صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است

رفع گودی کمر و افزایش قد
رفع گودی کمر و افزایش قد
29 تیر 1401
آرتروز و آب درمانی
آرتروز و آب درمانی
1 مرداد 1401
صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است
2.7
(20)

زمانی که افراد با عارضه صافی کف پا مواجه میشوند، اولین سوالی که به ذهنشان خطور میکند این است که صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است. جواب به این سوال به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. به عبارتی نمیتوان به صورت دقیق پاسخ داد که کف پای صاف تا چه سنی قابل درمان است. پیش از این باید بدانید که صافی کف پا انواع مختلفی دارد و فاکتور سن تنها نمیتواند دلیلی بر درمان شدن و یا نشدن این عارضه باشد.

در ادامه به بررسی درمان صافی کف پا با توجه به فاکتور سن خواهیم پرداخت تا تمامی سوالاتتان در این زمینه رفع شود.

آیا میدانید صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است؟

قبل از اینکه بدانید صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است، بهتر است انواع صافی کف پا و دلایل هر یک از آنها را مورد بررسی قرار دهیم. پس از بررسی انواع صافی پا میتوانید در مورد اینکه صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است تصمیم گیری کنید.

فرم ویزیت آنلاین و رایگان

اگر تا به امروز از ویزیت آنلاین و رایگان استفاده نکرده اید با تکمیل کردن فرم ذیل منتظر تماس همکاران جهت تعیین نوبت برای ویزیت باشید.

انواع صافی کف پا به این شرح است:

  • مادرزادی: این نوع از صافی کف پا اغلب در کودکان قابل تشخیص است. صافی کف پا مادرزادی در سنین پایین قابل درمان است.
  • عملکردی: صافی کف پا عملکردی زمانی اتفاق می‌افتد که شخص بر حسب اتفاق‌های گوناگون و یا نحوه قرار دادن پای خود بر روی زمین دچار میشود.
  • ساختاری: در این نوع از صافی کف پا ساختار مفاصل و استخوان‌ها ایجاب میکند که شخص به این عارضه مبتلا باشد.

صافی کف پا علاوه بر انواع مختلف درجات مختلفی نیز دارد. نحوه درمان صافی کف پا باید توسط افراد متخصص در این زمینه ارائه شود.

درمان صافی کف پا

درمان صافی کف پا مادرزادی

صافی کف پا در کودکان بسیار طبیعی است. اما باید بدانید که صافی کف پا تا چه سنی نرمال است و صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است. صافی کف پا در کودکان 1 الی 5 ساله بسیار طبیعی است. به عبارتی تمامی کودکان تا سن 5 سالگی کف پای صاف دارند. بعد از 5 سالگی ساختار بدن شروع به تغییر کردن میکند و کم کم قوس کف پا ظاهر میشود.

زمانی میتوان شخصی را به عارضه صافی کف پا مادرزادی نسبت داد که پس از سن 5 سالگی نیز هنوز کف پای صاف داشته باشد. البته تشخیص صافی کف پا مادرزادی باید توسط پزشک متخصص و ارتوپد امکان پذیر است. پیش از مراجعه به پزشک هیچ نگرانی در مورد پاهای فرزندتان نداشته باشد.

و اما درمان‌ها:

  • استفاده از کفشها و کفی‌های مخصوص
  • انجام انواع حرکات کششی و اصلاحی زیر نظر ارتوپد
درمان صافی کف پا

معالجه صافی کف پا عملکردی

صافی کف پا عملکردی مادرزادی نیست. به عبارتی افرادی که به صافی کف پا عملکردی دچار میشوند به طور طبیعی با قوس کف پا به دنیا می آیند. با این حال باید بدانید که صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است. حتی اگر این عارضه از نوع عملکردی باشد.

افرادی که به صافی کف پای عملکردی دچار میشوند نوعی ضعف در پای خود دارند که باعث فرو ریختن آن قوس و ایجاد صافی کف پا می شود. در صافی کف پا عملکردی شست پا ها نیز منحرف میشود و ارتفاع قوس میانی-طولی در هنگام تحمل وزن نامتعادل و غیر استاندارد میشود.

درمان صافی کف پای عملکردی با انجام انواع ورزش‌های اصلاحی و شرکت در جلسات فیزیوتراپی امکان پذیر است.

معالجه صافی کف پا ساختاری

افرادی که کف پای صاف «ساختاری» دارند با آن به دنیا می‌آیند و برای اصلاح آن کار باید مراحل مختلفی را طی کنند. در صافی کف پا ساختاری قوس طولی و داخلی پا کاملا از بین میرود. به دنبال آن عارضه هالوکس والگوس نیز اتفاق می‌افتد و قوس میانی برجسته میشود. در اصطلاح عامیانه به صافی کف ساختاری، قوس پا افتاده نیز اطلاق میشود.

تشخیص کف پا ساختاری بسیار راحت است و تنها با یک مشاهده ساده توسط پزشک قابل رویت است. عدم توجه به درمان کف پای ساختاری بعدها میتواند مشکل ساز باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی رایگان