رگ به رگ شدن گردن (پیشگیری و درمان)

رگ به رگ شدن کمر (راه‌های درمان سریع)
13 خرداد 1403
قفل شدن زانو و اقدامات اورژانسی
14 خرداد 1403
0
(0)

اکثر کشیدگی‌های گردن به خودی خود بهبود می‌یابند، اما یافتن درمان مناسب می‌تواند به کاهش درد در حین بهبود آسیب کمک کند. در مواردی که گردن درد بیش از چند روز طول می‌کشد یا درمان‌های اولیه تسکین کافی را ایجاد نمی‌کنند، ممکن است برای یافتن ترکیبی از درمان‌هایی که بهترین کار را انجام می‌دهند، به آزمون و خطا نیاز باشد.

فهرست مطالب

درمان‌های اولیه برای کشیدگی گردن

هنگامی که درد ناشی از کشیدگی گردن برای اولین بار ایجاد می‌شود، یک یا چند مورد از درمان‌های زیر به طور معمول امتحان می‌شود:

اصلاح فعالیت

یک دوره کوتاه استراحت می‌تواند به کاهش علائم حاد گردن درد کمک کند.

استراحت دادن به گردن و یا خودداری از فعالیت‌های شدید برای چند روز می‌تواند به عضله یا تاندون زمان بدهد تا بهبودی و احساس بهتری داشته باشد. تلاش برای غلبه بر درد بدون کاهش سطح فعالیت می‌تواند آسیب را بدتر کرده و درد را طولانی تر کند.

یخ و یا گرما درمانی

یخ و گرما درمانی درمان‌های خود مراقبتی مؤثری برای کشیدگی گردن هستند.

استفاده از یخ در 48 ساعت اول پس از آسیب برای کمک به کاهش تورم توصیه می‌شود. پس از 48 ساعت، بسته به ترجیح بیمار، ممکن است گرما یا یخ اعمال شود. گرما می‌تواند به تسهیل گردش خون و رساندن مواد مغذی شفا بخش به بافت های آسیب دیده کمک کند. یک لایه باید بین پوست و منبع گرم و سرد نگه داشته شود تا از آسیب پوستی جلوگیری شود و باید بین 10 تا 20 دقیقه با دوره‌های استراحت نگه داشته شوند.

داروهای مسکن بدون نسخه

داروهای OTC ممکن است باعث تسکین موقت درد عضلانی شوند.

مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن (مانند ادویل) یا ناپروکسن، التهاب را کاهش می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند درد را کاهش دهد. مسکن‌های درد، مانند استامینوفن (مانند تایلنول)، نیز ممکن است یک گزینه باشد.

باید توجه داشت که حتی اگر کشیدگی عضله گردن در اکثر حرکات دردناک باشد، استراحت کامل در بستر و یا استفاده از گردن بند معمولاً توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند منجر به ضعیف‌تر شدن عضلات گردن و دوره نقاهت طولانی‌تر شود.

درمان کشیدگی گردن که طولانی می‌شود

اگر کشیدگی گردن بیش از چند روز طول بکشد یا شاید مشکل زمینه‌ای دیگری در ستون فقرات گردنی ادامه یابد و باعث اسپاسم عضلانی و درد مزمن شود، ممکن است برای تسکین کافی به درمان‌های دیگری نیاز باشد. برخی از نمونه ها عبارت‌اند از:

فیزیوتراپی

تمرین کشش چانه باعث تقویت عضلات گردن و شانه می‌شود.

یک فیزیوتراپیست، متخصص حرکات اصلاحی و یا سایر متخصصان پزشکی آموزش دیده ممکن است یک برنامه فیزیوتراپی طراحی کنند که عضلات گردن و جاهای دیگر را که نیاز به قوی‌تر و انعطاف پذیرتر شدن دارند، هدف قرار دهد. به طور معمول، یک برنامه فیزیوتراپی با آموزش نحوه انجام تمرینات و حرکات کششی شروع می‌شود. پس از طی چند هفته یا چند ماه، بیمار برنامه را به تنهایی در خانه ادامه می‌دهد.

در صورت نیاز به کمک برای بازیابی قدرت و تحرک گردن پس از آسیب، پزشک ممکن است شما را به فیزیوتراپیست ارجاع دهد. فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند به مدیریت و تسکین درد مزمن کمک کند و تمرینات مفیدی را برای تمرین عضلات شما اختصاص دهد.

یک فیزیوتراپیست بسته به علت سفتی یا درد شما، یک رژیم درمانی را ایجاد می‌کند که به طور خاص برای شما طراحی شده است. شما در طول جلسات منظم با درمانگر خود ملاقات خواهید کرد و تمرینات را طبق دستور در خانه انجام خواهید داد. اغلب اوقات، تمرینات فیزیوتراپیست را می‌توان در هر جایی برای چند دقیقه در روز انجام داد!

کایروپراکتیک

یک متخصص کایروپراکتیک دارای مجوز، عضلات و مفاصل شما را برای تسکین درد دستکاری می‌کند.

پزشکان کایروپراکتیک معمولاً در کار بر روی ناحیه خاصی از بدن تخصص دارند. بیماران آن‌ها می‌توانند شامل همه افراد از افراد در حال بهبودی از جراحات گرفته تا افراد باردار باشند. با یک پزشک در مورد اینکه آیا دیدن یک کایروپراکتیک ممکن است بهترین قدم بعدی برای شما باشد صحبت کنید. یک متخصص پزشکی آموزش دیده ممکن است کایروپراکتیک ستون فقرات گردنی (و همچنین در قسمت پایینی ستون فقرات) را با هدف تنظیم مجدد مفاصل، بهبود دامنه حرکتی گردن و کاهش درد انجام دهد.

ماساژ درمانی

ماساژ ممکن است به شل شدن عضلات سفت و ایجاد آرامش کمک کند.

ماساژ می‌تواند ماهیچه‌ها را شل و ضعیف کند و همچنین جریان خون را به بافت های آسیب دیده افزایش دهد که ممکن است کمی درد را تسکین دهد. برخی از متخصصان پزشکی ماساژ درمانی را همراه با کایروپراکتیک ارائه می‌دهند.

ماساژ توسط یک پزشک آموزش دیده می‌تواند به شل شدن و کشش عضلات گردن و پشت شما کمک کند.

طب سوزنی

درمان طب سوزنی ممکن است به کاهش درد گردن و ایجاد تسکین کمک کند.

این درمان مبتنی بر این تئوری است که جریان‌های انرژی نامتعادل (یا انسداد) در بدن ممکن است به درد کمک کنند و بنابراین قرار دادن سوزن‌های نازک استراتژیک در بدن ممکن است جریان انرژی متعادل را بازگرداند و درد را کاهش دهد. در حالی که این نظریه از نظر علمی ثابت نشده است، برخی از افراد گزارش می‌دهند که تسکین درد ناشی از درمان‌های طب سوزنی را تجربه می‌کنند.

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌ها در نقاط فشار خاصی روی بدن شما برای تسکین استرس، تنش و درد است. این نوعی از طب سنتی چینی است که هزاران سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد!

برخی از محققان بر این باورند که طب سوزنی می‌تواند مسکن‌های طبیعی بدن ما را تحریک کند، در حالی که برخی دیگر فکر می‌کنند که فقط یک اثر دارونما ایجاد می‌کند. صرف نظر از این، طب سوزنی همچنان یک رویکرد درمانی جامع در سراسر جهان است.

طب سوزنی ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما مراجعه به یک متخصص کلیدی است. فقط به یک پزشک دارای گواهی معتبر مراجعه کنید و مطمئن شوید که سوزن‌ها کاملاً استریل شده‌اند.

داروهای تجویزی

شل کننده‌های عضلانی ممکن است به کاهش اسپاسم عضلانی دردناک در گردن و عضلات اطراف کمک کنند.

در حالی که نادر است، گاهی اوقات فشار گردن ممکن است برای تسکین نیاز به داروی تجویزی داشته باشد. برای مثال، شل کننده عضلانی ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کاهش درد ناشی از اسپاسم شدید عضلانی تجویز شود.

این فهرست کاملی از درمان‌های کشیدگی گردن نیست و ممکن است پزشک درمان‌های دیگری را توصیه کند.

کاهش خطر کشیدگی گردن

در حالی که نمی‌توان از همه کشیدگی‌های گردن جلوگیری کرد، برخی از اقدامات اساسی می‌تواند خطرات را کاهش دهد.

فعال بمان. یک سبک زندگی فعال بدنی کل بدن را نسبتاً قوی و انعطاف پذیر نگه می‌دارد، از جمله گردن. علاوه بر این، انجام منظم تمرینات و کشش‌هایی که عضلات گردن و هسته مرکزی بدن را هدف قرار می‌دهند، می‌تواند به بهبود وضعیت بدن نیز کمک کند. بسیاری از کشیدگی‌های گردن ناشی از وضعیت نامناسب به دلیل وضعیت نامطلوب عضلات گردن است.

به آرامی شروع کنید. هنگام شروع یک فعالیت یا ورزش جدید، با سرعت یا حجم کاری قابل کنترل شروع کنید، سپس به تدریج در طول زمان افزایش دهید. کشش عضله هنگام انجام یک فعالیت جدید یا نا آشنا معمول است.

استراحت کنید. حرکات تکراری می‌تواند منجر به کشیدگی عضلات از جمله حرکات تکراری گردن شود. استراحت کردن یا فعالیت‌های متناوب، عضلات را قادر می‌سازد تا استراحت کنند و ریکاوری کنند تا از آسیب جلوگیری کنند.

خوب بخوابی. پیدا کردن بالش، تشک و وضعیت خواب مناسب می‌تواند خطر بیدار شدن با گردن درد را کاهش دهد. با این حال، هر کس متفاوت است و ممکن است قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه چه چیزی بهترین کار را انجام می‌دهد، آزمون و خطا طول بکشد. به عنوان مثال، خوابیدن روی شکم بیشترین فشار را به ستون فقرات گردنی وارد می‌کند، اما همه موافق نیستند که خوابیدن به پهلو بهتر است یا به پشت. همچنین، برخی از افراد بالش گردن را ترجیح می‌دهند، اما برخی دیگر ممکن است با بالش‌های دیگر راحتی بیشتری پیدا کنند.

روی وضعیت بدن تمرکز کنید. صاف نشستن و ایستادن با شانه‌ها به عقب به حفظ ستون فقرات در تراز خنثی کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که از وضعیت بدنی خوب در طول روز استفاده کنید، به کاهش نیروهای وارد بر دیسک‌های بین مهره‌ای و رباط‌ها کمک می‌کند.

داشتن گردن صاف و در وضعیت صحیح خطر تکرار آن در آینده را افزایش می‌دهد. همچنین، تلاش برای بازگشت خیلی سریع از آسیب کشیدگی گردن قبل از التیام می‌تواند آسیب را بدتر کرده و دوره نقاهت را طولانی کند.

در حالی که گردن درد اغلب در آسیب یا شرایط خاص سلامتی ردیابی می‌شود، روال‌های کاری و خانه نیز می‌تواند مقصر باشد. اغلب اوقات، گردن درد موقتی است، اما بدون مراقبت مناسب می‌تواند مزمن شود.

سفت شدن گردن می‌تواند دردناک باشد و در فعالیت‌های روزانه شما اختلال ایجاد کند. علائم شما حتی ممکن است خواب خوب شبانه را سخت کند.

بر اساس آماری که در سال 2012 از نظرسنجی ملی بهداشت منتشر شد، در سال 2016، بیش از 14 درصد منبع معتبر آمریکایی‌ها با درد یا مشکلات گردن سروکار دارند.

علل شایع گردن درد منبع مورد اعتماد عبارت‌اند از:

وضعیت بدنی ضعیف

استرس، تنش عضلانی

فشار عضلانی

آرتروز

فیبرومیالژیا

یک عصب فشرده یا فشرده

تخریب دیسک

شلاق زدن

آسیب نخاعی

ضربه مغزی

درد گردن با موارد زیر نیز مرتبط است:

سطح استرس بالا

اضطراب

افسردگی

برای جلوگیری از تبدیل شدن درد گردن به یک نگرانی مزمن، مهم است که فورا آن را برطرف کنید. حرکات کششی، تنظیم شیوه زندگی و دارو همگی می‌توانند به کاهش درد و تنش عضلانی در گردن کمک کنند.

سایر شرایطی که باعث درد گردن می‌شوند

گردن درد اغلب می‌تواند ناشی از تنش یا آسیب‌های عضلانی باشد، اما برخی از بیماری‌های خاص درد گردن را نیز به عنوان یک عارضه جانبی دارند. این شامل عفونت‌های ویروسی و باکتریایی است که می‌تواند باعث التهاب و تورم غدد لنفاوی شما شود.

سفتی یا درد گردن می‌تواند از علائم زیر باشد:

مننژیت

ورم لوزه

سرماخوردگی یا آنفولانزا

ویروس اپشتین بار یا مونونوکلئوز (مونو)

شرایط تیروئید، از جمله تیروئیدیت (التهاب غده)

بیماری قلبی یا حمله قلبی

علائم حمله قلبی شامل درد قفسه سینه، مشکل در تنفس و احساس سبکی سر است. اگر فکر می‌کنید که شما یا یکی از عزیزانتان دچار حمله قلبی شده‌اید، فورا با خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید.

درمان گردن درد

به یاد داشته باشید که هر گونه درد، سفتی یا مشکلات حرکتی مربوط به گردن شما باید توسط پزشک ارزیابی شود. مهم است که آسیب‌ها و عفونت‌ها را رد کنید. همیشه قبل از اینکه روش‌ها را به تنهایی امتحان کنید، از مشاوره پزشکی حرفه‌ای بخواهید.

ارزیابی فیزیکی توسط پزشک می‌تواند به شناسایی علت درد شما کمک کند. اشعه ایکس، ام آر آی و تصویربرداری اولتراسوند نیز می‌تواند در تشخیص کمک کننده باشد.

حرارت یا یخ را اعمال کنید

یخ می‌تواند با کاهش جریان خون در یک ناحیه به کاهش التهاب و تورم کمک کند. گرما برعکس عمل می‌کند و جریان خون را تحریک می‌کند.

هم یخ و هم گرما می‌توانند با هم کار کنند تا به تسکین عضله کشیده یا پاره شده کمک کنند و به آن زمان برای بهبودی بدهند. آن‌ها می‌توانند درد به موقع را برای نقطه‌ای که بیش از حد کار کرده روی بدن شما، مانند گردن، تسکین دهند.

آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) استفاده از یخ را به مدت 20 دقیقه چند بار در روز برای آسیب‌های بافت نرم توصیه می‌کند. مطمئن شوید که یک کمپرس سرد بخرید یا درست کنید که از تماس مستقیم یخ با پوست شما جلوگیری کند.

می‌توانید به طور متناوب بین استفاده از یخ و گرما استفاده کنید. حمام یا دوش آب گرم یا استفاده از پد گرم کننده نیز ممکن است کمک کننده باشد.

مسکن‌های بدون نسخه (OTC) مصرف کنید

مسکن‌های OTC نیازی به نسخه ندارند و می‌توانند به کاهش درد و التهاب عمومی در بدن کمک کنند. مسکن‌های OTC شامل دسته‌ای از داروها به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می‌شوند. NSAIDهای رایج شامل ایبوپروفن (Motrin، Advil) و ناپروکسن سدیم (Aleve) هستند.

یکی دیگر از مسکن‌های OTC استامینوفن (تیلنول) است، اما در حالی که این دارو می‌تواند درد را کاهش دهد، خاصیت ضد التهابی ندارد.

همیشه اینها را طبق دستور پزشک یا با پیروی از دستورالعمل های روی بطری مصرف کنید. NSAID ها و سایر مسکن‌های OTC می‌توانند عوارض جانبی از جمله ناراحتی معده، حالت تهوع و اسهال داشته باشند.

کشش داشته باشید اما از حرکات ناگهانی خودداری کنید

حرکات کششی می‌تواند به تسکین درد و سفتی و جلوگیری از عود آن در آینده کمک کند. این مهم است که به آرامی کشش دهید، مطمئن شوید که همیشه به طور کامل نفس می کشید. حرکات ناگهانی یا کشش بیش از حد می‌تواند باعث درد یا آسیب بیشتر شود.

تمرینات برای تسکین درد و سفتی گردن اغلب ساده هستند و می‌توانند در خانه (یا پشت میز کار) انجام شوند. با یک پزشک یا فیزیوتراپ (PT) در مورد ایجاد یک روال قابل کنترل که برای شما مفید است صحبت کنید.

کشش‌هایی که اغلب برای کمک به سفتی گردن استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

شانه‌های خود را به صورت دایره‌ای به عقب و سپس به جلو بچرخانید

تیغه‌های شانه خود را به آرامی روی هم فشار دهید، وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس تکرار کنید

به آرامی سر خود را از این طرف به سمت دیگر بچرخانید تا جایی که راحت است.

فعالیت بدنی که گردن شما را آزار می‌دهد را محدود کنید

اگر سفتی و درد گردن شما بعد از انجام یک فعالیت بدنی شروع شد، باید آن فعالیت را تا رفع سفتی محدود کنید. این فعالیت‌های بدنی می‌تواند شامل فعالیت‌هایی باشد که به عنوان بخشی از کار شما یا به عنوان ورزش تفریحی انجام می‌شود.

به طور کلی، هر زمان که گردن درد دارید، باید بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌هایی که ممکن است باعث تشدید عضلات گردن شما شود را محدود کنید.

اگر فشار عضلانی دارید، احتمالاً برای بهبودی کامل به استراحت نیاز خواهید داشت. دوره استراحت ایده آل شما به آسیب بستگی دارد و ممکن است از روزها تا هفته‌ها متغیر باشد. این پنجره می‌تواند توسط پزشک یا سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی تعیین شود.

چگونه از سفتی گردن جلوگیری کنیم

شما می‌توانید با تغییرات سبک زندگی و ابزارهای ارگونومیک محل کار که در این بخش توضیح خواهیم داد، از سفت شدن گردن جلوگیری کنید.

پیشگیری همچنین ممکن است به معنای ترک برخی عادات بد، مانند وضعیت نامناسب مزمن باشد. علاوه بر این، ورزش منظم می‌تواند ماهیچه‌های شما را تقویت کرده و کمتر تحت فشار قرار بگیرد یا آسیب ببیند.

سیگار همچنین یک عامل خطر برای کمردرد و گردن درد است، به ویژه در افرادی که وابستگی طولانی مدت به نیکوتین دارند. با یک پزشک صحبت کنید و برنامه‌ای برای ترک آن در نظر بگیرید.

استرس را کاهش دهید

استرس می‌تواند باعث شود که عضلات گردن، شانه‌ها و پشت خود منقبض شوند. کاهش استرس می‌تواند به درمان و پیشگیری از درد و سفتی گردن کمک کند. شما می‌توانید استرس را به روش‌های مختلفی کاهش دهید، از جمله:

گوش دادن به موسیقی

تمرین نوعی مدیتیشن

گرفتن تعطیلات یا استراحت، حتی اگر فقط یک سفر یک روزه کوتاه باشد

انجام کاری که از آن لذت می‌برید، مانند یک سرگرمی

همچنین می‌تواند به تعیین مرزهای سالم‌تری در زندگی شخصی و حرفه‌ای شما کمک کند.

به طور منظم تمرین کنید

ورزش منظم با فواید سلامتی متعددی همراه است. بسیاری از این موارد می‌توانند از آسیب و درد ناشی از ضعف عضلات گردن جلوگیری کنند یا تنش ناشی از استرس را کاهش دهند.

مزایای کلی ورزش عبارت‌اند از:

تقویت عضلات و استخوان ها

تقویت سیستم ایمنی بدن

کمک به خواب بهتر

بهبود سلامت روان

رفع استرس

افزایش امید به زندگی

سازمان بهداشت جهانی (WHO) دستورالعمل‌های زیر را توصیه می‌کند منبع مورد اعتماد برای ورزش:

کودکان 5 تا 17 ساله باید روزانه 60 دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید داشته باشند.

بزرگسالان 18 تا 64 ساله باید 150 تا 300 دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط یا حداقل 75 تا 150 دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت بالاتر را هدف قرار دهند.

به یاد داشته باشید که ورزش نباید شبیه وزنه برداری یا دوی ماراتن باشد! پیاده‌روی، یوگا یا بازی با سگ‌تان، همگی نمونه‌هایی از راه‌های عالی برای به‌کارگیری آن دقایق فعال در برنامه‌های روزمره هستند.

بهترین نوع ورزش برای شما ممکن است به سن، موقعیت مکانی و توانایی شما و سایر عوامل بستگی داشته باشد.

یک محل کار ارگونومیک ایجاد کنید

ارگونومی به تنظیم فضای کاری، برنامه زمانی یا مسئولیت‌های یک فرد در پاسخ به نیازهای فردی آن‌ها اشاره دارد. اصولاً ارگونومی در مورد ایجاد تغییرات در شغل شما است تا بتوانید کار خود را بهتر انجام دهید. ارگونومی اغلب برای انطباق مشاغل با افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن یا معلولیت استفاده می‌شود.

ارگونومی می‌تواند چندین گزینه و راه حل مدیریتی را در مورد گردن درد ارائه دهد. این شامل:

خرید یا درخواست یک صندلی با کیفیت برای فضای اداری شما. یک صندلی اداری قابل تنظیم ایده آل است.

صندلی خود را در یک موقعیت راحت تنظیم کنید. مطمئن شوید که پاهای خود را صاف روی زمین نگه دارید و زانوهای خود را کمی پایین‌تر از باسن خود نگه دارید.

استفاده از وضعیت مناسب در هنگام نشستن با صاف نگه داشتن کمر و صاف نگه داشتن بازوها به سمت میز وضعیت بدن خود را حفظ کنید.

رایانه خود را طوری قرار دهید که در سطح چشم قرار گیرد. مطمئن شوید که گردن خود را بالا یا پایین نمی‌برید.

در صورت امکان از یک میز قابل تنظیم یا میز ایستاده استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید به طور متناوب در محل کار بنشینید و بایستید. تغییر وضعیت می‌تواند به کاهش فشار ساعت‌های طولانی نشستن بر بدن شما کمک کند.

استفاده از صفحه کلید و ماوس ارگونومیک می‌تواند وضعیت بدن، گرفتگی شانه و درد دست و مچ را بهبود بخشد. ایستادن برای کشش و حرکت هر ساعت. در زمان استراحت، سعی کنید کمی در اطراف راه بروید تا شل شوید.

مدت زمان نگاه کردن به گوشی هوشمند را محدود کنید

نگاه مداوم از پایین به گوشی می‌تواند عضلات گردن شما را بکشد، فشار مداوم بر آن‌ها وارد کند و گاهی اوقات منجر به درد شود. این پدیده حتی اصطلاح خاص خود را نیز به دست آورده است: گردن فناوری یا گردن متن.

یک مطالعه کوچک در سال 2015 نشان داد که نشستن هنگام ارسال پیامک باعث بیشترین میزان خم شدن (خم شدن) در گردن می‌شود. یک مطالعه بزرگ‌تر در سال 2019 منبع معتبر 500 دانشجوی دانشگاه در اردن نشان داد که طول مدت استفاده از تلفن همراه با افزایش شدت درد و مدت زمان ارتباط مثبت دارد.

محققان دریافتند که بیش از 24 درصد از دانش آموزان به گردن درد خود نمره‌ای بیشتر از 4 در مقیاس 11 درجه‌ای عددی (NRS-11) برای درد اختصاص دادند که نشان دهنده «درد متوسط» یا بدتر است.

به طور کلی، نویسندگان بر اهمیت توجه به اینکه چگونه استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه می‌تواند به درد گردن کمک کند و اینکه تغییر وضعیت و کاهش مدت زمان استفاده توصیه می‌شود، تأکید کردند.

اگر مجبورید اغلب از گوشی هوشمند خود استفاده کنید، برخی از این نکات را برای کاهش فشار گردن خود امتحان کنید:

گوشی خود را در سطح چشم نگه دارید.

گوشی خود را بین شانه و گوش خود قرار ندهید.

از هدفون استفاده کنید.

به طور منظم از تلفن خود استراحت کنید.

وضعیت خود را تنظیم کنید یا در صورت مشاهده درد استراحت کنید.

پس از استفاده از تلفن، کشش را انجام دهید تا ماهیچه‌های خود را شل کنید.

برای مدت طولانی و بدون وقفه رانندگی نکنید

درست مانند نشستن پشت میز در تمام طول روز، نشستن پشت فرمان خودرو نیز می‌تواند بر گردن شما تأثیر بگذارد. اگر مجبور هستید برای مدت طولانی رانندگی کنید، در اینجا چند نکته برای جلوگیری از سفت شدن گردن وجود دارد:

برای ایستادن و حرکات کششی استراحت کنید. در نظر بگیرید که یک زنگ هشدار تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که چه زمانی توقف کنید.

مطمئن شوید که صندلی شما به درستی تنظیم شده است. صندلی راننده و تکیه گاه سر را در موقعیتی قرار دهید که بیشترین پشتیبانی را برای شما فراهم کند و شما را در وضعیت خوبی قرار دهد.

هرگز پیامک ارسال نکنید و رانندگی نکنید. این غیرقانونی، خطرناک و بد است که گردن شما به طور مکرر از تلفن خود به سمت جاده به بالا و پایین نگاه کند.

وضعیت خواب خود را تغییر دهید

خواب خوب شبانه یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید.

موقعیتی که در شب می‌خوابید نیز می‌تواند بر گردن شما تأثیر بگذارد. خوابیدن به پهلو یا به پشت (به پشت خوابیدن) می‌تواند فشار کمتری به گردن شما نسبت به خوابیدن روی شکم (مستعد) وارد کند. با این حال، در خواب پهلو، تراز ستون فقرات قفسه سینه و گردن برای جلوگیری از گردن درد مهم است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر گردن درد با فعالیت‌های روزانه منظم شما تداخل دارد، باید به پزشک مراجعه کنید.

باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی برای گردن درد باشید اگر:

درد شما پس از جراحت یا تصادف رانندگی شروع شد

دردی دارید که در بازوها یا پاهایتان پخش می‌شود

بی حسی یا ضعف در بازوها، دست‌ها یا پاهای شما وجود دارد

همراه با گردن درد سردرد هم دارید

این علائم می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه‌ای جدی‌تری باشد.

گردن درد یک مشکل رایج است که سالانه میلیون‌ها نفر را مبتلا می‌کند. اغلب اوقات، سفت شدن گردن با درد جزئی را می‌توان در خانه با یخ، مسکن‌های OTC و کشش سبک درمان کرد.

تنظیم سبک زندگی می‌تواند به کاهش و پیشگیری از گردن درد نیز کمک کند. سعی کنید از رایانه یا تلفن خود کمی استراحت کنید و بیشتر مراقب وضعیت بدن خود باشید. اگر متوجه شدید که دائماً با گردن درد یا سفت از خواب بیدار می‌شوید، وضعیت خواب خود را تنظیم کنید یا یک بالش جدید امتحان کنید.

اگر گردن درد ادامه یافت، بدتر شد یا با علائم دیگری همراه شد، با پزشک تماس بگیرید. اگر اخیراً دچار آسیب دیدگی شده‌اید، این امر به ویژه مهم است. اقدام به محض مشاهده مشکل می‌تواند از بدتر شدن مشکل جلوگیری کرده و به شما در ایجاد تاکتیک‌های پیشگیرانه کمک کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان