علل لرزش دست (روش درمان رعشه و لرزش دست‌)

رگ به رگ شدن پا (پیشگیری و درمان)
رگ به رگ شدن پا (پیشگیری و درمان)
14 اسفند 1402
درد ساق پا (روش درمان سریع)
درد ساق پا (روش درمان سریع)
20 اسفند 1402
علل لرزش دست (روش درمان رعشه و لرزش دست‌)
2.5
(2)

لرزش، انقباضات غیر ارادی ماهیچه‌ای است که باعث لرزش اعضای بدن می‌شود. لرزش دست شایع است و علل لرزش دست اغلب به دلیل استرس یا خستگی است. آن‌ها همچنین ممکن است چندین وضعیت سلامتی را نشان دهند. برای برخی افراد لرزش دست‌ها ممکن است یک ناراحتی جزئی باشد. برای دیگران، این علامت ممکن است منجر به مشکل در استفاده از دست‌ها برای کارهای روزمره شود.

این مقاله تشریح می‌کند که لرزش چیست، برخی از علل بالقوه لرزش دست‌ها را بیان می‌کند و می‌پرسد که آیا این لرزش شایع است یا خیر. ما همچنین نکاتی را در مورد نحوه جلوگیری از لرزش دست‌ها ارائه می‌دهیم و در مورد برخی از گزینه‌های درمانی موجود صحبت می‌کنیم.

فهرست مطالب

لرزش چیست؟

لرزش انقباضات غیر ارادی و ریتمیک ماهیچه‌ای است که باعث می‌شود بخشی از بدن در حال لرزش به نظر برسد. همه افراد هنگام حرکت یا حفظ یک وضعیت خاص دچار لرزش خفیف می‌شوند. آن‌ها اغلب آنقدر کوچک هستند که شخص آن‌ها را نمی‌بیند یا متوجه آن‌ها نمی‌شود. لرزش دست ممکن است زمانی که فرد دست‌های خود را مستقیماً جلوی بدنش می‌گیرد یا زمانی که استرس یا مضطرب است، بیشتر قابل توجه باشد. لرزش بیشتر دست‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این حال، می‌تواند در سایر قسمت‌های بدن نیز رخ دهد، مانند:

سر

بازوها

پاها

بالاتنه

جعبه صدا (حنجره) که ممکن است باعث لرزش صدا شود

انواع مختلفی از لرزش وجود دارد. با این حال، اکثر آن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

لرزش در حالت استراحت: این لرزش زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه‌ها شل هستند، از جمله زمانی که دست‌ها روی پاها قرار می‌گیرند.

لرزش عملی: این لرزش زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه‌ها به دلیل حرکت ارادی منقبض می‌شوند. اکثر رعشه‌ها، لرزش‌های عملی هستند.

گاهی اوقات، لرزش می‌تواند نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای سلامتی باشد، به خصوص اگر مداوم یا بسیار واضح باشد.

انواع لرزش دست

آیا لرزش غیرقابل کنترلی را در دستان خود تجربه می‌کنید؟ این حالت که به لرزش دست معروف است، تظاهرات مختلفی دارد. ما در مورد رایج‌ترین آن‌ها – لرزش در حال استراحت، لرزش عملی و لرزش از قصد – صحبت خواهیم کرد و ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

لرزش در حالت استراحت

لرزش در حالت استراحت در حالی که دست‌ها در حالت استراحت هستند یا در وضعیت عدم حرکت ظاهر می‌شوند. لرزش دست می‌تواند به طور ناگهانی ایجاد شود و باعث انقباضات عضلانی مکرر در دست شود.

لرزش در حالت عمل

لرزش‌های عملی حرکات لرزانی هستند که معمولاً به دلیل خستگی عضلانی هنگام انجام یک کار مانند نوشتن یا استفاده از ظروف می‌باشند. با این حال، اگر همان کار را به طور مکرر انجام دهید، لرزش اکشن را تجربه نخواهید کرد.

لرزش‌های از قصد

لرزش‌های قصدی فقط در هنگام تلاش برای انجام یک کار ظاهر می‌شوند و معمولاً با تلاش برای تکمیل آن بدتر می‌شوند. آن‌ها از خفیف تا شدید متغیر هستند و در درجه اول بر فعالیت‌هایی که نیاز به دست‌های ثابت و دقت دارند تأثیر می‌گذارند.

لرزش دست می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، اما صرف نظر از شدت، درک این موضوع رایج و ویژگی‌های آن‌ها می‌تواند به تشخیص و درمان بهتر منجر شود.

چه چیزی باعث لرزش دست می‌شود

درک علل اساسی لرزش دست در ایجاد یک رویکرد مدیریت مؤثر بسیار مهم است. ما در مورد عوامل مختلفی که در ایجاد لرزش دست نقش دارند، مانند شرایط عصبی، لرزش اساسی، بیماری پارکینسون و عوارض جانبی دارو، به بررسی خواهیم پرداخت. لرزش می‌تواند طبیعی یا در نتیجه اختلالات عصبی، سایر مشکلات سلامتی یا مصرف دارو باشد. در زیر برخی از دلایلی که اغلب با آن مواجه می‌شوند آورده شده است:

لرزش فیزیولوژیکی تقویت شده

این رایج‌ترین و قابل تشخیص‌ترین نوع لرزش است که معمولاً در دست‌ها ظاهر می‌شود. این می‌تواند ناشی از:

اضطراب

فشار

خستگی

کمبود خواب

این نوع لرزش معمولاً نیازی به مداخله پزشکی ندارد.

شرایط عصبی

اختلال در عملکرد عصبی نیز منجر به لرزش دست می‌شود. عوامل مختلفی می‌توانند در این امر نقش داشته باشند، از جمله:

مولتیپل اسکلروزیس (MS): این بیماری دژنراتیو است و سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث تأخیر در انتقال پیام توسط اعصاب می‌شود. این می‌تواند منجر به لرزش دست شود.

آسیب مغزی تروماتیک: آسیب به مغز می‌تواند عملکرد عصبی را مختل کند و بر نحوه عملکرد پاسخ‌های حرکتی در بدن تأثیر بگذارد. آسیب‌های خاص به برخی از نواحی مغز می‌تواند باعث لرزش شود.

سکته مغزی: پس از سکته مغزی، لرزش شدید دست می‌تواند بر اساس ناحیه آسیب دیده مغز رخ دهد که به طور قابل توجهی بر وظایف روزانه و کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد. توانبخشی سکته مغزی نقش مهمی در مدیریت لرزش از طریق مداخلات، تمرینات و استراتژی‌های هدفمند، ارتقای بهبود عملکرد حرکتی و افزایش استقلال عملکردی دارد.

تمرینات لرزش دست برای بیماری پارکینسون

تمرینات دست و مچ برای لرزش دست

در اینجا چند تمرین آسان برای دست و مچ آورده شده است که می‌تواند به شما در کاهش لرزش دست کمک کند. یک توپ استرس را به مدت دو تا 15 ثانیه فشار دهید و این کار را روزانه 15 بار روی هر دست تکرار کنید.

چرخش مچ دست با حرکات آهسته و دایره‌ای در فواصل منظم در طول روز به جلوگیری از تجمع مایع سینوویال و کاهش لرزش کمک می‌کند.

فعالیت‌های زیر برخی از تمرینات رایج دست برای پارکینسون است.

یک توپ نرم را با نگه داشتن آن در وسط کف دست خود فشار دهید، آن را به مدت ده ثانیه محکم بگیرید و مرتباً آن را تکرار کنید.

مشت خود را چندین بار در فواصل زمانی معین در طول روز ببندید و باز کنید

ضربه زدن به انگشت اشاره با انگشت شست بالایی در فواصل منظم در طول روز

انگشتان خود را به سمت پایین خم کنید و سعی کنید کف دست خود را لمس کنید.

فیزیوتراپی برای لرزش دست

فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش شدت لرزش کمک کند. می‌تواند با حرفه‌ای تسکین دهد

در هر مراقبت و یک رژیم ورزشی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده. بعضی از آن‌ها هستند:

بالا بردن شانه‌ها

این تمرین به افزایش دفعات فعالیت بین مغز و بازوها کمک می‌کند. این ورزش تعامل زنجیره سیناپسی را تقویت می‌کند، حرکت ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد که می‌تواند به کاهش لرزش کمک کند.

تمرینات خم کننده دو سر بازو

تمرینات خم کننده دو سر بازو با راهنمایی مناسب فیزیوتراپیست می‌تواند به عضله سازی در بازو کمک کند که می‌تواند به افزایش ثبات حرکات دست و کاهش لرزش کمک کند.

آب درمانی

آب درمانی همچنین می‌تواند یک روش مفید برای مقابله با لرزش و برای افرادی با تحرک کمتر باشد. شناوری در آب حرکات ملایم را تسهیل می‌کند که به تدریج در طول زمان افزایش می‌یابد.

بر لرزش دست غلبه کنید و برای کنترل بهتر گام‌های عملی بردارید

کنترل لرزش دست را دوباره به دست آورید، تمرینات هدفمند را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا ثبات و کیفیت زندگی را بهبود ببخشید.

دلایل لرزش دست‌ها چیست؟

لرزش می‌تواند طبیعی باشد یا می‌تواند ناشی از شرایط عصبی، سایر مشکلات سلامتی یا استفاده از دارو باشد. در زیر برخی از علل بالقوه لرزش دست آورده شده است.

افزایش لرزش فیزیولوژیک

لرزش فیزیولوژیک تقویت شده (EPT) شاید شایع‌ترین لرزش وضعیتی باشد. معمولاً دست‌ها و انگشتان دو طرف بدن را درگیر می‌کند. موارد زیر ممکن است لرزش فیزیولوژیک تقویت شده را در برخی افراد بدتر کند:

فشار

اضطراب

خستگی

کمبود خواب

مصرف بیش از حد کافئین

ورزش شدید

تیروئید پرکار

لرزش فیزیولوژیکی تقویت شده نیازی به درمان پزشکی ندارد، مگر زمانی که فرد برای کار یا سایر فعالیت‌های خود به هماهنگی عضلات ظریف نیاز دارد.

شرایط عصبی

لرزش به دلیل وجود مشکل در بخش‌های عمیق مغز که حرکت را کنترل می‌کند، عموماً منبع قابل اعتمادی است. برخی از بیماری‌های عصبی که می‌توانند باعث لرزش دست شوند عبارت‌اند از:

مولتیپل اسکلروزیس (MS): بسیاری از افراد مبتلا به ام اس درجاتی از لرزش را تجربه می‌کنند. این اغلب زمانی ایجاد می‌شود که بیماری به مناطقی در مسیرهای سیستم عصبی مرکزی که حرکت را کنترل می‌کند آسیب می‌رساند.

بیماری پارکینسون (PD): حدود 75٪ از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون دارای رعشه هستند، چه در حال استراحت، چه در عمل یا هر دو. لرزش معمولاً از یک طرف بدن شروع می‌شود و ممکن است به طرف مقابل نیز سرایت کند. لرزش ممکن است در طول دوره‌های استرس یا احساسات شدید بیشتر شود.

سکته مغزی: پس از سکته مغزی، فرد می‌تواند لرزش‌های مختلفی را بسته به ناحیه آسیب دیده به منبع مورد اعتماد نشان دهد. آسیب به عقده‌های قاعده‌ای باعث ایجاد لرزش در حالت استراحت در فرد می‌شود، در حالی که آسیب به مخچه باعث لرزش قصدی می‌شود.

آسیب مغزی تروماتیک (TBI): لرزش ناشی از آسیب مغزی تروماتیک را لرزش پس از سانحه (PTT) می‌نامند. یک مطالعه سال 2020 نشان داد که لرزش پس از سانحه در نتیجه آسیب به نواحی خاص مغز مسئول حرکت اتفاق می‌افتد. این لرزش‌ها غیر معمول هستند.

دیستونی: یک مطالعه در سال 2021 بیان کرد که دیستونی و لرزش ارتباط نزدیکی دارند. لرزش‌هایی که در افراد مبتلا به دیستونی رخ می‌دهد یا تند و ناگهانی و نامنظم، منظم و موج مانند یا مختلط است. انواع مختلط معمولاً روی دست‌ها تأثیر می‌گذارد.

تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن، یوگای ملایم و درگیر شدن در فعالیت‌های آگاهانه می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند و بر کاهش لرزش تأثیر مثبت بگذارند. داروهایی که پزشکان پس از تشخیص برای لرزش تجویز می‌کنند نیز می‌تواند شدت لرزش دست را کاهش دهد.

لرزش‌های اساسی

لرزش اساسی اغلب با لرزش پارکینسون اشتباه گرفته می‌شود. در زیر چندین تمایز کلیدی بین این دو ذکر شده است.

زمان لرزش

در حالی که لرزش اساسی هنگام استفاده از دست‌ها رخ می‌دهد، لرزش پارکینسون زمانی اتفاق می‌افتد که پهلو به دست‌هایتان استراحت دهد.

شرایط مرتبط

لرزش اساسی مشکلات سلامتی قابل توجهی ایجاد نمی‌کند، در حالی که پارکینسون منجر به حرکت آهسته، حالت‌های خمیده و راه رفتن غیرعادی می‌شود.

سایر شرایط سلامتی

شرایط بهداشتی زیر نیز می‌تواند باعث لرزش دست‌ها شود:

سوء استفاده یا ترک الکل

مسمومیت با جیوه

پرکاری تیروئید

نارسایی کبد یا کلیه

استرس، اضطراب یا خستگی

شرایط روانپزشکی، مانند اختلال استرس پس از سانحه

اختلالات دژنراتیو ارثی، مانند آتاکسی ارثی یا سندرم X شکننده

داروها

برخی داروها نیز می‌توانند باعث لرزش دست شوند. مثال‌ها شامل:

برخی از داروهای آسم

داروهایی برای شرایط روانپزشکی، مانند داروهای ضد افسردگی خاص و تثبیت کننده‌های خلق و خو

داروهای تشنج مانند والپروات (Depakene) و والپروئیک اسید (Depakote)

داروهای ضد آریتمی مانند پروکائین آمید

داروهای سرطان

داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند، مانند سیکلوسپورین

کورتیکواستروئیدها

داروهای ضد ویروسی خاص

آنتی بیوتیک های خاص

آمفتامین

آیا لرزش دست طبیعی است؟

لرزش دست‌ها طبیعی است. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فردی احساس استرس یا اضطراب داشته باشد یا خواب کافی نداشته باشد.

لرزش خفیف دست که بر زندگی روزمره فرد تأثیر نمی‌گذارد معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر فردی لرزش شدید یا مداوم دست را تجربه می‌کند که در فعالیت‌های روزانه او اختلال ایجاد می‌کند، باید برای تعیین علت به پزشک مراجعه کند.

چگونه می‌توان از لرزش دست‌ها جلوگیری کرد؟

در زیر روش‌هایی وجود دارد که افراد ممکن است بتوانند از آن‌ها برای جلوگیری از لرزش دستان خود استفاده کنند.

تغییرات سبک زندگی: تغییرات سبک زندگی زیر ممکن است به کاهش لرزش دست در افراد مبتلا به لرزش فیزیولوژیک کمک کند:

اجتناب از ورزش شدید

اجتناب از مصرف زیاد الکل

اجتناب از محرک‌ها، مانند کافئین و آمفتامین‌ها

درمان بیماری‌های زمینه‌ای: لرزش دست که به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند پرکاری تیروئید یا ترک الکل رخ می‌دهد، معمولاً پس از درمان مناسب بهبود می‌یابد.

تکنیک‌های روان‌شناختی: افرادی که به دلیل اضطراب یا حملات پانیک دچار لرزش می‌شوند، ممکن است از تمرین تکنیک‌های آرام‌سازی، مانند تمرکز حواس و تمرین‌های تنفسی سود ببرند.

تعویض دارو: فردی که در حین مصرف دارو دچار لرزش می‌شود باید عوارض جانبی را به پزشک خود گزارش دهد. پزشک ممکن است بتواند دوز دارو را تنظیم کند یا فرد را به داروی دیگری تغییر دهد.

فیزیوتراپی: یک فیزیوتراپیست می‌تواند به افراد تمریناتی را برای بهبود موارد زیر آموزش دهد:

کنترل، عملکرد و قدرت عضلات

هماهنگی

تعادل

کاردرمانی: یک کار درمانگر می‌تواند به افرادی که دچار لرزش هستند کمک کند تا به فعالیت‌های معمول روزانه خود ادامه دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هرکسی که به طور ناگهانی در دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن خود دچار لرزش شود باید برای تشخیص به پزشک مراجعه کند. پزشک باید علل جدی‌تری را رد کند که برخی از آن‌ها ممکن است نیاز به درمان فوری پزشکی داشته باشند.

افراد مبتلا به لرزش موجود در صورت تشدید لرزش یا تداخل در زندگی روزمره آن‌ها باید به پزشک مراجعه کنند.

چگونه یک فرد می‌تواند از لرزش دست خود جلوگیری کند؟

بیشتر انواع لرزش غیر قابل درمان هستند. با این حال، گزینه‌های درمانی منبع مورد اعتماد برای کمک به فرد در مدیریت علائم در دسترس هستند.

داروها

پزشکان ممکن است داروهایی را برای کمک به کاهش دفعات و شدت لرزش تجویز کنند. گزینه‌های درمانی احتمالی عبارت‌اند از:

بتا بلوکرها مانند پروپرانولول

داروهای اضطراب

داروهای ضد تشنج مانند پریمیدون

پزشکان همچنین ممکن است داروهای خاص بیماری را برای افراد مبتلا به لرزش مربوط به شرایط خاص مانند PD و MS تجویز کنند. اگر پزشکان نتوانند علت لرزش را تعیین کنند، ممکن است برای کمک به آرام کردن حرکات غیر ارادی عضلانی، داروهای آرام بخش تجویز کنند.

بوتاکس

بوتاکس یک نوروتوکسین است که باعث فلج موضعی می‌شود. تزریق بوتاکس ممکن است در درمان لرزش صدا و سر مفید باشد. با این حال، تزریق بوتاکس برای لرزش دست می‌تواند منجر به ضعف در انگشتان شود.

عمل جراحی

در موارد شدید که دارو و سایر درمان‌ها بی اثر هستند، گزینه‌های جراحی مانند تحریک عمقی مغز (DBS) یا فرسایش فرکانس رادیویی ممکن است توصیه شود.

در جراحی DBS، پزشک یک ژنراتور کوچک را زیر پوست در قسمت بالای قفسه سینه قرار می‌دهد. ژنراتور سیگنال‌های الکتریکی را به الکترودهای کاشته شده در تالاموس می‌فرستد که بخشی از مغز است که برخی از حرکات غیرارادی را هماهنگ و کنترل می‌کند.

فرسایش با فرکانس رادیویی شامل استفاده از جریان الکتریکی برای گرم کردن بافت عصبی به منظور مختل کردن توانایی آن در ارسال سیگنال برای چندین ماه است.

سؤالات متداول

در زیر چند سؤال متداول در مورد لرزش دست وجود دارد.

لرزش دست نشانه چیست؟

لرزش دست می‌تواند نشانه‌ای از بیماری پارکینسون (PD)، ام اس (MS) یا دیستونی باشد. آن‌ها همچنین می‌توانند به دنبال سکته مغزی یا آسیب مغزی رخ دهند.

با این حال، لرزش اساسی یکی از شایع‌ترین علل قابل اعتماد لرزش دست است و می‌تواند بدون هیچ علامت عصبی دیگری رخ دهد.

آیا فرد باید نگران لرزش دست‌ها باشد؟

طبیعی است که گاهی اوقات یک لرزش خفیف داشته باشید. با این حال، اگر لرزش دستش به مرور زمان بدتر شد یا شروع به تأثیر بر فعالیت‌های روزانه کرد، باید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کند.

کمبود چه موارد غذایی باعث لرزش دست‌ها می‌شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین B12، B-6 یا B-1 برای مقابله با لرزش دست ضروری است. این ویتامین‌ها را می‌توان از طریق مکمل‌ها، داروها یا غذاهای روزمره (تخم مرغ، شیر، غلات، محصولات حیوانی) به دست آورد.

محققان دریافته‌اند که کمبود ویتامین B-12 در نوجوانان می‌تواند باعث لرزش دست یا لرزش دست‌ها شود.

برای اکثر افراد طبیعی است که هنگام حرکت یا حفظ یک وضعیت خاص، لرزش خفیفی را در دست‌ها یا سایر اعضای بدن خود تجربه کنند. عوامل خاصی می‌توانند لرزش را بیشتر محسوس کنند، از جمله استرس یا اضطراب، مصرف کافئین و کمبود خواب.

در برخی موارد، لرزش شدید یا مداوم ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای یا یک عارضه جانبی یک داروی خاص باشد. هر فردی که به طور ناگهانی دچار لرزش می‌شود باید در اسرع وقت برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کند.

چگونه لرزش دست را رفع می‌کنید؟

لرزش دست می‌تواند ناشی از شرایطی مانند پارکینسون، مولتیپل اسکلروزیس یا آسیب مغزی باشد. متخصصان حرکات اصلاحی تمرینات دست و مچ را برای مقابله با این وضعیت توصیه می‌کنند. علاوه بر این، فیزیوتراپی، آب درمانی، تمرینات حرکت اصلاحی و طب سوزنی را برای درمان مؤثر لرزش دست ارائه می‌دهد.

بهترین ورزش برای لرزش چیست؟

لرزش انقباضات غیرارادی و ریتمیک ماهیچه‌ای است که ممکن است در اثر استرس یا شرایط پزشکی شدید باشد. متخصصان ورزش‌های دست و مچ را برای مقابله با این لرزش‌ها توصیه می‌کنند. بهترین تمرینات برای این بیماری عبارت‌اند از چرخش مچ دست، بالا بردن شانه‌ها، تمرینات خم کردن دو سر بازو و یوگا.

آیا لرزش دست‌ها قابل رفع است؟

در حالی که هیچ درمان دائمی وجود ندارد، لرزش دست‌ها یا لرزش را می‌توان با تمرینات دست و مچ دست، دارو، تکنیک‌های آرام سازی، آب درمانی و تغییرات کلی سبک زندگی کنترل کرد.

چگونه می‌توان از لرزش دست‌ها جلوگیری کرد؟

تکنیک‌های آرام‌سازی را امتحان کنید، از محرک‌هایی مانند کافئین اجتناب کنید، ورزش‌های دستی انجام دهید، مکمل‌های دارویی را در نظر بگیرید، از وسایل کمکی استفاده کنید و استرس را مدیریت کنید تا لرزش دست را به حداقل برسانید. برای مشاوره شخصی با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان