تمام دروغ‌ها درباره افزایش قد در دختران و پسران

حرکات و تمرینات اصلاحی برای قبل از خواب به جهت کاهش کمردرد
حرکات و تمرینات اصلاحی برای قبل از خواب به جهت کاهش کمردرد
24 اسفند 1402
چند تمرین توانبخشی ساده برای بیماران سکته مغزی
8 اردیبهشت 1403
0
(0)

چگونه می‌توانید قد خود را افزایش دهید؟

قد شما بین 60 تا 85 درصد توسط ژنتیک تعیین می‌شود. باقی مانده آن محیطی است و در درجه اول تغذیه. اگر در طول سال‌های رشد خود دچار سوءتغذیه باشید، به پتانسیل کامل خود نخواهید رسید. اگر تغذیه کافی داشته باشید، احتمالاً به قد ژنتیکی تعیین شده خود خواهید رسید، احتمالاً کمی بلندتر.

نشانه‌هایی وجود دارد که دریافت پروتئین کافی در طول سال‌های رشد می‌تواند به طور مثبت به قد شما بیفزاید. در ژاپن پس از جنگ، جمعیت به پروتئین ماهی بیشتری دسترسی داشت و میانگین قد کشور سه اینچ افزایش یافت. دانمارک به یکی از بلندترین کشورهای جهان تبدیل شده است و افزایش قد آن به شدت با ثروت سرانه آن مرتبط است. محتمل‌ترین نکته در اینجا این است که افرادی که می‌توانند غذا تهیه کنند و خوب غذا بخورند، در طول نسل‌ها بلندتر خواهند بود. ایجاد این ارتباط بین این دو همبستگی بلند مدت آسان است. تغذیه می‌تواند به آرامی باعث افزایش قد بین نسل‌ها شود. این تضمینی نیست که از طریق غذا خوردن قدتان بلندتر می‌شود، اما تغذیه مناسب در طول سال‌های رشد می‌تواند کمی به ژنتیک شما کمک کند. یک رژیم غذایی خوب و متعادل از چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها (غذا بخورید، نه زیاد، بیشتر گیاهان) و نتیجه خوبی خواهید داشت.

آن‌ها تحقیقاتی روی دوقلوهای برادر انجام داده‌اند تا مشخص کنند ژن خاصی که قد را تعیین می‌کند چیست. دلیل اینکه آن‌ها به جای دوقلوهای همسان به دوقلوهای همسان نگاه می‌کنند این است که DNA دقیق آن‌ها متفاوت است اما بیشتر عوامل محیطی یکسان است (آنچه مادر در دوران بارداری می‌خورد، احتمالاً نحوه رفتار با آن‌ها پس از تولد و غیره). سپس می‌توانند ژنوم دوقلوها را پس از رسیدن به قد خود مقایسه کنند و ببینند چه تفاوتی بین آن‌ها وجود دارد. آن‌ها این کار را برای هزاران جفت دوقلو برادر انجام می‌دهند تا مشخص کنند کدام قسمت از ژنوم آن‌ها متفاوت است. در زمان نوشتن این مطلب، آن‌ها فکر می‌کنند که تا حدودی در کروموزوم X و کروموزوم‌های 7، 8 و 20 است. دانشمندان به طور کامل آن را محدود نکرده‌اند، زیرا ژن‌ها بسیار پیچیده هستند و به آن سادگی نیست که در کلاس‌های علوم عمومی شما با ژن‌های غالب و مغلوب توضیح داده می‌شود.

با بزرگ شدن، استخوان‌های شما بلندتر می‌شوند. همه افراد دارای صفحات اپی فیزیال در انتهای استخوان‌های خود هستند. همانطور که رشد می‌کنید، این صفحات به آن اضافه می‌شوند. هنگامی که جهش‌های رشد، به ویژه دوران بلوغ را پشت سر می‌گذارید، نسبتاً سریع به آن اضافه می‌شوند. برخی افراد با بزرگ شدن استخوان‌های خود دردهای فزاینده‌ای را در استخوان‌های خود تجربه می‌کنند. وقتی رشد شما تمام شد (بیشتر در سن 18 تا 25 سالگی)، رشد استخوان‌های شما تکمیل می‌شوند، صفحات اپی فیزیال خود را می‌بندند و بلندتر شدن شما متوقف می‌شود. در آن مرحله کار شما تمام شده است و دیگر رشد نمی‌کند.

نوسانات روزانه

قد شما در واقع در طول روز اندکی کاهش می‌یابد. در بین دیسک‌های ستون فقرات شما کیسه‌های مایع وجود دارد. هنگامی که می‌ایستید، سر و شانه‌های شما به ستون فقرات فشار محوری وارد می‌کند و باعث فشرده شدن این کیسه‌ها می‌شود. به این ترتیب می‌توانید تا 1% از قد خود را کوچک کنید (این میزان بیش از 1% جمع نمی‌شود، 1% بیشترین کاهش قد است، حتی با ایستادن به مدت یک ماه متوالی).

به سادگی دراز کشیدن به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دوباره گسترش پیدا کنند.

این مسئله مهمی نیست، اگرچه چندین موضوع وجود دارد که خلاف آن را ادعا می‌کنند و ادعا می‌کنند که می‌توانند فضای اضافی بین استخوان‌های ستون فقرات شما ایجاد کنند. علاوه بر این، ادعاهایی وجود دارد که کشش و آویزان کردن می‌تواند قد شما را افزایش دهد. این به میزان کمی درست است. آویزان کردن و کشش می‌تواند فشار را معکوس کند و شما را کمی بلندتر کند تا زمانی که ستون فقرات دوباره فشرده شود. فشرده سازی ستون فقرات می‌تواند قد شما را به طور موقت 1٪ کاهش دهد. در افراد قد بلند این می‌تواند تا نیم اینچ باشد. دراز کشیدن و آویزان کردن و دراز کشیدن می‌تواند این 1% را بازگرداند، اما شما را بلندتر نمی‌کند.

به همین دلیل، فضانوردان در فضا می‌توانند تا 2 اینچ بلندتر باشند. گرانش کافی نیست که فشار محوری بر ستون فقرات آن‌ها وارد کند تا آن را فشرده کند. علاوه بر این، فشار سیال در کیسه‌ها می‌تواند از هر نیرویی که به آن‌ها فشار می‌آورد بیشتر باشد و به فضانوردان اجازه انبساط می‌دهد. از آن 1% گذشته، وقتی به زمین باز می‌گردند، در طول ماه‌ها به قد طبیعی خود باز می‌گردند.

قد و ورزش

به دلیل صفحات رشد و این واقعیت که ستون فقرات شما می‌تواند فشرده شود، مردم این ایده را دریافت کردند که وزنه برداری و ورزش‌های پرتحرک می‌تواند باعث شود که شما رشد چندانی نداشته باشید. کاملا درست نمی‌گویند هیچ مدرکی مبنی بر اینکه وزنه برداری می‌تواند رشد شما را متوقف کند وجود ندارد. منشأ وزنه ‌برداری به عنوان چیزی که رشد شما را متوقف می‌کند، از چند جا سرچشمه گرفته است، آخرین مطالعه‌ای که در دهه 1970 روی کودکان کار ژاپنی انجام شد. کودکانی که تمام روز کار می‌کردند کوتاه‌تر از حد متوسط بودند. حقیقتی که در پشت رشد کوتاه مدت وجود دارد، سوءتغذیه است. کودکان کار ساعت‌های طولانی کار می‌کردند و پول زیادی به دست نمی‌آوردند.

یکی دیگر از دلایلی که مردم فکر می‌کردند وزنه برداری برای کودکان بد است این بود که کودکان هنوز هورمون کافی برای رشد صحیح ماهیچه‌ها را ندارند، اما کاری که وزنه برداری می‌تواند برای آن‌ها انجام دهد این است که بر استخوان‌ها فشار وارد کند، آن‌ها را تشویق به رشد کند و همچنین به آن‌ها کمک کند تا سیستم عصبی مرکزی خود را توسعه دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهد مسیرهایی برای رشد ایجاد کنند و با رسیدن به بزرگسالی کار بیشتری انجام دهند.

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که وزنه‌برداری در هر سن جوانی می‌تواند به ساخت استخوان‌ها و جلوگیری از چاقی کودکان در بزرگسالی کمک کند. همچنین نشان داده شده است که وزنه برداری در سنین پایین از صدمات و پوکی استخوان در سنین بالا جلوگیری می‌کند.

آیا بسکتبال می‌تواند من را بلندتر کند؟ آیا شنا می‌تواند مرا بلندتر کند؟ این سؤالات بر اساس این واقعیت است که بازیکنان بیسبال حرفه‌ای قد بلند هستند و شناگران شناخته شده قد بلند هستند. بازیکنان شناخته شده قد بلندی دارند زیرا قد بلند به آن‌ها مزیت مشخصی در این ورزش‌ها می‌دهد. همچنین در مقابل ژیمیناست ها کوتاه هستند زیرا وقتی کوتاه قد هستید در رشته ژیمناستیک موفق‌تر هستید.

اما به این سادگی هم نیست. مطالعات روی ژیمناست‌های زن نشان داد که در جوانی، رشد قدی آهسته، به ویژه در پاهای خود را نشان می‌دهند. هنگامی که آن‌ها ژیمناستیک را متوقف می‌کنند، می‌توانند به پتانسیل کامل خود برسند. قد ژیمناست‌هایی که از جوانی شروع می‌کنند، در مقایسه با افرادی که دیرتر شروع به کار می‌کنند، کاهش یافته‌اند، یعنی زمانی که ژیمیناستیک را ترک می‌کنند، ارتفاع ستون فقرات و پاهای آن‌ها بیشتر رشد می‌کند و به طور کامل به جایی می‌رسد که بر اساس ژنتیک پیش‌ بینی می‌شود در عرض هشت سال پس از ترک ورزش؛ مردان اصلاً این را تجربه نکردند. در طول کل رشد خود در این ورزش، آن‌ها از سن استخوانی غیرطبیعی یا الگوهای رشد عجیب رنج نمی‌برند و در واقع به اندازه‌ای که باید بر اساس ژنتیک قد داشته باشند، حتی در حالی که ورزش را ادامه می‌دهند هستند.

ژیمناست‌هایی که مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند، تحت شرایطی که آنالیز شدند به قد کامل ژنتیکی خود رسیدند. اکثر آن‌ها در واقع فقط قرار بود کوتاه قد باشند، والدینشان کوتاه قد بودند. این عمدتاً یک پیوند همبستگی بین ورزش و قد است که احتمالاً به تغذیه مرتبط است.

چندین مطالعه دیگر مربوط به ورزش‌های خاص (باله، کشتی، دویدن از راه دور) به مسائل مربوط به قد مرتبط است. این ورزش‌ها، همراه با ژیمناستیک، مخصوصاً برای خانم‌ها، الزامات تمرینی سختی دارند که زمان غذا خوردن کودکان را محدود می‌کند. علاوه بر این، خود ورزش‌ها خواسته‌های خاصی را بر وزن شرکت کنندگان اعمال می‌کنند. این احتمال وجود دارد که این موانع رشد بیشتر به دلیل کمبودهای تغذیه‌ای باشد تا چیزی که ذاتی و از طریق ورزش باشد.

مطالعات انجام شده بر روی شناگران، ژیمناست‌ها و بازیکنان تنیس نیز از همبستگی با قد پشتیبانی می‌کند، اما نه علیت، زیرا شرکت‌کنندگان در واقع به قد مناسب خود می‌رسند، نه از آن بیشتر. تا آنجا که ورزش پیش می‌رود، آن‌ها فقط برای قد خود انتخاب می‌شوند.

خواب در دوران رشد

چند مطالعه انجام شده است که توانستند آن‌ها را در رابطه با الگوهای خواب و رشد به هم پیوند دهند. به خوبی شناخته شده است که هنگام خواب بدن شما انواع هورمون‌ها را ترشح می‌کند و بیشتر رشد و بهبودی شما در این زمان اتفاق می‌افتد. می‌توان فکر کرد که کمبود خواب باعث توقف رشد می‌شود.

برای کودکان 11-5 ساله و 1-10 ساله مطالعات زوجی انجام شد. یک رابطه منفی بسیار ضعیف بین زمان خواب و قد پیدا شد. در هیچ یک از این مطالعات، محققان به این نتیجه نرسیدند که این همبستگی به اندازه کافی معنادار است که بگوییم خواب با رشد قد در این سن ارتباط دارد.

مطالعات دیگری که شامل مصاحبه‌های چند ساله با نوجوانان بود نشان داد که مشکلات خواب با نمرات بلوغ پایین‌تر (که رشد آن‌ها را تا بزرگسالی دنبال می‌کند) مرتبط است. با این حال، ارتباطی بین قد و خواب مشاهده نشد، اما محققان خاطر نشان کردند که باید کاره‌ای بیشتری انجام شود.

در نهایت مطالعه‌ای که بر روی کودکان مبتلا به آپنه خواب انجام شد، نشان داد که قد آن‌ها به‌ طور منفی تحت تأثیر وضعیت آپنه قرار دارد.

بر اساس این تحقیقات به نظر می‌رسد که ممکن است مشکلی در رابطه با رشد قد و کمبود خواب وجود داشته باشد. در هر صورت، بر اساس فواید کلی خواب، توصیه می‌کنم در طول سال‌های رشد خود از خواب کوتاهی نکنید و در صورت مشاهده هر یک از علائم، از نظر کیفیت خواب معاینه شوید.

افسانه‌های مربوط به رشد قد و توقف رشد

هزاران داستان درباره راهکارهایی برای بلندتر شدن قد وجود دارد. ممکن است همه آن‌ها به شما صدمه نزنند، اما مطمئناً کمکی نخواهند کرد. اگر کسی مطالعه‌ای دارد که هر یک از این استراتژی‌ها را تأیید کند، با کمال میل آن‌ها را از بخش اسطوره‌ها به بخش واقعیت‌هایم منتقل می‌کنم:

پرش. این موضوع را نمی‌دانم، به خصوص وقتی به افسانه‌ها و واقعیت‌هایی که قبلاً در مورد ژیمناستیک و وزنه برداری گفته شد نگاه می‌کنید. اگر وزنه برداری شما را کوتاه می‌کند (افسانه) و ژیمناستیک شما را کوتاه می‌کند (تا حدی درست است، همانطور که در بالا توضیح داده شد)، چگونه پرش (پرش نامتقارن نسبتا زیاد از یک پا به پای دیگر) شما را بلندتر می‌کند؟

ورزش‌هایی مانند شنا، بسکتبال، دوچرخه‌سواری، هر ورزش دیگری که باعث بلندتر شدن شما می‌شود. آن‌ها فعالیت‌های شگفت‌انگیزی هستند و می‌توانند به شما کمک کنند قوی‌تر، سریع‌تر، باهوش‌تر شوید و مهارت‌های کار گروهی و رهبری را ایجاد کنید، اما شما را قد بلندتر نمی‌کنند.

حرکات کششی و یوگا. آن‌ها می‌توانند به وضعیت بدنی شما کمک کنند، اما همانطور که در حال رشد هستید، اینچ اضافه نمی‌کنند، آن‌ها فقط به شما کمک می‌کنند اسکلت ساختاری را صاف نگه دارید.

تمرینات آویزان شدن. این تمرینات، دیسک‌های ستون فقرات شما را از حالت فشرده خارج می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که در وسط روز نیم اینچ افزایش وزن داشته باشید، اما افزایش آن تنها چند ساعت طول می‌کشد.

نمک در کفش و بلند شدن قد

دعا و آرزو. ممکن است باعث شوند احساس بهتری داشته باشید، اما در نتیجه‌ی آن قدتان بلندتر نخواهد شد.

قرص‌های معجزه آسا -روغن مار یک ادعای بی اساس است که در مورد داروها و مکمل‌ها اعمال می‌شود. حتی تمرین‌ کنندگان نیز به شما خواهند گفت که در هیچ کتاب درسی و علمی چیزی در مورد افزایش قد وجود ندارد. تمام مکمل‌های افزایش قد با عنوان روغن مار و بدون هیچ نتیجه‌ای هستند.

رژیم‌های غذایی و غذاهای خاص (شیر و غیره) شما را قد بلندتر می‌کند. در حالی که خوردن به اندازه کافی برای تحقق پتانسیل کامل شما ضروری است، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هر غذای خاصی بیش از هر چیز دیگری تأثیر خواهد داشت. همچنین هیچ مدرکی مبنی بر اینکه هورمون‌های رشد حیوانات دیگر (مانند مقادیر کمی از هورمون رشد گاوی در شیر) به شما کمک می‌کنند قد بلندتر یا قوی‌تر شوید وجود ندارد. تنها رژیمی که نیاز دارید رژیمی است که دارای تعادل خوبی از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها و حاوی تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز شما باشد.

غذاهای خاص رشد شما را متوقف می‌کند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه قهوه رشد شما را متوقف می‌کند وجود ندارد. کوکای رژیمی رشد شما را متوقف نمی‌کند. مشکلات عمده نوشیدنی‌های رژیمی و قهوه این است که حاوی مواد مغذی بسیار کمی هستند و می‌توانند شکم را بیهوده پر کنند. به علاوه، کافئین را می‌توان به عنوان یک سرکوب کننده اشتها استفاده کرد. همه این‌ها باعث می‌شود کودک مواد مغذی کافی را دریافت نکند. نوشابه‌ها عالی نیستند زیرا مملو از شکر هستند. در حالی که به شکر نیاز دارید اما به مقداری که دو نوشابه به شما می‌دهند نیازی ندارید و به همان اندازه به سایر مواد مغذی نیاز دارید: پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها و الکترولیت‌هایی مانند پتاسیم و کلسیم. بچه‌ها را از این نوشیدنی‌ها دور نگه دارید تا اشتهایشان حفظ شود و فضای کافی برای خوردن داشته باشند.

همانطور که در بالا ذکر شد، فعالیت‌های خاصی مانند وزنه برداری رشد شما را متوقف می‌کند.

ورزش، HGH را آزاد می‌کند که به رشد شما کمک می‌کند. مطالعات انجام شده بر روی این پدیده نشان داده است که آزادسازی HGH از طریق ورزش تنها بر روی نواحی موضعی که ورزش می‌شوند اثر دارد. بلند کردن پاها GH بسیار بیشتری نسبت به بلند کردن دست‌ها آزاد می‌کند. اگر بر روی پاها و دست‌ها در یک روز کار کنید، بازوهایتان را قوی‌تر از این نمی‌کند که دست‌هایتان را به تنهایی بلند کنید، حتی اگر بدنتان دچار GH می‌شود. دلیلی وجود ندارد که فکر کنید قد شما تحت تأثیر GH آزاد شده از طریق ورزش به همین دلیل است و هیچ مدرکی برای تأیید این ادعا وجود ندارد. ورزش و وزنه ‌برداری در دوران بلوغ چیز بسیار خوبی است، احتمالاً می‌تواند شما را در طول زندگی بسیار قوی‌تر و سالم‌تر کند، نه بلندتر.

در واقع در مورد افزایش قد خود چه کاری می‌توان انجام داد؟

درمان هورمونی و افزایش قد

کاره‌ای کمی وجود دارد که می‌توان انجام داد و بیشتر این درمان‌ها فقط در موارد ناهنجاری به طور مسئولانه انجام می‌شود. همانطور که در بالا گفته شد، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که در طول دوران کودکی خود با تغذیه مناسب تلاش کنید تا قد طبیعی خود را داشته باشید. همانطور که در بالا ذکر شد، با داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی پروتئین، کربوهیدرات و چربی، احتمالاً در طول چندین نسل استفاده از تغذیه مناسب ممکن است بتوانید تا حد کمی از انتظارات ژنتیکی فراتر بروید. ورزش می‌تواند برای سالم نگه داشتن شما و ایجاد استخوان‌های قوی مفید باشد، اما در نهایت باعث نمی‌شود قدتان بیشتر از آن چیزی باشد که ژن‌هایتان می‌گویند.

گاهی اوقات، موردی پیش می‌آید که کودک به طور غیرقابل توضیحی کوتاه است. وقتی یک بچه کوتاه قد را به دکتر می‌آورید، او ابتدا رژیم غذایی را بررسی می‌کند. اغلب اوقات اگر کودک درست غذا نمی‌خورد و سپس شروع به غذا خوردن درست می‌کند، به سمت رشد صحیح حرکت می‌کند. در برخی موارد، کودک درست غذا می‌خورد، اما رشد نمی‌کند. برای واجد شرایط بودن در این موارد، معمولاً باید در صدک 3 پایین سن خود باشید، اما بر اساس پیش بینی‌های ژنتیکی باید بالاتر باشید. در این موارد، درمان‌های HGH نشان داده‌اند که می‌توانند بیش از 9 سانتی‌متر بیش از پیش‌بینی‌های تنظیم‌شده رشد کنند. اگر این مورد برای شماست، به پزشک مراجعه کنید و در مورد آن سؤال کنید. آن‌ها معمولاً آزمایشاتی را برای تعیین اینکه آیا بدن شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌کند انجام می‌دهند. اگر به اندازه کافی تولید کند، یک پزشک مسئول بیشتر به شما نمی‌دهد. درگیر کردن با سیستم غدد درون ریز بی خطر نیست. مصرف بیش از حد هورمون‌های مختلف به صورت مصنوعی می‌تواند باعث شود که غدد تولید طبیعی خود را متوقف کرده و کوچک شوند.

تأثیر وضعیت ستون فقرات بر قد

شرایطی وجود دارد که می‌تواند شما را کوتاه‌تر نشان دهد.

تشخیص و درمان این بیماری‌ها می‌تواند چندین اینچ به قد شما اضافه کند و باعث شود شما به حد نصاب قد خود برسید.

وضعیت بدن و رشد قدی

علاوه بر این، بسیاری از افراد وضعیت بدنی بد را تجربه می‌کنند. بعداً در زندگی قد بلندتر نخواهید شد، اما اگر وارد باشگاه شوید، شروع به فعالیت کنید و روی صاف و بلند ایستادن تمرکز کنید، می‌توانید قد خود را به طور کامل بیان کنید. هیچ ورزش خاصی لازم نیست انجام دهید اما تمرکز بیشتر بر روی فعال بودن و قد بلند شدن است.

سر خود را در یک سطح نگه دارید، به جلو نگاه کنید، نه بالا یا پایین.

سینه بیرون

تیغه‌های شانه‌ها به عقب و جمع شده‌اند، مثل اینکه می‌خواهید گردن خود را بلندتر کنید

شکم کمی به سمت داخل داده شود

کف لگن خنثی

تأثیر عمل جراحی بر افزایش قد

یک جراحی بحث برانگیز، گران قیمت، دردناک و پرخطر با زمان نقاهت بسیار طولانی به نام استخوان سازی وجود دارد. آن‌ها استخوان درشت نی و نازک نی شما را می‌شکنند و سپس دستگاهی را برای جدا نگه داشتن آن‌ها نصب می‌کنند.

در حالی که این اتفاق می‌افتد، شما نمی‌توانید روی استخوان خود وزن ایجاد کنید و باید روزانه 1 تا 2 ساعت فیزیوتراپی انجام دهید تا استخوان‌ها سفت نشوند. تکمیل این فرآیند ممکن است ماه‌ها طول بکشد. پس از تشکیل استخوان جدید، یک دوره زمانی دیگر برای تقویت 6 ماهه وجود دارد که در آن باید استخوان را بدون دستگاه افزایش دهنده به دقت تقویت کنید. کل فرآیند ممکن است تا 2 سال طول بکشد. حتی بعد از همه این‌ها ده ها عارضه وجود دارد:

استخوان جدید ممکن است به طور جامد تشکیل نشود و احتمال شکستگی در عرض 2 تا 3 ماه وجود دارد.

ممکن است استخوان جدید در زاویه مناسب شکل نگیرد.

ممکن است 2-3 اینچ مورد انتظار رشد نکنید.

طول پاهای شما ممکن است حتی بعد از آن برابر نباشد.

ایجاد عفونت می‌تواند فاجعه بار باشد.

آسیب عصبی می‌تواند باعث شود پا را به طور کامل از دست بدهید.

معمولاً تنها زمانی این جراحی را انجام می‌دهند که برای اصلاح مواردی باشد که یک پا به طور قابل توجهی کوتاه‌تر از دیگری است. به دلیل روند بهبودی، هر پزشک معتبری از بیمار می‌خواهد قبل از جراحی یک ارزیابی روانی انجام دهد تا تأیید کند که می‌تواند روند بهبودی را انجام دهد؛ اما در اصل خطرناک، مخاطره آمیز و بیهوده به نظر می‌رسد.

بلندتر به نظر برسید

چند استراتژی وجود دارد که به شما کمک می‌کند قد بلندتر به نظر برسید.

کفش: کفش‌هایی با پاشنه بلندتر بپوشید.

کفی کفش مخصوص بلند شدن قد یا رایزر:

می‌توانید کفی‌هایی به نام رایزر تهیه کنید که می‌تواند باعث شود یک کفش معمولی مانند کفش‌های پاشنه بلند عمل کند و شما را به سمت بالا بکشاند بدون اینکه چیزی از بیرون متفاوت به نظر برسد.

این دو را با هم ترکیب کنید و می‌توانید چندین اینچ اضافه کنید.

لباس‌های مناسب: وقتی لباس‌هایی می‌پوشید که واقعاً به شما می‌آیند، می‌تواند بلندتر از حد معمول ظاهر شوید، به ‌ویژه شلوار جین تنگ و پیراهن‌هایی که گشاد نیستند.

ورزش کردن: نیازی نیست شما بزرگ یا عضلانی شوید و نیازی نیست که فوق العاده لاغر شوید. پایین نگه داشتن چربی بدن می‌تواند به لاغر به نظر رسیدن شما کمک کند (بدون ذکر سلامت و سالم به نظر رسیدن). پایین آوردن بدن شما به زیر 20 درصد چربی بدن برای یک مرد باید هم برای سلامتی و هم ظاهری زیبا باشد. در این مرحله لباس‌ها بهتر می‌شوند و ظاهر بلندتری به شما می‌دهند.

راه راه‌های عمودی در واقع شما را لاغرتر و بلندتر از راه راه‌های افقی نشان می‌دهند.

موهای بلندتر: قرار دادن موهایتان در یک راستای عمودی، چهره شما را بلندتر نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا قد بلندتر به نظر برسید.

ایجاد اعتماد به نفس: گفتن آن آسان‌تر از انجام دادن است، اما یک فرد با اعتماد به نفس همیشه بزرگ‌تر از آنچه واقعاً هست به نظر می‌رسد.

در نهایت، برخلاف تمام آنچه در بالا گفتم، برخی از افراد هستند که شرایطی مانند تومور دارند که غده هیپوفیز آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که هورمون‌های رشد خاصی را کنترل می‌کند. آن‌ها اغلب رشد غیرقابل کنترلی را تجربه می‌کنند.

قبل از شروع تحقیق در مورد اینکه چگونه می‌توانید به خود یک تومور هیپوفیز بدهید، افرادی که بعد از بلوغ به این بیماری مبتلا می‌شوند، شاهد رشد مداوم دست‌ها و پاهایشان همراه با ضخیم شدن پوست، رشد بافت های نرم و افزایش اندازه اندام‌ها خواهند بود. شرایط خوشایندی نیست.

قد بلند همه چیز نیست

در پایان، کوتاه بودن هیچ اشکالی ندارد. برخی از قدرتمندترین مردان و زنان جهان کوتاه قد بوده‌اند. قدتان شما را به فرد بهتری تبدیل نمی‌کند، باعث جذابیت بیشتر یا کم جذابیت شما نمی‌شود، حداقل برای افرادی که مهم هستند. آنچه بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد این است که چگونه خود را فرافکنی می‌کنید. هرچه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، می‌توانید کاره‌ای بیشتری انجام دهید و این ربطی به قد شما ندارد.

از کسی که هستید نهایت استفاده را ببرید. مهم نیست که مردم در حال حاضر از نظر فیزیکی به شما نگاه می‌کنند، اگر بتوانید اثر مثبت خود را در تاریخ بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان