مراقبت‌های بعد از عمل جراحی دیسک کمر

کیست بیکر
6 تیر 1402
مکمل‌های غضروف ساز برای آرتروز
11 تیر 1402
4
(8)

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی دیسک کمر یا میکرودیسککتومی

جراحی دیسک کمر یا میکرودیسککتومی کمر معمولاً برای کاهش علائم و نشانه‌های درد سیاتیک در ناحیه کمر و ساق پا که ناشی از پارگی دیسک کمر است، انجام می‌شود. هدف از این جراحی بهبود درد ساق پا، بازگرداندن عملکرد و امکان بازگشت به فعالیت‌های عادی روزانه است.

جراحان ستون فقرات روش‌های مختلفی را برای مراقبت‌های پس از این نوع جراحی توصیه می‌کنند، اما توجه به چندین جنبه اساسی، می‌تواند به روند بهبودی شما کمک شایانی کند.

این مقاله مراحل مختلف بهبودی پس از جراحی دیسک کمر و میکرودیسککتومی کمر و آنچه را که در طول این مراحل باید انتظار داشت و همچنین دستورالعمل‌های کلی مدیریت درد پس از جراحی را شرح می‌دهد.

زمان بهبودی جراحی دیسک کمر

اکثر بیماران پس از جراحی دیسک کمر می‌توانند چند ساعت پس از جراحی از بیمارستان مرخص شوند. رویکرد سنتی برای نقاهت پس از جراحی دیسک کمر، احتیاط در خم‌شدن، بلندکردن اجسام یا چرخش کمر به مدت حداقل 6 هفته است تا از پارگی مجدد دیسک جلوگیری شود.

نحوه انجام جراحی دیسک کمر

درحالی‌که بسیاری از پزشکان فعالیت بیش از حد را برای 6 هفته اول محدود می‌کنند، اما تحقیقی که در سال 2016 در مدرسه پزشکی هاروارد انجام‌شدنشان داد که محدودکردن فعالیت‌ها به مدت 2 هفته پس از میکرودیسککتومی کمری ممکن است برای بسیاری از بیماران کافی باشد. رانندگی و فعالیت‌های سبک معمولاً پس از حدود 2 هفته ازسرگرفته می‌شود.

فعالیت‌های روزمره مانند کار، مدرسه و یا سرگرمی‌ها ممکن است ظرف 6 هفته ازسرگرفته شوند.

درد و خستگی معمولاً در چند روز اول پس از جراحی دیسک کمر شدید است. در روزهای ابتدایی پس از جراحی، ضروری است که شخصی برای کمک به کارهای اولیه مانند آشپزی و انجام کارهای خانه حضور داشته باشد. اگر بیمار تنها زندگی می‌کند، وجود یک دوست، خویشاوند یا هر فرد دیگری می‌تواند باعث کمک قابل‌توجهی باشد.

سعی کنید قبل از جراحی برای موارد موردنیاز خود برنامه‌ریزی کنید و جایگزین‌هایی را برای فعالیت‌های معمول روزانه قبل از جراحی در نظر داشته باشید. فعالیت‌های خاصی که ممکن است قبل از جراحی لازم شود تا انجام شوند عبارت‌اند از: خرید مواد غذایی، انجام کارهای اداری، رسیدگی به کارهای خانه، مانند شستن لباس‌ها و تعویض ملحفه‌ها و غیره.

عواملی که ممکن است روند بهبودی پس از جراحی دیسک کمر را کند کنند:

در صورت انجام هر یک از موارد زیر ممکن است روند بهبودی جراحی دیسک کمر شما با تأخیر بیفتد پس حتی‌المقدور از انجام آن‌ها دوری کنید:

فعالیت بیش از حد مانند بلندکردن وسایل سنگین یا تحت‌فشار قرار دادن کمر و خستگی، ممکن است منجر به افزایش درد یا آسیب مجدد شود که نیاز به درمان اضافی دارد.

مراقبت‌نکردن از محل برش در طول دوره نقاهت اولیه و انجام فعالیت‌هایی مانند شناکردن یا حمام‌کردن، می‌تواند باعث عفونت محل برش شود.

کم‌تحرک ماندن و راه‌نرفتن کافی می‌تواند باعث ضعیف‌شدن بیشتر عضلات و طولانی‌شدن درد و سفتی بعد از جراحی شود. بی‌تحرکی بیش از حد ممکن است باعث مشکلات گوارشی، خواب و یا خلق‌وخوی شود. اکثر جراحان توصیه می‌کنند در چند روز اول پس از جراحی میکرودیسککتومی، پیاده‌روی کوتاهی انجام دهید، سپس به‌تدریج آن را افزایش دهید.

عدم پایبندی به برنامه دارویی می‌تواند منجر به تسکین ناکافی درد، عوارض و اخیر در بهبودی شود. اگر داروی تجویز شده بر روی شما تأثیری ندارد یا عوارض جانبی ایجاد می‌کند، از پزشک خود بپرسید که آیا گزینه‌های دیگری وجود دارد یا خیر. بسیار ضروری است لیست داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید.

ابتلا به دیابت یا سایر بیماری‌های مزمن ممکن است روند بهبودی را کاهش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری ناشی از عوارض این جراحی هستند.

تکنیک و روش جراحی دیسک کمر یا میکرودیسککتومی کمری در سال‌های اخیر با دوره نقاهت کوتاه‌تر، درد کمتر و میزان موفقیت بیشتر پیشرفت یافته است. مراقبت از محل برش، کمر و حفظ سلامتی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر موفقیت کلی جراحی داشته باشد

ریکاوری جراحی دیسک کمر یا میکرودیسککتومی کمری: ترخیص تا 14 روز

اکثر افراد در همان روز جراحی میکرودیسککتومی کمری به خانه بازمی‌گردند و معمولاً درد، خستگی و خواب‌آلودگی را تجربه می‌کنند. در روز اول پس از جراحی، سطح درد می‌تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد و ممکن است زمانی که اثر داروهای مسکن قوی از بین برود و یا عصب(ها) شروع به بهبودی کند، بیشتر شود.

مدیریت موفقیت‌آمیز درد شامل پیروی دقیق از دستورالعمل‌های جراح در مورد داروها، محدودیت‌های فعالیتی و انجام پیاده‌روی در صورت تحمل درد است.

فعالیت محدودکننده پس از جراحی دیسک کمر

در طی دو هفته اول پس از جراحی میکرودیسککتومی کمری، فعالیت‌های زیر محدود می‌شوند:

خم‌شدن: درحالی‌که خم‌کردن زانوها و باسن موردی ندارد، اما خم‌کردن کمر توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است بافت‌های حساس کمر را تحریک کند و درد را افزایش دهد.

بلندکردن اجسام: ممکن است بتوان اجسام سبک حمل را حمل کرد، اما بلندکردن هر چیزی که وزنی بیش از 4 کیلوگرم داشته باشد. معمولاً توصیه نمی‌شود. برخی از پزشکان ممکن است بلندکردن اجسام بیشتر از 2 کیلوگرم را هم ممنوع کنند.

پیچش‌های کمری: ممکن است در برخی از فعالیت‌های روزمره مانند سوارشدن به ماشین یا بیرون آمدن از تخت احتیاج به پیچش در کمر داشته باشد که به هنگام انجام این فعالیت‌ها باید احتیاط لازم را داشته باشید.

 رانندگی: درد، خواب‌آلودگی و کاهش هماهنگی عصبی عضلانی مانع از رانندگی در یک یا دو هفته اول پس از میکرودیسککتومی کمری می‌شود. پس از بهبودی نیز بهتر است رانندگی محدود به سفرهای کوتاه و ضروری شود تا کم‌کم بهبودی حاصل گردد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان