لیزر درمانی چیست؟

موقع انجام کارهای خانه کمردرد داری؟
موقع انجام کارهای خانه کمردرد داری؟
6 آذر 1402
کشش عالی برای عضلات سینه‌ای
کشش عالی برای عضلات سینه‌ای
8 آذر 1402
لیزر درمانی چیست؟
1
(1)

در مواجهه با دردهای مفصلی ممکن است پزشک یا فیزیوتراپ لیزر درمانی را برای شما تجویز کند. آیا برای شما سوال شده است که لیزر درمانی چیست؟ برای اینکه به طور کامل با روند لیزر درمانی آشنا شوید ویدئوی اینستاگرام و این مقاله را بخوانید که دقیق توضیح داده شده است. در اصل لیزر درمانی با افزایش متابولیسم و سوخت و ساز در بدن به سلول‌ها در بازسازی ئ ترمیم کمک می‌کند و روند درمان را بهبود می‌بخشد. به این نکته دقت کنید که لیزر درمانی باید توسط پزشک و فیزیوتراپ برای شما و مختص مشکل شما تجویز شود و همچنین جلسات لیزر درمانی را باید به موقع انجام دهید.

https://www.instagram.com/p/CMusCxVHt9b/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

لیزر درمانی چیست؟

لیزر درمانی جز درمان‌های پزشکی است که از نور متمرکز استفاده می‌کنند. بر خلاف بسیاری از منابع نور، نور لیزر (که مخفف تقویت نور با انتشار تحریک شده تابش است) به طول موج‌های خاصی تنظیم می‌شود. این موضوع به آن اجازه می‌دهد تا در پرتوهای قدرتمند متمرکز شود. نور لیزر آنقدر شدید است که می‌توان از آن برای شکل دادن به الماس یا برش فولاد استفاده کرد.

در پزشکی، لیزر به جراحان اجازه می‌دهد تا با تمرکز بر روی یک ناحیه کوچک، با دقت بالایی کار کنند و به بافت اطراف آسیب کمتری وارد کنند. اگر لیزر درمانی داشته باشید، ممکن است نسبت به جراحی سنتی درد، تورم و جای زخم کمتری را تجربه کنید. با این حال، لیزر درمانی می‌تواند گران باشد و نیاز به درمان‌های مکرر داشته باشد.

لیزر درمانی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

لیزر درمانی ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

تومورها، پولیپ ها یا تومورهای پیش سرطانی را کوچک یا نابود می‌کند

از بین بردن علائم سرطان

دفع سنگ کلیه

برداشتن بخشی از پروستات

ترمیم شبکیه جدا شده

بهبود بینایی

درمان ریزش موی ناشی از آلوپسی یا پیری

درمان درد، از جمله درد عصب کمر

لیزرها می‌توانند اثر التهاب و یا سوزاندن داشته باشند اما ممکن است در موارد زیر استفاده شوند:

پایانه‌های عصبی برای کاهش درد بعد از جراحی

رگ‌های خونی برای کمک به جلوگیری از دست دادن خون

عروق لنفاوی برای کاهش تورم و محدود کردن گسترش سلول‌های تومور

لیزر ممکن است در درمان مراحل اولیه برخی از سرطان‌ها مفید باشد، از جمله:

  • سرطان دهانه رحم
  • سرطان آلت تناسلی
  • سرطان واژن
  • سرطان فرج
  • سرطان ریه
  • سرطان پوست

برای سرطان، لیزر درمانی معمولاً در کنار سایر درمان‌ها مانند جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی استفاده می‌شود.

از لیزر درمانی نیز در موارد زیبایی استفاده می‌شود:

زگیل، خال مادرزادی و لکه‌های ایجاد شده بر اثر نور خورشید را از بین می‌برد.

حذف موهای زائد

کاهش چین و چروک، لک یا اسکار پوست

پاک کردن تتو و خالکوبی

چه کسانی نباید لیزر درمانی کنند؟

برخی از جراحی‌های لیزری مانند جراحی‌های زیبایی پوست و چشم جزو جراحی‌های انتخابی محسوب می‌شوند. برخی از افراد به این نتیجه می‌رسند که خطرات بالقوه می‌تواند از مزایای این نوع جراحی‌ها بیشتر باشد. به عنوان مثال، برخی از بیماری‌ها یا بیماری‌های پوستی ممکن است توسط جراحی‌های لیزری تشدید شوند؛ مانند جراحی معمولی، سلامت کلی ضعیف نیز خطر عوارض را افزایش می‌دهد.

قبل از تصمیم به انجام عمل لیزر برای هر نوع عمل با پزشک خود صحبت کنید. بر اساس سن، سلامت کلی، برنامه مراقبت‌های بهداشتی و هزینه جراحی لیزر، پزشک ممکن است توصیه کند که روش‌های جراحی سنتی را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر کمتر از 18 سال دارید، نباید عمل لیزیک چشم را انجام دهید.

چگونه برای لیزر درمانی آماده شوم؟

از قبل برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که بعد از عمل زمان لازم برای بهبودی دارید. همچنین مطمئن شوید که کسی می‌تواند شما را بعد از انجام لیزر به خانه ببرد زیرا احتمال دارد که همچنان تحت تأثیر بیهوشی یا داروها خواهید بود.

چند روز قبل از جراحی، ممکن است به شما توصیه شود که اقدامات احتیاطی مانند قطع مصرف داروهایی که می‌تواند بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد، مانند رقیق کننده‌های خون، انجام دهید.

لیزر درمانی چگونه انجام می‌شود؟

تکنیک‌های لیزر درمانی بر اساس روش متفاوت است.

اگر تومور در حال درمان است، ممکن است از یک آندوسکوپ (لوله نازک، روشن و انعطاف پذیر) برای هدایت لیزر و مشاهده بافت های داخل بدن استفاده شود. آندوسکوپ از طریق سوراخی در بدن مانند دهان وارد می‌شود. سپس، جراح لیزر را هدف قرار می‌دهد و تومور را کوچک یا از بین می‌برد.

در عمل‌های زیبایی، لیزر معمولاً مستقیماً روی پوست اعمال می‌شود.

انواع مختلف لیزر چیست؟

برخی از جراحی‌های رایج لیزر عبارت‌اند از:

جراحی انکساری چشم (که اغلب لیزیک نامیده می‌شود)

سفید کردن دندان

از بین بردن جای زخم، خالکوبی و تتو یا چین و چروک های صورت

برداشتن آب مروارید یا تومور

لیزرهای مختلفی برای روش‌های مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال، لیزرهای دی اکسید کربن (CO2) برش‌های سطحی ایجاد می‌کنند. آن‌ها اغلب برای سرطان‌های سطحی مانند سرطان پوست استفاده می‌شوند.

لیزرهای آرگون همچنین برش‌های سطحی ایجاد می‌کنند و می‌توانند برای فعال کردن داروهای حساس کننده نور (فعال شده با نور) در طول درمان فتودینامیک استفاده شوند. این نوع درمان سرطان، نور را با شیمی درمانی ترکیب می‌کند تا سلول‌های سرطانی بیشتری را از بین ببرد.

نوع دیگری از لیزر نیز می‌تواند در امتداد فیبرهای نوری حرکت کند. آن‌ها در حرارت درمانی بینابینی ناشی از لیزر، نوعی درمان سرطان استفاده می‌شوند.

لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) همچنین لیزر درمانی سرد نامیده می‌شود. این دستگاه از نور لیزری استفاده می‌کند که با طول موج بین 600 تا 980 نانومتر تنظیم شده است. لیزر برای انجام جراحی‌های جزئی و بهبود بازسازی بافت استفاده می‌شود. برنامه‌هایی وجود دارند که LLLT را به عنوان کمکی برای ترک سیگار ارائه می‌دهند، اما شواهد کمی استفاده از آن را برای این منظور تأیید می‌کند.

خطرات انجام لیزر چیست؟

لیزر درمانی خطراتی دارد. خطرات لیزر درمانی بر پوست عبارت‌اند از:

خون ریزی

عفونت

درد

جای زخم

تغییر رنگ پوست

همچنین، اثرات مورد نظر درمان ممکن است دائمی نباشد، بنابراین ممکن است تکرار جلسات بیشتر ضروری باشد.

برخی از جراحی‌های لیزر در حالی انجام می‌شود که شما تحت بیهوشی عمومی هستید که مجموعه‌ای از خطرات خاص خود را دارد. آن‌ها عبارت‌اند از:

ذات‌الریه

گیجی بعد از بیدار شدن از عمل

حمله قلبی

سکته

درمان‌ها همچنین می‌توانند گران باشند و بنابراین برای همه قابل دسترس نیستند.

مزایای لیزر درمانی چیست؟

لیزرها نسبت به ابزارهای جراحی سنتی دقیق‌تر هستند و برش‌ها را می‌توان کوتاه‌تر و کم عمق‌تر کرد. این کار باعث آسیب کمتری به بافت می‌شود.

عمل‌های لیزر معمولاً کوتاه‌تر از جراحی‌های سنتی هستند. آن‌ها اغلب می‌توانند به صورت سرپایی انجام شوند. همچنین لازم نیست شب را در بیمارستان بگذرانید. اگر نیاز به بیهوشی عمومی باشد، معمولاً برای مدت کوتاه‌تری استفاده می‌شود.

افراد همچنین تمایل دارند با عمل لیزر سریع‌تر بهبود پیدا کنند. ممکن است نسبت به جراحی‌های سنتی درد، تورم و جای زخم کمتری داشته باشید.

بعد از لیزر درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

بهبودی پس از جراحی‌های لیزری مشابه جراحی‌های معمولی است. ممکن است لازم باشد چند روز اول پس از عمل استراحت کنید و تا زمانی که ناراحتی و تورم کاهش یابد، از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. بهبودی پس از لیزر درمانی بر اساس نوع درمانی که دریافت کرده‌اید و اینکه چه مقدار از بدن شما تحت تأثیر درمان قرار گرفته است، متفاوت است.

شما باید هر دستوری را که پزشک می‌دهد به دقت دنبال کنید. به عنوان مثال، اگر جراحی پروستات با لیزر دارید، ممکن است نیاز به استفاده از ابزار کمک به ادرار داشته باشید. این می‌تواند به ادرار کردن بلافاصله پس از جراحی کمک کند.

اگر درمان روی پوست خود دریافت کرده‌اید، ممکن است تورم، خارش و خامی در اطراف ناحیه تحت درمان را تجربه کنید. پزشک ممکن است از یک پماد استفاده کند و ناحیه را طوری بپوشاند که هوا به آن قسمت نرسد و ضد آب باشد.

برای دو هفته اول پس از درمان، حتماً موارد زیر را انجام دهید:

از داروهای بدون نسخه برای درد استفاده کنید، مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول).

محل را به طور مرتب با آب تمیز کنید.

ازپمادهایی مانند وازلین استفاده کنید.

ازکمپرس یخ استفاده کنید.

از دستکاری کردن هرگونه گوشت اضافه و یا جوش خودداری کنید.

هنگامی که ناحیه با پوست جدید بیش از حد رشد کرد، در صورت تمایل می‌توانید از محصولات بهداشتی و یا سایر لوازم آرایشی برای پوشاندن قرمزی قابل توجه استفاده کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان