الکتروتراپی و دستگاه تنس

استفاده خودسرانه از گردنبند
استفاده خودسرانه از گردنبند
2 دی 1402
پلانک و کمردرد
پلانک و کمردرد
4 دی 1402
الکتروتراپی و دستگاه تنس
0
(0)

امروزه برای کاهش دردهای مفصلی روش های جدید بسیاری استفاده می شوند که یکی از آن ها استفاده از الکتروتراپی و دستگاه تنس است. همانطور که در ویدئوی اینستاگرام به طور کامل توضیح داده شده است استفاده از این روش در بهبود بسیاری از مشکلات موثر است برای اطمینان از تاثیرگذاری این دستگاه مقاله را مطالعه کنید.

https://www.instagram.com/p/CLyRZ75nY09/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

دستگاه تنس (TENS) یک روش تحریک الکتریکی است که در درجه اول با هدف ایجاد درجه‌ای از تسکین درد علامت‌دار از طریق تحریک اعصاب حسی و در نتیجه تحریک مکانیسم دروازه درد و یا سیستم اپیوئیدی است. روش‌های مختلف استفاده از دستگاه تنس به این مکانیسم‌های فیزیولوژیکی متفاوت مربوط می‌شود. اثربخشی دستگاه تنس با درد بالینی که درمان می‌شود متفاوت است،

اما تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی به ‌درستی استفاده شود، تسکین درد قابل‌توجهی نسبت به مداخله دارونما ارائه می‌کند. یک پایگاه تحقیقاتی گسترده برای دستگاه تنس در هر دو محیط بالینی و آزمایشگاهی وجود دارد و در حالی که این خلاصه بررسی کاملی از ادبیات ارائه نمی‌دهد، مقالات کلیدی ارجاع می‌شوند. شایان ذکر است که اصطلاح دستگاه تنس می‌تواند نشان دهنده استفاده از هر گونه تحریک الکتریکی با استفاده از الکترودهای سطح پوست باشد که قصد تحریک اعصاب را دارد. در زمینه بالینی، معمولاً تصور می‌شود که به استفاده از تحریک الکتریکی با هدف خاص ارائه تسکین درد علامت‌دار اشاره می‌شود.

مکانیسم عمل دستگاه تنس

دستگاه تنس به عنوان یک تکنیک درمانی غیر تهاجمی است و در مقایسه با درمان دارویی عوارض جانبی کمی دارد. شایع‌ترین شکایت یک واکنش پوستی از نوع آلرژیک است (حدود 2-3٪ از بیماران) و این تقریباً همیشه به دلیل وجود مواد دارای الکترودها، ژل رسانا یا نواری است که برای نگه داشتن الکترودها در جای خود استفاده می‌شود. اکثر کاربردهای دستگاه تنس اکنون با استفاده از الکترودهای خود چسبنده و از پیش ساخته می‌شوند که دارای چندین مزیت از جمله کاهش خطر عفونت متقاطع، سهولت کاربرد، نرخ بروز آلرژی کمتر و هزینه کلی پایین‌تر است. ماشین‌های دیجیتال دستگاه تنس به طور گسترده‌تری در دسترس هستند و ویژگی‌های اضافی (مانند جاروهای فرکانس خودکار و الگوهای تحریک پیچیده‌تر) در حال ظهور هستند، اگرچه شواهد بالینی کمی برای افزایش اثر بخشی در زمان حاضر وجود دارد. برخی از این دستگاه‌ها تنظیمات درمان از پیش برنامه ریزی شده و یا خودکار را ارائه می‌دهند.

مقدار جریان الکتریکی

مقدار جریان الکتریکی که از بافت‌های بدن می‌گذرد تحت تأثیر مقدار جریان الکتریکی است، این معیاری است که نشان می‌دهد بدن چقدر به جریان اجازه عبور می‌دهد.مقدار جریان الکتریکی در بافت‌های بیولوژیکی از خواص مقاومتی (اهمی) و عناصر واکنشی تشکیل شده است. می‌تواند خازنی یا القایی باشد. عناصر القایی در بافته‌ای بدن ناچیز هستند، به این معنی که تأثیر قابل توجهی بر جریان ندارند.

مقاومت اهمی به مقاومت در برابر جریان مستقیم ارائه شده توسط بافت ها اشاره دارد. بافت هایی که محتوای آب بالایی دارند، مانند خون، ماهیچه و عصب، مقاومت کمتری دارند، یعنی مقاومت اهمی کمتری دارند. برعکس، بافت هایی مانند استخوان و چربی مقاومت بیشتری دارند و لایه بیرونی پوست یعنی اپیدرم، بالاترین مقاومت را دارد.

تکنیک قرار دادن الکترود

این توسط عضله یا گروه عضلانی هدف، در رابطه با سایر عضلات تعیین می‌شود.

یک طرفه: قرار دادن یک طرفه باعث التهاب یک اندام یا نیمی از جفت عضله می‌شود.

دو طرفه: امکان تحریک هر دو اندام یا هر دو نیمه از یک جفت ماهیچه را فراهم می‌کند.

تک قطبی: تنها یکی از دو سر الکترود متصل به آن بر روی ناحیه مورد نظر تحت تأثیر تحریک قرار می‌گیرد. این الکترود، الکترود درمان نامیده می‌شود.

چهار قطبی: شامل استفاده از دو مجموعه الکترود است که هر کدام از کانال خود منشا می‌گیرند. ممکن است کاربرد هم‌زمان دو مدار دوقطبی در نظر گرفته شود. این تکنیک را می‌توان با تحریک آگونیست و آنتاگونیست استفاده کرد. همچنین می‌تواند برای مناطق مسطح و بزرگ به عنوان مثال عضلات پشت استفاده شود.

موارد منع مصرف از دستگاه تنس

بیمارانی که دستورالعمل‌های فیزیوتراپیست را درک نمی‌کنند یا قادر به همکاری نیستند.

به طور گسترده ذکر شده است که استفاده از الکترودها بر روی تنه، شکم یا لگن در دوران بارداری منع مصرف دارد اما بررسی اخیر نشان می‌دهد که اگرچه یک گزینه درمانی ایده آل (خط اول) نیست، استفاده از دستگاه تنس در اطراف تنه در دوران بارداری می‌تواند با خیال راحت اعمال شود. دستگاه تنس در طول زایمان برای تسکین درد هم بی خطر و هم موثر است.

بیماران دارای ضربان قلب بالا نباید به طور معمول با دستگاه تنس درمان شوند، اگرچه تحت شرایط به دقت کنترل شده می‌توان از آن با خیال راحت استفاده کرد. پیشنهاد می‌شود که استفاده روتین از دستگاه تنس برای بیماران دارای ضربان قلب بالا به عنوان منع مصرف در نظر گرفته شود.

بیمارانی که به الکترودها، ژل یا نوار واکنش آلرژیک دارند.

قرار دادن الکترود روی ضایعات پوستی به عنوان مثال. درماتیت، اگزما

استفاده در قسمت قدامی گردن یا سینوس کاروتید

موارد احتیاط استفاده از دستگاه تنس

اگر احساس غیرطبیعی در پوست وجود دارد، الکترودها ترجیحاً باید در جای دیگری قرار گیرند تا از تحریک مؤثر اطمینان حاصل شود و در غیر این صورت از ادامه‌ی کار خودداری شود.

الکترودها را نباید روی چشم قرار داد.

بیمارانی که صرع دارند باید با صلاح دید درمانگر و با مشورت پزشک مناسب درمان شوند، زیرا گزارشات حکایتی از پیامدهای نامطلوب، به ویژه مربوط به درمان‌های گردن و نواحی فوقانی قفسه سینه وجود دارد.

از نواحی فعال اپی فیزیال در کودکان خودداری کنید (اگرچه هیچ شواهد مستقیمی از اثرات جانبی وجود ندارد)

استفاده از الکترودهای شکمی در طول زایمان ممکن است با تجهیزات نظارت بر جنین تداخل داشته باشد و بنابراین بهتر است از آن اجتناب شود.

شواهد برای استفاده از دستگاه تنس برای کنترل درد

یک بررسی در سال 2020 نشان می‌دهد که استفاده از دستگاه تنس نتایج مثبتی در درمان دیسمنوره اولیه دارد.

یک مطالعه در سال 2014 با هدف ارائه یک بررسی انتقادی از آخرین علوم پایه و شواهد بالینی برای دستگاه تنس انجام شد. یافته‌های کلیدی عبارت بودند از:

استفاده از دستگاه تنس در شدت‌های ناکافی یکی از عوامل اولیه است که به گزارش‌های متناقض از اثربخشی دستگاه تنس نسبت داده می‌شود. استفاده از قوی‌ترین شدتی که راحت باقی می‌ماند باعث ایجاد هیپوآلژزی در افراد سالم می‌شود. شدت‌های کمتر بی اثر هستند. علاوه بر فعال شدن تعداد بیشتری از آوران‌های حسی، دامنه‌های پالس بالاتری برای فعال کردن آوران‌های بافت عمیق‌تر پیشنهاد می‌شود که امکان بی‌دردی بیشتر را فراهم می‌کند. دستگاه تنس با شدت بالا نیاز به مصرف مسکن بعد از عمل دارد که عوارض جانبی منفی را کاهش می‌دهد.

نشان داده شده است که هر دو فرکانس بالا (HF) و فرکانس پایین (LF) دستگاه تنس زمانی که با شدت قوی و بدون درد استفاده شوند، حالتی مانند مسکن را به طور خاص ارائه می‌کنند. فرکانس بالای دستگاه تنس ممکن است برای افرادی که مسکن مصرف می‌کنند موثرتر باشد.

بررسی‌های سیستماتیک نشان می‌دهد که دستگاه تنس، زمانی که در شدت‌های کافی استفاده شود، برای درد پس از عمل، استئوآرتریت، نوروپاتی دردناک دیابتی و برخی شرایط درد حاد موثر است.

شواهد در حال ظهور نشان می‌دهد که دستگاه تنس ممکن است برای افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و آسیب نخاع مفید باشد.

دستگاه تنس ممکن است در ترمیم مدولاسیون درد مرکزی، معیاری برای مهار مرکزی موثر باشد.

استفاده از دستگاه تنس و اثربخشی آن بر درد مزمن

چند بررسی وجود دارد که استفاده از دستگاه تنس را در افراد مبتلا به درد مزمن مشخص یا در افراد مبتلا به شرایط مزمن مرتبط با درد مداوم بررسی می‌کند. یک مطالعه که دستگاه تنس را برای دردهای فانتومی یا استامپ در افراد به دنبال قطع عضو بررسی می‌کرد، نشان داد که نمی‌توان با اطمینان اظهاراتی در مورد اثربخشی دستگاه تنس برای افراد مبتلا به درد مزمن ارائه کرد. کیفیت بسیار پایین همه شواهد بررسی شده به این معنی است که ما به هر گونه تخمین پیشنهادی اثر برای همه پیامدها اعتماد بسیار محدودی داریم و اثر واقعی احتمالاً با آنچه در اینجا و در مطالعات مختلف دیگر خلاصه شده متفاوت است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان