درمان اسکولیوز با ورزش

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم
چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم
25 مهر 1400
نحوه راه رفتن در استخر برای دیسک کمر
نحوه راه رفتن در استخر برای آب درمانی دیسک کمر
5 آبان 1400
درمان اسکولیوز با ورزش
3.9
(71)

اسکولیوز با افزایش سن در برخی از بیماران بدتر می‌شود. منحنی ممکن است با یا بدون افزایش درد افزایش یابد. بسیاری از بیماران می‌ترسند که تنها درمان برای تسکین درد، جراحی ستون فقرات باشد. با این حال، بسیاری از بیماران نیازی به جراحی ندارند. با برنامه‌ی ورزشی مناسب یا تمرین، می‌توانید منحنی را حفظ کنید، به تسکین درد کمک کرده و پیشرفت اسکولیوز خود را متوقف کنید. یکی از شایعات رایج در مورد اسکولیوز این است که باید از هر نوع فعالیت بدنی خودداری کنید. برعکس، هرچه فعالیت بدنی بیشتر باشد، احتمال اینکه درد را تجربه کنید کمتر است. اسکولیوز را نمی‌توان به طور دائم و بدون جراحی اصلاح کرد. با این حال، ورزش می‌تواند از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

فرم ویزیت آنلاین و رایگان

اگر تا به امروز از ویزیت آنلاین و رایگان استفاده نکرده اید با تکمیل کردن فرم ذیل منتظر تماس همکاران جهت تعیین نوبت برای ویزیت باشید.

درمان اسکولیوز با ورزش

بهترین ورزش برای اسکولیوز چیست؟

نوع ورزش بستگی به سن، محل انحناها و علت اسکولیوز دارد؛ بنابراین، فقط یک متخصص حرکات اصلاحی می‌تواند بهترین ورزش را برای اسکولیوز پیشنهاد دهد. به طور کلی، تمریناتی که عضلات اطراف ستون فقرات را کشیده و قلب را تقویت می‌کند، توصیه می‌شود. در اینجا چند نمونه از حرکات خوب وجود دارد:

می‌توانید از یک میله آویزان شوید و تا جایی که می‌توانید تحمل کنید، سپس رها کنید و تکرار کنید.

کشش قفسه سینه: پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده و دست‌ها را جلوی قفسه سینه خم کنید. با کشیدن بازوهای خود به عقب و نزدیک کردن استخوان‌های شانه به یکدیگر، قفسه سینه خود را باز کنید.

درمان اسکولیوز با ورزش

کشش پشت: بایستید و بازوها را جلوی قفسه سینه باز کنید. انگشتان خود را ببندید و سعی کنید آن‌ها را از سینه خود دور کنید. در قسمت پشتی خود احساس کشیدگی خواهید کرد. این کشش را برای چند ثانیه نگه دارید و رها کنید.

درمان اسکولیوز با ورزش

چند نمونه از تمرینات اصلی خوب برای اسکولیوز عبارت‌اند از:

بالا بردن بازو و پا: به حالت پلانک قرار بگیرید و چانه یا پیشانی خود را رو به زمین قرار دهید و پاها را صاف کنید. بازوهای خود را دراز کنید و یک دست خود را به آرامی از روی زمین بلند کنید، موقعیت را برای یک لحظه نگه دارید و آن را به سمت زمین پایین بیاورید. این کار را برای دست و پای دیگر خود نیز تکرار کنید.

ورزش سوپرمن: روی شکم دراز بکشید و بازوها را در حالت کف دست به سمت پایین باز کنید، هر دو پا و بازوها را بلند کرده و آن‌ها را به سمت زمین پایین بیاورید.

درمان اسکولیوز با ورزش

می‌توانید این تمرینات را 5 تا 15 بار (تکرار) تکرار کنید. اگر هیچ گونه تسکینی پیدا نکردید یا متوجه شدید که بدشکلی ستون فقرات بدتر می‌شود، باید تمرینات را متوقف کنید. می‌توانید با یک متخصص حرکات اصلاحی مشورت کنید که می‌تواند در مورد تمرینات اختصاصی یا خاص اسکولیوز که به عنوان تمرینات اصلاحی شناخته می‌شود، مشاوره دهد.

تمرینات اصلاحی برای اسکولیوز یک برنامه توانبخشی ویژه است که برای مدیریت اسکولیوز متوسط ​​تا شدید طراحی شده است. این شامل تمرینات اختصاصی برای بیماران بسته به سن، انحنای ستون فقرات و وضعیت عضلات است. روی عضلات پشت، حالت کلی بدن و قدرت عضلات اصلی کار می‌کند. همچنین، تکنیک‌های مختلف تنفس برای بهبود درد پیشنهاد می‌شود. این تمرینات فقط باید زیر نظر متخصص حرکات اصلاحی انجام شود.

با اسکولیوز چگونه باید بخوابید؟

از خوابیدن روی شکم خودداری کنید زیرا بدترین حالت خواب برای افراد مبتلا به اسکولیوز است. باعث صاف شدن ستون فقرات قفسه سینه می‌شود. خوابیدن روی شکم باعث می‌شود که سر خود را به یک طرف بچرخانید، این امر باعث می‌شود ستون فقرات پیچ خورده شود. تا کنون، استراحت به پهلو به عنوان یک وضعیت خوب خواب دیده شده است. برای راحتی می‌توانید یک بالش را بین پاهای خود قرار دهید.

در حالی که تختخواب مخصوص برای اسکولیوز وجود ندارد، پزشکان توصیه می‌کنند که یک تشک سفت یا متوسط ​​را انتخاب کنید. حتماً مطمئن شوید که آن را به خوبی متناسب با بدن خود انتخاب می‌کنید.

درمان اسکولیوز با ورزش

در اسکولیوز از چه تمریناتی باید اجتناب کرد؟

به طور کلی، باید از برخی فعالیت‌ها و تمرینات اجتناب کنید که می‌تواند وضعیت و درد را بدتر کند. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

طولانی مدت شنا کردن

بازی فوتبال

تمرینات باز شدن عضلات تنه (مانند تمرینات کشش شدید پشتی، ژیمناستیک، پرش‌های بلند، باله و برخی از موقعیت‌های یوگا)

اسب سواری

بازی روی ترامپولین

حمل اجسام سنگین

اسکوات و لانج

تمرینات پیچشی

اطمینان حاصل کنید که در مورد سایر فعالیت‌هایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید نیز با متخصص حرکات اصلاحی مشورت کنید.

تأثیر وضعیت سر و گردن در اسکولیوز

وضعیت رو به جلو و خم برای افراد مبتلا به اسکولیوز وحشتناک است. در واقع برای هیچ کس خوب نیست. به نخاع فشار وارد کرده و عروق خونی را به نخاع فشرده می‌کند. استفاده زیاد از تلفن همراه می‌تواند به نخاع آسیب برساند و مهره‌ها را در طول زمان دچار انحطاط کند.

استفاده زیاد از تلفن همراه اغلب منجر به درد مزمن گردن می‌شود و ممکن است باعث پیشرفت اسکولیوز شود. استفاده از عملکردهای مکالمه با متن، نگه داشتن تلفن در سطح چشم و دراز کشیدن روی رول گردن امن‌ترین راه برای استفاده زیاد از تلفن همراه است.

درمان اسکولیوز با ورزش

تأثیر حمل وسایل سنگین بر اسکولیوز

حمل وسایل سنگین، به ویژه در یک طرف، به نیروی طبیعی گرانش می‌افزاید و ستون فقرات را بیشتر فشرده می‌کند. کوله پشتی بیش از حد سنگین برای فرد مبتلا به اسکولیوز خطرناک است. حمل کیف فقط روی یک شانه نیز ناسالم است. همین توصیه در مورد وزنه برداری سنگین نیز وجود دارد، به خصوص اگر ستون فقرات کمری را فشرده کند (اسکوات، وزنه برداری، بلند کردن وزنه مستقیم و غیره).

وزن کل کوله پشتی نباید بیش از 10 درصد وزن بدن باشد.

درمان اسکولیوز با ورزش

مرتباً موقعیت‌ها را تغییر دهید. نشستن یا ایستادن طولانی مدت در یک مکان به ستون فقرات فشار وارد می‌کند. تا جایی که ممکن است ایستاده باشید و یا یا پیاده‌روی کنید. اگر مجبورید به مدت طولانی بنشینید، یک صندلی با پشتیبانی عالی انتخاب کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان