تأثیر ماساژ درمانی

پلانک و کمردرد
پلانک و کمردرد
4 دی 1402
تمرین برای پیشگیری از درد کمر و گردن
تمرین برای پیشگیری از درد کمر و گردن
6 دی 1402
تأثیر ماساژ درمانی
4.7
(3)

تأثیر ماساژ درمانی در کاهش گرفتگی ها و نقاط دردناک عضلات بسیار فوق العاده است که امروزه بسیار قابل توجه قرار گرفته است و به عنوان یکی از درمان های موثر در پزشکی به کار گرفته می شود. همانطور که در متن گفته شده است مزایای بسیاری دارد که درد ادامهبه طور کامل به توضیح این مزایا پرداخته شده است.

https://www.instagram.com/p/B1EmdctnMOG/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

قبلاً ماساژ فقط در اسپاها یا کلوپ‌های سلامتی سطح بالا و گران قیمت در دسترس بود. برخی از مردم آن را یک تجمل برای ثروتمندان یا یک کلمه رمز برای فعالیت‌های غیرقانونی می‌دانستند. در حال حاضر ماساژ به طور گسترده‌ای در دسترس است و به عنوان یک ابزار مهم در ارتقای سلامت روحی و جسمی دیده می‌شود.

ماساژ یک اصطلاح عمومی برای فشار دادن، مالش و دستکاری پوست، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها است. ماساژ ممکن است از نوازش سبک تا فشار عمیق متغیر باشد. به طور کلی بخشی از پزشکی یکپارچه در نظر گرفته می‌شود.

ماساژ به طور فزاینده‌ای همراه با درمان استاندارد برای طیف گسترده‌ای از شرایط و موقعیت‌های پزشکی ارائه می‌شود. اگر تا به حال ماساژ را امتحان نکرده‌اید، برای آشنایی با فواید متعدد آن، ادامه مطلب را بخوانید.

یک تصور غلط رایج در مورد ماساژ این است که این تنها بخشی از یک روز گذراندن در آبگرم است و برای نوازش خود در نظر گرفته شده است. در حالی که این ممکن است برای برخی افراد صادق باشد، اما اغلب ابزاری برای کاهش استرس و تسکین درد است. برخی از شرایط خاص که ماساژ می‌تواند به شما کمک کند عبارت‌اند از:

اضطراب

افسردگی

اختلالات گوارشی

فیبرومیالژیا

سردرد

بی خوابی

درد عصب

مراقبت‌های بعد از عمل

بافت اسکار

کشیدگی‌ها و آسیب های بافت نرم

آسیب های ورزشی

اختلالات گیجگاهی فکی (TMJ).

فواید فیزیکی ماساژ

نشان داده شده است که ماساژ درمانی باعث کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی می‌شود. یک مطالعه در سال 2017 تأثیر معناداری ماساژ را در درمان کمردرد مزمن نشان داد.

بیمارانی که دوره‌ای از درمان‌های ماساژ دریافت کرده‌اند، ۶۲ درصد درد کمتری را گزارش کرده‌اند که محققان را بر آن داشت تا به این نتیجه برسند که کاربردهای متعدد ماساژ درمانی مزایای ماندگاری در کاهش درد دارد. مشتریان می‌توانند انتظار کاهش درد را در کوتاه مدت پس از ماساژ داشته باشند و با درمان‌های منظم سهم معناداری در کاهش تدریجی درد در دراز مدت داشته باشند. همچنین، مشتریانی که ماساژ دریافت می‌کنند، می‌توانند انتظار بهبود در دامنه عملکردی حرکت مفاصل خود را داشته باشند.

برای اکثر بیماران، ماساژ درمانی بخش مهمی از برنامه‌های درمانی خاص پزشکی است که به آن‌ها کمک می‌کند تا به فعالیت‌های روزانه بازگردند. به عنوان مثال، ماساژ درمانی پس از جراحی تعویض مفصل یا آسیب مفید است. فواید فیزیکی ماساژ عبارت‌اند از:

گردش خون بهبود یافته است

کاهش سفتی عضلات

کاهش التهاب مفاصل

کیفیت خواب بهتر

ریکاوری سریع‌تر بین تمرینات

انعطاف پذیری بهبود یافته

درد و درد کمتر

تقویت پاسخ ایمنی

فواید ذهنی ماساژ

بازخورد رایجی که از مشتریان ماساژ شنیده می‌شود این است که آن‌ها در کوتاه‌مدت پس از درمان ماساژ درمانی احساس «طراوت» و مثبت‌تر شدن می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ درمانی می‌تواند به طور مؤثری اضطراب بیمار را کاهش دهد. مطالعه‌ای که تأثیر ماساژ درمانی را بررسی کرد، نشان داد که ماساژ می‌تواند در کاهش علائم مرتبط مفید باشد. مشتریان می‌توانند انتظار داشته باشند که پس از درمان ماساژ درمانی احساس شادابی و آرامش با کاهش اضطراب و افزایش احساس رفاه کنند.

ماساژ همچنین فواید بسیاری برای سلامت روان دارد. حتی افرادی که روی فواید فیزیکی تمرکز دارند، می‌گویند که بعد از ماساژ کمتر احساس استرس می‌کنند. سایر فواید ذهنی عبارت‌اند از:

سطوح استرس پایین‌تر

بهبود آرامش

خلق و خوی بهبود یافته

کاهش اضطراب

انرژی بیشتر

افزایش احساس تندرستی

اثرات فیزیولوژیکی ماساژ درمانی

در اینجا به برخی از مزایای جالب‌تر دریافت ماساژ درمانی می‌پردازیم که ممکن است در ظاهر چندان آسان نباشد.

ماساژ منظم برای سیستم ایمنی بدن ما مفید است. ماساژ به کاهش التهاب‌های دردناک کمک می‌کند و به مدیریت پاسخ التهابی کمک می‌کند. نشان داده شده است که ماساژ حتی پس از یک بار انجام به سریع‌تر و مؤثرتر شدن پاسخ ایمنی بدن کمک می‌کند.

دریافت ماساژ به پاکسازی مؤثر غدد لنفاوی کمک می‌کند. این امر به ویژه برای افراد کم تحرک یا بی حرکت که سیستم لنفاوی آن‌ها ممکن است به کمک خارجی نیاز داشته باشد، مهم است.

اثرات بیوشیمیایی ماساژ درمانی

نشان داده شده است که ماساژ درمانی بر سه ترکیب بیوشیمیایی کلیدی در بدن تأثیر می‌گذارد. این‌ها عبارت‌اند از: دوپامین 6، سروتونین 7 و کورتیزول 8.

ثابت شده است که ماساژ درمانی سطوح کورتیزول خون را کاهش می‌دهد و دوپامین و سروتونین را حتی پس از یک بار مصرف افزایش می‌دهد.

این بدان معناست که دریافت ماساژ درمانی حالتی از وجود را بهبود می‌بخشد که خلق و خو و انگیزه را افزایش می‌دهد، اضطراب را کاهش می‌دهد، احساس خوشبختی و شادی را افزایش می‌دهد و همچنین اثرات منفی استرس مزمن مانند فشار خون بالا، افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و سرکوب را کاهش می‌دهد.

احساس بعد از ماساژ

احساس آرامش، خستگی یا حتی درد بعد از ماساژ معمول است. این به این دلیل است که عضلات توسط ماساژ درمانگر کار می‌کنند. بعد از ماساژ، ممکن است احساس کنید که یک تمرین را به پایان رسانده‌اید. ممکن است بعد از ماساژ سردرد یا حالت تهوع را تجربه کنید.

برخی از مردم فکر می‌کنند که ماساژ برای کمک به شما باید آسیب برساند؛ اما برای اینکه ماساژ مؤثر باشد نیازی نیست که دردناک باشد.

اگر ماساژ درمانگر بیش از حد فشار می‌آورد، از او درخواست فشار کمتری کنید. گاهی اوقات ممکن است نقطه حساسی در عضله داشته باشید که شبیه گره باشد. در حالی که ماساژ درمانگر ماساژ روی آن را انجام می‌دهد، احتمالاً ناراحت کننده است؛ اما اگر دردناک شد، با او صحبت کنید. بیشتر مشکلات جدی ناشی از فشار بیش از حد در طول ماساژ است.

پیدا کردن یک ماساژور

مانند انتخاب سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، مهم است که هنگام انتخاب یک ماساژ درمانگر، یک مصرف کننده آگاه باشید. از ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه خود یا شخص دیگری که به آن اعتماد دارید بخواهید که یک مرکز یا درمانگر معتبر را به شما معرفی کند.

از پرسیدن سؤالاتی از ماساژ درمانگر خود نترسید:

آیا مجوز، گواهی یا ثبت نام دارید؟

آموزش و تجربه شما چیست؟

به نظر شما به چند جلسه ماساژ درمانی نیاز دارم؟

هزینه آن چقدر است و آیا تحت پوشش بیمه درمانی است؟

یک درمانگر ماهر جعبه ابزار وسیعی از تکنیک‌ها دارد که می‌تواند بر اساس نیازهای شما از آن استفاده کند و او این تکنیک‌ها را بر اساس بازخورد شما پاسخ می‌دهد و اصلاح می‌کند.

ماساژ درمانی برای افراد در هر سنی ایمن و مؤثر است. این نه تنها یک راه احساس خوب برای افراط کردن یا نوازش کردن خود است بلکه این ابزار قدرتمندی است که به شما کمک می‌کند تا مسئولیت سلامت و رفاه خود را بر عهده بگیرید، چه وضعیت سلامتی خاصی داشته باشید و چه به دنبال یک تسکین دهنده استرس باشید.

ماساژ یک درمانی با فواید بسیاری است که برخی از آن‌ها آشکارتر از دیگران است. در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است شما را متعجب کند یا به شما یادآوری کند که برای کمک به رسیدگی به مشکلی که تجربه کرده‌اید، تماس بگیرید و یک قرار ملاقات با ماساژ درمان ثبت شده خود رزرو کنید.

طی چند ماه آینده، هر یک از این اثرات ماساژ درمانی را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد و اینکه چگونه می‌توانند برای شما مفید باشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان