری در مفصل زانو شکسته است

رگ به رگ شدن زانو یا آسیب به منیسک زانو (غضروف دیسکی شکل و ضربه گیر داخل زانو)

جراحی زانو انجام شده است

خونریزی یا عفونت در داخل مفصل زانو داشته‌اید

بروز آرتروز در زانو تشخیص داده شده است

پزشک همچنین در مورد نوع کار و فعالیت‌های تفریحی و ورزشی سؤال خواهد کرد.

پزشک زانوی دردناک را با زانوی معمولی مقایسه خواهد کرد. او زانوی دردناک را از نظر تورم، تغییر شکل، حساسیت و وجود مایع در مفصل بررسی می‌کند. پزشک موقعیت کاسه زانو و هم ترازی مفصل زانو را بررسی خواهد کرد. او زانو را به آرامی خم کرده و صاف می‌کند تا صداهای خش خش و خراشیدن را بررسی کند.

پزشک ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس زانو را تجویز کند. اگرچه اشعه ایکس استاندارد زانو همیشه کندرومالاسی را تشخیص نمی‌دهد، اما می‌تواند علل دیگر زانو درد را شناسایی کند. اگر علائم شدید یا غیرعادی باشد، پزشک ممکن است توموگرافی کامپیوتری یا اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی از زانو را نیز تجویز کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است بخواهد زانو را از طریق نوعی جراحی به نام آرتروسکوپی معاینه کند. یک ابزار لوله مانند از طریق یک برش کوچک به زانو وارد می‌شود تا به پزشک اجازه دهد که به داخل مفصل نگاه کند و مشکلات را برطرف کند. جراحی ممکن است تنها راه برای اطمینان از اینکه مشکل کندرومالاسی است به جای علت دیگری که به روشی متفاوت درمان می‌شود، باشد.

مدت مورد انتظار برای درمان کندرومالاسی

از آنجایی که غضروف مفصلی به خوبی بهبود نمی‌یابد، کندرومالاسی معمولاً یک مشکل دائمی است. با این حال، درمان‌های غیرجراحی اغلب می‌توانند درد زانو را در عرض چند ماه تسکین دهند. اگر درمان غیرجراحی با شکست مواجه شد، پزشک می‌تواند جراحی را برای برداشتن ناحیه غضروف آسیب دیده انجام دهد. پس از انجام این کار، اکثر بیماران متوجه می‌شوند که علائم آن‌ها بهبود می‌یابد.

پیشگیری از کندرومالاسی

ممکن است بتوانید با جلوگیری از آسیب دیدگی زانو و استفاده بیش از حد از مفاصل زانو، خطر ابتلا به کندرومالاسی را کاهش دهید. برای انجام این کار:

قبل از شرکت در فعالیت‌های ورزشی بدن خود را گرم کنید و کشش دهید.

تمریناتی را برای تقویت عضلات ساق در اطراف زانو انجام دهید، به خصوص عضلات ران را که به نام چهار سر ران شناخته شده‌اند.

شدت برنامه تمرینی خود را به تدریج افزایش دهید. هرگز خیلی به خودت فشار نیاورید و تمرینات را خیلی سریع انجام ندهید.

کفش‌های راحت و با کفی های حمایت کننده بپوشید که مناسب پاها و ورزش باشد. مشکلات مربوط به پا می‌تواند خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش دهد. از پزشک خود در مورد کفی کفشی که می‌تواند مشکلات هم ترازی را اصلاح کند، بپرسید.

اگر اسکی می‌کنید یا فوتبال بازی می‌کنید، از پزشک یا مربی خود در مورد تجهیزات خاصی که می‌تواند به کاهش خطر آسیب دیدگی زانو کمک کند، سؤال کنید. اگر هنگام کار اغلب روی سطوح سخت زانو می‌زنید، از زانوبندهای محافظ استفاده کنید.

درمان کندرومالاسی

پزشک احتمالاً ابتدا درمان‌های غیرجراحی را توصیه می‌کند. این شامل:

استفاده از یخ بعد از ورزش و در صورت نیاز برای کاهش درد یا تورم

مصرف یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین و غیره) برای تسکین زانو درد و کاهش هرگونه تورم

مصرف مسکن‌های دیگر مانند استامینوفن (تیلنول) که ممکن است درد را نیز تسکین دهد.

شروع یک برنامه ورزشی برای تقویت عضلات اطراف زانو

پرهیز از تمرینات پرتحرک

از هر گونه زانو زدن و چمباتمه زدن خودداری کنید

استفاده از نوار چسب زانو، بریس یا یک باند مخصوص برای کنترل کشکک برای حفظ کاسه زانو در راستای مناسب

یک فیزیوتراپیست می‌تواند به ویژه برای هدایت ایمن بیماران از طریق این درمان‌ها مفید باشد.

اگر درمان‌های غیرجراحی با شکست مواجه شدند یا علائم شدیدی دارید، پزشک ممکن است آرتروسکوپی را برای بررسی غضروف داخل زانو توصیه کند. اگر غضروف نرم یا خرد شده باشد، می‌توان لایه‌های آسیب دیده را در طول جراحی برداشته و غضروف سالم را در جای خود باقی بگذارد. در صورت لزوم، پزشک همچنین می‌تواند همراستایی کاسه زانو یا سایر قسمت‌های زانو را اصلاح کند تا به کاهش ساییدگی و پارگی غضروف زانو کمک کند.

چه زمانی با یک متخصص تماس بگیرید

اگر زانو دردی دارید که از بین نمی‌رود یا اگر زانو دچار گرفتگی شده است یا متورم و پف کرده به نظر می‌رسد، با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان‌های غیرجراحی ساده می‌توانند درد زانو را در اکثر افراد مبتلا به کندرومالاسی تسکین دهند. اگر درمان غیرجراحی با شکست مواجه شود و نیاز به جراحی باشد، مطالعات نشان می‌دهد که اکثر بیماران از نتایج راضی هستند. هنگامی که غضروف آسیب دیده با جراحی برداشته می‌شود، درد زانو معمولاً کاهش می‌یابد

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان