طریقه استفاده صحیح از لپ‌تاپ

کشش عالی برای عضلات سینه‌ای
کشش عالی برای عضلات سینه‌ای
8 آذر 1402
روش‌های صحیح راه رفتن در آب
روش‌های صحیح راه رفتن در آب
10 آذر 1402
طریقه استفاده صحیح از لپ‌تاپ
5
(1)

نشستن به خودی خود بد نیست! اما وقتی حرف از ساعت‌ها نشستن هر روزه پشت لپ تاپ و کامپیوتر می‌شود کمی شرایط برای بدن سخت می‌شود و ممکن است عوارض ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. زمانی که نشستن از میزان مجاز طولانی‌تر شود عضلات پشت تمایل به خم شدن پیدا می‌کنند و در این حالت قوز پشتی ایجاد شده و سر به سمت جلو متمایل می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد این ناهنجاری‌ها و آسیب‌های بعدی ابتدا ویدئوهای اینستاگرام و تمرینات آموزش داده شده را مشاهده کنید و سپس این مقاله را دنبال کنید و با طریقه استفاده صحیح از لپ‌تاپ آشنا شوید و بروز آسیب را به حداقل برسانید.

https://www.instagram.com/p/CGvDIjAnPVx/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/CH72FWdHbWr/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

برای کمک به جلوگیری از آسیب دیدگی و افزایش بهره‌وری، 15 نکته و دستورالعمل مربوط به ارگونومیک لپ تاپ که در اینجا آمده است را بخوانید. در نتیجه کووید-19، میلیون‌ها کارمند در سراسر جهان اکنون از خانه کار می‌کنند. بسیاری از این کارمندان قبلاً هرگز این کار را انجام نداده‌اند. این کارمندان اطلاع کمی دریافت کردند و اکثر مردم تنها با یک لپ تاپ در دست به خانه فرستاده شدند. این وضعیت هشدار دهنده است زیرا از نظر آماری، قبل از کووید-19، تنها 7 درصد از کارگران ایالات متحده این گزینه را داشتند که به طور منظم در خانه کار کنند؛ بنابراین، اکثر مردم در خانه میز، صندلی، صفحه کلید خارجی یا هیچ دانشی در مورد نحوه کار مؤثر در خانه با لپ تاپ ندارند.

فهرست مطالب

استفاده صحیح از لپ تاپ در خانه بسیار مهم است.

بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که کووید-19 می‌تواند منجر به جابجایی دائمی کارمندان در خانه شود. در نتیجه، مهم است که کارکنان نکات مهم ارگونومیک لپ تاپ را در مورد نحوه صحیح کار در خانه برای جلوگیری از ناراحتی، آسیب و مشکلات اسکلتی بدانند.

چرا کار بر روی لپ تاپ در خانه یک خطر ارگونومیک است؟

لپ‌تاپ‌ها به‌گونه‌ای طراحی نشده بودند که کامپیوتر اصلی برای استفاده تمام روز باشند. لپ تاپ‌ها برای جابجایی برای جلسات و سفر در نظر گرفته شده بودند. به این معنی که هنگام استفاده از آن‌ها در محل کار معمولاً با ایستگاه‌های اتصال جفت می‌شوند که نمایشگرهای بزرگ را قادر می‌سازند داده‌ها را پخش کنند. در حال حاضر در مقابل، میلیون‌ها نفر در خانه با لپ‌تاپ کار می‌کنند که با استفاده طولانی مدت از لپ‌تاپ خطرات سلامتی قابل توجهی را به دنبال دارد.

اشتباهات رایج ارگونومیک هنگام کار با لپ تاپ در خانه

تأثیر خم شدن گردن در استفاده از لپ‌تاپ: کار با رایانه و لپ‌تاپ می‌تواند باعث کمردرد، گردن و شانه، سردرد، خستگی چشم و بسیاری از انواع آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد از بازوها و دست‌ها شود. خبر خوب این است که می‌توانید از لپ تاپ خود در حین کار در خانه به روشی ایمن و مؤثر استفاده کنید.

15 خطر اصلی کار با لپ تاپ و نکات مفید برای حل آن‌ها

این نکات و دستورالعمل‌های لپ‌تاپ نه تنها اطلاعات مفیدی را که برای مقاوم ‌سازی فضای کاریتان برای راحت‌تر شدن نیاز دارید، ارائه می‌کنند، بلکه بهره‌وری بیشتری نیز خواهید داشت. هر دستورالعمل استفاده از لپ تاپ شامل اطلاعاتی در مورد نوع تجهیزات ارگونومیکی است که می‌توانید خریداری کنید. همچنین شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی کمک به حل مشکل با راه حل‌های مقاوم سازی ارگونومیک ارزان و مفید است که می‌توانید بدون هزینه کردن بسیار، در خانه استفاده کنید.

کار با لپ تاپ و نگاه کردن به مانیتور باعث خم شدن گردن می‌شود که می‌تواند منجر به درد و ناراحتی شود.

نکته ارگونومیک لپ تاپ: لپ تاپ خود را بالاتر ببرید (تا سطح چشم) تا گردن شما به سمت پایین خم نشود و از صفحه کلید و ماوس خارجی برای دسترسی بهتر استفاده کنید.

گزینه‌هایی که باید در نظر گرفته شوند:

1. ابتدا می‌توانید با استفاده از کتاب، جعبه کفش، دفترچه تلفن یا گاو صندوق، یک پایه‌ی مناسب لپ تاپ خود را در خانه بسازید.

2. ثانیاً، مطمئن شوید که چشمان مستقیم به صفحه نمایش نگاه می‌کند و صفحه نمایش نباید بیش از یک بازو از بدن فاصله داشته باشد.

3. در نهایت، اگر قصد دارید به طور دائم در خانه کار کنید، روی یک مانیتور، جدای از لپ تاپ سرمایه گذاری کنید که توانایی تنظیم مورد نیاز بدن را فراهم می‌کند. یک مانیتور جداگانه برای سلامت چشمان بهتر است و به بهره‌وری بیشتر کمک می‌کند. با این حال، اگر مانیتوری جدا از لپ‌تاپ خود ندارید، بالا بردن مانیتور لپ‌تاپ برای جلوگیری از ناراحتی گردن، شانه‌ها و پشت معجزه می‌کند.

تایپ طولانی مدت روی صفحه کلید لپ تاپ منجر به ناراحتی و درد مچ دست و دست می‌شود.

حتماً از صفحه کلید خارجی برای تایپ کردن روی کلیدهای لپ تاپ استفاده کنید.

نکته ارگونومیک برای استفاده از لپ تاپ هنگام کار در خانه: روی یک ماوس و صفحه کلید بی‌سیم سرمایه گذاری کنید. تایپ کردن با لپ تاپ فشار زیادی بر روی دست و مچ شما ایجاد می‌کند. اگر به سفر می‌روید، کیت‌های موس کیبورد قابل حمل جمع و جور وجود دارد که وزن کمی دارند و حمل آن آسان است.

گزینه‌هایی که باید در نظر گرفته شوند:

برای روشن‌تر شدن این موضوع، صفحه‌کلیدها و موس‌های بی‌سیم در مقابل دستگاه‌هایی که دارای سیم هستند، انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. تنظیم آن‌ها بدون نیاز به اتصال چیزی به لپ تاپ بسیار آسان است. همچنین اگر یک مبدل قابل تنظیم ارتفاع دارید، این کار بالا و پایین رفتن را آسان‌تر می‌کند.

مچ دست‌ها را به لبه میز تکیه ندهید، زیرا فشار تماسی روی مچ دست شما ایجاد می‌کند و می‌تواند منجر به انواع آسیب‌های مچ دست و دست شود.

نکته ارگونومیک لپ تاپ: مطمئن شوید که بازوهای شما در زاویه 90 درجه قرار دارند. برای این کار ممکن است مجبور شوید صندلی خود را بالا بیاورید یا میز خود را پایین بیاورید. هنگامی که تایپ نمی‌کنید از یک پد مچ در صفحه کلید استفاده کنید تا دستان خود را روی آن قرار دهید.

گزینه‌هایی که باید در نظر گرفته شوند:

برخی از کیبوردها مانند کیبورد بی‌سیم دارای جای مچ دست هستند. مهم است که توجه داشته باشید، اگر بازوهای شما در زاویه 90 درجه قرار نگیرند، استراحت مچ به تنهایی از فشار تماس جلوگیری نمی‌کند. مطمئن شوید که وضعیت بدنی درستی دارید و مچ دست به سطوح سخت فشار نمی‌آورد.

علاوه بر این، توجه به این نکته مهم است که از پدهای مخصوص مچ روی کیبورد فقط باید برای قرار دادن مچ دست در زمانی که تایپ نمی‌کنید استفاده شوند.

کار با لپ تاپ در حالی که روی مبل خوابیده‌اید توصیه نمی‌شود. این باعث خم شدن گردن می‌شود و وضعیت‌های نامناسب می‌تواند منجر به درد گردن، کمر و شانه شود.

نکته ارگونومیک لپ تاپ: به هیچ وجه در وضعیت خوابیده روی مبل با لپ تاپ کار نکنید. در عوض، یک منطقه کاری خاص برای کار در هر روز ایجاد کنید.

گزینه‌هایی برای در نظر گرفتن:

1. یک میز قابل تنظیم ارتفاع بخرید و تنظیمات از پیش تعیین شده را طوری برنامه ریزی کنید که ارتفاع صحیح نشستن و ایستادن داشته باشند. صرف نظر از اینکه مدت کار کردن در خانه چقدر طول می‌کشد، سرمایه گذاری روی یک محل مناسب برای کار کردن در خانه ایده خوبی است. بیشتر مردم می‌توانند بدون توجه به پرداخت قبوض، ارسال ایمیل، نوشتن نامه، انجام پروژه‌های شبانه یا کار در تعطیلات آخر هفته از یک میز در خانه استفاده کنند. خبر خوب این است که میز قابل تنظیم ارتفاع برای یک خانواده می‌تواند برای افراد مختلف با اندازه‌های مختلف استفاده شود.

2. استفاده از صندلی‌های قابل تنظیم دومین ابزار مورد نیاز برای کار کردن با لپ تاپ در خانه است. با توجه به قد، ارتفاع میز و صفحه لپ تاپ می‌توانید ارتفاع صندلی را تنظیم کنید.

کار بر روی تخت باعث خم شدن گردن، چرخش و وضعیت‌های نامناسب می‌شود که می‌تواند به سرعت منجر به ناراحتی و آسیب شود.

نمونه کارهایی که نباید انجام داد:

خم شدن مچ دست به علت کار با لپ تاپ در رختخواب

نکات ارگونومیک لپ تاپ برای کار کردن در خانه و از راه دور: در رختخواب در خانه کار نکنید.

گزینه‌هایی که باید هنگام داشتن میز در اتاق خواب خود در نظر بگیرید:

1. اول از همه، با وسایل الکترونیکی نور آبی در اتاق خواب خود کار نکنید. این مورد روی خواب تأثیر می‌گذارد. از سوی دیگر، اگر در اتاق خواب خود میز دارید، مطمئن شوید که روی صفحه کلیدی مناسب سرمایه گذاری کنید که بتوانید نور آبی را خاموش و یا کم کنید تا بر خواب شما تأثیری نگذارد.

نشان داده شده است که نور آبی خواب را مختل می‌کند. اگر باید در اتاق خواب خود کار کنید، صفحه کلیدی می‌خواهید که بتوانید چراغ‌ها را خاموش کنید. همچنین زمانی که قبل از خواب کار می‌کنید، می‌توانید چراغ‌ها را به رنگ سفید یا قرمز تغییر دهید که به کاهش نور آبی ساطع شده که خواب را مختل می‌کند، کمک می‌کند.

2. از طرف دیگر، می‌توانید با افزودن یک میز کوچک در اتاق خواب خود خلاقیت به خرج دهید. اطمینان حاصل کنید که ارتفاعی که آن را قرار می‌دهید به شما این امکان را می‌دهد که در وضعیت مناسب پشت میز بنشینید و بازوهای خود را در زاویه 90 درجه و هر دو پا را روی زمین قرار دهید.

کار کردن با لپ تاپ در وضعیت نشستن روی صندلی‌های بلند و بدون پشتی مناسب.

نکات ارگونومیک لپ تاپ هنگام کار با لپ تاپ در آشپزخانه: اگر صندلی‌های آشپزخانه پشتی مناسب ندارد، روی این صندلی کار نکنید.

گزینه‌هایی برای در نظر گرفتن:

1. اولین دستورالعمل ارگونومیک لپ تاپ این است که از نشستن روی هر چهار پایه‌ای که پشتی ندارد خودداری کنید. کار با لپ تاپ با استفاده از میز و صندلی آشپزخانه با تکیه گاه و پشتی گزینه بهتری خواهد بود.

2. ثانیاً، اگر چهار پایه‌ای با پشتی مناسب دارید، یک بالشتک و تکیه گاه اضافی زیر پای خود اضافه کنید تا هر دو پا را محکم و ثابت روی زمین بگذارید.

3. حتماً دقت کنید که هر دو پا محکم روی زمین قرار گرفته باشند و از تکیه گاه پا یا یک جعبه استفاده کنید. مهم است که توجه داشته باشید که حین نشستن نباید پاها آویزان باشند.

نشستن روی زمین هنگام تایپ کردن با لپ‌تاپ باعث انحراف گردن می‌شود و دست‌ها و مچ‌ دست‌ها را در حالتی نامناسب در حین تایپ کردن قرار می‌دهد. این به سرعت منجر به ناراحتی و آسیب می‌شود.

نکته ارگونومیک لپ تاپ: یک میز و صندلی اختصاصی داشته باشید. هرگز روی زمین کار نکنید، زیرا آسیب و درد در این وضعیت بسیار شایع و سریع است.

خطر شماره 8: کار با لپ تاپ در فضایی که برای کار اختصاص داده نشده است، در حالی که حیوان خانگی دارید و سعی می‌کنید آن را نوازش کنید.

نکات ارگونومیک لپ تاپ برای کار در خانه با وجود حیوانات خانگی: مراقب باشید که حیوانات خانگی چگونه بر وضعیت بدن شما تأثیر می‌گذارند. زمانی که عاشق یک حیوان هستید و در تلاش برای انجام کارهای چند وظیفه‌ای هستید، قرار گرفتن در وضعیت‌های نامناسب بسیار آسان است.

گزینه‌هایی برای در نظر گرفتن:

1. مکانی را برای حیوان خانگی خود ایجاد کنید تا با شما در کنار میز شما بنشیند بدون اینکه وضعیت شما را بر هم بزند و نامناسب کند.

2. همچنین در نظر داشته باشید که تخت سگ را روی چیزی قرار دهید تا آن را بالا بیاورد. سپس وقتی سگ خود را نوازش می‌کنید، مجبور نخواهید بود هر بار به پایین خم شوید.

کار با لپ تاپ در حالی که کودکان خود را در آغوش گرفته‌اید

کار با لپ تاپ در خانه با وجود کودکان می‌تواند منجر به بسیاری از مشکلات کمر و گردن شود.

نکات ارگونومیک لپ تاپ برای کار در خانه با وجود کودکان: هنگام مراقبت از فرزندان خود مراقب وضعیت بدنی باشید که در چه حالتی است. قطعاً صحبت کردن در این رابطه بسیار آسان‌تر از انجام دادن آن است.

گزینه‌هایی برای در نظر گرفتن:

1. مکانی را برای نوزاد یا کودکان ایجاد کنید که نزدیک میز شما باشند بدون اینکه وضعیت بدنی را تغییر دهید. وقتی استراحت می‌کنید، می‌توانید فرزندتان را در آغوش بگیرید. وقتی سعی می‌کنید هر دو را به طور همزمان انجام دهید، بدن شما می‌تواند در موقعیت‌های سازشی قرار بگیرد.

2. اگر نوزاد دارید، مطمئن شوید که کارهای محرک زیادی برای نوزاد وجود دارد که می‌تواند شما را ببیند و برایش جالب باشد.

3. کمربند کودک می‌تواند کودک شما را در حین کار نزدیک شما نگه دارد، این در حالی است که می‌توانید مطمئن شوید که وضعیت بدن شما به درستی قرار گرفته است.

4. هنگام صحبت با تلفن از یک هدست بی‌سیم استفاده کنید که تحرک آزادانه را امکان پذیر می‌کند.

5. زمانی که نوزاد یا کودکان در حال چرت زدن و خوابیدن هستند کار کنید.

6. اگر فرزندان خردسالی دارید که سر و صدا می‌کنند، سرمایه‌گذاری روی هدفون‌های حذف نویز را در نظر بگیرید.

کار با لپ تاپ قرار گرفته روی پاها

نکات و دستورالعمل‌های ارگونومیک لپ‌تاپ: توصیه نمی‌شود که برای مدت طولانی روی لپ‌تاپ خود که روی پای خود قرار دارد کار کنید. حتماً لپ تاپ خود را روی یک میز قرار دهید و همیشه با صفحه کلید و ماوس خارجی کار کنید.

نگاه کردن به اسناد یا کتاب‌ها در حین تایپ

اگر اسناد روی میز باشند، دیدن آن چالش برانگیزتر است و فشار بیشتری بر بدن و سر و گردن ایجاد می‌کند.

نکات ارگونومیک دفتر کار خانگی هنگام کار با اسناد روی میز لپ‌تاپ: کتاب و یا کاغذهای خود را در زاویه‌ای قرار دهید تا بتوانید به‌ جای خم کردن گردن خود برای مشاهده، به راحتی به آن نگاه کنید.

گزینه‌هایی برای در نظر گرفتن:

نگهدارنده کاغذ و اسناد بهترین انتخاب است. این کار باعث می‌شود هم مانیتور لپ تاپ و هم مدارک در راستای چشم‌ها باشند تا گردن بالا و پایین نرود.

نشستن و خم شدن به جلو روی صندلی هنگام کار با لپ‌ تاپ برای افراد پرمشغله معمول است، اما برای بدن و سلامت آن مفید نیست.

نکات ارگونومیک لپ تاپ در مورد نحوه نشستن روی صندلی: حتماً از تکیه گاه صندلی خود استفاده کنید.

هنگام کار بر روی یک لپ تاپ یا یک مانیتور با اندازه کوچک، خمیده شدن پشت، فشار زیادی بر بدن ایجاد می‌کند.

خم شدن هنگام کار با کامپیوتر برای بدن بسیار مضر است

دستورالعمل‌های ارگونومیک وضعیت مناسب با لپ تاپ: استفاده از یک صندلی حمایتی مهم است که دارای پشتی مناسب باشد. هر دو پا را روی زمین نگه دارید و بازوها را در زاویه 90 درجه قرار دهید.

خم شدن به جلو روی صندلی با گردن رو به جلو، فشار زیادی بر گردن و شانه‌ها ایجاد می‌کند.

دستورالعمل‌های ارگونومیک برای نشستن روی صندلی هنگام کار با لپ تاپ: داشتن یک صندلی ارگونومیک راحت مهم است. هنگام کار با لپ تاپ یک صندلی با پشتی مناسب و خوب برای پایین و بالای کمر نیاز دارید. اگر می‌بینید که به طور مداوم به جلو خم شده‌اید، اغلب این نشانه آن است که صندلی برای شما مناسب نیست یا به درستی تنظیم نشده است.

گزینه‌هایی برای در نظر گرفتن:

اکثر مردم در زندگی خود برای پرداخت قبوض، برای بچه‌ها برای انجام تکالیف، انجام پروژه‌ها، انجام پروژه‌های کار در خانه در تعطیلات آخر هفته، یا ارسال ایمیل به دوستان خود با لپ تاپ کار دارند. سرمایه گذاری روی یک صندلی ارگونومیک برای استفاده در منزل یک امر مهم است.

قرار گرفتن پاها در وضعیت آویزان حین کار با لپ تاپ باعث ایجاد حالت‌های نامناسب می‌شود و می‌تواند منجر به ناراحتی و آسیب شود.

از گذاشتن پاها به صورت آویزان از صندلی خودداری کنید.

دستورالعمل‌های ارگونومیک برای قرار دادن پاها در وضعیت مناسب در حین کار با لپ‌تاپ: هنگام کار با لپ تاپ در خانه، مطمئن شوید که بازوها در زاویه 90 درجه قرار دارند و هر دو پا کاملاً روی زمین قرار گرفته‌اند. اگر احساس نیاز به اضافه کردن چهار پایه ‌یا یک جعبه زیر پا دارید، حتماً آن را تهیه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان