آب درمانی و استئوکندروز ستون فقرات

ویژگی‌های صندلی مناسب برای محیط کار
15 تیر 1402
آب درمانی و ترمیم رباط صلیبی قدامی
17 تیر 1402
4.5
(4)

علت بروز بیماری‌های ستون فقرات چیست؟

امروزه، حفظ سلامت جسمی یکی از دغدغه‌های مهم جوامع مدرن است. با توجه به تحقیقات پزشکی و گزارشات سلامت جهانی، 90 درصد مردم جهان دارای بیماری‌های جزئی تا شدید هستند. در واقع می‌توان گفت با گذشت زمان سلامت جمعی از جوامع امروزی رخت بر بسته است.

از آنجایی که پیشرفت تکنولوژی و بی‌تحرکی‌ حاصل از آن یکی از دلایل عمده ناسالمی جوامع امروزی است، بنابراین توانبخشی و جوانسازی جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.

سبک زندگی انسان‌های مدرن و رواج کم تحرکی و یکجا نشینی در میان آن‌ها، تاثیرات مخربی بر روی سلامت جسمی و روانی جامعه گذاشته است. از مهم‌ترین اثرات منفی مدرنیته در سلامت جسمی افراد یک جامعه می‌توان به تحمل فشار فیزیکی بیش از حد بر روی ماهیچه‌های قفسه سینه و گردن اشاره کرد.

به طور کلی ماهیچه‌های ستون فقرات و قفسه سینه تکیه‌گاه این بخش‌های بدن محسوب می‌شوند. زمانی که به مدت طولانی در حالت نشسته قرار دارید، ماهیچه‌های مربوطه خسته می‌شوند. در نتیجه فشار بیشتری بر روی ستون فقرات وارد می‌شود و عمدتاً تغییرات دیستروفی در دیسک‌های بین مهره‌ای ایجاد می‌شود.

استئوکندروز ستون فقرات

استئوکندروز ستون فقرات (Osteochondrosis of the spine) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قرن بیستم است. در استئوکندروز گردنی، عضلات برای کاهش تحریک رشته‌های عصبی نخاعی، در حالت محافظت قرار می‌گیرند و برای مدت طولانی فعال می‌مانند.

در این حالت، کشش طولانی مدت (اسپاسم) عضله ذوزنقه و عضلات گردن همراه با افزایش فشار بر روی شریان‌های نخاعی است که در نهایت منجر به کاهش گردش خون مغزی می شود. کاهش گردش خون مغزی باعث ایجاد علائمی نظیر اختلال در بینایی، کاهش حافظه کوتاه مدت، سنگینی سر و اختلال در خواب خواهد شد.

روش‌های درمان بیماری استئوکندروز گردنی یا ستون فقرات

تحقیقات گسترده در زمینه بیماری‌های ستون فقرات نشان داده است که ورزش شنا یکی از موثرترین راه‌های درمان این نوع از بیماری‌ها است. روش ارتوپدیست یکی از روش‌های درمان و اصلاح ستون فقرات است. این روش ترکیبی از ورزش شنا و هیدروکینزی تراپی، برای درمان استئوکندروز ستون فقرات می‌باشد.

جالب است که بدانید در آزمایشات و تحقیقات گوناگون ثابت شده است که این روش به اندازه فیزیوتراپی موثر است، با این تفاوت که جنبه ورزشی و تفریحی نیز دارد. در یک مطالعه صحت این موضوع که آیا شنا واقعا موثرترین راه درمان بیماری‌های ستون فقرات است یا خیر مورد بررسی قرار گرفت. در تحقیق انجام شده، دو روش آب درمانی و شنا با یکدیگر مقایسه شد.

در ادامه این مقاله مروری بر نتایج به دست آمده در این تحقیق که در سال 2022 توسط دو دانشمند گرجستانی انجام گرفت، پرداخته‌ایم، پس تا انتها همراه ما باشید.

درمان بیماری استئوکندروز ستون فقرات به کمک آب درمانی
درمان بیماری استئوکندروز ستون فقرات به کمک آب درمانی

آب درمانی (Aqua therapy) باعث تقویت عضلات بدن به کمک آب خواهد شد. هدف از آب درمانی بالا بردن کیفیت و کمیت عضلات بدن و در نتیجه افزایش توان فیزیکی عضلات، برای درمان بیماران است.

اثر اصلاحی آب درمانی  بر روی بیماری‌های ستون فقرات مبتنی بر عدم وجود نیروهای گرانشی و در نتیجه آرامش رفلکس دستگاه عضلانی-رباطی است. تکنیک انجام شده در آب درمانی در واقع افزایش مقاومت عضلات بدن در زمانی است که وزن آب بر روی بدن فرد قرار می‌گیرد و یک نوع مقاومت مثبت ایجاد می‌شود. نیرویی که از طریق آب به بدن وارد می‌شود باعث افزایش قدرت عضلات پشت، کمر، شکم و کمربند شانه‌ای خواهد شد. علاوه بر این آب درمانی سیستم قلبی عروقی را نیز تقویت می‌کند و در تنفس بهتر نیز موثر است، بنابراین باعث افزایش ایمنی افراد خواهد شد.

تحقیقات انجام شده در رابطه با بیماری استئوکندروز ستون فقرات

در سال 2022 تحقیق جامعی در رابطه با این سوال که آیا آب درمانی برای درمان بیماری استئوکندروز ستون فقرات مناسب است یا خیر؟ انجام گرفت. هدف از این مطالعه یافتن مؤثرترین کاربردهای آب درمانی برای توانبخشی فیزیکی بیماران مبتلا به درد عصبی در ستون فقرات گردنی بود.

این مطالعه در ماه سپتامبر تا دسامبر 2022 بر روی 86 بیمار که شامل 59 زن و 27 مرد (38-55 ساله) بود، صورت گرفت.  این بیماران با اختلالات عصبی خفیف در هنگام بروز بیماری استئوکندروز حاد گردنی مواجه شده بودند. بر اساس گزارشات دپارتمان استراحتگاه بالنیولوژی تفلیس (گرجستان) بیمارانی که در تحقیق شرکت داشتند، عمدتاً از درد در ناحیه ستون فقرات گردنی (76.7%) و شانه (57%)، سردرد (69.8%)، بی حسی و درد بازوها (84.9%)، کم خوابی (38.4%)، تحریک پذیری (30.2%) و کشش شدید عضلات گردن و ستون فقرات قفسه سینه (100%)  شکایت داشتند.

 فشار خون این افراد معمولاً نرمال (50%) یا بالا (41.9%) و در چند مورد  پایین (8.1%) بود. از نظر بالینی، بیشتر افراد به سندرم محل سرویکو کرانیال (91.9%)، سندرم سرویکو براکیال (11.6%) و سرویکو توراکالژی (8.1%) مبتلا بودند. اکثر این بیماران چند علامت مشابه داشتند و آن را بسیار آزار دهنده می‌دانستند که شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • زنگ زدن گوش
درمان استئوکندروز ستون فقرات
درمان استئوکندروز ستون فقرات

نتایج تحقیق درمان بیماری استئوکندروز ستون فقرات به کمک آب درمانی

در گروه کنترل، که شامل افرادی بودند که از روش درمانی شنا برای بهبود بیماری استئوکندروز ستون فقرات در آن‌ها استفاده شد، کاهش قابل توجهی در درد تنها توسط 60.4٪ از بیماران به دست آمد (23.3٪ – بهبود، 7٪ – بهبود جزئی، 9.3٪ – بهبودی نشان نداد). همچنین در گروه اصلی که تحت درمان از طریق روش آب درمانی قرار داشتند، کاهش معنی داری (05/0p<) در شاخص‌های پتانسیل انطباقی (AC)، شاخص رافیر- دیکسون و فشار دیاستولیک مشاهده شد که نشان دهنده کاهش استرس بر روی بدن است. علاوه بر این نتایج این مطالعه نشان داد که آب درمانی بر تسکین و کاهش درد، تاثیر معناداری دارد و. درد در 84 درصد از بیماران به طور کامل ناپدید گشت و 16 درصد نیز بهبود متوسط داشتند.

استئوکندروز ستون فقرات
استئوکندروز ستون فقرات

همچنین بیمارانی که تحت درمان از طریق آب درمانی بودند در موارد زیر نیز بهبود چشمگیری داشتند:

 • افزایش عملکرد سیستم قلبی عروقی
 • افزایش توان بدن در ذخایر تطبیقی
 • بهبود شاخص‌های تحرک ستون فقرات گردنی
 • حذف بلوک‌ها و گره‌های دردناک در عضلات اسپاسمودیک

بنابراین نتایجی که در آن به مقایسه شنا و آب درمانی برای درمان بیماری استئوکندروز ستون فقرات انجام شد، نشان داد که آب درمانی 100 در 100 برای درمان و بهبود این بیماری موثر است. در حالی که انجام شنا تنها باعث بهبود کامل 23 درصد افراد بیمار خواهد شد.

جمع بندی

بنابراین، مطالعات نشان داده است که انجام آب درمانی در .توانبخشی اولیه جهت درمان استئوکندروز ستون فقرات، می‌تواند به طرز قابل توجهی بر روی بهبود این بیماری تاثیر بگذارد و روند بهبود را تسریع بخشد.

زمانی که بیماران مبتلا به استئوکندروز ستون فقرات در مرحله توانبخشی فیزیکی قرار دارند، اقدامات فوری برای درمان بسیار ضروری است. در این مرحله انجام تمرینات و فعالیت‌های فیزیکی اصلاحی جهت از بین رفتن کامل درد و علائم بیماری، بسیار حیاتی است. بنابراین در نوع انتخاب فعالیت‌های بدنی در مرحله‌ی توانبخشی فیزیکی باید دقت زیادی صورت بگیرد.

درمان بیماری های ستون فقرات
درمان بیماری‌های ستون فقرات

به طور کلی، پزشکان شنا را موثرترین راه درمان بیماری‌های ستون فقراتی می‌دانند و به‌طور فزاینده‌ای شنا را در مجموعه مراحل درمانی مشکلات ستون فقرات. قرار می‌دهند و آن‌ها را به اندازه تمرین‌های فیزیوتراپی مفید یافته‌اند.

اما مطالعات ما نشان داده است که آب درمانی در مقایسه با شنا، سطح کیفی جدیدتر و بالاتری را در بهبود قابلیت‌های فیزیکی بیمارانی که مشکلات مختلف ستون فقرات گردنی دارند، نشان می‌دهد.

و در نهایت اینکه آب درمانی علاوه بر اینکه در بهبود و درمان بیماری استئوکندروز ستون فقرات موثر است، بلکه باعث تاثیرات مثبت دیگری در بدن خواهد شد که شامل موارد زیر است:

 • تقویت سیستم قلبی عروقی و بهبود بیماری‌های قلبی
 • افزایش قدرت در عضلات، کمر، شانه و گردن
 • تقویت سیستم تنفسی
 • تقویت ایمنی بدن

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان