با موس زیاد کار می‌کنی؟

رهایی از درد تریگرپوینت ها
رهایی از درد تریگرپوینت ها
17 دی 1402
کوتاهی آشیل و مشکلات آن
کوتاهی آشیل و مشکلات آن
19 دی 1402
با موس زیاد کار می‌کنی؟
0
(0)

با موس زیاد کار می‌کنی؟ اگر در طول روز با موس زیاد کار می‌کنی و بدون توجه به مچ دستت حسابی ازش کار می‌کشی باید بدونی که در طولانی مدت آسیب‌های جدی به مچ دست و مفاصل دست وارد می‌کنی. اگر بعد از هر چند دقیقه کار کردن با موس به دستت استراحت بدی و یکسری از تمرینات مفید و کاربردی مثل تمرینات آموزش داده شده در ویدئو و این متن رو انجام بدی میتونی تا حد خیلی زیادی از بروز این مشکلات جلوگیری کنی و به کاهش درد مچ دست‌ها کمک کنی.

https://www.instagram.com/p/CJY5w1VHLwp/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

چرا استفاده از موس کامپیوتر مشکل ساز شده است؟

موس یک قطعه استاندارد از تجهیزات کامپیوتری است. کاربران رایانه تقریباً سه برابر بیشتر از صفحه کلید از موس استفاده می‌کنند. از آنجایی که میزان قرار گرفتن مچ دست در معرض آسیب، زیاد است، بهبود وضعیت اندام فوقانی هنگام استفاده از موس کامپیوتر بسیار مهم است. از آنجایی که اکثر افرادی که از موس در محیط کار استفاده می‌کنند باید هم‌زمان از صفحه کلید کامپیوتر نیز استفاده کنند، استفاده از موس به طور منظم شامل موقعیت‌های ثابت و حرکات کوچک و تکراری همان ماهیچه‌های کوچک است که بارها و بارها برای مدت زمان طولانی انجام می‌شود. این عوامل می‌توانند منجر به ناراحتی، درد و اختلالات اسکلتی عضلانی در محل کار (WMSDs) شوند.

مهم است که تمام لوازم کامپیوتر (صفحه کلید، موس، مانیتور)، محل کار کردن (میز، صندلی، زیرپایی) و شیوه‌های کاری (حالت، سرعت، زمان استراحت) در نظر گرفته شود تا این خطرات به حداقل برسد.

چه چیزی استفاده از موس کامپیوتر را خطرناک می‌کند؟

دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا استفاده منظم و زیاد از موس می‌تواند خطرناک باشد.

اول، استفاده از موس به این نیاز دارد که شخص با دست، انگشتان و شست خود حرکات کوچک و دقیقی انجام دهد. با قرار دادن موقعیت، پیمایش و بارها و بارها کلیک کردن روی موس، همان ماهیچه‌های کوچک می‌توانند خسته و دچار کار بیش از حد شوند. این استفاده بیش از حد می‌تواند باعث موارد زیر شود:

درد در بالای دست

درد در اطراف مچ دست

درد در امتداد ساعد و آرنج

ایجاد کیست دردناک و در مراحل بعدی کیست‌های گانگلیونی در اطراف مفاصل و در امتداد تاندون‌ها

بی حسی و سوزن سوزن شدن در انگشت شست و انگشت اشاره

سوزش، سفتی، محدوده حرکتی محدود

درد

دلیل دوم که استفاده از موس کامپیوتر می‌تواند خطرناک باشد این است که قرار دادن موس می‌تواند دسترسی به آن را ناخوشایند کند. بسیاری از میزهای مخصوص کامپیوتر دارای فضای محدودی هستند. از آنجایی که صفحه کلید از قبل مستقیماً در مقابل شخصی که از رایانه استفاده می‌کند قرار دارد، بیشتر اوقات موس در اطراف گوشه سمت راست (یا چپ) بالای صفحه کلید و به سمت پشت میز قرار می‌گیرد.

هنگامی که موس در این موقعیت قرار دارد از «دسترسی آسان» خارج است: برای حرکات راحت دست، فراتر از محدوده فاصله ایمن است. برای استفاده از موس، فرد باید به سمت جلو خم شود، به سمت بیرون و جلو حرکت کند و تا زمانی که از موس استفاده می‌کند بدون پشتیبانی بماند.

حفظ این وضعیت برای روزهای کاری طولانی مدت می‌تواند با وارد کردن بار اضافی بر روی عضلات قسمت فوقانی کمر (عضله ذوزنقه‌ای) و شانه (عضله دلتوئید) باعث درد و خستگی شود؛ بنابراین استفاده مکرر از موس می‌تواند باعث درد در ناحیه شانه و گردن شود. کمردرد اگرچه مستقیماً توسط موس ایجاد نمی‌شود، اما اگر کاربر کامپیوتر وضعیت بدنی ضعیفی داشته باشد و هنگام نشستن به جلو خم شود، می‌تواند مشکل ساز شود.

برای کاهش خطر آسیب ناشی از استفاده از موس کامپیوتر چه باید کرد؟

درد مچ دست بر اثر استفاده از موس یک مشکل رایج است که برای کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند پیش می‌آید. اگر متوجه شده‌اید که مچ دست هنگام کار با کامپیوتر احساس ناراحتی می‌کند، بهتر است آن را نادیده نگیرید زیرا می‌تواند منجر به آسیب و حتی سندرم تونل کارپال شود.

تونل کارپال در اثر فشار روی عصب مچ دست ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی و درد شود. انجام کارهای تکراری که به مچ دست فشار وارد می‌کند تنها یکی از عواملی است که می‌تواند باعث ایجاد سندرم تونل کارپال شود.

طراحی یک میز مخصوص کامپیوتر که به شخص اجازه می‌دهد از صفحه کلید و موس (یا سایر دستگاه‌های ورودی مانند تبلت‌های گرافیکی) به طور هم‌زمان استفاده کند، می‌تواند بسیار دشوار باشد.

همچنین از بین بردن کامل دردها و WMSD ممکن است امکان پذیر نباشد، اما انتخاب موس مناسب، قرار دادن درست آن و آگاهی از نحوه نگه داشتن بدن و استفاده از عضلات می‌تواند کمک کننده باشد.

از موس ارگونومیک استفاده کنید.

موسی که در حال حاضر استفاده می‌کنید می‌تواند مقصر درد مچ دست باشد. یک موس غیر استاندارد می‌تواند باعث ایجاد فشار بر روی شانه‌ها، ساعد و مچ دست شود؛ اما یک موس ارگونومیک برای کمک به جلوگیری از فشار و خستگی بر روی مچ دست توصیه می‌شود. موس‌های ارگونومیک برای جلوگیری از درد مچ دست و آسان‌تر کردن کار با کامپیوتر طراحی شده‌اند.

تفاوت بین یک موس معمولی و یک موس ارگونومیک چیست؟

موس معمولی

یک موس معمولی صاف است. این بدان معناست که هنگام استفاده از این موس دست نیز صاف خواهد بود، اما مچ دست کمی پیچ خورده و باعث فشار بر مچ دست و ساعد می‌شود.

نیاز به چسبندگی بیشتری دارد.

یک موس ارزان‌تر اما ارگونومیک مزایای بیشتری نسبت به یک موس استاندارد دارد.

موس ارگونومیک

یک موس ارگونومیک به شما این امکان را می‌دهد که دست خود را در حالت خنثی نگه دارید.

آن‌ها برای تناسب با اندازه دست طبیعی طراحی شده‌اند.

به قدرت گرفتن کمتری نیاز دارد.

باعث خستگی و تنش کمتر می‌شوند.

خطر تونل کارپال را کاهش می‌دهد.

محل نشستن و کار خود را ارزیابی کنید

آیا صندلی و میز شما در ارتفاع مناسب قرار دارند؟

روی صندلی بنشینید. وقتی می‌نشینید، مطمئن شوید که پشت تا حد امکان چسبیده به صندلی و صاف است.

در ارتفاع مناسب بنشینید. زمانی که شانه‌هایتان شل هستند، بازوهایتان را از آرنج خم کنید تا ساعدتان در راستای میز باشد.

عمق صندلی را بررسی کنید. زمانی که تا حد امکان به عقب نشسته‌اید باید 2 تا 3 انگشت فاصله بین پشتی زانو و صندلی وجود داشته باشد. در صورت لزوم از اهرم صندلی برای تغییر ارتفاع استفاده کنید.

بررسی کنید که آیا به زیرپایی نیاز دارید یا خیر. وقتی در ارتفاع مناسب نشسته‌اید، اگر پاها کاملاً صاف روی زمین نیست، به یک زیرپایی نیاز خواهید داشت.

تنظیم نکردن محل نشستن و کار کردن به درستی می‌تواند باعث درد مچ موس شود، زیرا اگر در ارتفاع مناسب نباشید و راحت ننشینید، می‌تواند هنگام استفاده از موس به مچ دست فشار وارد کند.

پایه‌های مخصوص دست و بازوی قابل تنظیم

در تحقیقات اخیر، مشخص شده است که استفاده از موس کامپیوتر مستلزم آن است که مچ دست خود را در زوایایی قرار دهید که خطر تونل کارپال را افزایش نمی‌دهد. آن‌ها کشف کردند که یک تکیه گاه دستی با قابلیت تنظیم ارتفاع می‌تواند به حمایت از بازو کمک کند تا مچ دست مجبور نباشد در زوایای ناراحت کننده قوس پیدا کند و می‌تواند خطر تونل کارپال را کاهش دهد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان