آیا بادکش باعث بهبود کمردرد می‌شود؟

9 تمرین برای بهبود وضعیت بدن
16 خرداد 1402
آرتروز زانو و لیزردرمانی
17 خرداد 1402
3.9
(36)

بادکش درمانی با بهبود گردش خون، کاهش التهاب و کاهش تنش عضلانی، کمردرد را کاهش می‌دهد. در باور طب سنتی چینی، “چی” انرژی نیروی حیاتی است که در بدن جریان دارد و مسئول سلامت و تندرستی کلی بدن محسوب می‌شود. هنگامی که نیروی چی مسدود یا راکد شود، می‌تواند منجر به درد، التهاب و سایر علائم در بدن شود. در باور طب چینی اعتقاد بر این است که بادکش درمانی به بازیابی تعادل چی در بدن کمک می‌کند و ممکن است به کاهش علائمی مانند کمردرد کمک کند.

بادکش درمانی چیست؟

یک روش طب سنتی چینی است که شامل قراردادن فنجان‌هایی است که معمولاً از شیشه، بامبو یا سیلیکون ساخته شده‌اند، برای ایجاد مکش. این مکش، پوست و بافت‌های زیرین را به داخل فنجان می‌کشد که می‌تواند به بهبود گردش خون، کاهش درد و التهاب و بهبود سلامت کمک کند.

بادکش درمانی انواع مختلفی دارد که شامل بادکش مرطوب، خشک، حرارتی و ماساژور می‌شود.

بادکش درمانی مرطوب شامل ایجاد برش‌ها یا سوراخ‌های کوچک در پوست برای آزادسازی خون راکد و سموم و سپس استفاده از ساکشن‌ها برای خارج‌کردن خون و سموم از بدن است.

بادکش درمانی خشک شامل قراردادن فنجان‌های مکنده بر روی پوست برای ایجاد یک اثر خلأ بدون برش یا ایجاد سوراخ است. این روش می‌تواند به تقویت گردش خون، کاهش تنش عضلانی و بهبود دامنه حرکت کمک کند.

بادکش درمانی باحرارت شامل روشن‌کردن یک شعله کوچک در داخل یک فنجان شیشه‌ای قبل از قراردادن آن روی پوست است که با خاموش‌شدن شعله خلأ ایجاد می شود و پوست به داخل کشیده می‌شود. بادکش حرارتی نوعی بادکش درمانی خشک است و تصور می‌شود که به درد، التهاب و مشکلات تنفسی کمک می‌کند.

بادکش درمانی ماساژی شامل استفاده از یک ساکشن فنجان مانند برای انجام حرکات ماساژ مانند روی پوست است. این روش می‌تواند به کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و افزایش آرامش کمک کند.

بادکش درمانی چگونه عمل می‌کند؟

در حین انجام این طب، مکش ایجاد شده توسط فنجان‌ها، پوست و بافت عضلانی زیرین را به داخل فنجان می‌کشد و باعث افزایش جریان خون در ناحیه و کاهش التهاب می‌شود.

همچنین تصور می‌شود که بادکش درمانی به کاهش تنش در عضلات و فاشیا (بافت همبند زیر پوست) کمک می‌کند و امکان بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد را فراهم می‌کند.همچنین ممکن است به فعال‌شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک کمک کند که می‌تواند آرامش و احساس ریلکسیشن را افزایش دهد.

آیا بادکش درمانی می‌تواند به درد کمر کمک کند؟

تحقیقات در این مورد برای کمردرد نتایج مثبتی را نشان می‌دهد. یک بررسی تحقیقاتی در سال 2017 نشان داد که شرکت‌کنندگان پس از انجام بادکش درمانی، سطوح پایین‌تری از درد و ناتوانی را در مورد کمردرد خود گزارش کردند.

مطالعه‌ای دیگر در سال 2018، استفاده از دارو را با نوعی بادکش درمانی خشک در 110 فرد مبتلا به کمردرد مزمن مقایسه کرد. در مجموع، نتایج نشان داد که بادکش درمانی خشک به‌اندازه دارو برای کمردرد مؤثر بوده است.

برای کمردرد بادکش درمانی را کجا قرار دهیم؟

محل قراردادن آن برای کمردرد ممکن است بسته به شرایط خاص شما متفاوت باشد. بااین‌حال، برخی از نواحی رایج که ممکن است فنجان برای کمردرد قرار داده شود عبارتند از:

روی مفصل ساکروایلیاک:

این مفصل جایی است که استخوان خاجی (استخوان مثلثی شکل در پایه ستون فقرات) با استخوان ایلیوم (استخوان بزرگ لگن) برخورد می‌کند. این ناحیه اغلب منبع درد برای افراد مبتلا به کمردرد است.

مفصل ساکروایلیاک اغلب منبع درد برای افراد مبتلا به کمردرد است.
مفصل ساکروایلیاک

روی عضلات بازکننده ستون فقرات:

این عضلات پایین کمر به‌موازات ستون فقرات قرار دارند.

عضلات بازکننده ستون فقرات
عضلات بازکننده ستون فقرات

در عضلات لگن و گلوتئال:

این ماهیچه‌ها می‌توانند دچار گرفتگی و سفتی شوند و در نتیجه این موارد به کمردرد منجر شوند.

در امتداد عضلات مربع کمری:

این ماهیچه‌ها از دنده‌های پایینی به بالای لگن کشیده می‌شوند.

عضلات مربع کمری
عضلات مربع کمری

توجه به این نکته مهم است که بادکش درمانی فقط باید توسط یک پزشک آموزش‌دیده که با روش و نحوه صحیح قراردادن فنجان آشنا باشد انجام شود. اگر باردار هستید، قبل از انجام آن باید با متخصص صحبت کنید.

بعد از بادکش درمانی چه انتظاری باید داشت؟

پس از یک جلسه در ناحیه کمر، ممکن است انتظار موارد زیر را داشته باشید:

آرامش:

بسیاری از افراد ممکن است بعد از جلسه احساس آرامش بیشتری کنند.

بهبود دامنه حرکتی:

بادکش درمانی می‌تواند به کاهش تنش در عضلات و بهبود گردش خون در ناحیه کمک کند که این موضوع ممکن است منجر به بهبود دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری شود.

قرمزی:

مکش فنجان‌ها می‌تواند جریان خون را در ناحیه افزایش دهد که این موضوع ممکن است منجر به قرمزی یا تغییر رنگ موقت پوست شود. بروز این موضوع طبیعی است و ظرف چند روز از بین می‌رود.

درد:

بادکش درمانی می‌تواند نوعی ماساژ بافت عمیق باشد و معمولاً پس از جلسه، مقداری درد یا حساسیت در ناحیه تحت درمان احساس می‌شود. این درد باید خفیف باشد و ظرف چند روز برطرف شود.

آیا بادکش درمانی خطراتی دارد؟

مانند هر نوع درمان دیگری، بادکش درمانی نیز دارای خطرات و عوارض جانبی بالقوه است. بااین‌حال، هنگامی که این روش توسط یک پزشک آموزش‌دیده و دارای مجوز انجام می‌شود، بادکش درمانی به‌طورکلی ایمن در نظر گرفته می‌شود.

در حالی که معمولاً منجر به قرمزی، تورم یا کبودی موقت می‌شود، گاهی ممکن است عوارض جانبی جدی‌تر را نیز به دنبال داشته باشد. عوارضی مانند:

سوزش یا سوختگی پوست:

اگر فنجان‌ها برای مدت طولانی در یک مکان باقی بمانند، اگر مکش خیلی قوی باشد یا اگر فنجان‌ها روی نواحی شکسته یا حساس پوست قرار بگیرند، بادکش درمانی می‌تواند باعث تحریک یا سوختگی پوست شود.

عفونت:

بادکش درمانی گاهی شامل ایجاد سوراخ‌های کوچک در پوست می‌شود که در صورت عدم رعایت شیوه‌های صحیح استریل کردن، خطر عفونت را افزایش می‌دهد.

واکنش‌های نامطلوب:

برخی افراد ممکن است واکنش نامطلوبی به آن داشته باشند. این واکنش‌ها ممکن است شامل سرگیجه، حالت تهوع یا غش باشد. این موارد بسیار نادر است اما می‌تواند به‌خصوص در افرادی که سابقه فشارخون پایین دارند رخ دهد.

آیا بادکش درمانی سموم را از بین می‌برد؟

باتوجه‌به تحقیقات، بادکش درمانی ممکن است با تحریک پاسخ ایمنی، به‌صورت موضعی و سیستمی، سموم را از بین ببرد. این روش همچنین ممکن است اسیداوریک که یک ماده زائد طبیعی به وجود آمده از هضم برخی غذاهاست را نیز از بین ببرد. تجمع اسیداوریک می‌تواند منجر به سطوح بالای اسیدیته در خون و ادرار شود.

بادکش درمانی همچنین ممکن است تأثیر مثبتی بر سیستم لنفاوی داشته باشد که تا حدی مسئول دفع مواد زائد بدن محسوب می‌شود. هنگامی که جریان لنف قطع می‌شود، می‌تواند باعث تجمع مایع شده و از دفع صحیح سموم توسط بدن جلوگیری کند. ماساژ تخلیه لنفاوی یکی از راه‌حل‌های این مشکل است. به طور مشابه، بادکش درمانی ممکن است به افزایش جریان لنف و جلوگیری از تجمع مایع کمک کند.

تحقیقات شواهدی امیدوارکننده مبنی بر توانایی بادکش درمانی در حذف سموم نشان داده‌اند؛ اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این مورد نیاز است.

کلام آخر

بادکش درمانی یک تکنیک طب سنتی چینی است که هزاران سال است برای کمک به کاهش درد و سایر علائم استفاده می‌شود. به‌طورکلی این روش بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود و ممکن است با سایر درمان‌های کمردرد مانند فیزیوتراپی یا دارو استفاده شود.

اگر تصمیم دارید بادکش درمانی را برای کمردرد امتحان کنید، حتماً یک پزشک متخصص که تجربه این روش را داشته باشد، پیدا کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان