آیا حرکات اصلاحی می‌تواند باعث افزایش قد شود؟

تمرینات کاربردی برای رهایی از درد سیاتیک
تمرینات کاربردی برای رهایی از درد سیاتیک
29 آذر 1402
بهبود درد کشکک
بهبود درد کشکک
1 دی 1402
آیا حرکات اصلاحی می‌تواند باعث افزایش قد شود؟
0
(0)

حرکات اصلاحی به خودی خود نمی‌تواند باعث افزایش قد شود؛ اما در صورتی که وضعیت بدنی دچار ناهنجاری هایی مانند قوز پشتی و یا گودی کمر شده باشد با اصلاح این وضعیت و صاف شدن بدن به نظر می‌رسد در روند افزایش قد تأثیر داشته است، اما این افزایش قد به علت صاف شدن وضعیت بدنی است نه انجام حرکات اصلاحی. برای دریافت نکات و اطلاعات بیشتر پس از دیدن ویدئو این مقاله را دنبال کنید.

https://www.instagram.com/p/CB8LaLwnPEl/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

قد نقش مهمی در تقویت شخصیت افراد دارد. بدون شک، مردم همیشه ناامید هستند که به هر طریق ممکن قد خود را افزایش دهند. امروزه تعدادی از داروها و درمان‌های طب فشاری موجود است که ادعای افزایش قد را دارند؛ اما این کارها بسیار گران هستند و عوارض جانبی همراه دارند. علاوه بر این، هیچ تضمینی 100٪ برای موفقیت این روش‌ها وجود ندارد.

بنابراین، بهترین راه ممکن برای افزایش قد به طور طبیعی ترکیب یک تمرین روتین با رژیم غذایی مناسب است. ورزش مناسب به تقویت عضلات کمک می‌کند و هورمون‌های رشد را که مسئول افزایش قد هستند، آزاد می‌کند. رژیم غذایی مناسب این هورمون‌ها را فعال نگه می‌دارد و به بازسازی خود کمک می‌کند.

تمریناتی برای افزایش قد

اگرچه هیچ ورزش مطمئنی برای رشد قد وجود ندارد، اما فعالیت‌های متعددی وجود دارد که ممکن است به وضعیت بدنی خوب و تراز ستون فقرات کمک کند که ممکن است این تصور را ایجاد کند که قد بلندتری دارید. این شامل تمرینات کششی برای ارتفاع قد، مانند کشش کبرا و تمرینات معلق است. توجه به این نکته مهم است که تمرینات افزایش قد بعد از 18 سالگی ممکن است تأثیر قابل توجهی بر قد واقعی نداشته باشد. هر ادعایی در مورد افزایش قد در یک هفته داشته باشید نادرست است، زیرا قد تا حد زیادی به ژنتیک بستگی دارد.

اگرچه این یک واقعیت شناخته شده است که قد عمودی بدن توسط عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود، حتی می‌تواند تا حدی تحت تأثیر عوامل فیزیکی مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی باشد. اغلب، رشد پس از شروع بلوغ متوقف می‌شود، زمانی که صفحات رشد در استخوان‌های بلند بدن ما به هم می‌پیوندند. با این حال، رشد برای برخی از افراد حتی در سنین 22 تا 25 سالگی همچنان ادامه دارد و بنابراین، می‌توان حتی پس از این مرحله با استفاده از ورزش برای افزایش قد، چند اینچ به قد خود اضافه کرد.

این تمرینات باید به طور منظم 2-3 بار در هفته برای بهترین نتیجه اتخاذ و تمرین شوند. از ورزش بیش از حد باید اجتناب شود زیرا می‌تواند باعث آسیب شود و ظرفیت ریکاوری بدن را مختل کند.

1.آویزان شدن از میله

گرانش با فشرده کردن ستون فقرات و مفاصل، بر قد تأثیر نامطلوبی می‌گذارد، غضروف را فشرده و نازک می‌کند و ظاهری کوتاه‌تر می‌دهد. آویزان شدن عمودی از میله یک راه ساده برای مبارزه با این مشکل است. این تمرینات معلق برای افزایش قد باعث می‌شود وزن پایین تنه باعث کشیده شدن ستون فقرات و کاهش کشش روی مهره‌ها شود. این باعث افزایش قد 1 تا 2 اینچ می‌شود، اما نه به صورت آنی.

یک میله افقی برای این کار باید در ارتفاعی قرار داده شود که به بدن اجازه دهد با فضایی برای حرکت گسترش یابد. اگر بدن نمی‌تواند به طور کامل کشیده شود، زانوهای خود را کمی خم کنید تا آزادانه آویزان شوند. اطمینان حاصل کنید که در حالی که میله را گرفته‌اید، کف دست‌ها به سمت بیرون باشد. در حالی که آویزان هستید، بازوها، شانه‌ها و باسن خود را تا حد ممکن آرام نگه دارید، به طوری که جاذبه به طور موثر بدن را بیشتر می‌کشد. برای مزایای بیشتر، می‌توانید از وزنه‌های مچ پا استفاده کنید. این فرآیند باید 20 ثانیه با فاصله بین آن‌ها طول بکشد و حداقل 3 بار تکرار شود. مطمئناً این می‌تواند انتخاب خوبی در بین تمرینات افزایش قد باشد.

2. حرکت شنا

این تمرین اساساً روی کمر متمرکز است.

با دراز کشیدن صاف روی شکم شروع کنید. بدن باید به طور کامل صاف و کشیده شود. بازوهای خود را مستقیماً در مقابل خود قرار دهید به طوری که کف دست‌ها به سمت پایین و به سمت زمین باشد. سپس دست چپ خود را بالاتر از دست راست خود ببرید. پاهای خود را صاف نگه دارید، پای راست خود را تا جایی که می‌توانید از زمین بلند کنید و به هوا ببرید. حداقل 4 ثانیه در این حالت بمانید و سپس این روش را با پای دیگر و دست دیگر خود تکرار کنید. باید بدن را به مدت 20 ثانیه در این موقعیت نگه دارید. اضافه کردن وزنه‌های مچ دست و مچ پا مفیدتر خواهد بود زیرا باعث تقویت عضلات کمر و افزایش مقاومت می‌شود.

3. شیفت لگن

این تمرین که بسیار ساده است، به کشش بدن از ستون فقرات و همچنین باسن کمک می‌کند.

می‌توانید با دراز کشیدن به پشت شروع کنید. شانه‌ها و بازوهای خود را محکم روی زمین قرار دهید. حالا زانوهایتان را خم کنید و پاهایتان را تا جایی که می‌توانید به باسن نزدیک کنید. کمر خود را قوس دهید تا لگن به سمت بالا رانده شود. این وضعیت باید 20 تا 30 ثانیه حفظ شود. برخی از تمرینات انعطاف‌پذیری به شما این امکان را می‌دهند بیشتر کشش داشته باشید و دامنه حرکت را در قسمت لگن افزایش دهید.

4. کشش کبرا

اگر به دنبال این هستید که بدانید کدام تمرینات باعث افزایش قد می‌شود، کشش کبرا قطعا یکی از آن‌هاست. این تمرین یوگا برای کشش ستون فقرات در نظر گرفته شده است، بنابراین آن را انعطاف پذیر می‌کند. برخی از حرکات یوگا برای رشد غضروف بین مهره‌ها مفید است و باعث افزایش عمودی قد می‌شود. روی زمین دراز بکشید و صورت خود را پایین بیاورید و کف دست‌ها را زیر شانه‌های خود روی زمین قرار دهید. ستون فقرات خود را به سمت بالا قوس دهید تا چانه خود را به سمت بالا هدایت کنید تا زاویه‌ای در بالا تشکیل شود. تا جایی که ممکن است به عقب خم شوید. حداقل باید 3-4 تکرار و هر تکرار بین 5 تا 30 ثانیه انجام شود.

5. کشش سوپر کبرا

این یکی از بهترین تمرینات رشد قد است. با نگه داشتن بازوهای خود به صورت عمود بر زمین و ستون فقرات قوس دار (شبیه به حالت انتهایی کشش کبرا) شروع کنید. اکنون باسن خود را خم کنید، بدن خود را بالا بیاورید تا حالت V معکوس ایجاد شود. در حین انجام این کار، چانه خود را به سینه خود بچسبانید و سپس به حالت اولیه برگردید. هر تکرار باید 10 تا 20 ثانیه طول بکشد.

6. پریدن با یک پا

این یکی از ساده‌ترین تمرینات قد است که می‌تواند در هر مکانی انجام شود، در طول هر فعالیتی مانند تماشای تلویزیون، بازی در پارک یا در حین انجام هر کار دیگری. هشت بار روی پای چپ خود بپرید در حالی که دستانتان به سمت آسمان باشد و سپس به همین ترتیب روی پای راست خود بپرید. این فعالیت جهشی برای رشد مغز، تقویت پاها و تولید هورمون‌های رشد مفید است.

7. تمرین پیلاتس رول اور

این تمرین عالی به کشش ستون فقرات کمک می‌کند و طول بیشتری به قسمت بالایی بدن می‌دهد. همچنین مهره‌های گردن را کشیده و صاف می‌کند.

با دراز کشیدن به پشت و بازوها در امتداد پهلوها و کف دست‌ها رو به پایین شروع کنید. پاهای خود را در کنار هم نگه دارید، آن‌ها را مستقیماً به سمت سقف دراز کنید و به عقب خم کنید و کف را لمس کنید. دست زدن به زمین به این شکل ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما با تمرین آسان‌تر می‌شود. هرچه بیشتر خود را کشش دهید، صاف بودن ستون فقرات بیشتر می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که بسیاری از افراد هنگام تمرین منظم پیلاتس برای افزایش قد، نتایج قابل مشاهده‌ای را مشاهده کرده‌اند.

8. کشش ستون فقرات به جلو

صاف روی یک تشک بنشینید و پاهای خود را در جلو قرار دهید. پاها باید به اندازه عرض شانه باز شود و پاها باید خم شوند. نفس بکشید و بازوهای خود را در مقابل خود دراز کنید. در حین انجام این کار، به جلو خم شوید و سعی کنید نوک انگشتان پا را لمس کنید.

اگر می‌توانید نوک انگشتان پا را لمس کنید، می‌توانید حتی بیشتر کشش دهید تا ستون فقرات خود را تا حد اکثر خمیده به جلو نگه دارید. این ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما می‌توان با تمرین منظم به این موقعیت دست یافت.

9. کشش گربه

در حالی که هیچ تمرینی برای افزایش قد در یک هفته وجود ندارد، انجام کشش گربه ممکن است کمک قابل توجهی کند. این تمرین که به عنوان Dandwat هندی نیز شناخته می‌شود، برای باز کردن ستون فقرات و تقویت شانه‌ها، سینه، کف دست‌ها و کمر طراحی شده است. اساساً همسترینگ را کشیده و برای گردش خون مفید است.

دست‌ها و زانوهای خود را در حالی که بازوهای خود را قفل کرده‌اید روی زمین قرار دهید. در حالی که ستون فقرات خود را به سمت پایین خم کرده‌اید، دم را انجام دهید و در حالی که ستون فقرات خود را به حالت قوس درآورده‌اید و سر خود را پایین آورده‌اید، بازدم کنید. ستون فقرات در این حالت باید قوس دار باشد. شانه‌های خود را بالا و آرنج‌ها را صاف نگه دارید. استخوان لگن باید کف را لمس کند. هر تکرار باید 3 تا 8 ثانیه طول بکشد.

10. تعظیم

صاف بایستید و دستان خود را روی لگن قرار دهید. با ماندن در این حالت تا جایی که ممکن است به سمت جلو خم شوید و با سر خود جلو بروید. همیشه به یاد داشته باشید که زانوهای خود را خم نکنید و چانه خود را از سینه خود دور نکنید. هر تکرار باید 4 تا 8 ثانیه طول بکشد.

11. خم شدن به جلو

این یک تمرین شناخته شده و به طور گسترده برای افزایش قد است. صاف بایستید و پاها را از هم باز کنید. دستان خود را مستقیم به سمت بالا دراز کنید، به سمت پایین خم شوید و با دستان خود زمین را لمس کنید، بدون اینکه زانوهای خود را خم کنید. سپس، به حالت اولیه برگردید.

12. پرش نقطه‌ای

پاهای خود را نزدیک نگه دارید و روی انگشت پا بایستید. اکنون شروع به پریدن کنید به طوری که دست‌ها مستقیم در هوا است و این تمرین را برای حداقل 2 دقیقه تکرار کنید.

13. پرش به حالت دست‌ها در هوا

این یکی از رایج‌ترین تمرینات پرش برای افزایش قد است. پاهای خود را نزدیک نگه دارید و روی انگشتان پا بایستید. اکنون شروع به پریدن با دست خود به طور مستقیم در هوا برای حداقل 2 دقیقه کنید.

14. کشش عمودی ایستاده

برای انجام این تمرین، روی انگشتان پا بایستید و پاها را از زمین جدا کنید و بدن خود را روی آن‌ها بلند کنید. این به تقویت عضلات ساق پا نیز کمک می‌کند.

15. سوپر کشش

بایستید و دست‌هایتان را پشت گردن کنار هم قرار دهید و سرتان را تا جایی که ممکن است به سمت بالا و عقب خم کنید. هر تکرار باید بین 5 تا 15 ثانیه طول بکشد.

16. کشش با دیوار

در مقابل دیوار بایستید و سعی کنید دستان خود را تا جایی که ممکن است بالا ببرید. در حین انجام این کار، می‌توانید به نوک پاهای خود برسید. ستون فقرات باید تا حد امکان صاف چسبیده به دیوار قرار گیرد. هر تکرار در اینجا باید 4 تا 6 ثانیه انجام شود. این کشش کمی سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد زیرا ستون فقرات به دیوار صاف نگه داشته می‌شود.

17. پاها صاف رو به بالا

روی شکم خود دراز بکشید و دستان خود را پشت گردن خود قرار دهید و یکی از پاهای خود را تا حد امکان بالا ببرید. حالا این روش را با پای دیگر نیز تکرار کنید. هنگام کشش پاهای خود را صاف نگه دارید. هر تکرار باید 3 تا 5 ثانیه طول بکشد.

18. دو پا صاف رو به بالا

به شکم دراز بکشید. صورت خود را به سمت پایین نگه دارید و کف دست‌ها را به سمت پایین و در کناره‌های سینه خود قرار دهید. سعی کنید هر دو پای خود را تا جایی که ممکن است با هم بالا بیاورید و همزمان پاهای خود را صاف نگه دارید. هر تکرار باید 3 ثانیه طول بکشد.

19. قوس به پشت

بایستید و دست‌ها را کنار هم بگذارید و بازوها را پشت سر خود قرار دهید. تا جایی که ممکن است از کمر خم شوید و به آرامی بازوهای خود را تا جایی که ممکن است به سمت بالا در پشت خود بچرخانید. هر تکرار باید 4 تا 6 ثانیه طول بکشد.

20. تمرین پل

روی زمین بنشینید و پاهای خود را صاف نگه دارید. بالا تنه باید کاملا صاف باشد. حالا کف دست‌ها را کنار باسن روی زمین بگذارید و چانه را روی سینه قرار دهید. پس از انجام این کار، سر خود را تا جایی که می‌خواهید بالا بیاورید. در حین انجام این کار، باید بدن خود را بالا بیاورید تا زانوهایتان خم شوند در حالی که بازوها صاف بمانند. بالاتنه و پاها باید صاف و افقی روی زمین باشند در حالی که بازوها و پایین پاها باید عمود بر زمین باشند. به این ترتیب شکل یک میز را درست می‌کنید. این یک کشش بسیار دشوار است و باید سعی کنید بهترین کاری را که می‌توانید انجام دهید حتی اگر نمی‌توانید آن را به طور کامل انجام دهید. هر تکرار باید بین 8 تا 20 ثانیه انجام شود.

21. میز تمرین وارونگی

تمرین میز وارونگی برای افزایش قد

برای انجام این تمرین، از تجهیزات بدنسازی «میز وارونگی» به صورت وارونه آویزان شوید. این باعث تقویت تنه شما می‌شود.

22. پلانک

دراز بکشید، زانوهای خود را خم کنید و پاها را تا حد امکان نزدیک به باسن خود روی زمین قرار دهید. پس از انجام این کار، مچ پاهای خود را بگیرید و آن‌ها را نگه دارید. اکنون، باسن خود را بالا بیاورید و ستون فقرات خود را قوس دهید، در نتیجه شکم خود را به سمت سقف بلند کنید. سعی کنید شکم خود را تا جایی که ممکن است بالا بیاورید و سپس به حالت اولیه خود بازگردید. اگر در نگه داشتن مچ پا مشکل دارید، بازوهای خود را به پهلو نگه دارید و از آن‌ها برای بالا بردن خود استفاده کنید. هر تکرار باید 3 تا 10 ثانیه طول بکشد. این کشش ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما با تمرین منظم، می‌توانید آن را به شیوه‌ای درست انجام دهید.

23. وزنه‌های مچ پا

این تمرین در درجه اول به منظور افزایش طول پایین تنه شما است زیرا بر کشش غضروف بین زانوها تمرکز دارد. به دلیل کشش طولانی مدت، غضروف کشیده شده و جرم آن افزایش می‌یابد. از این رو، طول پایین تنه شما افزایش می‌یابد.

روی یک صندلی بلند بنشینید و یک بست مچ پا ببندید تا به مچ پایتان وزن اضافه کند. می‌توانید با وزنه‌های کوچک شروع کنید و به تدریج وزنه‌هایتان را افزایش دهید. اجازه دهید پاهایتان به دلیل فشار وزنه‌ها به سمت پایین کشیده شوند. پس از اتمام این روش، وزنه‌ها را بردارید و با 5 تا 10 ضربه به پاهای خود به آرامی و سپس 5 تا 10 بار با شدت، به پاهای خود اجازه استراحت دهید. این کار غضروف زانو را خم می‌کند و باعث می‌شود طول آن رشد کند.

24. ضربه پا از پشت

این تمرین شبیه به شنا است به جز این که در استخر انجام نمی‌شود. اساساً روی کمر تمرکز می‌کند، آن را تقویت می‌کند و آن را محکم می‌کند تا شما قد بلند شوید.

می‌توانید با دراز کشیدن روی شکم روی یک سطح صاف و سفت شروع کنید. بدن خود را تا حداکثر کشش دهید. در حالی که چانه خود را روی زمین قرار داده‌اید، بازوهای خود را در مقابل صورت خود دراز کنید و کف دست‌ها به سمت پایین باشد. این باید موقعیت شروع باشد. حالا دست راست خود را چند اینچ از زمین بلند کنید و پای چپ خود را به طور همزمان بدون خم کردن زانوها تا جایی که می‌توانید به سمت بالا از روی زمین بلند کنید. این وضعیت را برای چند ثانیه حفظ کنید و سپس به موقعیت شروع بیایید. این روند را با دست چپ و پای راست خود تکرار کنید. این تمرین به تقویت کمر کمک می‌کند و از خمیدگی جلوگیری می‌کند. یک عضله‌ی پشت قوی می‌تواند صاف بماند و شما را بلندتر نشان دهد.

25. ضربه پا

این در واقع حرکتی از تکواندو است. این یک حرکت دفاعی است اما به افزایش قد کمک می‌کند. برای این کار روی زمین بایستید و پاها را کمی از هم باز کنید. سپس، با افزایش انرژی، بدون تکان دادن ران‌های خود، از زمین به سمت جلو و یا پهلو بلند کنید.

26. شنا کردن

شنا برای افزایش قد یک تمرین قدیمی است. حداقل 5 روز در هفته شنا به مدت چند ساعت برای افزایش قد شما بسیار مفید است. شنا کردن شدیدترین شکل ورزش است که در آب انجام می‌شود. این شما را قادر می‌سازد تا از پاها، بدن و بازوهای خود به طور کامل استفاده کنید و در نتیجه قدرت عضلانی را توسعه دهید. شنای سینه بهترین سبک شنا برای افزایش قد است؛ بنابراین، اگر می‌خواهید قد خود را افزایش دهید، توصیه می‌شود شنا را یاد بگیرید و تمرین کنید.

27. طناب زدن

برای افزایش قد خود از طناب استفاده کنید

به یاد داشته باشید در گذشته چرا مادربزرگتان به شما می‌گفت که جست و خیز برای افزایش قد بهترین راه برای بلندتر شدن قد است؟ جدای از تمریناتی که در بالا ذکر شد، پرش و طناب زدن در مورد فاکتور رشد که ارتباط نزدیکی با قد دارد کمتر از بقیه‌ی تمرینات اهمیت دارد اما تاثیرگذار است.

28. دوی سرعت

دوی سرعت نیز به افزایش قد کمک می‌کند. این تمرینات قطعا به شما در افزایش قد کمک می‌کنند؛ اما کلید موفقیت در انجام منظم و مداوم آن‌ها نهفته است. علاوه بر این، شدت و مدت این تمرینات باید به تدریج افزایش یابد و تمرینات باید با یک رژیم غذایی متعادل برای بهترین نتیجه ترکیب شوند.

29. بسکتبال

برای افزایش قد بسکتبال بازی کنید

بسکتبال یکی از ورزش‌هایی است که تمام عضلات را تمرین می‌دهد و به رشد کمک می‌کند. پریدن را یکپارچه می‌کند که با افزایش تنش عضلانی به رشد عضلات کمک می‌کند. همچنین به افزایش تمرکز و خون رسانی به قسمت‌های مختلف بدن کمک می‌کند.

این حرکات کششی برای افزایش قد، اگر به طور منظم انجام شوند، به تدریج شما را قد بلندتر نشان می‌دهند. این ورزش‌ها در کنار رژیم غذایی مناسب و تغذیه مناسب، ایمنی شما را نیز تقویت کرده و رشد بدن را تسهیل می‌کند. توصیه می‌شود که هر شکلی از ورزش را فقط پس از مشورت با پزشک شروع کنید تا تأیید شود که آیا این ورزش‌ها برای شما مناسب هستند یا خیر.

قد شما به ژن‌ها، تغذیه و شرایط سلامتی شما بستگی دارد. با این حال، برخی از تمرینات می‌تواند به شما در کشش عضلات و افزایش قد کمک کند؛ اما انجام این تمرینات به تنهایی ممکن است به شما نتایج دلخواه را ندهد. برای رشد مناسب باید از یک سبک زندگی سالم با رژیم غذایی مناسب و الگوی خواب پیروی کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان