درد کمر و کشاله ران در زنان

سر به جلو
26 تیر 1402
صافی کف پا در کودکان
27 تیر 1402
4
(61)

در زنان، درد در ناحیه کمر و کشاله ران که به ناحیه جلویی لگن انتشار پیدا می‌کند می‌تواند طیف وسیعی از علل را داشته باشد. درد ممکن است کلافه‌کننده، تیز یا سوزان باشد. کمردرد همچنین می‌تواند به ناحیه جلویی لگن در زنان انتشار پیدا کند.

اگرچه این دو نوع درد ممکن است متفاوت به نظر برسد (درد در ناحیه کمر و درد در کشاله ران) اما متخصصین آنها را به‌عنوان یک درد در نظر می‌گیرند. اگر در یک ناحیه احساس درد می‌کنید، به‌احتمال زیاد در آینده درد در قسمت دیگر را نیز احساس خواهید کرد.

علل اصلی درد کمر و کشاله ران در زنان به دودسته تقسیم می‌شود:

دردهای عضلانی اسکلتی و سیستم عصبی: علل مرتبط با درد بر نحوه حرکت عضلات، اعصاب، رباط‌ها، مفاصل و استخوان‌ها تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال می‌توان به سیاتیک، آرتریت و آسیب‌های ضربه‌ای اشاره کرد.

سایر اندام‌های حیاتی: گاهی علل درد ممکن است از کلیه‌ها (مانند سنگ)، سیستم تناسلی (مانند تخمدان‌ها) یا سیستم گوارشی (مانند دیافراگم یا آپاندیس) نشئت بگیرد. این علل همچنین می‌تواند به دلیل شرایط حاد یا مزمن عفونی مربوط باشد.

این مقاله به بررسی علل احتمالی درد کمر و کشاله ران زنان می‌پردازد. همچنین تشخیص، گزینه‌های درمانی و نحوه جلوگیری از درد کمر و لگن را شرح می‌دهد.

علل عضلانی اسکلتی و سیستم عصبی

علل مربوط به عوامل اسکلتی – عضلانی و سیستم عصبی درد کمر و کشاله ران در زنان ممکن است برای شما آشکار باشد، مثلاً زمین‌خوردن. یا خیلی واضح نباشد، مثلاً وضعیت بدنی نامناسب.

استفاده بیش از حد از عضلات و آسیب‌ها

استفاده مکرر و الگوهای حرکتی مکرر می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی عضلات، رباط‌ها و مفاصل شود. این موضوع می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی، مانند تنیس یا گلف که نیاز به چرخش و خم‌شدن مکرر در یک‌جهت دارند.

بلندکردن مکرر اجسام سنگین یا هر حرکتی که به طور منظم تکرار می‌شود.

تروما و آسیب‌های ضربه‌ای همچنین می‌تواند منجر به درد در ناحیه کمر و کشاله ران شود. این تروماها می‌تواند ناشی از تصادفات رانندگی، سقوط یا تصادفات ورزشی باشد. چنین ضرباتی می‌تواند آسیب‌های بدنی حاد و مزمن مانند کشیدگی عضلات یا شکستگی استخوان‌ها را به همراه داشته باشد. بسته به نوع تروما، زمان بهبودی و درمان موردنیاز می‌تواند متفاوت باشد.

هم استفاده بیش از حد و هم آسیب‌های ناشی از ضربه به ناحیه کمر یا کشاله ران می‌تواند منجر به ضعف در پاها، گزگز، بی‌حسی، درد، سفتی یا احساس سوزش شود.

عدم تحرک کافی

کاهش دامنه حرکتی و تحرک در عضلات و مفاصل در طول زمان می‌تواند باعث ناراحتی و درد شود. دلایل این امر عبارت‌اند از:

مدت‌زمان طولانی سپری شده در یک موقعیت بدنی مانند ایستادن‌های طولانی

نشستن برای مدت طولانی

این نوع درد اغلب کلافه‌کننده است. همچنین می‌تواند منجر به اسپاسم عضلانی شود که با دوره‌های کوتاه‌مدت درد شدید مشخص می‌شود.

چه چیزی باعث درد کشاله ران هنگام راه‌رفتن می‌شود؟

وضعیت بدنی

وضعیت شما در هنگام نشستن، ایستادن و راه‌رفتن بر دامنه حرکتی شما تأثیر می‌گذارد. این موضوع همچنین می‌تواند بر اعصاب و خون‌رسانی به ناحیه کمر و کشاله ران نیز تأثیر بگذارد.

وضعیت بدنی نامناسب طولانی‌مدت می‌تواند به کمردرد و کشیدگی عضلات کمک کند. ناراحتی مربوط به وضعیت بدنی می‌تواند منجر به احساس درد و سفت‌شدن شود که این دردها ممکن است در دوره‌های کوتاهی شدیدتر شوند.

سیاتیک و فشردگی اعصاب

سیاتیک و گرفتگی اعصاب بیشتر به دلیل برآمدگی یا پارگی دیسک مهره‌ای ایجاد می‌شود. این موضوع باعث به‌وجودآمدن یک درد تیز، سوزشی یا انتشاری در امتداد مسیر عصبی می‌شود.

آرتروز

آرتریت یک بیماری التهابی است که منجر به تورم، سفتی، درد و در نهایت تجزیه غضروفی می‌شود که مفاصل را در مقابل شوک‌های وارد شده حمایت می‌کند. آرتریت مفصل ران باعث درد کشاله ران و گاهی اوقات کمردرد می‌شود که هنگام ایستادن یا راه‌رفتن برای مدت طولانی شدیدتر می‌شود. آرتریت ستون فقرات سینه‌ای یا کمری و بیماری‌های دژنراتیو دیسک‌های بین مهره‌ای از دیگر علل شایع کمردرد است.

اختلال در عملکرد مفصل ساکروایلیاک

مفاصل ساکروایلیاک پایین ستون فقرات قرار دارد و لگن شما را به آن متصل می‌کنند. هنگامی که این مفاصل بیش از حد یا خیلی کم‌حرکت می‌کنند، ممکن است باعث درد بروز درد در مفصل ساکروایلیاک شوند. این درد باعث احساس سوزش در ناحیه کمر و کشاله ران می‌شود.

علل کلیوی/ادراری

سنگ کلیه

سنگ‌های کلیه از تجمع مواد معدنی و نمک‌ها تشکیل می‌شوند که گوی‌های سخت و سنگ مانند را در کلیه‌ها تشکیل می‌دهند. هنگامی که سنگ کلیه شروع به حرکت از کلیه شما به سمت مثانه می‌کند، معمولاً منجر به درد می‌شود. این موضوع باعث بروز درد شدید در کمر و پهلو و تشعشع درد به کشاله ران و همچنین علائمی مانند تغییر رنگ ادرار، درد هنگام دفع ادرار، حالت تهوع و استفراغ می‌شود.

عفونت کلیه و عفونت مجاری ادراری

عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های کلیه از دیگر علل درد کمر و کشاله ران در زنان است. این موارد باعث تب، میل مکرر به ادرارکردن و ادرار دردناک می‌شوند.

علل زنان و زایمان

بیماری التهابی لگن

عفونت در اندام‌های تناسلی زنانه که به‌عنوان بیماری التهابی لگن نیز شناخته می‌شوند، زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های مقاربتی از طریق واژن، رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها پخش شوند.

علائم این بیماری عبارت‌اند از:

 • درد در قسمت تحتانی شکم یا کشاله ران
 • تب
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی بین پریودها
 • ترشحات واژن
 • کیست‌های تخمدان
 • کیست تخمدان یک کیسه جامد یا پر از مایع روی سطح یا درون تخمدان است. کیست‌های کوچک تخمدان بعید است که باعث درد شوند.
 • کیست‌های بزرگ تخمدان یا آن‌هایی که پاره می‌شوند می‌توانند باعث دردی شوند که از ناراحتی خفیف تا درد شدید متغیر است. این درد می‌تواند در طول سیکل قاعدگی یا مقاربت یا به‌صورت حاد در کمر، لگن یا پایین شکم رخ دهد.

درد کمر و کشاله ران در دوران بارداری

کمردرد و ناراحتی در ناحیه کشاله ران در دوران بارداری بسیار شایع است. همان‌طور که بدن شما با بارداری سازگار می‌شود، استخوان‌ها و رباط‌ها در لگن حرکت می‌کنند و کشیده می‌شوند که می‌تواند باعث ناراحتی شما شود.

اگرچه این علائم معمولاً طبیعی هستند، اما ضروری است که آنها را در طول معاینات با پزشک خود در میان بگذارید زیرا درد در ناحیه کمر و کشاله ران در دوران بارداری می‌تواند نشانه سقط‌جنین یا زایمان (از جمله زایمان زودرس) نیز باشد.

اگر درد شما شدید است یا از بین نمی‌رود، یا اگر با خونریزی، گرفتگی عضلات یا ترشحات واژن همراه است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

عفونت‌های مقاربتی

برخی از عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک می‌توانند باعث درد در ناحیه کمر و کشاله ران شوند. علائم دیگر این بیماری‌ها می‌تواند شامل ادرار دردناک، ترشحات واژن، درد در حین مقاربت و خونریزی بین قاعدگی باشد.

عفونت‌های قارچی

عفونت قارچی رشد بیش از حد قارچ کاندیدیازیس است. این بیماری یک عفونت شایع واژن است که علائم آن شامل خارش، تورم، سوزش و درد در لگن است.

علل دیگر درد در کمر و کشاله ران زنان

آپاندیسیت

آپاندیسیت زمانی رخ می‌دهد که آپاندیس شما مسدود و عفونی شود. در بیشتر افراد، علامت اصلی این بیماری دردی است که از نزدیکی ناف شروع می‌شود. اما برای برخی، می‌تواند از قسمت پایین کمر شروع شود و به سمت راست ناحیه لگن انتشار پیدا کند.

درد آپاندیسیت ممکن است باگذشت زمان یا هنگام سرفه، حرکت یا نفس عمیق بدتر شود.

سایر علائم آپاندیسیت عبارت‌اند از ناراحتی معده، حالت تهوع یا استفراغ، ازدست‌دادن اشتها، تب یا لرز، یا حرکات غیرطبیعی روده (از جمله یبوست یا اسهال).

 • پارگی یا فتق

فتق در ناحیه کشاله ران به‌عنوان فتق اینگوینال شناخته می‌شود. این ناحیه شامل بافت نرم، اغلب بخشی از روده است که عضلات ضعیف کشاله ران را فشار می‌دهد. این موضوع به‌ویژه هنگام خم‌شدن یا بلندکردن اجسام سنگین باعث درد در ناحیه شکم، کمر یا لگن می‌شود.

 • پانکراتیت

پانکراتیت التهاب در پانکراس است. یکی از علائم این بیماری درد شکم است که به پشت انتشار پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند ناشی از سنگ‌های صفراوی، مصرف الکل یا عفونت نیز باشد.

درد پانکراتیت در حین و بعد از غذاخوردن بدتر می‌شود. سایر علائم پانکراتیت عبارت‌اند از تهوع، استفراغ و تب.

 • بزرگ‌شدن غدد لنفاوی

گره‌های لنفاوی هم در ناحیه داخلی و هم در ناحیه خارجی شریان ایلیاک در لگن قرار دارند. این گره‌ها می‌توانند به دلایل زیادی از جمله عفونت، آسیب، و در موارد نادر سرطان، بزرگ شوند. علائم بزرگ‌شدن غدد لنفاوی شامل درد، تورم، قرمزی و تحریک پوست و تب است.

 • بزرگ‌شدن طحال

طحال عضو کوچکی است که در سمت چپ قفسه سینه قرار دارد. این عضو خون را فیلتر می‌کند و به ایجاد سلول‌های خونی جدید کمک می‌کند. مانند غدد لنفاوی، عفونت‌ها و بیماری‌ها می‌توانند باعث بزرگ‌شدن طحال شوند.

درد مربوط به بزرگ‌شدن طحال (عارضه‌ای به نام اسپلنومگالی) معمولاً در قسمت بالای سمت چپ شکم و گاهی شانه چپ و قسمت بالایی کمر احساس می‌شود. بااین‌حال، برخی از افراد مبتلا به بزرگ‌شدن طحال، علائم شکمی مانند ناتوانی در خوردن وعده‌های غذایی زیاد و بدون ناراحتی را تجربه می‌کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد شما ناشی از کشیدگی عضلانی، پارگی جزئی رباط‌های مفاصل یا استفاده بیش از حد باشد، درد باید با استراحت‌کردن  و بدون کمک پزشکی بهبود یابد.

اگر درد مزمن یا غیرمعمول کمر و کشاله ران را تجربه می‌کنید، یک پزشک عمومی می‌تواند به شما کمک کند تا علت درد خود را تعیین کنید یا شما را به یک متخصص ارجاع دهد. درد کمر و کشاله ران در زنان علامتی است که ممکن است دلایل احتمالی زیادی داشته باشد، بنابراین حتماً برای تشخیص مناسب به پزشک مراجعه کنید.

اگر درد شدید، ناگهانی یا هر یک از علائم زیر را دارید، فوراً به اورژانس یا مرکز مراقبت‌های فوری مراجعه کنید:

 • سرگیجه
 • تب
 • تهوع و استفراغ
 • تنفس سریع یا ضربان قلب
 • ضعف
 • تشخیص درد کمر و کشاله ران در زنان

بسته به علت درد شما، پزشک ممکن است با معاینه فیزیکی و با پرسیدن سؤالاتی در مورد وضعیت شما تشخیص خود را انجام دهد. همچنین ممکن است آزمایش‌های دیگری برای یافتن علت دقیق این موضوع موردنیاز باشد، به‌ویژه آزمایش خون و تصویربرداری (تصویربرداری با اشعه ایکس یا MRI).

درمان درد کمر و کشاله ران در زنان

درمان درد شما به علت آن بستگی دارد و پس از تشخیص، برنامه درمانی شما تجویز خواهد شد اما درمان شما ممکن است شامل مواردی مانند موارد زیر باشد:

مدیریت سبک زندگی

برای آسیب‌های ناشی از کشیدگی عضلانی، رگ‌به‌رگ شدن مفاصل، استفاده بیش از حد و ضربه‌های کوچک‌تر، درد اغلب با استراحت، استفاده از کیسه یخ و مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برطرف می‌شود. بریسها و کمربندها نیز می‌توانند به حمایت از بدن شما و کاهش درد در حین بهبود کمک کنند؛ اما توجه داشته باشید که استفاده طولانی‌مدت از این وسایل کمک پزشکی می‌تواند به ضعیف‌شدن عضلات و بدتر شدن مشکل شما منجر شود.

به همین دلیل انجام تمرینات برای بهبود وضعیت بدن، توجه به فرم بدن هنگام بلندکردن اجسام و کشش می‌تواند بیشتر به کاهش درد شما کمک کند.

دارو

دارو را می‌توان به روش‌های مختلفی برای کمک به درمان کمردرد و درد کشاله ران استفاده کرد. اگر درد شما ناشی از عفونت باشد، داروهایی برای رفع عفونت و رفع علائم بیماری تجویز می‌شود. این داروها شامل:

 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • ضد قارچ‌ها
 • ضد ویروس‌ها هستند.

داروها همچنین ممکن است برای کاهش درد شما تجویز شوند. این نوع داروها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • دارویی برای کاهش درد عصبی
 • شل‌کننده‌های عضلانی
 • داروهای ضددرد
 • استروئیدها

فیزیوتراپی

کار با یک فیزیوتراپیست به رفع مشکلات زیر کمک می‌کند:

 • کمک به تحرک مفاصل
 • بهبود وضعیت بدنی
 • افزایش استحکام و قدرت بدنی بسته به شرایط شما

فیزیوتراپی می‌تواند درد شما را با کمک به اصلاح مشکلات یا بهبود وضعیت شما کاهش داده یا برطرف کند. یک فیزیوتراپ تمریناتی را برای کمک به افزایش و حفظ قدرت، دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری شما ارائه می‌دهد.

مراقبت‌های کایروپراکتیک

متخصصین کایروپراکتیک باعث تنظیم مجدد ستون فقرات و لگن می‌شوند. تحقیقات زیادی نشان داده است که روش‌های کایروپراکتیک که توسط یک متخصص آموزش‌دیده انجام می‌شود می‌تواند به کاهش درد کمر و لگن کمک کند.

عمل جراحی

برخی از شرایط و بیماری‌ها شدیدتر هستند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. کیست‌های تخمدان، فتق‌ها و سایر عفونت‌ها گاهی نیاز به جراحی اورژانسی برای برداشتن بافت عفونی یا ناسالم دارند (مانند پارگی کیست تخمدان یا آپاندیسیت).

همچنین، گاهی اوقات جراحی‌های ضروری که غیراورژانسی هستند توسط متخصصین توصیه می‌شوند، مانند:

 • ترمیم فتق
 • جایگزینی مفصل ران برای رفع درد آرتریت
 • برداشتن کیسه صفرا برای جلوگیری از پانکراتیت مکرر

اگرچه برخی از شرایط و بیماری‌هایی که باعث درد کمر و کشاله ران در زنان می‌شوند قابل‌پیشگیری نیستند، اما بااین‌حال، می‌توان خطر درد را با اتخاذ تغییراتی در سبک زندگی کاهش داد. برای کمک به جلوگیری از درد کمر و کشاله ران، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده از تکنیک‌های خم و بلندشدن مناسب
 • خوردن غذاهای سالم
 • انجام انواع فعالیت‌های بدنی روزانه، مانند پیاده‌روی، شنا، یوگا، دوچرخه‌سواری، یا تمرینات قدرتی (با فرم مناسب)،
 • حفظ وزن سالم
 • نوشیدن آب کافی

اگر در مورد علائمی که تجربه می‌کنید سؤالی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. پرداختن به مسائل اولیه همیشه بهترین راه برای مقابله و پیشگیری از درد است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان