رگ به رگ شدن پا (پیشگیری و درمان)

تأثیر تمرینات ثباتی بر کمردردهای مزمن
تأثیر تمرینات ثباتی بر کمردردهای مزمن
13 اسفند 1402
علل لرزش دست (روش درمان رعشه و لرزش دست‌)
علل لرزش دست (روش درمان رعشه و لرزش دست‌)
19 اسفند 1402
رگ به رگ شدن پا (پیشگیری و درمان)
0
(0)

در طول معاینه فیزیکی، پزشک تورم و نقاط حساس را در اندام آسیب دیده بررسی می‌کند. محل و شدت درد می‌تواند به تعیین میزان و ماهیت آسیب کمک کند. اشعه ایکس می‌تواند به رد شکستگی یا سایر آسیب‌های استخوانی به عنوان منبع مشکل کمک کند. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز ممکن است برای کمک به تشخیص میزان آسیب استفاده شود. در این مقاله قصد داریم عوامل رگ به رگ شدن پا (پیشگیری و درمان) آن را بیان کنیم.

برای خود مراقبتی فوری از پیچ خوردگی، R.I.C.E را امتحان کنید. رویکرد – استراحت، یخ، فشرده سازی، ارتفاع:

استراحت. از انجام فعالیت‌هایی که باعث درد، تورم یا ناراحتی می‌شود خودداری کنید؛ اما از تمام فعالیت‌های بدنی اجتناب نکنید.

یخ. حتی اگر به دنبال کمک پزشکی هستید، فوراً منطقه را یخ بزنید. هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه از کیسه یخ یا حمام یخ و آب استفاده کنید و این کار را هر دو تا سه ساعت یک بار در روزهای اول پس از آسیب در حالی که بیدار هستید تکرار کنید.

فشرده سازی. برای کمک به توقف تورم، ناحیه مورد نظر را با یک باند الاستیک فشرده کنید تا تورم متوقف شود. آن را خیلی محکم نپیچید وگرنه ممکن است مانع گردش خون شود. پیچیدن را در انتهایی که از قلبتان دورتر است شروع کنید. اگر درد زیاد شد، ناحیه بی‌حس شد یا تورم زیر ناحیه پیچیده ‌شده رخ داد، پوشش را شل کنید.

ارتفاع. ناحیه آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید، به خصوص در شب که به نیروی جاذبه اجازه می‌دهد تا به کاهش تورم کمک کند.

یک داروساز می‌تواند در مورد رگ به رگ شدن و کشیدگی کمک کند. در مورد بهترین درمان برای با یک داروساز صحبت کنید. ممکن است قرص یا کرم یا ژلی را که روی پوست بمالید پیشنهاد کنند. در ابتدا از مسکن‌هایی مانند پاراستامول برای کاهش درد و ژل ایبوپروفن، موس یا اسپری برای کاهش تورم استفاده کنید. در صورت نیاز، می‌توانید قرص، کپسول یا شربت ایبوپروفن را که می‌بلعید مصرف کنید. داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) و استامینوفن (Tylenol، دیگران) نیز می‌توانند مفید باشند.

پس از دو روز اول، به آرامی شروع به استفاده از ناحیه آسیب دیده کنید. باید شاهد بهبود تدریجی و پیشرونده در توانایی مفصل برای تحمل وزن یا توانایی حرکت بدون درد باشید. بهبودی از رگ به رگ شدن می‌تواند روزها تا ماه‌ها طول بکشد.

برای کمک به جلوگیری از تورم، سعی کنید در چند روز اول از گرما (مانند حمام داغ و بسته‌های گرما)، الکل و ماساژ اجتناب کنید. هنگامی که می‌توانید ناحیه آسیب دیده را بدون اینکه درد را متوقف کند حرکت دهید، سعی کنید به حرکت آن ادامه دهید تا مفصل یا ماهیچه سفت نشود.

فهرست مطالب

چه مدت طول می‌کشد تا رگ به رگ شدن یا کشیدگی بهبود یابد

پس از 2 هفته، اکثر افراد مبتلا به رگ به رگ شدن‌ها و کشیدگی‌ها احساس بهتری خواهند داشت.

تا 8 هفته از ورزش‌های سنگین مانند دویدن خودداری کنید، زیرا خطر آسیب بیشتر وجود دارد.

رگ به رگ شدن و کشیدگی شدید ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا به حالت عادی برگردد.

یک فیزیوتراپ و یا متخصص حرکات اصلاحی می‌تواند به فرد کمک کند تا ثبات و قدرت مفصل یا اندام آسیب دیده را به حداکثر برساند. ممکن است پزشک پیشنهاد کند که ناحیه مورد نظر را با بریس یا آتل بی حرکت کنید. برای برخی آسیب‌ها، مانند پارگی رباط، ممکن است جراحی در نظر گرفته شود.

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

در حالی که ممکن است در ابتدا با پزشک خانواده خود مشورت کنید، او ممکن است شما را به یک پزشک متخصص در پزشکی ورزشی یا جراحی ارتوپدی ارجاع دهد.

آنچه می‌توانید انجام دهید:

ممکن است بخواهید فهرستی بنویسید که شامل:

شرح دقیق علائم

اطلاعاتی در مورد مشکلات پزشکی که داشته‌اید

اطلاعاتی در مورد مشکلات پزشکی والدین یا خواهر و برادر

تمام داروها و مکمل‌های غذایی که مصرف می‌کنید

سوالاتی که می‌خواهید از پزشک بپرسید

از پزشک خود چه انتظاری دارید؟

پزشک ممکن است برخی از سؤالات زیر را بپرسد:

وقتی آسیب دیدید دقیقاً چگونه حرکت می‌کردید؟

صدای پاپ یا ضربه ناگهانی را شنیدید یا احساس کردید؟

کی اتفاق افتاد؟

چه نوع درمان‌های خانگی را امتحان کرده‌اید؟

آیا تا به حال این قسمت از بدن خود را زخمی کرده‌اید؟

اگر چنین است، آن آسیب چگونه رخ داده است؟

رگ به رگ شدن و کشیدگی، آسیب‌های شایعی هستند که بر عضلات و رباط‌ها تأثیر می‌گذارند. بیشتر آن‌ها را می‌توان بدون مراجعه به پزشک عمومی در خانه درمان کرد.

بررسی کنید که آیا دچار رگ به رگ شدن یا کشیدگی هستید. به احتمال زیاد، اگر یکی از موارد زیر را داشتید رگ به رگ شدن یا کشیدگی است:

درد، حساسیت یا ضعف دارید – اغلب در اطراف مچ پا، پا، مچ دست، شست، زانو، ساق یا پشت

ناحیه آسیب دیده متورم یا کبود شده است

نمی‌توانید روی آسیب وارد کنید یا به طور معمول از آن استفاده کنید

دچار اسپاسم یا گرفتگی عضلانی هستید – جایی که عضلات به خودی خود به طرز دردناکی سفت می‌شوند

همیشه نمی‌توانید از رگ به رگ شدن و کشیدگی جلوگیری کنید

رگ به رگ شدن و کشیدگی زمانی اتفاق می‌افتد که یک عضله را بیش از حد کشش دهید یا بچرخانید.

گرم نکردن بدن قبل از ورزش، عضلات خسته و ورزش کردن از علل شایع هستند.

درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی

اگر برای رگ به رگ شدن یا کشیدگی نیاز به درمان دارید، ممکن است توصیه‌های خود مراقبتی به شما داده شود یا مسکن قوی‌تری تجویز شود.

همانطور که گفته شد ممکن است نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس داشته باشید که گاهی اوقات می‌تواند در یک مرکز درمانی فوری انجام شود یا ممکن است به بیمارستان ارجاع شوید.

فیزیوتراپی برای رگ به رگ شدن و کشیدگی

اگر رگ به رگ شدن یا کشیدگی دارید که بهبود آن بیشتر از حد معمول طول می‌کشد، پزشک عمومی ممکن است بتواند شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد.

ممکن است فیزیوتراپی از NHS در همه جا در دسترس نباشد و زمان انتظار طولانی باشد. همچنین می‌توانید آن را به صورت خصوصی دریافت کنید.

اگر دچار رگ به رگ شدن یا کشیدگی هستید، ممکن است بتوانید بدون مراجعه به پزشک عمومی برای کمک به وضعیت خود مستقیماً به متخصص حرکات اصلاحی مراجعه کنید.

تفاوت بین مچ پا پیچ خورده و مچ پا شکسته (شکستگی مچ پا) چیست؟

رگ به رگ شدن مچ پا زمانی است که رباط‌های مچ پا پاره می‌شوند. شکستگی مچ پا یا شکستگی مچ پا زمانی است که یک یا چند استخوان در مچ پا شکسته شود. رگ به رگ شدن‌ها و شکستگی‌های شدید علائم مشابهی دارند (درد، تورم، کبودی، حساسیت) و هر دو در اثر پیچاندن یا چرخش مچ پا، زمین خوردن یا افتادن، یا ضربه به مچ پا ایجاد می‌شوند. پیچ خوردگی سریع‌تر بهبود می‌یابد، اما ممکن است تا شش هفته طول بکشد تا شکستگی مچ پا بهبود یابد.

چه کسانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

هرکسی در هر سنی می‌تواند مچ پای خود را رگ به رگ شود. رگ به رگ شدن در ورزشکاران در طول رویدادهای ورزشی شایع است، اما می‌تواند در طول فعالیت‌های روزمره نیز رخ دهد.

انواع پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

بر اساس میزان آسیب دیدگی رباط، سه نوع پیچ خوردگی مچ پا وجود دارد:

درجه 1 (خفیف). الیاف رباط کمی کشیده شده یا یک پارگی بسیار کوچک وجود دارد. مچ پا در هنگام لمس تورم و حساسیت جزئی خواهد داشت.

درجه 2 (متوسط). رباط پاره شده است، اما پارگی کامل نیست. مچ پا بر روی جراحت ورم کرده است و حرکت آن درد دارد.

درجه 3 (شدید). رباط کاملاً پاره شده است. مچ پا تورم قابل توجهی دارد، آسیب دردناک است و راه رفتن دشوار است.

علائم پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

علائم پیچ خوردگی مچ پا عبارت‌اند از:

درد، به خصوص زمانی که به مچ پای خود وزن وارد می‌کنید.

لطافت در لمس.

تورم.

کبودی.

مشکل در راه رفتن.

علائم و علل

علت پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

غلتاندن یا پیچاندن مچ پا باعث پیچ خوردگی مچ پا می‌شود. شایع‌ترین پیچ خوردگی مچ پا ناشی از موارد زیر است:

افتادن یا زمین خوردن روی سطوح ناهموار.

فرود نادرست پس از پرش.

از دست دادن تعادل

شرکت در ورزش‌هایی که شامل چرخاندن یا پیچ خوردن مچ پا می‌شود (بسکتبال، فوتبال، تنیس).

تشخیص و آزمایشات

رگ به رگ شدن مچ پا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک پس از معاینه فیزیکی پا و مچ پا، پیچ خوردگی مچ پا را تشخیص می‌دهد تا دامنه حرکتی را شناسایی کند و تعیین کند کدام رباط‌ها تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. معاینه فیزیکی معمولاً با یک آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس دنبال می‌شود.

چگونه بفهمم مچ پایم پیچ خورده است؟

اگر زمین خوردید یا مچ پا دچار پیچ خوردگی شد و آسیب باعث درد، تورم، کبودی و مشکل در راه رفتن شد، می‌توانید فرض کنید که مچ پا پیچ خورده است. به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مراجعه کنید و آن‌ها آسیب را ارزیابی می‌کنند، تشخیص را تأیید می‌کنند و یک برنامه درمانی ارائه می‌دهند.

مچ پای پیچ خورده من تا کی متورم می‌شود؟

تورم به طور معمول بلافاصله ظاهر نمی‌شود. ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا توسعه یابد. اگر دچار تورم شدید، ممکن است تا 48 ساعت برای پیچ خوردگی خفیف تا متوسط طول بکشد. تورم در پیچ خوردگی‌های شدید ممکن است تا زمانی که رباط پاره شده بهبود یابد، بیشتر طول بکشد.

آیا می‌توانم روی مچ پا پیچ خورده راه بروم؟

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی و یا متخصص حرکات اصلاحی ممکن است استفاده از عصا یا بریس و آتل را برای کاهش وزن از مچ پا و حمایت و ثبات (محافظت) مچ پا توصیه کند. فشار بیش از حد بر روی مچ پا پیچ خورده می‌تواند پیچ خوردگی را بدتر کند، باعث ناراحتی بیشتر و طولانی شدن زمان بهبودی شود.

آیا پس از پیچ خوردگی مچ پا به فیزیوتراپی نیاز دارم؟

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی و یا متخصص حرکات اصلاحی ممکن است فیزیوتراپی را برای کمک به بازیابی قدرت و تحرک توصیه کند. فیزیوتراپی برای ورزشکاران رایج است، بنابراین می‌توانید پس از بهبودی آسیب به ورزش خود بازگردید. شواهدی وجود دارد که از فیزیوتراپی به عنوان مهم برای بهبودی مناسب حمایت می‌کند.

آیا برای درمان پیچ خوردگی مچ پا نیاز به جراحی دارم؟

جراحی برای درمان پیچ خوردگی حاد مچ پا نادر است. اگر مشکلات طولانی ‌مدتی مانند بی‌ثباتی در مچ پای خود دارید – چرخاندن مکرر مچ پا – ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند.

آیا پیچ خوردگی مچ پا به خودی خود بهبود می‌یابد؟

بیشتر پیچ خوردگی‌ها خود به خود بهبود می‌یابند، اما بازسازی قدرت در مچ پا می‌تواند به جلوگیری از آسیب‌های بعدی کمک کند. اگر به رباط‌های مچ پای خود اجازه ندهید که زمان بهبودی پیدا کنند، ممکن است دچار بی‌ثباتی طولانی مدت (پیچ‌خوردگی مزمن مچ پا) یا تکرار پیچ خوردگی مچ پا شوید. اگر علائم بیش از چهار تا شش هفته پس از آسیب ادامه یابد و همچنان هنگام راه رفتن روی پای خود احساس ضعف می‌کنید، ممکن است دچار پیچ خوردگی مزمن مچ پا شوید.

جلوگیری از پیچ خوردن مچ پا

چگونه می‌توانم خطر ابتلا به پیچ خوردگی مچ پا را کاهش دهم؟

به منظور جلوگیری از پیچ خوردگی مچ پا، می‌توانید:

با ورزش منظم، قدرت عضلانی خوبی را حفظ کنید.

قبل از ورزش و فعالیت بدنی بدن خود را گرم کنید و کشش دهید.

به سطوح ناهمواری که در آن راه می‌روید یا می‌دوید توجه کنید.

اگر در حین فعالیت یا ورزش احساس خستگی می‌کنید، سرعت خود را کاهش دهید یا متوقف کنید.

اگر مچ پایم پیچ خورده باشد چه انتظاری می‌توانم داشته باشم؟

پس از دادن زمان به مچ پای خود برای التیام و درمان پیچ خوردگی طبق توصیه‌های ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی، می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. پیش‌آگهی به تعهد برای ایجاد قدرت در ناحیه مچ پا از طریق تمرینات و توانبخشی بستگی دارد. اگر مچ پا به طور کامل بهبود نیافته است یا تمرینات تقویتی را متوقف کرده‌اید، رباط آسیب دیده می‌تواند ضعیف شده و شما را در معرض خطر پیچ خوردگی مچ پا در آینده قرار دهد.

رگ به رگ شدن مچ پا چقدر طول می‌کشد تا بهبود یابد؟

زمان بهبودی برای پیچ خوردگی مچ پا بسته به شدت آسیب متفاوت است. التیام یک پیچ خوردگی جزئی ممکن است بین دو هفته و برای بهبود یک پیچ خوردگی شدید بین 6 تا 12 هفته طول بکشد.

زندگی با وجود مچ پای پیچ خورده

چگونه از خودم مراقبت کنم؟

پس از درمان پیچ خوردگی خود با روش PRICE، باید انعطاف پذیری و استحکام کمر را در مچ پا ایجاد کنید. تمرینات توصیه شده توسط ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا فیزیوتراپیست را برای بهبود دامنه حرکتی خود انجام دهید.

تمرینات فیزیوتراپی شامل:

حرکات کنترل شده بدون مقاومت.

تمرینات قدرتی برای عضلات و تاندون‌های جلو و پشت پاهای.

تمرین تعادل (حس عمقی) برای جلوگیری از رگ به رگ شدن در آینده.

تمرینات استقامتی و چابکی برای قدرت ساق پا و مچ پا.

تمرینات اولیه در برنامه درمانی نیازی به چرخاندن یا پیچاندن مچ پا ندارند، اما با گذشت زمان، می‌توانید به فعالیت‌های معمولی که ممکن است به چرخش‌های ناگهانی نیاز داشته باشند (مانند بازی فوتبال یا بسکتبال) بازگردید.

چه زمانی باید به پزشک و یا متخصص حرکات اصلاحی خود مراجعه کنم؟

اگر پس از آسیب دیدگی نمی‌توانید راه بروید و تورم و درد 24 تا 48 ساعت پس از وقوع پیچ خوردگی بهبود نیافته یا بدتر شده است، باید برای ارزیابی پیچ خوردگی شدید به پزشک مراجعه کنید.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

شدت رگ به رگ شدن من چقدر است؟

این پیچ خوردگی است یا مچ پایم شکسته است؟

آیا توصیه می‌کنید از عصا استفاده کنم؟

آیا برای بهبود قدرت مچ پا باید به فیزیوتراپ مراجعه کنم؟

سؤالات متداول اضافی

پیچ خوردگی وارونگی مچ پا چیست و چه تفاوتی با پیچ خوردگی مچ پا دارد؟

تفاوت بین پیچ خوردگی وارونگی مچ پا و پیچ خوردگی مچ پا بستگی به محل و رباط‌هایی دارد که آسیب دیده‌اند. پیچ خوردگی مچ پا به دو دسته مکان محور تقسیم می‌شود:

وارونگی. پیچ خوردگی وارونه شایع‌ترین است و زمانی رخ می‌دهد که مچ پا به داخل یا خارج می‌شود و رباط خارجی مچ پا پاره می‌شود. زمین خوردن باعث پیچ خوردگی وارونه می‌شود.

چرخش خارجی. آسیب چرخش خارجی باعث پارگی رباط بین نازک نی و درشت نی می‌شود که به رباط syndesmosis معروف است. به این حالت پیچ خوردگی وارونگی مچ پا نیز گفته می‌شود و یک آسیب ورزشی رایج است.

24-48 ساعت اول پس از پیچ خوردگی مچ پا ناراحت کننده ترین زمان است، اما علائم را می‌توان با درمان خانگی، از جمله یخ گذاشتن و بالا بردن محل آسیب دیده برای کاهش تورم، کاهش داد. بازسازی قدرت در مچ پا پس از پیچ خوردگی می‌تواند به جلوگیری از پیچ خوردگی‌های بعدی کمک کند. همیشه به سطوحی که روی آن راه می‌روید یا ورزش می‌کنید توجه کنید تا از افتادن‌های ناگهانی که می‌تواند منجر به رگ به رگ شدن شود، جلوگیری کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان