فواید ماساژ دست و نحوه انجام آن

غذاهای مفید و مضر برای سندرم تونل کارپال
12 شهریور 1402
تنگی کانال مچ دست
13 شهریور 1402
3.6
(10)

این روزها تحقیقات بسیاری مزایای ماساژدرمانی را نشان داده‌اند و این درمان به‌عنوان یکی از روش‌های مؤثر به‌خوبی ثابت شده است. ماساژ دست نیز از این قاعده مستثنی نیست. ماساژدادن دست‌ها احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند و می‌تواند به کاهش تنش عضلانی کمک کند و حتی درد را کاهش دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که انجام یک ماساژ حرفه‌ای دست فقط یک‌بار در هفته، و انجام ماساژ توسط خودتان یک‌بار در روز، ممکن است به کاهش درد مرتبط با بسیاری از بیماری‌ها، از جمله آرتریت، سندرم تونل کارپال و نوروپاتی کمک کند.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به فواید ماساژ دست می‌اندازیم، و اینکه چگونه می‌توانید دست‌های خود را هنگامی که به مراقبت بیشتری نیاز دارند، ماساژ دهید.

فواید ماساژ دست چیست؟

ماساژ دست باعث بهبود سلامت و تندرستی شما را از طرق مختلف می‌شود. طبق یک مطالعه در سال 2011، فواید ماساژ دست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش درد دست
 • کاهش اضطراب
 • بهبود خلق‌وخوی
 • بهبود خواب
 • افزایش قدرت

بر اساس مطالعه‌ای در سال 2018، ماساژ منظم دست ممکن است به کاهش فشارخون شما نیز کمک کند. با این حال، این مطالعه به طور خاص بر روی ماساژ دست تمرکز نکرده است.

مطالعه دیگری که در سال 2015 بر روی پرستاران بخش مراقبت‌های ویژه انجام شد، نشان داد که دریافت یک ماساژ عمومی، دو بار در هفته به طور قابل‌توجهی سطح استرس در این افراد را کاهش داد.

ماساژ برای چه بیماری‌هایی مفید است؟

بررسی در سال 2017 نشان داد که ماساژدرمانی ممکن است برای بهبود طیف وسیعی از شرایط پزشکی مفید باشد، از جمله:

 • سندرم‌های دارای درد، مانند آرتریت، سندرم تونل کارپال و فیبرومیالژیا
 • فشارخون بالا
 • بیماری‌های خودایمنی، مانند آسم و ام اس
 • اوتیسم
 • اچ‌آی‌وی
 • پارکینسون
 • زوال عقل

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به برخی از شرایط پزشکی خواهیم داشت که تحقیقات نشان داده‌اند ممکن است ماساژ دست برای آنها سودمند باشد.

آرتروز

آرتروز انگشتان دست می‌تواند دردناک و ناتوان کننده باشد. افراد مبتلا به آرتروز دست، 75 درصد قدرت کمتری در دستان خود نسبت به افراد عادی دارند. برای این دسته از افراد کارهای ساده‌ای مانند باز کردن در یک ظرف یا بلند کردن یک بطری شیر می‌تواند دلهره آور یا حتی غیرممکن باشد. ماساژ دست برای این دسته از افراد می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. مطالعه‌ای در سال 2011 نشان داد که شرکت‌کنندگان پس از گرفتن یک جلسه ماساژ حرفه‌ای در طول هفته و انجام ماساژ روزانه در خانه توسط خودشان، درد کمتری و قدرت گرفتن بیشتری پیدا کردند.

همین مطالعه همچنین نشان داد که شرکت‌کنندگان در ماساژدرمانی در پایان این مطالعه چهارهفته‌ای، اضطراب و افسردگی کمتر و خواب باکیفیت بهتری گزارش کردند.

مطالعه دیگری در سال 2014 نیز نشان داد که استفاده از مسکن‌های موضعی پس از ماساژ دست باعث افزایش بیشتر قدرت و کاهش افسردگی و اختلالات خواب می‌شود.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال باعث درد، بی‌حسی و ضعف در مچ دست می‌شود. به گفته کالج روماتولوژی آمریکا، این عارضه یک اختلال عصبی بسیار شایع است که بیش از 10 میلیون آمریکایی را تحت‌تأثیر قرار داده است.

پژوهشی مرتبط با این سندروم در سال 2016 گزارش داد که ماساژدرمانی ممکن است به کاهش درد تونل کارپال کمک کند. این بررسی نشان داد که افراد مبتلا به سندرم تونل کارپال که به طور منظم ماساژ دست انجام می‌دادند، سطوح پایین‌تری از درد، اضطراب، افسردگی و همچنین بهبود قدرت گرفتن را گزارش کردند.

در یک مطالعه دیگر، شرکت‌کنندگان مبتلا به سندرم تونل کارپال دو ماساژ 30 دقیقه‌ای به مدت شش هفته دریافت کردند. در این پژوهش در هفته دوم، تغییر قابل‌توجهی در شدت علائم و عملکرد دست این شرکت‌کنندگان به وجود آمد. در این مطالعه، تمرکز ماساژ دست بر نقاط ماشه‌ای (نقاطی برجسته که داخل گره‌های عضلانی به وجود می‌آیند و اعمال فشار بر روی آنها، باعث ایجاد درد در سایر نقاط بدن می‌شود) دست بود.

ماساژ برای تسکین درد تونل کارپال بر روی مچ دست تمرکز می‌کند، اما ممکن است بازو، شانه، گردن و دست نیز ماساژ داده شود. طبق گفته انجمن ماساژدرمانی آمریکا، این نوع ماساژ بسته به علائم فرد می‌تواند متفاوت باشد.

نوروپاتی

نوروپاتی آسیب عصبی است که می‌تواند باعث درد در دست‌وپا شود. این عارضه همچنین می‌تواند باعث بی حسی، سوزن‌سوزن شدن و سایر احساسات غیر طبیعی شود. ماساژدرمانی ممکن است با بهبود و افزایش گردش خون به اندام‌ها کمک کند.

دیابت یکی از علل شایع نوروپاتی محیطی است. یکی دیگر از علل شایع این عارضه، انجام شیمی‌درمانی برای انواع سرطان‌ها است. داروهای شیمی‌درمانی می‌توانند باعث آسیب عصبی در دست‌ها و پاها شوند.

مطالعه‌ای در سال 2016 بر روی افرادی که تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته بودند، گزارش داد که پس از یک جلسه ماساژ، 50 درصد از شرکت‌کنندگان بهبود علائم را گزارش کردند. این مطالعه همچنین گزارش داد که پس از  10 هفته انجام ماساژ، ضعف بدنی در شرکت‌کنندگان به میزان قابل‌توجهی بهبود یافت.

مطالعه‌ای در سال 2017 بر روی افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی که ماساژ با روغن‌های گیاهی انجام داده بودند، متمرکز بود. شرکت‌کنندگان در این پژوهش، سه بار در هفته و به مدت چهار هفته ماساژ دریافت کردند. پس از پایان مداخلات، درد آنها به طور قابل‌توجهی کاهش و نمرات کیفیت زندگی آنها تا حد زیادی بهبود یافت.

روماتیسم مفصلی

مطالعه‌ای در سال 2013، ماساژ با اعمال فشار متوسط و فشار سبک در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید را با هم مقایسه کرد. این مطالعه بر روی اندام فوقانی متمرکز بود. پس از یک ماه ماساژدرمانی هفتگی و ماساژ روزانه توسط خود فرد، گروه ماساژ با فشار متوسط بهبود بیشتری در درد، قدرت گرفتن و دامنه حرکتی داشتند.

البته انجمن ماساژدرمانی آمریکا، توصیه می‌کند که بهتر است از انجام ماساژ بر روی مفاصلی که دارای درد روماتیسم هستند  خودداری شود.

چگونه دستان خود را ماساژ دهید؟

برای ماساژ دست در منزل به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. می‌توانید ماساژ را با یا بدون استفاده از روغن یا لوسیون انجام دهید.

برای به دست آوردن بیشترین فواید ماساژ دست، بهتر است آن را هر روز به مدت حداقل 15 دقیقه انجام دهید. سعی کنید به جای فشار سبک از فشار متوسط استفاده کنید، به‌خصوص اگر دست درد دارید.

انجام ماساژ دست قبل از خواب ممکن است کیفیت خواب شما را بهبود بخشد. اما ماساژ در هر زمانی از روز می‌تواند آرامش‌بخش و مفید باشد.

سعی کنید قبل از شروع ماساژ، اندکی دست‌ها و بازوهای خود را به‌وسیله کیسه آب گرم یا حوله داغ، گرم کنید. سپس، مراحل زیر را انجام دهید:

 • در یک موقعیت راحت بنشینید. برای اعمال فشار متوسط، بهتر است یک دست خود را روی میز قرار دهید در حالی که از دست دیگر خود برای انجام حرکات ماساژ استفاده می‌کنید.
 • از کف دست مخالف برای نوازش ساعد خود از مچ تا آرنج در هر دو طرف پشت و رو استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید این نوازش را تا شانه خود ادامه دهید. این کار را حداقل سه بار در دو طرف ساعد خود انجام دهید. هدف از انجام این حرکت این است که عضلات خود را گرم کنید.
 • از کف دست مخالف برای نوازش مچ تا نوک انگشتان در هر دو طرف پشت و روی دست خود استفاده کنید. این کار را حداقل سه بار انجام دهید و از اعمال فشار متوسط استفاده کنید.
 • دست خود را مشت کنید به‌طوری‌که انگشت شستتان در زیر ساعد قرار گیرد. در همین حالت به‌آرامی شروع به جمع کردن پوست خود با دو انگشت کنید. (مانند مواقعی که می‌خواهید با فشار اندکی از خودتان نیشگون بگیرید) این حرکت را از مچ شروع کنید و به‌آرامی تا آرنج ادامه دهید و دوباره به پایین برگردید. این کار را در دو طرف ساعد حداقل سه بار با فشار متوسط انجام دهید.
چگونه دستان خود را ماساژ دهید؟
 • از انگشت شست دست مخالف برای فشار دادن به صورت دایره‌ای استفاده کنید و به‌آرامی این حرکت دایره‌وار را به سمت بالا حرکت دهید. این کار را در دو طرف بازو و دست خود حداقل سه بار با فشار متوسط انجام دهید.
 • 5.انگشت شست دست مخالف را به صورت دایره‌ای با فشار متوسط بر پشت دست و سپس کف دست بچرخانید. ناحیه بین انگشت شست و سبابه را نیز به همین روش ماساژ دهید.
چگونه دستان خود را ماساژ دهید؟
 • فشاری را با انگشت شست و اشاره خود در دو طرف هر انگشت اعمال کنید.
چگونه دستان خود را ماساژ دهید؟

بسته به شرایط شما، پزشک، فیزیوتراپ یا ماساژ درمانگر ممکن است تکنیک‌های ماساژ خاصی را پیشنهاد کند. اگر درد شدید دارید، با پزشک خود درباره شروع ماساژ مشورت کنید.

نکاتی برای گرفتن یک ماساژ حرفه‌ای دست

ماساژ حرفه‌ای دست می‌تواند مزایای بیشتری را به همراه داشته باشد، به‌خصوص اگر شرایطی دارید که نشان داده شده است گرفتن ماساژ به شما کمک می‌کند.

برای پیدا کردن یک ماساژ درمانگر حرفه‌ای معتبر که برای شما مناسب است، می‌توانید:

از پزشک خود بخواهید که یک ماساژ درمانگر را برای نوع بیماری شما توصیه کند.

خدمات مکان‌یاب انجمن‌های ماساژدرمانی را بررسی کنید. احتمالاً حداقل چند درمانگر در منطقه خود پیدا خواهید کرد. به دنبال فردی باشید که در ماساژ دست تجربه داشته باشد.

اگر برای بیماری خاصی تحت درمان قرار می‌گیرید، انجمن متخصصانی که آن عارضه را درمان می‌کنند نیز ممکن است بتوانند شما را به مراکز ماساژدرمانی معرفی کنند.

هنگامی که یک ماساژ دست حرفه‌ای دارید، حتماً از درمانگر خود بخواهید تا به شما نشان دهد که چگونه می‌توانید این ماساژ را خودتان به‌صورت روزانه در منزل انجام دهید.

کلام آخر

شواهد علمی نشان داده‌اند که ماساژ منظم دست ممکن است به کاهش درد، افزایش قدرت دست و کاهش احساس استرس و اضطراب کمک کند. ماساژ دست می‌تواند مکمل درمان برای بیماری‌هایی مانند آرتروز، سندرم تونل کارپال، نوروپاتی و سایر شرایط پزشکی باشد.

ماساژ دست حرفه‌ای یک سرمایه گذاری خوب برای سلامت کلی شما است. یک برنامه روزانه ماساژ توسط خودتان، می‌تواند مزایای طولانی مدتی برای شما به همراه داشته باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان