شکستگی شانه

سندرم گیر افتادگی شانه
سندرم گیر افتادگی شانه
12 اردیبهشت 1400
فیبرومیالژیا
فیبرومیالژیا
19 اردیبهشت 1400
شکستگی شانه
4
(32)

شکستگی شانه معمولاً در هومروس (استخوان بازو) بیشتر اتفاق می‌افتد. فراکچر اصطلاح پزشکی برای شکستگی استخوان است. هومروس استخوان فوقانی بازو بین شانه و آرنج است.

شکستگی شایع شانه

هنگامی که شکستگی استخوان بازو نزدیک یا در قسمت بالایی مفصل شانه قرار دارد، معمولاً به عنوان شکستگی شانه شناخته می‌شود. استخوان بازو می‌تواند در بسیاری از نقاط شکستگی ایجاد کند و شکستگی معمولاً با توجه به محل آن توصیف می‌شود، به عنوان مثال شکستگی گردن استخوان بازو.

محل این شکستگی‌ها به دلیل اتصال استخوان عضلات اساسی شانه می‌تواند در چگونگی درمان تأثیر بگذارد. اگر از محل آسیب دیده استفاده کنید، می‌تواند بسیار دردناک باشد یا در صورت بهبود شکستگی باعث تغییر شکل شود. در زیر لیستی از عضلات متصل به قسمت‌های مختلف شانه آورده شده است.

فرم ویزیت آنلاین و رایگان

اگر تا به امروز از ویزیت آنلاین و رایگان استفاده نکرده اید با تکمیل کردن فرم ذیل منتظر تماس همکاران جهت تعیین نوبت برای ویزیت باشید.

متخصص حرکات اصلاحی یا پزشک ارتوپد می‌توانند در مورد شکستگی در نواحی زیر، توضیح دهند که چه کاری باید انجام دهید و چه کاری نباید انجام دهید:

Greater tuberosity – فوق خاری، تحت خاری و گرد کوچک

Lesser tuberosity – تحت کتفی

سر استخوان بازو

جابه جایی هومروس و عضلات سینه‌ای بزرگ

بدترین نوع شکستگی شانه

شکستگی‌ها درجه بندی متفاوتی دارند:

گرین استیک یا ترکه‌ای (شکستگی ناقص)

عرضی (در عرض استخوان)

مارپیچ (مارپیچ اطراف استخوان)

مایل (مورب در سراسر استخوان)

بر اثر فشار (خرد شده)

خرد شده (بیشتر از 3 قطعه)

سگمنتال یا قطعه قطعه: یک استخوان در دو مکان شکسته و یک قسمت شناور ایجاد می‌شود.

یک جراح ارتوپدی باید تمام شکستگی‌های شانه را ارزیابی کند. پس از تشخیص شکستگی شانه از طریق اشعه ایکس، بهترین نوع درمان تجویز می‌شود.

استفاده از باند و بستن مچ دست و آرنج اجازه می‌دهد تا وزن آرنج استخوان بازو را به سمت پایین بکشد. نیروی جاذبه رو به پایین به بهبود استخوان‌های شکسته در موقعیت صحیح کمک می‌کند. بهترین کار این است که برای تحمل وزن در بازوی خود چیزی را زیر آرنج خود قرار ندهید. این نیرو استخوان بازو را به سمت بالا هل داده و استخوان‌ها را به موقعیت نادرستی منتقل می‌کند.

هنگام نشستن یا دراز کشیدن نباید بازوی خود را روی بالش قرار دهید. بسته به توصیه‌های متخصص حرکات اصلاحی و پزشک ارتوپد، باید به مدت حداقل شش هفته از آتل مناسب استفاده کنید. می‌توانید آتل را روی لباس ببندید و آن را هنگام شست و شوی بازو بردارید.

شانه شکسته طی دو هفته اول درمان کاملاً دردناک خواهد بود. قرص‌های تسکین دهنده درد می‌توانند به کاهش درد کمک کنند. از پزشک خود راهنمایی بخواهید. برای تثبیت شانه شکسته گاهی به جراحی نیاز است.

درمان شکستگی شانه

تمرینات اصلاحی و ورزش برای درمان و توان‌بخشی شکستگی شانه بسیار مؤثر است. اگر نیازی به جراحی ندارید، بازو به مدت شش هفته در آتل قرار می‌گیرد. اگر انگشتان و مچ دست خود را در حالی که در آتل هست حرکت دهید، برای جلوگیری از سفتی و تورم کمک می‌کند. پزشک یا متخصص حرکات اصلاحی توصیه می‌کند انجام تمرینات تقویت دامنه، با کمک فعال یا غیر فعال و سپس پیشرونده، بی خطر است. سعی نکنید خیلی زود کارهای قبلی را به تنهایی انجام دهید، زیرا باعث اختلال در روند درمان شده و شکستگی بهبود نمی‌یابد.

اگرچه حرکت دادن شانه برای جلوگیری از سفتی ضروری است، اما اولویت این است که شکستگی شانه بهبود یابد. در این مورد حتماً باید توسط متخصصان حرکات اصلاحی راهنمایی شوید. متخصصان حرکات اصلاحی با تجویز تمرینات اصلاحی به شما در روند بهبودی کامل کمک خواهند کرد. متخصص حرکات اصلاحی بهترین شخصی است که به شما توصیه می‌کند چه تمریناتی را چند بار و چه موقع انجام دهید. برای دستیابی به بهترین نتیجه، در دو هفته پس از آسیب یا جراحی، به دنبال توصیه‌های متخصص حرکات اصلاحی باشید.

بهبودی شکستگی شانه

در بیشتر موارد شانه شکسته پس از گذشت دوازده ماه با توجه به نوع درمان بهبود می‌یابد. با این حال، بهترین نتایج در اوایل رخ خواهد داد.

مراقبت از شانه شکسته

شستشو

برای شستن می‌توانید آتل را بردارید. بازو را در حالت آویزان نگه داشته و آن را شست و شو دهید.

رانندگی

زمان یکه بازو و دست شما در آتل است نمی‌توانید رانندگی کنید و بعد از برداشتن آتل تا چند هفته حرکت آزادانه در بازو نخواهید داشت؛ بنابراین حداقل هشت هفته نمی‌توانید رانندگی کنید.

کار کردن

زمان بازگشت به کار، به شغل شما بستگی دارد، اگر می‌توانید با یک دست کار کنید، ممکن است بتوانید دو هفته پس از آسیب دیدگی به کار خود برگردید که البته چگونگی رفت و آمد نیز مورد توجه قرار می‌گیرد؛ اما اگر شغل شما نیاز به هر دو دست دارد، حداقل به مدت سه ماه قادر به انجام کار نیستید.

ورزش

در بیشتر موارد، ممکن است حدود شش هفته پس از آسیب دیدگی بتوانید در ورزش‌های سبک غیر تماسی شرکت کنید؛ اما توجه کنید وقتی شروع به ورزش می‌کنید، انتظار نداشته باشید که مثل قبل بتوانید عمل کنید و ممکن است در پایان تمرینات شانه شما درد بگیرد.

سیگار کشیدن

بهتر است در حالی که شکستگی در حال بهبودی است سیگار نکشید. تحقیقات تأیید می‌کند که استعمال دخانیات باعث کند شدن ترمیم استخوان می‌شود.

عوارض شکستگی شانه

گاهی ممکن است شانه شکسته به درستی بهبود نیابد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است یک عمل جراحی لازم باشد. اگر شکستگی شانه در وضعیت نامناسب بهبود یابد، ممکن است برای اصلاح وضعیت یا وارد کردن مفصل مصنوعی شانه به جراحی نیاز داشته باشید.

بعد از شکستگی شانه، از بالای بازو تا انتهای آرنج دچار کبودی خواهید شد. کبودی روزها طول می‌کشد تا از بین برود. این یک آسیب شایع در بیماران مسن است. در نتیجه، پس از این آسیب دیدگی شانه معمولاً سفت‌تر از حد متوسط می‌شود و فعالیت‌های روزمره سخت انجام می‌شوند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان