علت به وجود آمدن درد لگن

علائم، دلایل و عوارض کمبود ویتامین B1
28 خرداد 1402
علت خواب‌رفتن دست
29 خرداد 1402
5
(2)

درد لگن اصطلاح کلی برای درد احساس شده در داخل یا اطراف مفصل ران است و همیشه در خود لگن احساس نمی‌شود، بلکه ممکن است در کشاله ران یا خودِ ران نیز احساس شود.

علت درد لگن چیست؟

صدمات یا شرایط خاصی می‌تواند باعث درد لگن شود که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی می‌نماییم.

التهاب تاندون

شایع‌ترین علت درد حاد لگن، التهاب تاندون‌ها یا تاندونیت است. این موضوع اغلب به دلیل فعالیت بیش از حد اتفاق می‌افتد. این وضعیت می‌تواند بسیار دردناک باشد، اما معمولاً در عرض چند روز بهبود می‌یابد.

آرتروز

شایع‌ترین علت درد طولانی‌مدت مفصل ران آرتریت است. آرتریت می‌تواند باعث درد، سفت‌شدن و حساس شدن مفاصل و مشکل در راه‌رفتن شود. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد:

استئوآرتریت (OA) که می‌تواند در نتیجه ساییدگی غضروفی که مفاصل را احاطه کرده است اتفاق بی افتد و ناشی از افزایش سن است.

آرتریت عفونی به دلیل عفونت در مفصل است که باعث تخریب غضروف می‌شود.

آرتریت روماتوئید (RA) که به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به مفاصل است. این نوع آرتریت ممکن است در نهایت غضروف و استخوان‌های مفصلی را از بین ببرد.

استئوآرتریت بسیار شایع‌تر از آرتریت روماتوئید است.

بورسیت تروکانتریک

یکی دیگر از علل احتمالی درد لگن بورسیت تروکانتریک است. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که بورسا که کیسه‌ای پر از مایع در نزدیکی مفصل ران است، ملتهب می‌شود.

برخی از عواملی که می‌توانند باعث بورسیت تروکانتریک شوند عبارت‌اند از: آسیب مفصل ران، استفاده بیش از حد از مفاصل یا اختلال در پاسچر بدن.

شکستگی لگن

شکستگی لگن در افراد مسن و در افرادی که به پوکی‌استخوان مبتلا هستند، شایع است که به دلیل سن، یا عوامل دیگر مرتبط با ضعیف‌شدن استخوان‌ها ایجاد می‌شود.

شکستگی لگن باعث درد شدید و ناگهانی لگن می‌شود و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. عوارضی وجود دارد که می‌تواند در اثر شکستگی لگن ایجاد شود، مانند لخته‌شدن خون در ساق پا.

شکستگی لگن معمولاً نیاز به جراحی دارد تا اصلاح شود و به‌احتمال زیاد بعد از عمل و برای بهبودی کامل نیاز به فیزیوتراپی وجود دارد.

علل دیگر درد لگن

شرایط دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث درد لگن شود و کمر شایع هستند. این شرایط عبارت‌اند از: سندروم گیرکردن استخوان ران (اسنپینگ هیپ) و استئونکروز یا نکروز استخوان ران.

سندرم ران صدادار (اسنپینگ هیپ)

سندرم هیپ صدادار که بیشتر در رقصندگان یا ورزشکاران رخ می‌دهد و با صدای کوبیدن یا احساس تق‌تق در لگن مشخص می‌شود.

مثلاً هنگام راه‌رفتن یا بلندشدن از روی صندلی، این لق زدن ممکن است رخ دهد. این وضعیت معمولاً بدون درد است، اما در برخی موارد می‌تواند باعث درد شود.

کوبیدن لگن همراه با درد معمولاً نشانه پارگی غضروف یا وجود قطعاتی از اجزای استخوانی در لگن است.

استئونکروز

استئونکروز یا نکروز آواسکولار زمانی اتفاق می‌افتد که خون به طور موقت یا دائم به استخوان‌ها نمی‌رسد. این موضوع می‌تواند منجر به ازبین‌رفتن استخوان نگهدارنده شود.

در این شرایط، غضروف که در ابتدا حالت طبیعی دارد با پیشرفت بیماری، فرومی‌ریزد. در نهایت ممکن است استخوان‌ها بشکنند یا مچاله شوند. البته هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث استئونکروز می‌شود.

آسیب مفاصل، استفاده زیاد از داروهای استروئیدی یا الکل و درمان‌های سرطان ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای این وضعیت قرار دهد. اما در بسیاری از موارد علت آن هرگز مشخص نمی‌شود.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت‌های اورژانسی برای درد لگن باشیم؟

اگر دردی در لگن دارید که بیش از چند روز است طول کشیده باید با یک پزشک مشورت کنید. پزشک می‌تواند برنامه‌ای برای مدیریت درد و درمان بیماری به شما ارائه دهد.

همچنین اگر مفصل ران شما تغییر شکل داده یا متورم است یا اگر درد شدید دارید، فوراً از یک پزشک کمک بگیرید.

مراقبت فوری پزشکی برای درد لگن همراه با هر یک از موارد زیر ضروری است:

درد لگن چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای دردی که می‌تواند مربوط به شرایطی مانند آرتریت باشد، پزشک از شما سؤالات مختلفی می‌پرسد، از جمله:

آیا درد در ساعاتی از روز بدتر است؟

آیا بر توانایی شما در راه‌رفتن تأثیر می‌گذارد؟

اولین‌بار چه زمانی علائم شما ظاهر شده است؟

ممکن است لازم باشد اندکی راه بروید تا پزشک مفصل شما را در حال حرکت مشاهده کند. او حرکات لگن را اندازه‌گیری می‌کند و این حرکات را از لحاظ طبیعی یا غیرطبیعی بودن بررسی می‌کند.

برای تشخیص آرتریت، پزشک ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری را نیز تجویز کند. آزمایش‌های دیگری مانند نمونه‌برداری از خون، ادرار و مایع مفصلی نیز ممکن است احتیاج شود. آزمایش‌های تصویربرداری معمولاً شامل موارد زیر است:

اشعه ایکس

سی‌تی‌اسکن

اسکن‌های ام‌آرآی

سونوگرافی‌ها

آزمایش‌های تصویربرداری، نمای دقیق استخوان‌ها، غضروف‌ها و سایر بافت‌ها را به پزشک ارائه می‌دهند.

گزینه‌های درمانی برای درد لگن چیست؟

درمان درد لگن به علت آن بستگی دارد. برای دردهای ناشی از فعالیت‌های ورزشی، معمولاً استراحت کافی است تا درد لگن التیام یابد. این نوع درد اغلب در عرض چند روز از بین می‌رود.

اگر آرتریت دارید، پزشک معمولاً داروهایی را برای تسکین درد و سفتی تجویز می‌کند.

گاهی ممکن است پزشک، شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد تا به شما نشان دهد که چگونه می‌توانید ورزش‌هایی را برای کمک به حفظ حرکت مفصل انجام دهید.

برای صدمات وارده به لگن، درمان معمولاً شامل استراحت در بستر و داروهایی مانند ناپروکسن برای تسکین تورم و درد است.

شکستگی‌های لگن، ناهنجاری‌های مفصل ران و برخی آسیب‌ها ممکن است نیاز به مداخله جراحی برای ترمیم یا تعویض مفصل ران داشته باشند. در جراحی تعویض مفصل ران، جراح مفصل ران آسیب‌دیده را با مفصل مصنوعی جایگزین می‌کند.

اگرچه جراحی تعویض مفصل ران به مقداری فیزیوتراپی برای عادت‌کردن به مفصل جدید نیاز دارد، اما معمولاً این جراحی یک درمان رایج و موفقیت‌آمیز است.

درمان‌های جایگزین برای درد لگن

برخی از درمان‌های دیگر نیز می‌توانند درد لگن را تسکین دهند. قبل از انجام هرگونه درمان جایگزین، مطمئن شوید که گزینه‌های درمانی را با پزشک خود در میان گذاشته‌اید.

یکی از این درمان‌ها، مراجعه به متخصص کایروپراکتیک برای انجام طب سوزنی است. این درمان شامل قراردادن موقت سوزن‌های بسیار کوچک در نواحی کلیدی بدن برای ارتقا و بهبود فعالیت‌های عضلانی و استخوانی است.

کلام آخر

پس از اینکه علت درد لگن خود را شناختید و درد را به‌درستی درمان کردید، می‌توانید با موفقیت آن را مدیریت کنید.

برای صدمات بسیار جزئی و حوادث مربوط به فعالیت‌های ورزشی، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید و لگن شما به‌زودی به حالت عادی بازگردد.

بااین‌حال، برای شرایط جدی‌تر، مانند آرتریت، شکستگی، و نکروز، علائم احتمالاً تا زمانی که درمان را دریافت نکنید بدتر می‌شوند. بهتر است با یک پزشک خود در ارتباط باشید تا بتواند شما را در مورد برنامه درمانی راهنمایی کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان